Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για χρηματα (κερδισμενα)


ilias_Mar1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μενω σε ενα χωριο Θεσσαλιας και ειμαι ανεργος. Εχω δουλεψει κατα καιρους σε γεωργικες δουλειες, δεν εχω τελειωσει καποια σχολη και εχω τρελα με την τεχνολογια και τη γυμναστικη.

 

Θα μείνω στο τελευταίο, επειδή ακούγεται συχνά πυκνά σε διάφορα θέματα: "μου αρέσει το τάδε".

 

Όταν μιλάμε για βιοποριστική δραστηριότητα (γιατί με 80Κ θα χρειαστεί να ξαναδουλέψεις κάποια στιγμή) δεν έχει απολύτως καμία σημασία τι "σου αρέσει" σκέτο.

 

Οι υπολογιστές και η τεχνολογία μου αρέσουν και μένα όπως και στους περισσότερους εδώ μέσα, αλλά δεν ξέρουμε όλοι προγραμματισμό. Αυτό είναι όμως που κάνει όλη τη διαφορά στο αν μπορούμε να βιοποριστούμε με το συγκεκριμένο τρόπο.

 

Έχεις κάποια άλλη εμπειρία σε δουλειά; Κάποια χόμπι ή γενικά πράγματα δημιουργικής φύσης στα οποία είσαι καλός; Ή τουλάχιστον κάτι τέτοιας φύσης που θα ήθελες να δοκιμάσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν τα παιρνω τα γραμματα και πολυ. Αν ξεκινησω να ψαξω να τελειωσω κατι σε καμια 5ετια θα εχω φως στον οριζοντα και καμια 20000ρια χιλιαρικα λιγοτερο. Αντι αυτου σκεφτομαι να κανω κατι χωρις να χασω και αυτα τα 20k.

Κοντευω 30ντα και απο εκπαιδευση ειναι μονο λυκειο,lower και ecdl (proficiency επιπεδο) πριν 6-7 χρονια


Θα μείνω στο τελευταίο, επειδή ακούγεται συχνά πυκνά σε διάφορα θέματα: "μου αρέσει το τάδε".

 

Όταν μιλάμε για βιοποριστική δραστηριότητα (γιατί με 80Κ θα χρειαστεί να ξαναδουλέψεις κάποια στιγμή) δεν έχει απολύτως καμία σημασία τι "σου αρέσει" σκέτο.

 

Οι υπολογιστές και η τεχνολογία μου αρέσουν και μένα όπως και στους περισσότερους εδώ μέσα, αλλά δεν ξέρουμε όλοι προγραμματισμό. Αυτό είναι όμως που κάνει όλη τη διαφορά στο αν μπορούμε να βιοποριστούμε με το συγκεκριμένο τρόπο.

 

Έχεις κάποια άλλη εμπειρία σε δουλειά; Κάποια χόμπι ή γενικά πράγματα δημιουργικής φύσης στα οποία είσαι καλός; Ή τουλάχιστον κάτι τέτοιας φύσης που θα ήθελες να δοκιμάσεις;

 

 

Εννοειται οτι θα δουλεψω. Σε ενα πραγμα ειμαι καλος αλλα ειναι λιγο μ**** συγκριτικα με ολα αυτα. Κανω γυμναστικη και πυγμαχια. Εχω κατεβει και σε αγωνες Αθηνα και εχω κερδισει καποιους επαινους. Στο χωριο δεν εχει προπονητη οποτε κανω μονος μου 2ωρες καθημερινα προπονηση πανω σε αυτο. 

Εχω δουλεψει γεωργικα πριν κανα 2μηνο. Δουλευα για 3 χρονια συνεχομενα με ελαχιστο χρονο ξεκουρασης ενδιαμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα οπως ακριβως πρεπει

Φροντισε να βρεθουν σε ασφαλη τραπεζικη δικαιοδοσια εκτος capital controls πριν κανεις το οτιδηποτε

Με τρομαζεις οταν δινεις σοβαρες συμβουλες.

On purpose, never mess around with money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλεψει γεωργικα πριν κανα 2μηνο. Δουλευα για 3 χρονια συνεχομενα με ελαχιστο χρονο ξεκουρασης ενδιαμεσα.

 

πλεον μπορεις να δουλευεις με λιγο περισσοτερο χρονο ξεκουρασης :)

 

επισης, δουλευοντας ελιες, μπορεις να εχεις απο 2000€ εως 4000€ εισοδημα μεσα σε ενα 3μηνο.

αν μπεις και θερμοκηπιο, μπορεις να τα κανεις 6-7 τα χιλιαρικα ολο το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου τοσα χρονια μπουχτισα με τα γεωργικα. Απο μικρος 15 χρονων δουλευω σε αυτα. Καλοκαιρια μεσα στο λιοπυρι, να φευγουν οι φιλοι μου διακοπες και εγω παντα να δουλευω. Να σηκωνομαι 5 το πρωι και να δουλευω 10ωρες την ημερα στα χωραφια. Μ.Ο. δουλειας μου καθημερινα ηταν λιγο πανω απο 9ωρες με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες.Γι αυτο ανοιξα αυτο το θεμα. Θελω να ξεφυγω απο το γεωργικα σε μια περιοχη που το 80% τρωει ψωμι απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου τοσα χρονια μπουχτισα με τα γεωργικα. Απο μικρος 15 χρονων δουλευω σε αυτα. Καλοκαιρια μεσα στο λιοπυρι, να φευγουν οι φιλοι μου διακοπες και εγω παντα να δουλευω. Να σηκωνομαι 5 το πρωι και να δουλευω 10ωρες την ημερα στα χωραφια. Μ.Ο. δουλειας μου καθημερινα ηταν λιγο πανω απο 9ωρες με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες.Γι αυτο ανοιξα αυτο το θεμα. Θελω να ξεφυγω απο το γεωργικα σε μια περιοχη που το 80% τρωει ψωμι απο αυτα.

 

αγορασε δικα σου χωραφια, η καλυτερη λυση με τις δεδομενες γνωσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που δουλευα ο ιδιοκτητης ειχε γεωλογους,γεωπονους, εργατικα μηχανηματα, παραδοση και εμπειρια της οικογενειας του, γνωριμιες με αυτους που χρειαζεται να εχει, τεχνογνωσια και εργατες. Τωρα που σταματησα πηρε αλλους εργατες. Αυτος εχει τα περισσοτερα χωραφια και με ολα τα προσοντα που προανεφερα δεν μπορω να βγω σαν αντιπαλος του. Ασε που αυτα που εχω εγω στην ακρη τα βγαζει σε 1 5μηνο κυριολεκτικα. 

Το μηνα με πληρωνε 1300 ευρω. Ειχε κοντα στους 15 εργατες σαν εμενα. Αν βαλεις και τα χωραφια που του ανηκουν τα μηχανηματα (τα οποια κοστιζουν πολλα χρηματα) βλεπεις οτι ειναι λογικο να φοβαμαι να κανω κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι σου αρεσει να κανεις δεν αφορα την συζητηση. Υπεραξια παραγεις απο εργασια (δεν εχεις υψηλη καταρτιση), φυσικους πορους (δεν ανεφερες καποια ιδιοκτησια) η κεφαλαιο (εχεις €60-85Κ). Διαλεξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπεραξια παραγεις απο εργασια (ΟΧΙ), φυσικους πορους (ΟΧΙ) η κεφαλαιο (ΝΑΙ). Διαλεξε (το 3)

Το τι σου αρεσει να κανεις δεν αφορα την συζητηση.

Μου αρεσει η γυμναστικη και η τεχνολογια. Αν καταλαβα τι εννοεις. Το διαβασα 3 φορες χααχχα

Πανε τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως να το ξέρετε πως σας μυριζομαι από χιλιόμετρα. Το ότι δεν επεμβαίνω «με το καλημέρα» είναι καθαρά για σαδιστικούς λόγους. :)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...