Προς το περιεχόμενο

Ιστορία υπολογιστών ..... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, για αυτόν τον λόγο άνοιξε το thread ο ts, ένα τζάμπα thread που θα καταλήξει να γράφουμε σαν μεσήλικες για το πότε ο καθένας αγόρασε τον πρώτο του υπολογιστή.

 

Για τα υπόλοιπα, όποιος ενδιαφέρεται κάνει μια απλή αναζήτηση στο google και βρίσκει με μερικά clicks την πληροφορία που αναζητεί.

Αναγειάσου! Πως με κατάλαβες; Μπράβο!

 

Αλλά επειδή είμαι βλάκας κάνε μου σε παρακαλώ την χάρη,μιας και είναι υπόθεση 2,3 click όπως λες, να εμπλουτίσεις την ιστορία γιατί μέχρι τώρα 2 πράματα βρήκαμε... και αυτά ακόμη ίσα ίσα αναφορικά δηλαδή μια χρονολογία  και απο ποιόν εγκαταστήθηκε το σύστημα.

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ επίσης δεν βρίσκω αρνητικό το να μιλάμε και για την περίοδο του 80 και αυτές οι εποχές πλέον ανήκουν στην ιστορία απλά θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον πιστεύω να δούμε αν υπήρχε κάποια ελληνική εταιρία ή μικρή πανεπιστημιακή προσπάθεια ανάπτυξης υπολογιστή ή λειτουργικού κτλ σε αυτή την περίοδο

 

 

Τέλος ένα άλλο σημαντικό πλεονέκτημα ειναι πως στο google αν κάποιος πατήσει "Ιστορία των υπολογιστών στην Ελλάδα" θα δει το topic αυτό μεσα στα πρώτα αποτελέσματα (που επίσης δείχνει πόσα λίγα πράματα υπάρχουν πάνω στο θέμα για να αρχειοθετεί ο αλγόριθμος ένα τόσο νέο link τόσο ψιλά στην προτεραιότητα ) οπότε έχουμε υποχρέωση για τα παιδάκια που θα ψάξουν να κάνουν εργασία στο σχολείο να εμπλουτίσουμε το υλικό :P

Επίσης βρήκα αυτή την εργασία πάνω στην χρήση υπολογιστών για την διδασκαλία γλωσσικών μαθημάτων στην Ελλάδα.

 

Δεν ειναι ακριβώς πάνω στο θέμα αλλά συνεχίζει να ειναι μια ιστορική τεχνολογική αναδρομή στην Ελλάδα και έχει ένα ενδιαφέρον.

36737676.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 150.000 δραχμες. Είχα το μοντελο με τη πρασινη οθονη, υπήρχε και σε εγχρωμη (lol τι συζηταμε τωρα...). Δεκα λεπτα δε θυμαμαι να φορτωνε παιχνιδια. Στο 1 με 3 λεπτα θυμαμαι. Και αναβε αμεσως οχι οπως τωρα μιλαμε τι ssd και .... (κλαιω παλι). (bomb jack ikariam και δε θυμαμαι τι αλλο επαιζα). Καπου σε μια αποθηκη βρισκεται αλλα εχει προβλημα και δε διαβαζει δισκετες πλεον (οπως μαλλον των περισσοτερων).

Στο cpc με την κασέτα δεν θυμάμαι να φορτώνει τόσο γρήγορα παιχνίδι!

 

Βασικά, για αυτόν τον λόγο άνοιξε το thread ο ts, ένα τζάμπα thread που θα καταλήξει να γράφουμε σαν μεσήλικες για το πότε ο καθένας αγόρασε τον πρώτο του υπολογιστή.

 

Για τα υπόλοιπα, όποιος ενδιαφέρεται κάνει μια απλή αναζήτηση στο google και βρίσκει με μερικά clicks την πληροφορία που αναζητεί.

Επειδή υπάρχει θέμα για ρετρό πιστεύω ότι δεν το άνοιξε γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cpc με την κασέτα δεν θυμάμαι να φορτώνει τόσο γρήγορα παιχνίδι!

 

Επειδή υπάρχει θέμα για ρετρό πιστεύω ότι δεν το άνοιξε γι'αυτό.

Τι να σου πω φιλε. Λες να μου φαινοντουσαν τα δεκαλεπτα  στιγμες μετά την εμπειρία μου με τον comodore 64? Πλακα πλακα ισως είχα μικρα παιχνιδια αλλα μεχρι 2-3 λεπτα θυμαμαι. Ισως παλι να μη θυμαμαι καλα. Αν εισαι σιγουρος παω πασο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω φιλε. Λες να μου φαινοντουσαν τα δεκαλεπτα  στιγμες μετά την εμπειρία μου με τον comodore 64? Πλακα πλακα ισως είχα μικρα παιχνιδια αλλα μεχρι 2-3 λεπτα θυμαμαι. Ισως παλι να μη θυμαμαι καλα. Αν εισαι σιγουρος παω πασο. 

Εντάξει, όσο σίγουρος μπορεί να είμαι μετά από τόσα χρόνια...:) Είμαι σίγουρος για το λεπτό πάντως, νομίζω ότι στα 6-7 λεπτά ήταν ένας μέσος χρόνος φορτώματος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ιστορια υπολογιστων" δεν υπαρχει πριν της αρχες του 80' γιατι απλα (επι της ουσιας) απλα δεν υπηρχαν Η/Υ.

Αυτος και μονο ειναι ο λογος που γινεται συζητηση για την πρωτη 5ετια του 1980.


Ο πρωτος Η/Υ που εγω θυμαμαι και βγηκε στην αγορα ηταν ο sinclair zx80.

Ηταν ασπρομαυρος και το πληκτρολογιο ηταν αφης (touch).

Ο πιο επιτυχημένος-super ηταν ο sinclair zx spectrum (λογω πληθωρας software δηλ. games)

Δυστυχως εκανα κακια αγορα τον texas instruments ti-99/4a (βασίστηκα στα καλυτερα χαρακτηριστικα που ειχε (hardware)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ιστορια υπολογιστων" δεν υπαρχει πριν της αρχες του 80' γιατι απλα (επι της ουσιας) απλα δεν υπηρχαν Η/Υ.

Αυτος και μονο ειναι ο λογος που γινεται συζητηση για την πρωτη 5ετια του 1980.

Ο πρωτος Η/Υ που εγω θυμαμαι και βγηκε στην αγορα ηταν ο sinclair zx80.

Ηταν ασπρομαυρος και το πληκτρολογιο ηταν αφης (touch).

Ο πιο επιτυχημένος-super ηταν ο sinclair zx spectrum (λογω πληθωρας software δηλ. games)

Δυστυχως εκανα κακια αγορα τον texas instruments ti-99/4a (βασίστηκα στα καλυτερα χαρακτηριστικα που ειχε (hardware)

 

Υπήρχαν και οι Tandy (ήταν οι πιο γνωστοί) καθώς και άλλοι πριν το '80. Σπάνιο μεν αλλά ακόμη κι Ελλάδα. Οικογενειακός γνωστός μας τότε (μεγαλύτερος) είχε έναν και μας τον χάρισε το 1982(*). Ήταν και ο πρώτος μου υπολογιστής (ήμουν 5 χρονών :P)

Μιλάω γι' αυτόν εδώ.

(ο TRS-80 είναι του 1977)

 

(*) ένα χρόνο μετά, το 1983, βγήκε ο TRS-80 Model 4 ο οποίος ήταν πολύ τούμπανο για την εποχή του.

 

Εντάξει, όσο σίγουρος μπορεί να είμαι μετά από τόσα χρόνια... :) Είμαι σίγουρος για το λεπτό πάντως, νομίζω ότι στα 6-7 λεπτά ήταν ένας μέσος χρόνος φορτώματος!

 

Καλά θυμάσαι zio. Και ακόμη παραπάνω. Υπήρχαν παιχνίδια που παίρνανε χαλάρα 20-30 λεπτά και παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγειάσου! Πως με κατάλαβες; Μπράβο!

 

Αλλά επειδή είμαι βλάκας κάνε μου σε παρακαλώ την χάρη,μιας και είναι υπόθεση 2,3 click όπως λες, να εμπλουτίσεις την ιστορία γιατί μέχρι τώρα 2 πράματα βρήκαμε... και αυτά ακόμη ίσα ίσα αναφορικά δηλαδή μια χρονολογία  και απο ποιόν εγκαταστήθηκε το σύστημα.

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ επίσης δεν βρίσκω αρνητικό το να μιλάμε και για την περίοδο του 80 και αυτές οι εποχές πλέον ανήκουν στην ιστορία απλά θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον πιστεύω να δούμε αν υπήρχε κάποια ελληνική εταιρία ή μικρή πανεπιστημιακή προσπάθεια ανάπτυξης υπολογιστή ή λειτουργικού κτλ σε αυτή την περίοδο

 

Για αυτά τα λίγα από το google αναφέρομαι και εγώ, οτι υπάρχει αυτά θα βρεις, δεν έχει νόημα να τα παίρνουμε απ' το google και να τα αναδημοσιεύομε εδώ χωρίς να παραχθεί κάποια νέα πληροφορία ουσιαστικά. Θα περάσουν μερικές δεκαετίες ακόμα για να θεωρείται οτι αυτές οι εποχές ανήκουν στην ιστορία.

 

Στα υπόλοιπα που γράφεις η απάντηση είναι:

 

Επειδή υπάρχει θέμα για ρετρό πιστεύω ότι δεν το άνοιξε γι'αυτό.

 

Μπες σε κάποιο σχετικό θέμα και πόσταρε οτι θέλεις, δεν έχει νόημα να ανοίγονται κατά καιρούς θέματα για το 80 και να μιλάμε σαν παππούδες λες και γίναμε 70 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπήρχαν και οι Tandy (ήταν οι πιο γνωστοί) καθώς και άλλοι πριν το '80. Σπάνιο μεν αλλά ακόμη κι Ελλάδα. Οικογενειακός γνωστός μας τότε (μεγαλύτερος) είχε έναν και μας τον χάρισε το 1982(*). Ήταν και ο πρώτος μου υπολογιστής (ήμουν 5 χρονών :P)

Μιλάω γι' αυτόν εδώ.

(ο TRS-80 είναι του 1977)

 

(*) ένα χρόνο μετά, το 1983, βγήκε ο TRS-80 Model 4 ο οποίος ήταν πολύ τούμπανο για την εποχή του.

 

 

Καλά θυμάσαι zio. Και ακόμη παραπάνω. Υπήρχαν παιχνίδια που παίρνανε χαλάρα 20-30 λεπτά και παραπάνω.

Κανεις  παραθεση και γραφεις  ανακριβειες! Μιλαω και αναφερομαι στην Ελλαδα-Αθηνα.

(Το 1982 ειμουν 18χρ.)

Επεξ/σία από Alexlooker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1973 αν δεν κάνω λάθος στην εταιρεία μας είχαν πάρει έναν προγραμματιζόμενο Η/Υ Compucorp (δεν θυμάμαι μοντέλο... το έχουμε στο "μουσείο" μας αλλά δεν είμαι εκεί).

Κάτι σαν και αυτόν

x-cc125e.jpg

 

Γινόταν κανονικά προγραμματισμός σε κάτι σαν γλώσσα μηχανής και στη συνέχει έτρεχε το πρόγραμμα δίνοντας δεδομένα και βγάζοντας αποτελέσματα σε κλασικό χαρτί ρολό παλιών αριθμομηχανών. Αποθήκευση γινόταν σε μαγνητικές κάρτες

 

Δυστυχώς τότε δεν με άφησαν να τον πειράζω (4χρ. ήμουν)... θα είχα γίνει expert στον προγραμματισμό!

 

το κόστος το 1973 ήταν περίπου 350-400.000δρχ. όταν το Golfάκι είχε 600.000δρχ.!

 

Αργότερα απέκτησα τον πρώτο μου home (TI 99/4A) περίπου 1985-86 και νομίζω το 199κάτι το 1ο IBM PC με επεξεργαστή 8086 στα 6MHz και μαθηματικό συνεπεξεργαστή 8087 (?), σκληρό δίσκο 20ΜΒ που αργότερα επεκτάθηκε στο "τέρας" 2χ40ΜΒ (χωρούσαν τα πάντα μέσα!)... δεν μπορώ να θυμηθώ τι RAM είχε...

 

Ψαχνοντας εικόνα του compucorp με έβγαλε στο calcutators history... όποιος θέλει μπορεί να δει πληροφορίες για παλιά πραγματάκια!

http://www.oldcalculatormuseum.com/d-compucorp.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1973 αν δεν κάνω λάθος στην εταιρεία μας είχαν πάρει έναν προγραμματιζόμενο Η/Υ Compucorp (δεν θυμάμαι μοντέλο... το έχουμε στο "μουσείο" μας αλλά δεν είμαι εκεί).

Κάτι σαν και αυτόν

 

Γινόταν κανονικά προγραμματισμός σε κάτι σαν γλώσσα μηχανής και στη συνέχει έτρεχε το πρόγραμμα δίνοντας δεδομένα και βγάζοντας αποτελέσματα σε κλασικό χαρτί ρολό παλιών αριθμομηχανών. Αποθήκευση γινόταν σε μαγνητικές κάρτες

 

Δυστυχώς τότε δεν με άφησαν να τον πειράζω (4χρ. ήμουν)... θα είχα γίνει expert στον προγραμματισμό!

 

το κόστος το 1973 ήταν περίπου 350-400.000δρχ. όταν το Golfάκι είχε 600.000δρχ.!

τα compucorp είναι προγραμματιζόμενες αριθμομηχανές και όχι κανονικοί Η/Υ, είχα βρει πολύ παλιά ένα 324G στο παζάρι επειδή μου φάνηκε υψηλή η τιμή του δεν το πήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά παιχνίδι; με κασέτα λογικά λέτε;.

Κασέτα ναι, αλλά προσωπικά 30 λεπτά δεν είχα δει ποτέ. Ίσως ήταν σε κάποια συγκεκριμένα παιχνίδια. Σε 10-15 λεπτάκια ήσουν έτοιμος! :D

 

Για αυτά τα λίγα από το google αναφέρομαι και εγώ, οτι υπάρχει αυτά θα βρεις, δεν έχει νόημα να τα παίρνουμε απ' το google και να τα αναδημοσιεύομε εδώ χωρίς να παραχθεί κάποια νέα πληροφορία ουσιαστικά. Θα περάσουν μερικές δεκαετίες ακόμα για να θεωρείται οτι αυτές οι εποχές ανήκουν στην ιστορία.

 

Στα υπόλοιπα που γράφεις η απάντηση είναι:

 

 

Μπες σε κάποιο σχετικό θέμα και πόσταρε οτι θέλεις, δεν έχει νόημα να ανοίγονται κατά καιρούς θέματα για το 80 και να μιλάμε σαν παππούδες λες και γίναμε 70 ετων.

Είναι δύσκολο να κρατηθείς όμως ρε γαμώτο, ειδικά για θέμα που σου αρέσει και σε έχει σημαδέψει ας πούμε :)

 

Τέλος πάντων, δεν το βρίσκω κακό. Ίσα ίσα που ανάμεσα στα νοσταλγικά γράφονται και ενδιαφέρουσες πληροφορίες για πολύ παλιά μηχανήματα που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...