Προς το περιεχόμενο

Τι κανεις οταν υπαρχει κενο νομου ?


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι κανεις ? Το κοροιδο αν προκειται για υποχρεωσεις που θα μπορουσες να εχεις , το αγανακτισμενο παιδι κατωτερου θεου αν προκειται για δικαιωματα που θα επρεπε να εχεις  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι κανεις ? Το κοροιδο αν προκειται για υποχρεωσεις που θα μπορουσες να εχεις , το αγανακτισμενο παιδι κατωτερου θεου αν προκειται για δικαιωματα που θα επρεπε να εχεις  :-D

 

υποχρεωση προκειτε αλλα ηθικα δεν θελω να κανω το κοροιδο αλλα ο υπαλληλος δεν ξερει τι κανει κανει και με διωχνει, στο υπουργειο πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να το δηλωσω ως μια απο τις περιπτωσεις αλλα αφου δεν εμπτιπτω εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το κοροιδο αν προκειται για υποχρεωσεις που θα μπορουσες να εχεις , το αγανακτισμενο παιδι κατωτερου θεου αν προκειται για δικαιωματα που θα επρεπε να εχεις 

post-444272-0-49421500-1513082286_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποχρεωση προκειτε αλλα ηθικα δεν θελω να κανω το κοροιδο αλλα ο υπαλληλος δεν ξερει τι κανει κανει και με διωχνει, στο υπουργειο πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να το δηλωσω ως μια απο τις περιπτωσεις αλλα αφου δεν εμπτιπτω εκει

Καθαρα ηθικο ειναι το θεμα ? Η μπορει να το  το βρεις καποια στιγμη μπροστα σου ?

 

Οι πιθανοτητες λενε οτι μαλλον θα μπλεξεις χειροτερα αν αρχιζεις να σκαλιζεις τα πραγματα, ειδικα οταν μιλαμε για το νεοελληνικο δημοσιο , απο το να κανεις το κοροιδο.Αλλα ...τζογος ειναι , ποτε δεν ξερεις .Μην σε παρουμε και στο λαιμο μας.Αμα ειναι να συζητηθειτο θεμα καθαρα σε φιλοσοφικο επιπεδο αλλαζει ..  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μην κάνεις τίποτα, μην το πολυψάχνεις. Αν δεν ξέρει το υπουργείο, μην παίρνεις τηλέφωνα και δίνεις ιδέες..

και δεν υπάρχει ηθική, το Υπουργείο δεν έχει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρα ηθικο ειναι το θεμα ? Η μπορει να το  το βρεις καποια στιγμη μπροστα σου ?

 

Οι πιθανοτητες λενε οτι μαλλον θα μπλεξεις χειροτερα αν αρχιζεις να σκαλιζεις τα πραγματα, ειδικα οταν μιλαμε για το νεοελληνικο δημοσιο , απο το να κανεις το κοροιδο.Αλλα ...τζογος ειναι , ποτε δεν ξερεις . :-D

 

πιο πολυ ηθικο αν το βρω μπροστα μου θα αργησει και μπορω να παρω χαρτια τα οποια θα με κατοχηρωνουν  οτι δεν εχω ευθηνη, και εγω αυτο πιστευω οτι θα μπλεξω.

 

Για να καταλαβεις χοντρικα ειναι σαν να σου λεει ο νομος οτι πρεπει να κανεις τροποποιση σε αυτα που εχεις δηλωση αν υπαρξει αλλαγη, να υπαρχει αλλαγη αλλα να μην υπαρχει δημοσιο εγγραφο να το αποδιξεις και ο υπαλληλος να σε διωχνει γιατι χωρις επισημο χαρτι δεν μπορει να κανει την τροποποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία, όταν υπάρχει "κενο" νόμου, απλά σου λένε "δεν προβλέπεται" και τελειώνει εκει το θέμα.

Υποθέτω οτι και εδω το ιδιο συμβαίνει.

Οπότε η μετανάστευση δεν αποτελει προτεραιότητα. Συμβαίνει και στις καλυτερες οικογένειες :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μην κάνεις τίποτα, μην το πολυψάχνεις. Αν δεν ξέρει το υπουργείο, μην παίρνεις τηλέφωνα και δίνεις ιδέες..

και δεν υπάρχει ηθική, το Υπουργείο δεν έχει πάντως.

 

το φεκ για κατι που μπορω να το βρω ?

Στη Γερμανία, όταν υπάρχει "κενο" νόμου, απλά σου λένε "δεν προβλέπεται" και τελειώνει εκει το θέμα.

Υποθέτω οτι και εδω το ιδιο συμβαίνει.

Οπότε η μετανάστευση δεν αποτελει προτεραιότητα. Συμβαίνει και στις καλυτερες οικογένειες :P

 

σε αυτο εχεις δικιο , το τρελο ειναι οτι το υπουργειο μου λενε να το δηλωσω τους λεω ο υπαλληλος μου λεει οτι χωρις επισημο χαρτι δεν μπορει να κανει την μεταβολη και μου απαντανε το θεικο δηλωσε το προφορικα :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γερμανία, όταν υπάρχει "κενο" νόμου, απλά σου λένε "δεν προβλέπεται" και τελειώνει εκει το θέμα.

 

Γερμανός παντρεύτηκε γνωστή μου Ελληνίδα, ήθελε να αλλάξει το επίθετό του και να πάρει το δικό της. Μέχρι εδώ καλά, ο νόμος το λέει ξεκάθαρα πως μπορείς να το κάνεις αυτό.

 

Θα ήθελα να ήμουν από καμιά μεριά να τη βλέπω να εξηγεί στους Γερμανούς στην αρμόδια υπηρεσία γιατί δε μπορεί να λένε τον άντρα της Ραφαήλ Παπαδοπούλου...  :-D  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανός παντρεύτηκε γνωστή μου Ελληνίδα, ήθελε να αλλάξει το επίθετό του και να πάρει το δικό της. Μέχρι εδώ καλά, ο νόμος το λέει ξεκάθαρα πως μπορείς να το κάνεις αυτό.

 

Θα ήθελα να ήμουν από καμιά μεριά να τη βλέπω να εξηγεί στους Γερμανούς στην αρμόδια υπηρεσία γιατί δε μπορεί να λένε τον άντρα της Ραφαήλ Παπαδοπούλου...  :-D  :-D

Συνηθισαμε τα αμερικανικα Μαρια Παπαδοπουλος ,αλλα θα μας πειραξει αυτο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη η αβεβαιοτητα παντως...δεν ειναι το αλατι της ζωης ?  :-D

 

Αυτες οι μικρες η μεγαλες περιπετειωδεις στιγμες που μπορει να ζησει καποιος προσπαθωντας να βγαλει ακρη απο τα διαφορα.. κενα και ..ιδιαιτεροτητες δεν μοιαζουν σαν χρωμα στην γκριζα  ζωη μας ?  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "κενό νόμου" ?

 

Στο παράδειγμα με το όνομα που αναφέρθηκε παραπάνω πχ ο νόμος αναφέρει κάποιες περιπτώσεις που κάποιος έχει δικαίωμα να αλλάξει επίθετο.

 

Αν δεν ανήκεις σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει κενό νομου. Απλά δεν έχεις δικαίωμα να αλλάξεις το όνομά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "κενό νόμου" ?

 

Παιρνω κεα συμφωνα με την νομοθεσια αν υπαρχει μεταβολη στο εισοδημα σου πας και το δηλωνεις ασχετα αν θα σου μειωθει το κεα ή οχι πχ αν παιρνεις κεα και παρεις και επιδομα βαριας αναπηριας απο την προνια το κεα δεν μειωνεται αλλα πας και το δηλωνεις ενω αν παρεις ανεργιας μειωνεται ως εδω ολα οκ ?

 

Εγω πηρα ενα ειδικο επιδομα απο τον οαεδ ο οποιος ο αοεδ δεν το προσμετραει σαν εισοδημα δηλαδη το χαρτι που σου δινει για το κεα το οποιο λεει αν εχεις εισοδημα απο τον οαεδ λεει 0, πηγα λοιπον στην προνοια αλλα δεν μπορει να γινει μεταβολη αφου το χαρτι που πηρα εγω λεει οτι δεν εχω εισοδημα.

 

Τωρα ρωταω το υπουργειο τι να κανω και δεν ξερουν γιατι ειμαι πολυ ειδικη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...