Προς το περιεχόμενο

Ιστορία υπολογιστών ..... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8mb και ήταν ψιλο-υπέρβαση γιατί το πιο κοινό ήταν τα 4.

Ειχα αγορασει Pentium 133 οταν ειχε πρωτοβγει με 64mb ram, SCSI δισκο 2.1Gb και ενα τεραστιο EIZO Monitor. Ηταν πανακριβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αγορασει Pentium 133 οταν ειχε πρωτοβγει με 64mb ram, SCSI δισκο 2.1Gb και ενα τεραστιο EIZO Monitor. Ηταν πανακριβο

Ποια χρονιά; Γιατί τα 64mb ram μου φαίνονται υπερβολικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος calculator είναι νεοτερισμός πιστεύω για να διαχωρίσει τα computer όπως τα ξέρουμε σήμερα απο τα κομπιουτεράκια  (η ίδια η εξελληνισμένη λέξη επιβεβαιώνει την θεωρία μου γιατι βγαίνει απο την λέξη computer και στην ελλάδα κάθε τι ξένο που δεν το καταλαβαίναμε το ονομάζαμε όπως το ονόμαζαν οι ξένοι απλά με ελληνική κατάληξη/προφορά) ... τότε το 40-70 πιστεύω ότι ο όρος για τέτοια μηχανήματα ήταν computer.

 

Στο εξηγούμε 3 ότι δεν πάει έτσι αλλά δεν θέλεις να το καταλάβεις.. Και οι 3 μεγαλύτεροι από εσένα, έχοντας ζήσει εκείνη την περίοδο. Φιλικά, σημασία δεν έχει τι πιστεύουμε (πεποίθηση) αλλά τι ισχύει.

Ψάξε το λίγο καλύτερα και θα καταλάβεις που είσαι λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 486 κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα από το 1993 και μέχρι το 1995. Μέχρι τότε ελάχιστοι είχαν. Επίσης, το 1990 πουλιόντουσαν οπωσδήποτε 8086 και 8088.

Έτσι τα θυμάμαι κι εγώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 486 κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα από το 1993 και μέχρι το 1995.

 

Κάνεις λάθος, πουλιόντουσαν και νωρίτερα απλά κόστιζαν μια περιουσία.

 

Επίσης, το 1990 πουλιόντουσαν οπωσδήποτε 8086 και 8088.

 

8088 πουλιόντιουσαν (*) 8086 ήταν παμπάλαιοι για την εποχή αυτή (το ότι ακόμη πουλιόντουσαν δεν λέει κάτι βέβαια γιατί ελάχιστοι θα αγοράζανε)

 

(*) και 8088 πολύ λίγοι παίρνανε έιτε γιατί δεν είχαν HDD, είτε γιατί αν είχαν HDD συνήθως ήταν 10 ή 20 mb και τρίτο και βασικότερο γιατί τα παιχνίδια δείχναν αλλιώς σε vga απ' ότι σε ega ή -πόσο μάλλον- σε cga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια χρονιά; Γιατί τα 64mb ram μου φαίνονται υπερβολικά!

Δεν θυμαμαι, μονο οτι ειχε ενα τεραστιο full tower μπεζ κουτι που μεσα τα μεταλλα ειχαν κοφτερες ακρες και οτι ερχονταν ολοι οι φιλοι μου να τον δουν θυμαμαι. Δεν τον ευχαριστηθηκα αυτον τον υπολογιστη, δεν θυμαμαι γιατι (γαμωτο τιποτα δεν θυμαμαι :huh: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι, μονο οτι ειχε ενα τεραστιο full tower μπεζ κουτι που μεσα τα μεταλλα ειχαν κοφτερες ακρες και οτι ερχονταν ολοι οι φιλοι μου να τον δουν θυμαμαι. Δεν τον ευχαριστηθηκα αυτον τον υπολογιστη, δεν θυμαμαι γιατι (γαμωτο τιποτα δεν θυμαμαι :huh: )

Οκ με φώτισες :P :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 486 κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα από το 1993 και μέχρι το 1995. Μέχρι τότε ελάχιστοι είχαν. Επίσης, το 1990 πουλιόντουσαν οπωσδήποτε 8086 και 8088.

 

Και για να μην γράφουμε ότι θέλουμε..

http://www.e-compupress.gr/magazines/free/pixel/78/#/20/

 

(δες στη σελίδα δεξιά, το 486 με τα 777 χιλιάρικα)

(το τεύχος είναι του 06/1991)

 

Όπως είπα και πριν, υπήρχαν το 1991, αλλά κόστιζαν μια περιουσία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχαμε στούντιο τότε..

AMIGA 2000 AND ATARI ST

ΠΙΣΙ ούτε για πλάκα δεν υπήρχε :)

 

Αν θυμάμαι καλά το Mega για τα γραφικά είχε Amiga για πολλά χρόνια και επίσης δούλευα στo TV 100 και εκεί είχαμε Amiga:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην γράφουμε ότι θέλουμε..

http://www.e-compupress.gr/magazines/free/pixel/78/#/20/

 

(δες στη σελίδα δεξιά, το 486 με τα 777 χιλιάρικα)

(το τεύχος είναι του 06/1991)

 

Όπως είπα και πριν, υπήρχαν το 1991, αλλά κόστιζαν μια περιουσία.

 

Όντως, λογικά αυτό ήταν sx από τα πρώτα 486. Το δικό μου ήταν dx4 και κόστισε πάνω από 500 χιλιάδες το '95, πάλι ακριβό ήταν δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχαμε στούντιο τότε..

AMIGA 2000 AND ATARI ST

ΠΙΣΙ ούτε για πλάκα δεν υπήρχε :)

 

Αν θυμάμαι καλά το Mega για τα γραφικά είχε Amiga για πολλά χρόνια και επίσης δούλευα στo TV 100 και εκεί είχαμε Amiga:)

Για τέτοιες δουλειές έτσι ήταν απ'ό,τι θυμάμαι κι εγώ που γράφανε τα περιοδικά. Για γραφικά amiga, για ήχο atari και για desktop publishing mac!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά το Mega για τα γραφικά είχε Amiga

Amiga για γραφικα (νομιζω σε αυτο ειχε βγει πρωτα το Lightwave) και Atari για ηχο (Cubase)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...