Προς το περιεχόμενο

Εκτός θέματος... Insomnia


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια!

 

Κατα ποσο σας ενοχλει το οτι πλεον το μεγαλυτερο κομματι των νηματων του φορουμ καταληγει εκτος θεματος και δεν φαινεται να συγκινουνται οι απο πανω;

 

Προσωπικα το θεωρω μικροκοσμο της καθημερινοτητας, οποτε αποδεικνυεται ακομα και σε τοσο απλα πραγματα οτι δεν υπαρχει καμια παιδεια. Οταν δεν μπορουμε να καταλαβουμε το πιο απλο πως περιμενουμε να παμε μπροστα ως ανθρωποι;

 

Το παραπανω ηταν ξεκαθαρα προς τους χρηστες (βαζοντας και εμενα μεσα), αλλα με νευριαζει και το γεγονος πως υπαρχει τεραστια ανοχη πλεον στο φορουμ.Καποτε δεν ηταν ετσι τα πραγματα. Μηπως τα views ειναι σημαντικοτερα απο την ποιοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το μεγαλυτερο κομματι των νηματων του φορουμ βρισκεται εντος θεματος εχοντας υποψιν οτι το ζητουμενο για τον διαχειριστη του site ειναι η καλυψη των εξοδων και για τους χρηστες η κοινωνικη συναναστροφη. Η μετατροπη του σε φιλολογικο συλλογο δεν θα εξασφαλιζε το traffic που χρειαζεται για να επιβιωσει. Οταν οι moderators θεωρουν οτι παραβιαζονται οι οροι χρησης πραττουν τα δεοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οταν οι moderators θεωρουν οτι παραβιαζονται οι οροι χρησης πραττουν τα δεοντα.

 

Το bold είναι η λέξη "κλειδί".

 

Μηπως τα views ειναι σημαντικοτερα απο την ποιοτητα;

 

Δυστυχώς, σε κάποια subforum, ξεκάθαρα ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το forum είναι κουβέντα, δεν μπορεί να κρατηθεί αυστηρά εντός θέματος.

 

To forum είναι διάλογος. Και σε έναν διάλογο θα πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια.

Διότι διάλογος είναι και η γόνιμη συζήτηση πάνω σε ένα θέμα, με επιχειρήματα, που οδηγεί κάπου, διάλογος είναι και η συζήτηση καφενείου. Μια χαρά μπορεί να κρατηθεί αυστηρά εντός θέματος αν θέλουν (χωρίς κλειδώματα κλπ). Αλλά -ως φαίνεται- δεν θέλουν. Το γιατί ας το σκεφτεί ο καθένας μόνος του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To forum είναι διάλογος. Και σε έναν διάλογο θα πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια.

Διότι διάλογος είναι και η γόνιμη συζήτηση πάνω σε ένα θέμα, με επιχειρήματα, που οδηγεί κάπου, διάλογος είναι και η συζήτηση καφενείου. Μια χαρά μπορεί να κρατηθεί αυστηρά εντός θέματος αν θέλουν (χωρίς κλειδώματα κλπ). Αλλά -ως φαίνεται- δεν θέλουν. Το γιατί ας το σκεφτεί ο καθένας μόνος του.

 

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολα να κρατηθεί αυστηρά εντός θέματος. Ειδικά για το μπλα μπλα ακόμα πιο δύσκολο (το λέει και το όνομά του :) ).

 

Για το ότι δεν θέλουν πάλι δεν είμαι σίγουρος, πολλές φορές σβήνονται εκτός θέματος μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολα να κρατηθεί αυστηρά εντός θέματος. Ειδικά για το μπλα μπλα ακόμα πιο δύσκολο (το λέει και το όνομά του :) ).

 

Σέβομαι την άποψη σου αλλά προσωπικά θα διαφωνήσω :)

 

Για το ότι δεν θέλουν πάλι δεν είμαι σίγουρος, πολλές φορές σβήνονται εκτός θέματος μηνύματα.

 

Και καλά κάνουν. Αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν αρκεί.

 

ΥΓ: Επίσης γνωρίζοντας πως η όλη κουβέντα είναι εντελώς off-topic για το "μπλα-μπλα" θα ήμουν ευτυχής, πριν κλειδωθεί (ορθώς) το νήμα, να μεταφερθούν όλα τα μηνύματα στο κατάλληλο νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν εισαι μονοδιαστατος ανθρωπος (που κατι τετοιο εξ ορισμου δεν υφισταται) θα μπορεσεις να συζητησεις για ενα πραγμα και μονο.Δηλαδη πας σε ενα topic για αναβαθμιση συστηματος,ειναι δυνατον να μην μιλησεις για οικονομικα?Ειναι δυνατον να μην συζητησεις για perf παιχνιδιων/προγραμματων?Ειναι δυνατον να μην συζητησεις για αξιοπιστια καταστηματων και εγγυησεων?Ειδες με μια απλη ερωτηση επεκταθηκε το θεμα σε 3 αλλα υποθεματα...Και ειδικα οταν σε αυτο το θεμα μπλεκουν τοσοι ανθρωποι.

Τωρα βεβαια αν μιλαμε για καρτα γραφικων κ μου πει ο αλλος με πασοκ ηταν καλυτερα ενω με το συριζανελ κατεληξα να μην εχω λεφτα για PC νομιζω οτι το μυνημα του θα διαγραφει σχετικα γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ορισμένες παρατηρήσεις:

 

1. Τελείως λάθος ενότητα για το νήμα.

 

2. Όταν θεωρείτε πως πρέπει να μεταφερθεί κάτι, αντί να το ζητάτε στη ροή του νήματος, για όταν τύχει να το δει συντονιστής, ο σωστός τρόπος είναι να στείλετε αναφορά. 

 

3. Το νήμα των προτάσεων για καλύτερο site είναι νήμα για συγκεκριμένες και ει δυνατόν δομημένες προτάσεις. Σε αυτό το νήμα, δεν είδα ούτε μισή τέτοια. (*)

 

Ως εκ τούτου, το νήμα κλειδώνεται.

 

(*) Όχι, τα γενικά -και, παρεμπιπτόντως, αβάσιμα- παράπονα πως δήθεν θυσιάζουμε το επίπεδο χάριν της επισκεψιμότητας, δεν συνιστούν πρόταση για βελτίωση του site. 

 

Πρόταση για βελτίωση του site θα ήταν μια σκέψη για το πώς οι όποιες αστοχίες (πραγματικές ή όχι) μπορούν να βελτιωθούν. Ας πούμε, αύξηση του αριθμού των συντονιστών. Κατανομή μιας μεγάλης ενότητας σε μικρότερες υποενότητες.

 

Κάποια στιγμή, οι ισχυρισμοί ότι δήθεν ξεπουλιόμαστε ή κάνουμε τα στραβά μάτια ή δεν ξέρω τι άλλο, για χάρη της επισκεψιμότητας, εκτός από ανούσιοι, καταντάνε και κουραστικοί. 

 

Σίγουρα, πάντως, δεν αποτελούν πρόταση για βελτίωση του site, άρα η θέση τους δεν είναι στο "κατάλληλο" νήμα των προτάσεων.

 

Κλείνοντας, να επισημάνω το εξής απλό:

 

Αν μας ενδιέφερε στείρα η επισκεψιμότητα, δεν θα υπήρχε -για παράδειγμα- απαγόρευση πολιτικών συζητήσεων, ούτε πρακτικά τερματισμός των συζητήσεων για ελληνικές ομάδες στα αθλητικά (πλην των συμμετοχών τους σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, και αυτό υπό αυστηρές προϋποθέσεις). Αυτά τα δύο θέματα να αφήναμε ελεύθερα, να κάναμε πράγματι τα στραβά μάτια ή να γυρίζαμε στον "παλιό, καλό καιρό" που φαντάζονται ορισμένοι, εκεί να βλέπατε επισκεψιμότητα.

 

Αυτό και μόνο απαντά στον κάθε καλόπιστο ως προς το ποιες είναι οι προτεραιότητες πρώτα και κύρια του ιδιοκτήτη, και κατά δεύτερο λόγο όλων των εθελοντών που διαθέτουν το χρόνο τους προκειμένου να έχουμε όλοι μας έναν όσο το δυνατόν καλύτερο χώρο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...