Προς το περιεχόμενο

Αγγελιες - Εγγυηση - Αποδειξη


redykt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε και καλες γιορτες !

 

Λογικα θα εχει ξαναειπωθει το εν λογω θεμα .

 

Εστω οτι αγοραζω  απο μια αγγελια καποιο αντικειμενο, π.χ ενα κινητο , μια καμερα κλπ,  και συμπεριλαμβανεται εγγυηση και αποδειξη.

 

Αν χαλασει και ειναι εντος εγγυησης, θα πρεπει να "υποδυθω" στην εταιρεια π.χ Samsung ή στο μαγαζι π.χ Plaisio οτι ειμαι ο πραγματικος αγοραστης , δηλαδη αυτος απο τον οποιον αγορασα το αντικειμενο .

 

Θελω να πω, τους "χαλαει" οτι το αντικειμενο μεταπωληθηκε και συνεπως θα πρεπει να φανει οτι εγω ειμαι ο ταδε που το αγορασε απο το καταστημα ; Θελουν καποια ταυτοτητα , στοιχεια σπιτιου ή κατι τετοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν τους πειράζει ποιος είσαι, αρκεί να έχεις την απόδειξη.

Μην μένεις στην εντύπωση, έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν τους πειράζει ποιος είσαι, αρκεί να έχεις την απόδειξη.

 

Ετσι ακριβως...Σιγα μην ζητησουν και ταυτοτητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα πηγα λαπτοπ με εγγυηση στο eshop για σερβις ,το οποιο ηταν αγορασμενο σε αλλο ονομα.

Τους εδωσα αλλο ονομα και αλλο τηλεφωνο για να με ειδοποιησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα λιγη προσοχη με την αποδειξη .

Ξερω περιπτωση που την ιδια αποδειξη ο τυπος πουλησε διαφορετικη συσκευη ( κινητο ) και οταν πηγε για servis στην εγγυηση απλα του ειπαν δεν ισχυει δεν ειναι δικια μας εισαγωγη ! ! !  .

Οποτε αμα γραφει S/N ή imei ή P/N κλπ να το διασταυρωνετε με την συσκευη που αγοραζετε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για να μην έχετε μεγάλη ιδέα, διαβάστε λίγο την ταλαιπωρία μου με αντίστοιχη περίπτωση

http://www.insomnia.gr/topic/661001-hydro-h100i-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-rma-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/?do=findComment&comment=56099303

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για να μην έχετε μεγάλη ιδέα, διαβάστε λίγο την ταλαιπωρία μου με αντίστοιχη περίπτωση

http://www.insomnia.gr/topic/661001-hydro-h100i-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-rma-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/?do=findComment&comment=56099303

 

Έτυχες στο κατάστημα ό,τι νά 'ναι σου είπαν και πήρες και απαντήσεις για παρόμοια περιστατικά . Τρείς φορές στο e-shop δύο τροφοδοτικό μία υδρόψυξη οι ίδιοι μου είπαν οτι δεν χρειάζεται. Σκέψου και τα καταστήματα που δεν έχουν ονομαστικές αποδείξεις τι θα κάνουν θα γράφουν χειρόγραφα στο απόκομμα το όνομα του αγοραστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχες στο κατάστημα ό,τι νά 'ναι σου είπαν και πήρες και απαντήσεις για παρόμοια περιστατικά . Τρείς φορές στο e-shop δύο τροφοδοτικό μία υδρόψυξη οι ίδιοι μου είπαν οτι δεν χρειάζεται. Σκέψου και τα καταστήματα που δεν έχουν ονομαστικές αποδείξεις τι θα κάνουν θα γράφουν χειρόγραφα στο απόκομμα το όνομα του αγοραστή;

και μένα ακριβώς τα ίδια μου ειχαν πει, μάλιστα με διαβεβαίωσαν οτι δεν θα χρειαζόμουν το άτομο που αναγράφεται στην απόδειξη για να παραλάβω το πιστωτικό.

 

μόνο και μόνο απο αυτό δεν βλέπω να ξανα-ασχολούμαι με μεταχειρισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα ακριβώς τα ίδια μου ειχαν πει, μάλιστα με διαβεβαίωσαν οτι δεν θα χρειαζόμουν το άτομο που αναγράφεται στην απόδειξη για να παραλάβω το πιστωτικό.

 

μόνο και μόνο απο αυτό δεν βλέπω να ξανα-ασχολούμαι με μεταχειρισμένα

 

Όχι ρε 'συ μην είσαι απόλυτος σου λέω έτυχες στην περίπτωση. Στο θέμα σου ο no 6/no 23 /no 24 /στο λέω κι εγώ τέσσερα άτομα στο σύνολο δεν είχαμε πρόβλημα. Συνοψίζοντας ως επι το πλείστον με την απόδειξη δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια καταστήματα παρέχουν εγγύηση χωρίς την απόδειξη αγοράς. Δεν χρειάζεται να πω ότι πρέπει να το έχεις αγοράσει από εκεί και να είναι εντός εγγύησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Πλαισιο για μου ζητανε κινητο πριν κοπει η αποδειξη για να ισχυει η εγγυηση .

 

Έτσι λειτουργεί τωρα το πλαίσιο; Άν δεν χρησιμοποιείς κινητό ή το χάσεις τι θα γίνει πες τους; Δεν θα έχω εγγύηση;

Προ διετίας

http://www.insomnia.gr/topic/596954-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-ek-wb-predator-240-360/?do=findComment&comment=54588304

 

''Προσωπικά πήρα την 240 μεταχειρισμένη απο μέλος προ διμήνου με 150€ και η απόδειξη του αρχικού αγοραστή είναι 250€. Παίρνω λοιπόν grand new με φρέσκια εγγύηση η βάζω 250€ στην τσέπη.''

Φέτος με τροφοδοτικό που πούλησα σε μέλος κι έβγαλε πρόβλημα στον ανεμιστήρα, έκανε την αλλαγή με την απόδειξη που του έδωσα έχοντας δικά μου στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λειτουργεί τωρα το πλαίσιο; Άν δεν χρησιμοποιείς κινητό ή το χάσεις τι θα γίνει πες τους; Δεν θα έχω εγγύηση;

 

 

 

 

Πριν απο λιγες μερες τουλαχιστον ετσι αγορασα ενα πληκτρολογιο, ποντικι και ακουστικα  κλπ .Λογικα και μονο η αποδειξη αγορας φτανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...