Προς το περιεχόμενο

ανακαίνιση σπιτιού προτάσεις


Mikelpcpro_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά θέλω τις προτάσεις σας επειδή σε λίγο καιρό θα ξεκινήσουμε να κάνουμε ανακαίνιση του σπιτιού μας και θα αλλάξουμε αρκετά πράγματα πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω επειδή η ηλεκτρολογικές εγκατάσταση είναι πολύ παλιές του σπίτι χτίστηκε το 86 από ότι θυμάμαι και επειδή δίπλα από εμάς υπάρχει και ένα μικρό σπιτάκι οπού είναι ο παππούς μου υπάρχει μόνο ένα ρολόι της δεης με αποτέλεσμα να πέφτει συχνά ο δικός μας γενικός θέλω να μου πείτε πόσο κοστίζει ενα τριφασικό κουτί της δεη? επίσης η εγκατάσταση με χονδρά καλώδια στο γενικό πόσο θα πάει? γιατί είναι μικρά τώρα και καίγονται εύκολα επίσης το παιδικό δωμάτιο έχει ξύλινο παρκέ και γενικά είναι πολύ παλιό θέλω να το αλλάξω γιατί θα γίνει το δωμάτιο μου αυτό ηλεκτρολόγο δικό μας έχουμε και μάλιστα μας ξέρει οπότε ίσος μας κάνει καμιά καλή τιμή το μόνο οπού με απασχολεί είναι πόσα λεφτά θα θέλει για αυτά που σας είπα. επίσης σκέφτομαι και για βάψιμο μέσα στο καλοκαίρι το σπίτι είναι άσπρο όλο οπότε πείτε καμιά ωραία ιδέα πως να το κάνω.

ευχαριστώ για των χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο χοντρα καλωδια πρεπει να μπουν ειναι δουλειά του ηλεκτρολογου. Τωρα αν ξηλώσει ολα τι θα κανει παλι δικη του δουλειά ειναι. Σημασία εχει να γινει σωστή δουλειά/ σωστή γειωση/ σωστος πινακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο χοντρα καλωδια πρεπει να μπουν ειναι δουλειά του ηλεκτρολογου. Τωρα αν ξηλώσει ολα τι θα κανει παλι δικη του δουλειά ειναι. Σημασία εχει να γινει σωστή δουλειά/ σωστή γειωση/ σωστος πινακας

Το θέμα μου είναι η όλοι αυτή η μανούρα πόσα €  θέλει? επίσης ο πίνακας είναι αρκετά αρχαίος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις δικό σου ηλεκτρολόγο, τι ζητάς τιμές από εμάς ;  :confused:

το θέμα είναι τα καλώδια ο πίνακας όλα αυτά πόσα θα κοστίζει 

 

στα € πιστεύω θα τα βρούμε άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το παρκε καπου 30 ευρω το τετραγωνικο για κατι νορμαλ,τα περαστικα τωρα φανταζομαι θα πηγαινουν με εργατοωρες,μην τσιγγουνευτεις παντως τον μαστορα πρεπει να γινει καλη δουλεια στο παρκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ρωτάς καλύτερα τον ηλεκτρολόγο να σου δώσει μια τιμή και μετά ρωτάς κι αλλού (κι εδώ αν θες) να δεις αν είναι οκ η τιμή;

Αυτό θα κάνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν υπάρχει στάνταρ τιμή. Εξαρτάται από τα υλικά που πρέπει να περαστούν (καλώδια, ηλεκτρικός πίνακας, ασφάλειες, διακόπτες, πρίζες κλπ) καθώς και την εργασία (πόσο χρόνο θα πάρει, αν θα χρειαστούν σκαψίματα στους τοίχους ή αν θα τα περάσει με εξωτερικά κανάλια ο ηλεκτρολόγος κλπ) και πολλά άλλα που μπορεί να μην μας έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Το κάθε σπίτι είναι διαφορετικό οπότε είναι λίγο χλωμό να πάρεις σαφή απάντηση. Επίσης άσχετο, αλλά αφού θα κάνεις ανακαίνιση και θα ανανεώσεις και την ηλεκτρολογική εγκατάσταση, σκέψου το σοβαρά να περάσεις και δομημένη καλωδίωση για τοπικό δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμή που έχω ακούσει από γνωστό, με σκαψίματα κτλ κτλ κτλ παίζει στα 3,000.

Λογικά μπορείς να πας και χαμηλότερα αλλά μην κάνεις τσιγκουνιές στα ηλεκτρολογικά.

Τα λεπτά καλώδια πχ μπορούν να λιώσουν και να πάρι φωτιά το σπίτι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς εδώ οι πολυτεχνίτες τι κάνουμε; Κλέφτες θα γίνουμε; :D

 

Αν περιμένεις να κάνεις μελέτη (και να πληρωθείς κιόλας) σε τέτοιου τύπου ανακαίνιση σώθηκες :P :P :P

Για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν υπάρχει στάνταρ τιμή. Εξαρτάται από τα υλικά που πρέπει να περαστούν (καλώδια, ηλεκτρικός πίνακας, ασφάλειες, διακόπτες, πρίζες κλπ) καθώς και την εργασία (πόσο χρόνο θα πάρει, αν θα χρειαστούν σκαψίματα στους τοίχους ή αν θα τα περάσει με εξωτερικά κανάλια ο ηλεκτρολόγος κλπ) και πολλά άλλα που μπορεί να μην μας έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Το κάθε σπίτι είναι διαφορετικό οπότε είναι λίγο χλωμό να πάρεις σαφή απάντηση. Επίσης άσχετο, αλλά αφού θα κάνεις ανακαίνιση και θα ανανεώσεις και την ηλεκτρολογική εγκατάσταση, σκέψου το σοβαρά να περάσεις και δομημένη καλωδίωση για τοπικό δίκτυο.

 

Το βασικότερο είναι για τι μεγέθους σπίτι μιλάμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περιμένεις να κάνεις μελέτη (και να πληρωθείς κιόλας) σε τέτοιου τύπου ανακαίνιση σώθηκες :P :P :P

 

Το βασικότερο είναι για τι μεγέθους σπίτι μιλάμε...

Εγώ τι μελέτη να κάνω, μέχρι αλλαγή λάμπας φτάνω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...