Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση για καθυστέρηση πτήσης


drspiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκανα την διαδικασια τωρα μεσω Ryanair και για τα τρια ατομα.Σε 10 μερες μου γραφει θα εχω απαντηση...Λετε να εχω θετικη απαντηση και ενω το εχω παει και μεσω Airhelp?

Ναι το ξερω οτι εχει γινει με την συγκαταθεση μου αλλα εδω και 18 μηνες δεν εχω παρει ουτε 1€.Οποτε τι εχω να χασω με το να κανω και μεσω Ruanair?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!! 

Στις 26/3 η πτηση μας απο Μάλτα για Σοφια είχε καθυστέρηση 5 ωρες και κατι. Γνωρίζοντας πως δικαιουμαστε αποζημίωση, κάνουμε το σχετικό αίτημα στη Ryanair κ μας απαντάνε πως σε 10 εργασιμες θα μας βάλουν την αποζημίωση(500€). Μετα απο 15 ημέρες κ ενω δεν έχουν μπει τα λεφτά, επικοινωνούμε μεσω chat box με την αεροπορική κ μας λενε πως αυτοι έχουν καταθέσει τα χρήματα. Στη συνέχεια, μιλάμε κ με την τράπεζα μήπως έχει γίνει κατι κ μας λενε πως δεν φαίνεται καποια κατάθεση απο εξωτερικό με το συγκεκριμένο ποσο. Ξανα μιλάμε με Ryanair κ στέλνουμε αντίγραφο κίνησης που αποδεικνύει πως όντως δεν έχουμε λαβει τα λεφτά. Μετα απο αυτό μας στέλνουν μειλ με γενικές πληροφορίες, χωρίς να μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Έχουν περάσει τουλάχιστον 20 εργασιμες μέρες κ λεφτά δεν έχουν φανεί. Τι μπορεί να έχει συμβεί?! Πως μπορούμε να κινηθούμε απο δω κ περα?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, katerinalamp είπε

Καλησπέρα σε όλους!! 

Στις 26/3 η πτηση μας απο Μάλτα για Σοφια είχε καθυστέρηση 5 ωρες και κατι. Γνωρίζοντας πως δικαιουμαστε αποζημίωση, κάνουμε το σχετικό αίτημα στη Ryanair κ μας απαντάνε πως σε 10 εργασιμες θα μας βάλουν την αποζημίωση(500€). Μετα απο 15 ημέρες κ ενω δεν έχουν μπει τα λεφτά, επικοινωνούμε μεσω chat box με την αεροπορική κ μας λενε πως αυτοι έχουν καταθέσει τα χρήματα. Στη συνέχεια, μιλάμε κ με την τράπεζα μήπως έχει γίνει κατι κ μας λενε πως δεν φαίνεται καποια κατάθεση απο εξωτερικό με το συγκεκριμένο ποσο. Ξανα μιλάμε με Ryanair κ στέλνουμε αντίγραφο κίνησης που αποδεικνύει πως όντως δεν έχουμε λαβει τα λεφτά. Μετα απο αυτό μας στέλνουν μειλ με γενικές πληροφορίες, χωρίς να μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Έχουν περάσει τουλάχιστον 20 εργασιμες μέρες κ λεφτά δεν έχουν φανεί. Τι μπορεί να έχει συμβεί?! Πως μπορούμε να κινηθούμε απο δω κ περα?! 

Να κανεις καποια καταγγελια... 

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_el.htm

https://hcaa.gov.gr/el/diadikasia-ypobolis-kataggelias

https://www.airhelp.com/el/dikaiomata-epivaton-se-ptiseis-stin-e/

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...