Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τη σχολη και το μελλον!


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη χαιδεύεις αυτιά. Δεν είναι για διάνοιες τα ΤΕΙ και ΑΕΙ. Απλά είναι για ανθρώπους που προσπαθούν πολύ και επιπλέον αγαπούν το αντικείμενο.

Πες μου καλύτερα "Φίλε, δεν το παλεύει η ψυχή μου", παρά να μου λες ξέρεις, είναι δύσκολα να τα μάθω. Απλά δεν αντέχεται η συνεχόμενη πίεση, γιατί ναι, είναι συνεχόμενη πίεση οι σοβαρές σπουδές.

εκτός αν σαρέσει αυτό που κάνεις (γιαυτό πάντα έλεγα να βρουν τα παιδιά τι τους αρέσει τι αγαπάνε ) τότε είναι απλά μια πρόκληση και ένα ευχαριστώ παιχνίδι/ασχολία. Αν απλά διαβάζεις τυφλά για να βγάλεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό να περάσεις σε μια σχολή με μεγάλη βάση επειδή έχει μεγάλη βάσει (και μια υπόνοια απο πίσω για μεγάλα μεροκάματα) τότε ναι θα είναι μεγάλο ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, ειμαι πρωτοετης σε τει, σε τμημα μηχανικων πληροφορικης εκτος αθηνων (ειμαι απο αθηνα) και το τμημα ειναι αρκετα δυσκολο για εμενα, οποτε σκεφτομουν να γυρισω στην αθηνα να γραφτω σε καποιο ΙΕΚ η καποιο κολεγιο λογω του οτι ο χρονος περνα και ουτε καλα τα παω αλλα ουτε και εχω απειρα λεφτα να δινω...θα με ενδιεφερε ενδεχομενως game design η design γενικοτερα, ισως και οικονομικα...επισης να προσθεσω οτι εχω τελειωσει επαλ και οχι γενικο λυκειο οποτε εχω φτωχες γνωσεις σε οτι αφορα τις θετικες επιστημες

 

τι λετε; εχετε να προτεινετε καποιο καλο ιεκ η κολεγιο; οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη, ευχαριστω!

Το να εχεις διαφορετικη κλιση το καταλαβαινω, αλλα αν σου φαινεται δυσκολο το ΤΕΙ μαλλον δεν εχεις καταλλαβει τι παιζει στη ζωη γενικοτερα. Εχεις ηδη πει οτι το περιβαλλον σου δεν μπορει να υποστηριξει easy living. Σου δινω ενα τελευταιο heads up, πας ξεβρακωτος στ' αγγουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι, και ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας.

καταρχας ρε παιδια, δεν ειναι οτι η σχολη δε μου αρεσει, ισα ισα δεν περιμενα να ειναι τοσο υψηλο το επιπεδο, απλα τα μεγαλυτερα μου ζητηματα αυτη τη στιγμη ειναι το οτι δυο απτα εξι μαθηματα του 1ου εξαμηνου (απειροστικος λογισμος και φυσικη) μου ειναι παντελως αγνωστα...σα να κανω κινεζικα,πως να το πω! ε και λογω αυτου απλα αρχισα και εχανα την αισιοδοξια και την ορεξη μου και για τα υπολοιπα, και τα πηρε και αυτα η μπαλα πανω κατω..λιγο οτι ειμαι αρκετα μονος μου εδω περα και γενικα δεν εχω ορεξη για τιποτα, ουτε κανω εξοδους εξοδους τα σαββατα (αυτο ετσι κι αλλιως θα ελειπε γιατι μετραω και το τελευταιο ευρω εδω περα) η παιζω playstation, οπως προαναφερθηκε! γενικα μου αρεσει το διαβασμα, και στο επαλ ακομα δεν διαβαζα ουτε πριν το διαλειμμα να διαβασω, ουτε τιποτα. ελιωνα μονος μου απογευματα και βραδια (κυριως γιατι δεν πηγα ουτε φροντιστηριο)  γιατι το γουσταρα αυτο που διαβαζα. 

η κατασταση στην οποια λοιπον εχω περιελθει εχει ως εξης : ειμαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση και λογω μοναξιας αλλα και λογω δυο μαθηματων τα οποια οσο κι αν λετε οτι μπορω να διαβαζω, και να αρχισω μια σελιδα την 1η του μηνα και στο τελος να'χω βγαλει ταδε σελιδες, πραγματικα δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω αυτο. δεν εχω το κουραγιο.

 

επισης, η κατασταση στα οικονομικα ειναι απλα τραγικη, με τους γονεις μου να τσοναρουν λεφτα ακομα και απο συγγενεις για να βρισκομαι εγω εδω περα. ο μηνας βγαινει, αλλα με τα minimum εξοδα...μακροχρονια οπως το βλεπω εγω το πραμα θα χρειαστουν τουλαχιστον εξι τα χρονια να τελειωσω τις σπουδες μου, που λογικα οι δικοι μου θα με "ταιζουν" και σε αυτα, και ολα αυτα λογικα χωρις να μπορεσω πχ να βγαλω ενα διπλωμα οδηγησης η να μπορεσω να παρω το proficiency το οποιο δεν εχω...οσο για τα φροντιστηρια, εαν ειχα τη δυνατοτητα ισως να εκανα, αλλα ειλικρινα ΔΕΝ υπαρχει η παραμικρη οικονομικη δυνατοτητα για τιποτα παραπανω απο οτι κανω τωρα...

ετσι λοιπον, σκεπτομενος οτι μακροχρονια αυτο θα κοστισει υπερβολικα πολυ, πιστευω πως η καλυτερη λυση  θα ηταν αν οχι καποιο κολεγιο (που ακομα και τα κολεγια φθηνοτερα θα μου βγουν πιστευω - δε μιλαω για κανα deree), εστω καποιο ιεκ στην Αθηνα, οπου συμφωνα με οσους γνωστους μου εχω ρωτησει, θα μου στοιχιζει περιπου 4 φορες φθηνοτερα σε σχεση με τα ποσα δινω για τη διαβιωση μου εδω περα μηνιαιως, οποτε εγω το βλεπω ως εξης : θα ηταν καλυτερα απτο να δινω ενα x ποσο το μηνα αποκλειστικα για να ζω εδω περα, που στην τελικη ενας θεος ξερει ποτε και αν θα καταφερω να τελειωσω τις σπουδες μου, να γυρνουσα αθηνα να εκανα κατι αλλο σε καποιο ιεκ η δεν ξερω και γω τι, που θα στοιχιζε λιγοτερο, και στην τελικη και με τα λεφτα που ενδεχομενως θα μου "περισσευαν", θα μπορουσα να τα επενδυω σε κατι αλλο...η και στην τελικη απλα για να διευκολυνω τους δικος μου διοτι απλα θα χαλιουνται λιγοτερα.

 

αυτα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγραφεις μια κατασταση οριακη, με τους γονεις σου να δανειζονται αυτη τη στιγμη χρηματα για να βρισκεσαι εκει, στην οποια αντιδρας σαν να αφορα οχι εσενα αλλα καποιον αλλο που εχει το περιθωριο να μιλαει για προτιμησεις, συναισθηματα και προσδοκιες σε μελλοντικο χρονο. Η σχεση σου με την πραγματικοτητα ειναι το προβλημα, οχι με την φυσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι, και ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας.

 

καταρχας ρε παιδια, δεν ειναι οτι η σχολη δε μου αρεσει, ισα ισα δεν περιμενα να ειναι τοσο υψηλο το επιπεδο, απλα τα μεγαλυτερα μου ζητηματα αυτη τη στιγμη ειναι το οτι δυο απτα εξι μαθηματα του 1ου εξαμηνου (απειροστικος λογισμος και φυσικη) μου ειναι παντελως αγνωστα...σα να κανω κινεζικα,πως να το πω! ε και λογω αυτου απλα αρχισα και εχανα την αισιοδοξια και την ορεξη μου και για τα υπολοιπα, και τα πηρε και αυτα η μπαλα πανω κατω..λιγο οτι ειμαι αρκετα μονος μου εδω περα και γενικα δεν εχω ορεξη για τιποτα, ουτε κανω εξοδους εξοδους τα σαββατα (αυτο ετσι κι αλλιως θα ελειπε γιατι μετραω και το τελευταιο ευρω εδω περα) η παιζω playstation, οπως προαναφερθηκε! γενικα μου αρεσει το διαβασμα, και στο επαλ ακομα δεν διαβαζα ουτε πριν το διαλειμμα να διαβασω, ουτε τιποτα. ελιωνα μονος μου απογευματα και βραδια (κυριως γιατι δεν πηγα ουτε φροντιστηριο)  γιατι το γουσταρα αυτο που διαβαζα. 

 

η κατασταση στην οποια λοιπον εχω περιελθει εχει ως εξης : ειμαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση και λογω μοναξιας αλλα και λογω δυο μαθηματων τα οποια οσο κι αν λετε οτι μπορω να διαβαζω, και να αρχισω μια σελιδα την 1η του μηνα και στο τελος να'χω βγαλει ταδε σελιδες, πραγματικα δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω αυτο. δεν εχω το κουραγιο.

 

επισης, η κατασταση στα οικονομικα ειναι απλα τραγικη, με τους γονεις μου να τσοναρουν λεφτα ακομα και απο συγγενεις για να βρισκομαι εγω εδω περα. ο μηνας βγαινει, αλλα με τα minimum εξοδα...μακροχρονια οπως το βλεπω εγω το πραμα θα χρειαστουν τουλαχιστον εξι τα χρονια να τελειωσω τις σπουδες μου, που λογικα οι δικοι μου θα με "ταιζουν" και σε αυτα, και ολα αυτα λογικα χωρις να μπορεσω πχ να βγαλω ενα διπλωμα οδηγησης η να μπορεσω να παρω το proficiency το οποιο δεν εχω...οσο για τα φροντιστηρια, εαν ειχα τη δυνατοτητα ισως να εκανα, αλλα ειλικρινα ΔΕΝ υπαρχει η παραμικρη οικονομικη δυνατοτητα για τιποτα παραπανω απο οτι κανω τωρα...

 

ετσι λοιπον, σκεπτομενος οτι μακροχρονια αυτο θα κοστισει υπερβολικα πολυ, πιστευω πως η καλυτερη λυση  θα ηταν αν οχι καποιο κολεγιο (που ακομα και τα κολεγια φθηνοτερα θα μου βγουν πιστευω - δε μιλαω για κανα deree), εστω καποιο ιεκ στην Αθηνα, οπου συμφωνα με οσους γνωστους μου εχω ρωτησει, θα μου στοιχιζει περιπου 4 φορες φθηνοτερα σε σχεση με τα ποσα δινω για τη διαβιωση μου εδω περα μηνιαιως, οποτε εγω το βλεπω ως εξης : θα ηταν καλυτερα απτο να δινω ενα x ποσο το μηνα αποκλειστικα για να ζω εδω περα, που στην τελικη ενας θεος ξερει ποτε και αν θα καταφερω να τελειωσω τις σπουδες μου, να γυρνουσα αθηνα να εκανα κατι αλλο σε καποιο ιεκ η δεν ξερω και γω τι, που θα στοιχιζε λιγοτερο, και στην τελικη και με τα λεφτα που ενδεχομενως θα μου "περισσευαν", θα μπορουσα να τα επενδυω σε κατι αλλο...η και στην τελικη απλα για να διευκολυνω τους δικος μου διοτι απλα θα χαλιουνται λιγοτερα.

 

αυτα...

 

 

Μπορεί να μην το καταλαβαίνεις τώρα, αλλά η επένδυση στην εκπαίδευση είναι η καλύτερη που μπορείς να κάνεις κι εσύ και η οικογένειά σου. Αν, έστω και οριακά, βγαίνουν τα έξοδα για να σπουδάσεις κάτι πιο ουσιαστικό, δε θα έπρεπε καν να το συζητάς, γιατί τα οφέλη από αυτό θα τα απολαμβάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου.

 

Όπως ειπώθηκε και πιο πριν, μόνο με σκληρή δουλειά γίνονται πράγματα. Δε θα βρεις ούτε έναν άνθρωπο που πήρε ένα σοβαρό πτυχίο που να μην πέρασε νύχτες άυπνες διαβάζοντας ή αγωνιώντας, που δεν έχασε εξόδους με φίλους, που δεν πιέστηκε για να τελειώσει.

 

Δεν ξέρω καθόλου το αντικείμενο, αλλά φαντάζομαι ότι η διαφορά επιπέδου και προοπτικών ανάμεσα σε ΤΕΙ και ΙΕΚ είναι χαώδης. Οπότε σκέψου καλά πριν εγκαταλείψεις. Πιθανότατα θα το πληρώνεις μια ζωή, είτε με χαμηλότερο μισθό είτε με λιγότερη ικανοποίηση από τη δουλειά σου. Είναι δύσκολο εφόσον έχεις κενά στην ύλη; Φυσικά. Αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις σκληρά; Φυσικά. Το θέμα είναι αν μπορείς να βάλεις αυτόν τον κόπο αυτή τη στιγμή. Μπορεί για χίλιους λόγους να μην μπορείς και είναι σεβαστό, αλλά πριν πάρεις τις αποφάσεις σου, σκέψου τι θα σημαίνει αυτό μελλοντικά.

 

Είμαι σίγουρος ότι οι γονείς σου προτιμούν να κάνουν αιματηρές οικονομίες για 4-5 χρόνια προκειμένου να εξασφαλίσεις ένα καλύτερο μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που οι δικοί σου περνάνε τέτοιο ζόρι για να σπουπάσεις εσύ εκεί που είσαι τότε εγώ θα πω ναι να φύγεις αν βλέπεις ότι το πράγμα θα τραβήξει χρόνια.

 

Το καλύτερο είναι να πεισμώσεις και να διαβάσεις για να το βγάλεις το γρηγορότερο. Αν είναι να ακολουθήσεις την Ελληνική πατέντα και κάτσεις μια ζωή περνώντας μαθήματα με το σταγονομετρο να φύγεις. Είναι κρίμα και για σένα και για τους γονείς σου.

 

Αλλά αλήθεια, επειδή αναφέρθηκες σε αυτό, χρόνο να παίξεις Playstation έχεις, να διαβάσεις δεν έχεις; Σίγουρα αν αφιέρωνες τον χρόνο που παίζεις Playstation στο να διαβάζεις για να καλύπτεις τα κενά σου τώρα δεν θα είχες κανένα θέμα.

 

Και τέλος βλέπω ότι σου έχει κολήσει το ΙΕΚ, ξέχνα τα ΙΕΚ, βγάλτα από το μυαλό σου, είναι σαν να πηγαίνεις από την κορυφή στα σκατά.

 

Το πτυχίο τους δεν είναι πτυχίο αλλά ένα πιστοποιητικό εξειδίκευσης που έχει την ίδια αξία με το κωλόχαρτο και από γνώσεις μηδέν. 

 

Αν το πάρεις απόφαση, κοιτάς μόνο για κολέγια που το χαρτί που θα πάρεις θα είναι Bachelor και θα είναι ισοδύναμο με το χαρτί που θα έπαιρνες από εκεί που είσαι τώρα.

Αλλά θέλει και εκεί ψάξιμο έτσι; Υπάρχουν κολέγια και κολέγια. Αλλά μερικά δίνουν πατσαβουρόχαρτα που ναι μεν είναι κανονικά Bachelor διεθνώς αναγνωρισμένα αλλά η ποιότητα και η φήμη των Πανεπιστημίων που το κολέγιο έχει το Franchise είναι στο χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι, και ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας.

 

καταρχας ρε παιδια, δεν ειναι οτι η σχολη δε μου αρεσει, ισα ισα δεν περιμενα να ειναι τοσο υψηλο το επιπεδο, απλα τα μεγαλυτερα μου ζητηματα αυτη τη στιγμη ειναι το οτι δυο απτα εξι μαθηματα του 1ου εξαμηνου (απειροστικος λογισμος και φυσικη) μου ειναι παντελως αγνωστα...σα να κανω κινεζικα,πως να το πω! ε και λογω αυτου απλα αρχισα και εχανα την αισιοδοξια και την ορεξη μου και για τα υπολοιπα, και τα πηρε και αυτα η μπαλα πανω κατω..λιγο οτι ειμαι αρκετα μονος μου εδω περα και γενικα δεν εχω ορεξη για τιποτα, ουτε κανω εξοδους εξοδους τα σαββατα (αυτο ετσι κι αλλιως θα ελειπε γιατι μετραω και το τελευταιο ευρω εδω περα) η παιζω playstation, οπως προαναφερθηκε! γενικα μου αρεσει το διαβασμα, και στο επαλ ακομα δεν διαβαζα ουτε πριν το διαλειμμα να διαβασω, ουτε τιποτα. ελιωνα μονος μου απογευματα και βραδια (κυριως γιατι δεν πηγα ουτε φροντιστηριο)  γιατι το γουσταρα αυτο που διαβαζα. 

 

η κατασταση στην οποια λοιπον εχω περιελθει εχει ως εξης : ειμαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση και λογω μοναξιας αλλα και λογω δυο μαθηματων τα οποια οσο κι αν λετε οτι μπορω να διαβαζω, και να αρχισω μια σελιδα την 1η του μηνα και στο τελος να'χω βγαλει ταδε σελιδες, πραγματικα δεν νομιζω οτι μπορω να το κανω αυτο. δεν εχω το κουραγιο.

 

επισης, η κατασταση στα οικονομικα ειναι απλα τραγικη, με τους γονεις μου να τσοναρουν λεφτα ακομα και απο συγγενεις για να βρισκομαι εγω εδω περα. ο μηνας βγαινει, αλλα με τα minimum εξοδα...μακροχρονια οπως το βλεπω εγω το πραμα θα χρειαστουν τουλαχιστον εξι τα χρονια να τελειωσω τις σπουδες μου, που λογικα οι δικοι μου θα με "ταιζουν" και σε αυτα, και ολα αυτα λογικα χωρις να μπορεσω πχ να βγαλω ενα διπλωμα οδηγησης η να μπορεσω να παρω το proficiency το οποιο δεν εχω...οσο για τα φροντιστηρια, εαν ειχα τη δυνατοτητα ισως να εκανα, αλλα ειλικρινα ΔΕΝ υπαρχει η παραμικρη οικονομικη δυνατοτητα για τιποτα παραπανω απο οτι κανω τωρα...

 

ετσι λοιπον, σκεπτομενος οτι μακροχρονια αυτο θα κοστισει υπερβολικα πολυ, πιστευω πως η καλυτερη λυση  θα ηταν αν οχι καποιο κολεγιο (που ακομα και τα κολεγια φθηνοτερα θα μου βγουν πιστευω - δε μιλαω για κανα deree), εστω καποιο ιεκ στην Αθηνα, οπου συμφωνα με οσους γνωστους μου εχω ρωτησει, θα μου στοιχιζει περιπου 4 φορες φθηνοτερα σε σχεση με τα ποσα δινω για τη διαβιωση μου εδω περα μηνιαιως, οποτε εγω το βλεπω ως εξης : θα ηταν καλυτερα απτο να δινω ενα x ποσο το μηνα αποκλειστικα για να ζω εδω περα, που στην τελικη ενας θεος ξερει ποτε και αν θα καταφερω να τελειωσω τις σπουδες μου, να γυρνουσα αθηνα να εκανα κατι αλλο σε καποιο ιεκ η δεν ξερω και γω τι, που θα στοιχιζε λιγοτερο, και στην τελικη και με τα λεφτα που ενδεχομενως θα μου "περισσευαν", θα μπορουσα να τα επενδυω σε κατι αλλο...η και στην τελικη απλα για να διευκολυνω τους δικος μου διοτι απλα θα χαλιουνται λιγοτερα.

 

αυτα...

 

Αν δεν έχεις το κουράγιο, φύγε, δεν χρειάζεται όλοι να γίνουν πτυχιούχοι

 

Αλλά πριν το κάνεις αυτό ζύγισε καλά μέσα στο κεφάλι σου τις συνέπειες και πως θα βιοπορευθείς τις δεκαετίες που θα έρθουν (τι δουλειές ρεαλιστικά μπορείς να κάνεις κτλ)

 

Αν δεις ότι δεν σε παίρνει απλά σφίγγεις κώλο και κάθεσαι και διαβάζεις μαθηματικά... αν δεν καταλαβαίνεις το βιβλίο που διαβάζεις τώρα πάρε ένα πιο απλό -ρώτα στην βιβλιοθήκη της σχολής σου- και ξεκίνα αυτό, αν νομίζεις ότι είσαι στριμωγμένος επειδή δεν έχουν λεφτά οι δικοί σου να σε ταΐζουν ή να πληρώνουν κολέγια κτλ σκέψου πως είναι άλλοι στην θέση σου που μπορούν ακόμη να καταλάβουν απειροστικό αλλά δεν τους περισσεύουν χρήματα  ούτε για να νοικιάσουν αποθήκη και πρέπει να δουλεύουν στο χωράφι στο χωριό ίσα ίσα για ένα πιάτο φαΐ την ημέρα κυριολεκτικά. Εσύ τουλάχιστον έχεις την πολυτέλεια έστω σε μια γκαρσονιέρα να μπορείς να κάθεσαι και να διαβάζεις γιατι σου πληρώνεται το νοίκι και το πιάτο του φαγητού κάθε μέρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι οι έχουν άδικο οι περισσότεροι προλαλήσαντες,

όμως μάλλον έχουν περισσότερο δίκιο οι Lanike71 και #mtsalla11, είναι εμφανές ότι δεν είναι έτοιμος για το άλμα που επιχειρεί.

 

Είναι λοιπόν καλύτερα να επιστρέψει στο σπίτι του και:

- Να συμβουλευτεί έναν έμπειρο φυσικό και ένα μαθηματικό για το αν μπορεί (και σε πόσο χρόνο) να καλύψει τις ελλείψεις του ώστε να είναι δυνατή η παρακολούθηση όλων των μαθημάτων της σχολής του.

- Να αλλάξει νοοτροπία και σταθμίσει ο ίδιος τις πνευματικές και ψυχολογικές του δυνάμεις, ή το καλύτερο, να συμβουλευθεί ειδικό ψυχολόγο.

-Αν του πουν όλοι ότι μπορεί, το διαπιστώσει και ο ίδιος, συνεχίζει στη σχολή του από το επόμενο έτος ή επιλέγει άλλο κλάδο σε ΤΕΙ φυσικά όχι σε ΙΕΚ και προετοιμάζεται σκληρά γι αυτή την αλλαγή. Αλλά πρέπει να ξεκινήσει τη νέα προσπάθεια, «χτες», με πρόγραμμα και διάθεση για σκληρή δουλειά (και καθημερινή γυμναστική).

 

- Δεν είναι κακό να χάσεις 1-2 χρόνια για να προετοιμαστείς και μάθεις να δουλεύεις με επιμονή και υπομονή,

(ή ακόμα καλύτερα να περάσεις και σε ένα τμήμα της Αθήνας) είναι όμως κακό να ξοδεύεις χρήματα άλλων για αμφίβολα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε πείραξαν πολύ αυτά τα δύο μαθήματα (μαθηματικά Ι, φυσική Ι)..Συνήθως είναι μαθήματα πτυχίου για πολλούς φοιτητές σε όλα τα επίπεδα σχολών- εγώ έδωσα φυσική Ι προτελευταίο μάθημα για πτυχίο, αφού είχα ήδη δώσει 4 φορές και πέρασα με 5...

Μοναξιά έχουν όλοι οι φοιτητές που πάνε σε καινούριες πόλεις, σιγά σιγά γνωρίζεις κόσμο, μαθαίνεις να συναναστρέφεσαι, κάνεις παρέες και μετά περνάς όμορφα. 

Όσο για τα λεφτά, θα'ναι καλύτερα με τον καιρό, θα βρεις καμιά δουλειά να συμπληρώνεις τπτ και εσύ, μπορεί να βρεις πιο φθηνό σπίτι/συγκάτοικο, μπορεί στην τελική αν τελειώσεις με εργαστήρια να γυρίσεις σπίτι σου και να παρακολουθείς/ διαβάζεις εξ αποστάσεως.. 

Μην απελπίζεσαι για όλα τόσο γρήγορα και τόσο νωρίς.

Υπομονή επιμονή και προσπάθεια (και λιγότερο άγχος) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις το κουράγιο, φύγε, δεν χρειάζεται όλοι να γίνουν πτυχιούχοι

 

Αλλά πριν το κάνεις αυτό ζύγισε καλά μέσα στο κεφάλι σου τις συνέπειες και πως θα βιοπορευθείς τις δεκαετίες που θα έρθουν (τι δουλειές ρεαλιστικά μπορείς να κάνεις κτλ)

 

Αν δεις ότι δεν σε παίρνει απλά σφίγγεις κώλο και κάθεσαι και διαβάζεις μαθηματικά... αν δεν καταλαβαίνεις το βιβλίο που διαβάζεις τώρα πάρε ένα πιο απλό -ρώτα στην βιβλιοθήκη της σχολής σου- και ξεκίνα αυτό, αν νομίζεις ότι είσαι στριμωγμένος επειδή δεν έχουν λεφτά οι δικοί σου να σε ταΐζουν ή να πληρώνουν κολέγια κτλ σκέψου πως είναι άλλοι στην θέση σου που μπορούν ακόμη να καταλάβουν απειροστικό αλλά δεν τους περισσεύουν χρήματα  ούτε για να νοικιάσουν αποθήκη και πρέπει να δουλεύουν στο χωράφι στο χωριό ίσα ίσα για ένα πιάτο φαΐ την ημέρα κυριολεκτικά. Εσύ τουλάχιστον έχεις την πολυτέλεια έστω σε μια γκαρσονιέρα να μπορείς να κάθεσαι και να διαβάζεις γιατι σου πληρώνεται το νοίκι και το πιάτο του φαγητού κάθε μέρα.

 

 

 

 

Δυστυχώς είναι 18 χρονών το παιδί. Μπορεί να τα ζυγίσει καλά τα πράγματα θεωρείς? Δυστυχώς στα 18 δεν έχουμε την απαραίτητη εμπειρία και κρίση για μια τέτοια σημαντική απόφαση όπως το ν αφήσει τις σπουδές του.

 

Και πάω στοίχημα αυτά που γράφει εδώ πέρα δε τα έχει καν κουβεντιάσει με τους δικούς του. Δικές του ανησυχίες και φοβίες είναι στο κεφάλι επειδή γνωρίζει τη κατάσταση. 

 

Μίλα πρώτα με τους δικούς σου, εξέφρασε τους αυτές τις σκέψεις που έχεις να δεις πως θα αντιδράσουν. Ματώνουν αλλά το κάνουν για το δικό σου το καλό προφανώς. 

 

Και βρες μια δουλίτσα, 2-3 μεροκάματα τη βδομάδα, θα σου αναπτερώσει το ηθικό και θα σου δώσει και κίνητρο.

 

Σε ποια πόλη είσαι αν επιτρέπεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευκολο να το λες ομως η σχολη μου εχει πχ φυσικη και απειροστικο λογισμο, μαθηματα με τα οποια δεν εχω απολυτως καμια επαφη! δυσκολευονται ακομα και οι συμφοιτητες μου απο γενικο λυκειο με αυτα, και αυτα ειναι το λιγοτερο...

ΑΝ σε ενδιαφέρει η σχολή: suck it up και διάβαζε. Κανείς δεν τα ήξερε από πριν την πρώτη φορά που τα είδε μπροστά του.

 

Αν κάτι σε δυσκολέψει περισσότερο από τους άλλους αυτό θα είναι ότι α) έχεις περισσότερα κενά να καλύψεις και β) δεν έχεις μάθει να διαβάζεις υπό πιο χαλαρές συνθήκες και το 0-100 σε 2 δευτερόλεπτα θα έρθει απότομο. Αλλά αυτά δεν είναι ανυπέρβλητα προβλήματα. Ανυπέρβλητο πρόβλημα είναι μόνο το να μη θες να μπεις στον κόπο όταν ο κόπος αρχίσει να τσούζει.

 

But guess what, αν δε μάθεις πώς να μπαίνεις στον κόπο τότε μια ζωή θα είσαι ο τύπος που "ανοίγω την πόρτα όποτε θέλω και έχει άλλους 100 σαν εσένα απέξω". Θες να είσαι αυτό, ή ο τύπος που δείχνει στους άλλους πώς γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...