Προς το περιεχόμενο

M2 SSD σε X58 (s1366)


GiannhsAtenza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ , ηθελα να ρωτησω αν εχει βαλει κανενας M2 SSD σε X58 chip.

 

Εχω μια MSI GD65 X58A mobo και εναν Samsung 850 PRO 128gb σαν C drive. (εχω και HDD για storage)

Oπως ολοι ξερουμε οι Sata 3 θυρες δεν ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε οσα s1366 εχουν και οι ταχυτητες μου δεν ειναι πανω απο 250 read κ write. ( ενω ο δισκος μπορει για 500+ )

Ελεγα να αφησω αυτον τον δισκο για καποια games και να παρω εναν M2 SSD με ανταπτορα για PCIe θυρα και να τον βαλω πανω για να τον εχω για Windows και ενα δυο βαρια games ωστε να εκμεταλευτω την παραπανω ταχυτητα που εχουν οι Μ2 (και να μου μεινει και για future build).

 

Τωρα παμε παρακατω σε 2 πραγματα που ξερω , ο 950 Evo/Pro και ενας Kingston ο οποιος εχει και κιτ με ανταπτορα υποστηριζουν Legacy Bios , επισης αν η μητρικη μπορει να κανει boot απο pci θυρες τοτε θεωρητικα γινεται κατι τετοιο.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να χρησιμοποιησω ενα X4 slot στα X16 , δηλαδη αν μπορει να κουμπωσει αυτος ο ανταπτορας σε σλοτ απο αυτα που κουμπωνουν οι καρτες γραφικων πχ , και εαν καποιος απο εδω μεσα εχει βαλει M2 SSD σε 1366 και τι τυχη ειχε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν θα δεις διαφορά σε καθημερινή χρήση. Στην αποκρισιμότητα του συστήματος παίζουν ρόλο τα IOPS και όχι τα MB/s. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που έχεις ήδη SSD.

 

Μην πετάτε χρήματα σε συστήματα που σε λίγο θα πιάσουν τη 10ετία. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που ρωταει παντως δεν του απαντατε. Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος μπορεις να βαλεις τον ανταπτορα πανω σε x16 slot καρτας γραφικων. Προσωπικα δεν εχω δει σε καμια motherboard x4 pcie slot. Αν θα σου δουλεψει εξαρταται απο το BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Στον δικό μου x-58 πάντως ότι είχε σχέση με storage device που μπαίνει σε pci μου δημιουργούσε προβλήματα,έχανα τους hdd η δέν έκανε boot, μάλλον έχει σχέση με αυτό που γράφει και το manual της μητρικής του κυρίως υπολογιστή μου νεότερης γενιάς, "when an m.2 drive is installed sata ports 5-6 are disabled".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δουλεύει σε Χ16 γραφικών αλλά θα είναι σε Χ4 λόγω αντάπτορα. Τι να απαντήσουμε δηλαδή;

 

Χ4 υπάρχουν σε πολλές μητρικές, αλλά συνήθως μέσω SB οπότε έχει παραπάνω latency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος απ ότι κατάλαβα θέλει να μάθει αν θα μπορέσει να δουλέψει ο m2 σαν boot disk. Αν υπάρχει κάποιος που έχει γνώση επί του θέματος ας απαντήσει, γτ νομίζω δημιουργείται σύγχυση με τόσες απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος απ ότι κατάλαβα θέλει να μάθει αν θα μπορέσει να δουλέψει ο m2 σαν boot disk. Αν υπάρχει κάποιος που έχει γνώση επί του θέματος ας απαντήσει, γτ νομίζω δημιουργείται σύγχυση με τόσες απαντήσεις!

Ναι, σε SSD με ενσωματωμένο/υποστήριξη bios, όπως ο 960 evo.

 

Θεωρητικά πάντα, μέχρι και σε 775 το έχω δει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...