Προς το περιεχόμενο

Η ΝΑΣΑ βρήκε το πρώτο πλανητικό σύστημα με τόσους “κόσμους” όσους και το ηλιακό μας σύστημα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Επίσης, βρήκε έναν ακόμη “κόσμο”, τον Kepler 80g"

 

Το να λες "κόσμο" ενα πλανήτη είναι παράξενο..

όχι δέν είναι. 'Κόσμος" είναι οτι αντιλαμβάνεσαι ώς σύνολο τριγύρω.

Αν είσαι μεσα κόσμος ειναι ο πλανητης.

Αν είσαι απ' εξω κόσμος είναι ότι βλέπει το μάτι.

Πχ για το ψάρι κόσμος είναι η θάλασα και το διάστημα ότι είν' απ' εξω. Έπησεις αν έφτιαχνε ταινίες, μερικές θα μιλούσαν για άλιενς φρομ άουτερ σπεής. Άγνωστο γιατί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάποτε ένας αρχισυντάκτης του metal hammer είχε γράψει στο editorial:

"έφτασα να είμαι 50 χρονών και να δίνω ατελείωτες μάχες για να υπερασπίζομαι την μουσική μου που τόσο αγαπώ, κατάλαβα πως αυτό δεν έχει νόημα και έτσι από εδώ και στο εξής απλά αποφάσισα:

 

"καμία κουβέντα με άσχετους"

 

 

ξέρω είναι λίγο άκυρο αλλά αυτό μου ήρθε συνειρμικά με μερικά σχόλια που διαβάζω :)

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ~1250 χρόνια μακριά με ένα αρκετά μεγάλο laser sail (μέγιστη θεωρητική ταχύτητα 0.5c), ή λίγες μέρες μακριά με ένα Alcubierre drive!

Όσο βελτιώνεται η τεχνολογία θα ανακαλύπτουμε και περισσότερους πλανήτες αρκετά κοντά. Υπάρχει π.χ. ο proxima b, ένας βραχώδης πλανήτης με μέγεθος ίσο με τη Γη, και θερμοκρασίες καλύτερες από τον Άρη, μόλις 9 χρόνια μακριά με ένα μεγάλο laser sail (4.37ly).

 

Για την Σελήνη έχει ενδιαφέρον αυτό το video της nvidia

How Our Maxwell GPUs Debunked the Apollo 11 Conspiracy Theory [updated with Video]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2500 έτη φωτός μακριά. Αυτό σημαίνει ότι οι παρατηρήσεις (δηλαδή η μειωση της φωτεινότητας κτλ) αφορούν κάτι που έγινε εκεί μακριά πριν 2500 έτη. Αφού το φως χρειάζεται 2500 χρόνια για να ταξιδέψει από εκεί ως τη Γη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επίσης, βρήκε έναν ακόμη “κόσμο”, τον Kepler 80g"

 

Το να λες "κόσμο" ενα πλανήτη είναι παράξενο..

   Παράξενο είναι όταν δεν ξέρεις την ετυμολογία των ελληνικών λέξεων και του τι σημαίνουν. Πιστευω θα έπερνε λιγότερο χρόνο να κάνεις μια αναζήτηση τι σημαινειη λέξη "κόσμος" και πως χρησιμοποιέιται.  Ενδεικτικά, εάν βοηθάει ρίξε μια ματιά σ αυτό: http://bit.ly/2k04oA5

 

    Και κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αμφισβήτησης των επιστημόνων, πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ πως είναι τοσο εύκολο να απορίπτουν την γνώση που έχουν αντλήσει επιστήμονες και ερευνητες που έχουν αφιερώσει την ζωή τους πολλοι απο αυτους στην επιστήμη τους , προκειμενου να ανακαλύψουν τα στοιχεία που αποτελουν τον γνωστό και μη σε όλους μας "Κόσμο" και ειναι πιο εύκολο να πιστέψουν τον Μπάμπη στον καφενέ που λεει για συνομωσίες και χίλιες δυο μπαρούφες...  

  Έχω σπουδάσει φυσική, διδάσκω σε παιδιά και πραγματικά κάθε φορά που ακούω και διαβάζω σχετικά με τον μηδενισμό της επιστήμης μου γυρνάνε τα μάτια 10 χιλιάδες στροφές το λεπτό.. Ειλικρινά ρε παιδιά, θα σας  ρωτήσω με ενα απλό παράδειγμα, όταν πχ κοπείτε και χρειαστείτε ράμματα γιατί πάτε στον γιατρό , και δεν τα κάνετε μόνοι σας; Μήπως γιατί ειναι επιστήμονας και γιατί έχει εμπειρία στην ίαση; Γιατί δεν πάτε σε ένα ραφτη που εμπειρικά ξέρει να ράβει κι αυτος; Τι ύφασμα τι το χέρι σας.. Μήπως γιατί ο γιατρός έχει σπουδάσει και ξέρει  πως να αντιμετωπίσει την καταστασή σας και να σας βοηθησει να γινετε καλύτερα;

   Μπορεί να σας φαίνεται ίσω άτοπο, αλλά έτσι ειναι και οι υπόλοιπες επιστήμες, και η αστρονομία , καιηφυσική και τα μαθηματικά. Αρχίστε απλά να σκέφτεστε τα αυτονόητα και μόλις τα κατανοήσετε περνάτε και σε πιο βαθιά νοήματα και αναζητήσεις./

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Παράξενο είναι όταν δεν ξέρεις την ετυμολογία των ελληνικών λέξεων και του τι σημαίνουν. Πιστευω θα έπερνε λιγότερο χρόνο να κάνεις μια αναζήτηση τι σημαινειη λέξη "κόσμος" και πως χρησιμοποιέιται.  Ενδεικτικά, εάν βοηθάει ρίξε μια ματιά σ αυτό: http://bit.ly/2k04oA5

 

    Και κάτι σχετικά με τα σχόλια περι αμφισβήτησης των επιστημόνων, πραγματικά δεν μπορώ να διανοηθώ πως είναι τοσο εύκολο να απορίπτουν την γνώση που έχουν αντλήσει επιστήμονες και ερευνητες που έχουν αφιερώσει την ζωή τους πολλοι απο αυτους στην επιστήμη τους , προκειμενου να ανακαλύψουν τα στοιχεία που αποτελουν τον γνωστό και μη σε όλους μας "Κόσμο" και ειναι πιο εύκολο να πιστέψουν τον Μπάμπη στον καφενέ που λεει για συνομωσίες και χίλιες δυο μπαρούφες...  

  Έχω σπουδάσει φυσική, διδάσκω σε παιδιά και πραγματικά κάθε φορά που ακούω και διαβάζω σχετικά με τον μηδενισμό της επιστήμης μου γυρνάνε τα μάτια 10 χιλιάδες στροφές το λεπτό.. Ειλικρινά ρε παιδιά, θα σας  ρωτήσω με ενα απλό παράδειγμα, όταν πχ κοπείτε και χρειαστείτε ράμματα γιατί πάτε στον γιατρό , και δεν τα κάνετε μόνοι σας; Μήπως γιατί ειναι επιστήμονας και γιατί έχει εμπειρία στην ίαση; Γιατί δεν πάτε σε ένα ραφτη που εμπειρικά ξέρει να ράβει κι αυτος; Τι ύφασμα τι το χέρι σας.. Μήπως γιατί ο γιατρός έχει σπουδάσει και ξέρει  πως να αντιμετωπίσει την καταστασή σας και να σας βοηθησει να γινετε καλύτερα;

   Μπορεί να σας φαίνεται ίσω άτοπο, αλλά έτσι ειναι και οι υπόλοιπες επιστήμες, και η αστρονομία , καιηφυσική και τα μαθηματικά. Αρχίστε απλά να σκέφτεστε τα αυτονόητα και μόλις τα κατανοήσετε περνάτε και σε πιο βαθιά νοήματα και αναζητήσεις./

τα λες πολύ σωστά αλλά εγώ προσωπικά δεν τους βάζω όλους τους επιστήμονες σε ένα τσουβάλι. Όπως έφερες ένα παράδειγμα με τους γιατρούς. Πόσοι γιατροί υπάρχουν έξω που είναι σφαχτες; Και πες μου ότι δεν έχεις γνωρίσει έστω έναν τέτοιο γιατρό. Έχει αποδειχτεί πολλές φορές από τους ίδιους τους επιστήμονες να διαψεύδουν προηγούμενους επιστήμονες. Σίγουρα είναι κάποιοι που έχουν σπουδάσει και δουλεύουν σκληρά αλλά πάντα θα υπάρχουν και τα λαμόγια τα οποία κοιτάνε την κερδοσκοπία εκμεταλλεύοντας τον κόσμο. Έχω δουλέψει με καθηγητές πανεπιστημίου και όταν θελανε να πλασάρουν την δουλειά τους κάποιοι από αυτούς λέγανε ένα σωρό ψέματα και οι πελάτες τους κοίταγαν σαν χάνοι. Και όταν φεύγαμε τους έλεγα ότι δεν μπορούμε να καταφέρουμε αυτά που λέτε και μου απάντησε ένας Ε και μέχρι τότε θα έχουμε πεθανει όλοι πιος θα μπορεί να το αποδείξει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή παραβλέψατε μερικοί αυτό που σας είπα πριν, από δω και πέρα θα κάνετε πρόωρες διακοπές Χριστουγέννων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έχουμε να πάμε διακοπές σε κανένα νησάκι, πού να βρούμε να τρέχουμε και σε άλλους πλανήτες! 

 

 

XAXA Πολύ ωραία τα λες, εδώ έχουμε ρημάξει τον δικό μας πλανήτη πάμε και αλλού να τα ρημάξουμε όλα, για κανέναν φραγκάτο της Αμερικής θα είναι που δεν θα ξέρει τι να κάνει στην ζωή του, να ασχοληθεί με αστογαλαξιακα μπαρμπουτσαλα και η ανεργία να εχει φτάσει στο 1.500.000.000 με την τεχνολογία που έχουνε, πότε δεν προκεται να φτάσουν σε αυτούς τους πλανήτες τους λειπη η ενεργεια δεν εχουνε και ουτε προκετε να βρουνε, μονο αν μας ανατινάξουν όλους με της βλακεις που ασχολούνται στο CERN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πιστέψεις αυτούς που σπούδασαν για χρόνια το αντικείμενο και είναι η πλειοψηφία.

 

 

 

συμφωνω με μια σημαντικη λεπτομερεια ,αν δεν υπαρχει στην μεση οικονομικο η πολιτικο συμφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXA Πολύ ωραία τα λες, εδώ έχουμε ρημάξει τον δικό μας πλανήτη πάμε και αλλού να τα ρημάξουμε όλα, για κανέναν φραγκάτο της Αμερικής θα είναι που δεν θα ξέρει τι να κάνει στην ζωή του, να ασχοληθεί με αστογαλαξιακα μπαρμπουτσαλα και η ανεργία να εχει φτάσει στο 1.500.000.000 με την τεχνολογία που έχουνε, πότε δεν προκεται να φτάσουν σε αυτούς τους πλανήτες τους λειπη η ενεργεια δεν εχουνε και ουτε προκετε να βρουνε, μονο αν μας ανατινάξουν όλους με της βλακεις που ασχολούνται στο CERN

 

 

Να φτασουμε και να κανουμε τι ?

Αν υπαρχει πιο εξελιγμενος πολιτισμος θα μας βρει νωριτερα

Αν υπαρχουν τιποτα πρωτογονοι θα παμε και θα τους κανουμε σκλαβους και θα τους καταστρεψουμε κι αυτους 

Ας φτιαξουμε τα σπιτι μας πρωτα και βλεπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ουσιαστικα αυτα που βλεπουμε ειναι με τα πρωτογονα τηλεσκοπια που εχουμε καταφερει να φτιαξουμε, οταν μαθουμε να φτιαχνουμε καλυτερα τηλεσκοπια θα δουμε παρα πολλα πραγματα που τωρα ουτε καν μας περνανε απο το μυαλο

Να δειτε, στην Ελευθερη Ωρα του μελλοντος θα γραφουν για τον γεροντα του ινσομνια που εκανε την προφητεια οτι θα δουμε και αλλα πολλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται ο άλλος αστροφυσικός γίνεται ερευνητής... Ατελείωτες ώρες μελέτης σπουδές που δεν τις έχουμε φανταστεί κάνουν επιστημονικές ομάδες χρησιμοποιούν ότι διαθέσιμη τεχνολογία υπάρχει και ένα σχόλιο τύπου άσε μας ρε μάστορα αρκεί να νοιώσει ο άλλος ότι κάτι σπουδαίο είπε.. Τι να πω?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...