Προς το περιεχόμενο

Laptop Acer Aspire 5 A517-51G, Panel 17.3" Full HD IPS Matte, CPU Intel Core i5-8250U, GPU nVidia Geforce MX 150 2 GB, χωρίς λειτουργικό 689 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά να ρωτήσω για την οθόνη του εσάς που το πήρατε ή όποιον το έχει δεί. Διάβασα πως κιτρινίζει το άσπρο όταν έχει υψηλή φωτεινότητα και πως τα χρώματα του δεν είναι ακριβή έως ξεπλυμένα και τα μαύρο στην αναπαραγωγή ταινιών δεν είναι καλό, ισχύει?

 

Ρωτάω επειδή είμαι κοντά στο να πάρω το 15,6 της ίδιας οικογένειας αλλά προβληματίστικα μ αυτά που διάβασα.

 

Και κάτι άλλο γενικής φύσως σχετικά με την αγορά στα λαπτοπ, βλέπουμε πολλά, υπομοντέλα να το πω, πχ για αυτό το Α517-51G υπάρχουν μυριάδες άλλα, όπως Α517-51G-BE, Α517-51G-TE κτλ κτλ, εκτός απ τις εμφανείς διαφορές πχ τύπος ή size ssd, hdd, cpu τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όπως οθόνη, υλικά κατασκευής, τατσπαντ, κτλ είναι τα ίδια?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Παιδιά να ρωτήσω για την οθόνη του εσάς που το πήρατε ή όποιον το έχει δεί. Διάβασα πως κιτρινίζει το άσπρο όταν έχει υψηλή φωτεινότητα και πως τα χρώματα του δεν είναι ακριβή έως ξεπλυμένα και τα μαύρο στην αναπαραγωγή ταινιών δεν είναι καλό, ισχύει?

 

Ρωτάω επειδή είμαι κοντά στο να πάρω το 15,6 της ίδιας οικογένειας αλλά προβληματίστικα μ αυτά που διάβασα.

 

2.Και κάτι άλλο γενικής φύσως σχετικά με την αγορά στα λαπτοπ, βλέπουμε πολλά, υπομοντέλα να το πω, πχ για αυτό το Α517-51G υπάρχουν μυριάδες άλλα, όπως Α517-51G-BE, Α517-51G-TE κτλ κτλ, εκτός απ τις εμφανείς διαφορές πχ τύπος ή size ssd, hdd, cpu τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά όπως οθόνη, υλικά κατασκευής, τατσπαντ, κτλ είναι τα ίδια?

 

Ευχαριστώ

1. Aστικοί μύθοι, το πιό δυνατό του σημείο είναι η πολύ καλή για την κατηγορία τιμής του LG οθόνη του...

2. Ολα τα ίδια είναι...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρωματα ειναι μια χαρα.

 

Η φωτεινοτητα να φανταστεις το βραδυ την βαζω στο ελαχιστο +1, τοσο φωτεινη ειναι η οθονη. Κιτρινα δεν εχω παρατηρησει. Εκτος αν συγκρινουν την οθονη με καμια οθονη των 1000€ με 140% καλυψη σε RGB, κλπ κλπ.

 

Ολα τα ιδια ειναι, οι τελευταιοι κωδικοι ειναι απλα για την χωρα για την οποια προοριζονται.

 

π.χ. τα λαπτοπ που πουλαει το e-shop, προοριζονται για Βουλγαρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κοίταξα στο σαιτ της acer και έχει drivers μόνο για win 10, για win 7 θα βρώ λέτε απ΄ το windows update?

 

Έχω τα win7 περασμένα στο λαπτοπ που έχω τώρα σε ssd, αν βάλω απ' ευθείας τον ssd στο καινούργιο λαπτοπ θα τρέξουν λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες άνοιξα το λάπτοπ και εγκατέστησα τον Samsung 960 EVO nvme SSD, ο οποίος λειτουργεί άψογα. Οπότε και τυπικά μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το μηχάνημα δέχεται m2 nvme SSD. 

Να μας ενημερώσεις, αφού το είδες με τα μάτια σου, αν τελικά έχει ένα ή δύο slot μνήμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας ενημερώσεις, αφού το είδες με τα μάτια σου, αν τελικά έχει ένα ή δύο slot μνήμης;

Έχει ένα slot μνήμης με μια Kingston 8GB ram. Δεύτερο slot δεν είδα. Νομίζω ότι έχει μόνο ένα.

 

Γενικά ήταν ακριβώς όπως φαίνεται στο παρακάτω review, το οποίο επίσης αναφέρει ότι έχει 1 μόνο slot.

 

http://laptopmedia.com/review/acer-aspire-5-a517-51g-core-i7-8550u-geforce-mx150-review-absurdly-good-17-inch-all-rounder/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Η προσφορά επανήρθε, στα €689.

 

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-5-a517-51g-56uc-173-fhd-intel-core-i5-8250-8gb-1tb-nvidia-gf-mx150-2gb-linux-p-PER.918000

Έχετε δει κάτι καλύτερο στην κατηγορία του αυτή τη στιγμή;

 

(σήκωσα καινούριο θέμα γιατί δεν έβρισκα το παλιό, τώρα όμως που το βρήκα καλύτερα ας σβηστεί το καινούριο να συνεχίσουμε εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, macovet είπε

Η προσφορά επανήρθε, στα €689.

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-5-a517-51g-56uc-173-fhd-intel-core-i5-8250-8gb-1tb-nvidia-gf-mx150-2gb-linux-p-PER.918000

Έχετε δει κάτι καλύτερο στην κατηγορία του αυτή τη στιγμή;

(σήκωσα καινούριο θέμα γιατί δεν έβρισκα το παλιό, τώρα όμως που το βρήκα καλύτερα ας σβηστεί το καινούριο να συνεχίσουμε εδώ)

Το εχω το λαπτοπ απο την προηγουμενη προσφορα. Κατι καλυτερο δεν βλεπω ουτε σε 15αρι ουτε σε 17αρι.

 

Μερικα + και - του λαπτοπ, το οποιο το δουλευω καθε μερα.

 

+ Πολυ ικανοποιημενος απο την οθονη. Πολυ φωτεινη και αρκετα καλα χρωματα (για τα λεφτα της παντα)

+ Το touchpad ειναι αρκετα ευχρηστο, αν και δεν το εχω δουλεψει ωρες.

+ Η καρτα γραφικων εχει αρκετα ικανοποιητικες επιδοσεις και σηκωνει και αρκετο OC

+ Εχεις θεση και για Μ.2 SSD (PCI-E και SATA), γα 2.5 HDD/SSD και για caddy αν θες και 3ο δισκο.

+ Αρκετα δροσερο και ησυχο, οταν δεν παιζεις παιχνιδια

+ Αρκετα ευκολο στο ανοιγμα για συντηρηση ή αναβαθμιση

+ Σχεδον ολο το πανω μερος της βασης (πληκτρολογιο μερια), ειναι αλουμινιο

+ Η σειρα 8xxxU σε σχεση με τις προηγουμενες, πιστευω ειναι μια καλη αναβαθμιση στην ταχυτητα. Πηγα απο i5 4210U σε 8250U και μου φανηκε μεγαλη η διαφορα!

 

- Για να δουλεψει το caddy σου βγαζει την παναγια, μια δουλευει, μια δεν δουλευει και ο δισκος πρεπει υποχρεωτικα να ειναι MBR και οχι GPT

- Μια θεση για μνημη. Αυτο σημαινει, οτι δουλευει μονο single channel και παει μεχρι 16GB max. Οι διαφορες στις επιδοσεις με ενα ολοιδιο λαπτοπ, (Α515-51G) το οποιο ειναι dual channel, ειναι πολυ μικρες, αλλα σε benchmarks φαινονται.

- Οταν παιζεις παιχνιδια, ζεστενεται αρκετα. Λογικο, αλλα θα μπορουσε να ειχε λιγο χαλκο παραπανω.

- Ο επεξεργαστης μετα απο 20-25 δευτερολεπτα, ριχνει την ταχυτητα λειτουργιας του, για να κραταει τα 15W TDP. Ενω στην αρχη, σου δινει boost στα 3,4GHz μετα ριχνει ταχυτητα. Αυτο γιατι στα 3,4 παιζει στα 25W ενω ειναι 15W επεξεργαστης. Αν χρησιμοποιειτε CPU intensive μονο apps, τοτε μετα τα 20-25" παιζει γυρω στα 2.3 με 2.5GHz. Αν παιζεται παιχνιδια που χρησιμοποιει και την καρτα γραφικων, τοτε ο επεξεργαστης θα ειναι την περισσοτερη ωρα ή και ολη την ωρα κολλημενος στα 1,6GHz. Η κατασταση μπορει να βελτιωθει λιγακι με λιγο undevolting του επεξεργαστη με το Intel Extreme Tuning Utility. Στην δικη μου περιπτωση που εχω μειωσει τα volt κατα 0.110V, μπορω και κραταω συχνοτητες σε CPU apps γυρω στα 2,7 - 2,8GHz.

- Γενικα ο επεξεργαστης ζεστενεται. Σε καμια περιπτωση δεν κανει throttling, αλλα τα 80αρακια τα εχει στο τσεπακι. Και αυτο με το λαπτοπ πανω σε βαση με ανεμιστηρα.

- Τεραστιο μειον για μενα, δεν εχει φωτακι χρησης του δισκου! 

- Εχει μεν μια USB 3.0 Type C, αλλα εχει και μονο μια USB 3.0. Οι αλλες δυο ειναι USB 2.0

- Θα μου αρεσε να ειχε backlit keyboard. 

- Βρισκω τα bezels της οθονης λιγο μεγαλα

- Στις καρτες που ειναι 2x2, π.χ. Intel 8265AC δεν διαβαζει το bluetooth γιατι τα pin του slot δεν ειναι συνδεδεμενα ολα με την μητρικη. Αυτο σημαινει οτι εχουμε περιορισμο σε καρτες 1x1 (προς το παρον 433Mbps)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, macovet είπε

αν βρισκόταν το ίδιο μηχάνημα με  I7-8550 πιστεύεται ότι θα άξιζε μια διαφορά της τάξης των +100 ευρώ;

Δύσκολο να απαντήσει κανείς σε αυτό το ερώτημα, καθώς εξαρτάται από τη χρήση για την οποία προορίζεται το μηχάνημα. Σίγουρα ο i7 8550u είναι πιο δυνατός επεξεργαστής αλλά η διαφορά του από τον i5 8250u δεν είναι πολύ μεγάλη, κάτι που αντικατοπτρίζεται από τη βαθμολογία τους στα συγκριτικά:

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=3042&cmp[]=3064

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-8550U-vs-Intel-Core-i5-8250U/m320742vsm338266

Τεχνικά και οι δύο είναι 4 core / 8 threads και υποστηρίζουν turbo boost και hyper threading. Ο 8550u έχει πιο υψηλή συχνότητα (1,8 εως 4 GHz) σε σχέση με τον i5 8250u (1,6 εως 3,4 Ghz). Επίσης έχει 8MB cache έναντι 6 MB cache του 8250u. Σε πραγματικές συνθήκες, από τη στιγμή που και οι δύο επεξεργαστές πρέπει να λειτουργούν μέσα στο ίδιο TDP (15W), νομίζω ότι δε θα δεις μεγάλη διαφορά. Σαν value for money δε νομίζω ότι αξίζει τα 100 ευρώ παραπάνω ο i7 8550u, εκτός και αν θέλεις να κάνεις πολύ βαριές και παρατεταμένες χρονικά για το cpu εργασίες. Εκεί ίσως θα πρέπει να σκεφτείς και τον i7 7700HQ που με 45W TDP μπορεί να κρατάει υψηλές turbo συχνότητες για περισσότερη ώρα (αλλά καταναλώνει και περισσότερη μπαταρία). Για τις περισσότερες χρήσεις ο 8250u είναι πολύ καλός, με χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας και σίγουρα πιο value for money από τους i7.

Επεξ/σία από yannies82
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχνω έναν ssd για το συγκεκριμένο.

Είμαι μεταξύ των

1. SSD SAMSUNG MZVLW256HEHP PM961 256GB M.2 2280 PCIE NVME BULK @ 122,90 από e-shop από προσφορά τελευταίου newsletter

2. SSD ADATA XPG SX8000 M.2 2280 PCIE GEN3X4 256GB @ 109.90 από e-shop από προσφορά crazy sundays

3. άλλη επιλογή από amazon κλπ;

Τι διαφορά έχουν τα δύο πρώτα μεταξύ τους;

Επεξ/σία από macovet
εισαγωγή συνδέσμων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρίτη επιλογή ο SSD SAMSUNG MZ-V6E250BW 960 EVO M.2 250GB @130ευρώ - έχει ξανααναφερθεί νωρίτερα στο θέμα.

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v6e250bw-960-evo-m2-250gb-p-PER.306153

Στην τιμή αυτή δε, μάλλον αξίζει από Ελλάδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, macovet είπε

τρίτη επιλογή ο SSD SAMSUNG MZ-V6E250BW 960 EVO M.2 250GB @130ευρώ - έχει ξανααναφερθεί νωρίτερα στο θέμα.

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v6e250bw-960-evo-m2-250gb-p-PER.306153

Στην τιμή αυτή δε, μάλλον αξίζει από Ελλάδα.

PM961 να παρεις. Ειναι σαν τον EVO ακριβως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το laptop με έχει παιδέψει αφάνταστα.

Δεν βλέπει το optical drive, ούτε καν στο bios.

καμιά ιδέα κανείς;

 

 

 

 

IMG_20180130_204741.jpg

IMG_20180130_204623.jpg

ΥΓ. Το tray ανοίγει, αν βάλεις cd μέσα το φωτάκι ανάβει, αλλά κατά τα άλλα είναι σαν να μην υπάρχει!

Επεξ/σία από macovet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...