Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,είμαι σε πολυκατοικία και θέλω να βάλω ηλιακό.Στο κτίριο δεν έχει κανένας ηλιακο,είναι 10ετιας και νομίζω δεν έχει εγκατάσταση κ αναμονες.Θα ήθελα οποίος γνωρίζει να με ενημερώσει για τις ενέργειες που πρέπει να κάνω με τους άλλους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία κ επίσης να μου προτείνετε ένα καλό ηλιακό για 4μελη οικογένεια μέχρι το πολύ 1000 με την εγκατάσταση.Ευχαριστω κ χρόνια πολλά σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ρωτήσεις αν το καταστατικό της πολυκατοικίας επιτρέπει τοποθέτηση ηλιακού στη ταράτσα

 

Εφόσον δεν έχει κανένας πρέπει να ρωτήσεις πρώτα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το καταστατικο αμα το επιτρεπει ισως υπρξουν συγκρουσεις τυπου οτι οι σωληνες θα χαλαν τη φατσα η οτι της πολυκατοικιας σας να εισαι ετοιμος για τετοια ενδεχομενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυκατοικία 10ετίας χωρίς υποδομή για ηλιακό ; 

 

Εντύπωση μου κάνει...


Δες το καταστατικο αμα το επιτρεπει ισως υπρξουν συγκρουσεις τυπου οτι οι σωληνες θα χαλαν τη φατσα η οτι της πολυκατοικιας σας να εισαι ετοιμος για τετοια ενδεχομενα

 

Λογικά οι σωλήνες θα ανέβουν από πίσω όψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ανεβα ταρατσα να δεις μπορει να υπαρχουν οι αναμονες σε κανα ντουλαπι/κουτι/καπακι στην ταρατσα δεν νομιζω να μην δεν υπαρχει δεν ειναι και του 80 να πεις εε δεν εχει


Πολυκατοικία 10ετίας χωρίς υποδομή για ηλιακό ; 

 

Εντύπωση μου κάνει...


 

Λογικά οι σωλήνες θα ανέβουν από πίσω όψη...

και απο πισω να αναιβουν παλι μπορει να βρει καποιος να φωναζει ας ειναι ετοιμος για παν ενδεχομενο τυπου οτι δεν θα φαινονται οι σωληνες και και 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταστατικό που το έχει η μάνα μου,μου είπε ότι το καταστατικό αναφέρει ότι ο χώρος της ταράτσας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άπλωμα ρούχων,τίναγμα χαλιών κ εγκατάσταση ηλιακού.Βεβαια με την αεροσκαλα που έχει για να ανέβεις,τίποτα δεν μπορεί να γίνει από όλα αυτά.Αναρωτιεμαι πως θα γίνει η εγκατάσταση, φαντάζομαι μόνο με γερανό.Οποτε εφόσον το αναφέρει το καταστατικό δεν ρωτάω κανέναν; Αφού δεν έχει υποδομή πως θα γίνει η εγκατάσταση,θα χρειαστούν σκαψίματα κτλ;Αναμένω προτάσεις μοντέλων και σοβαρών επαγγελματιών για την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταστατικό που το έχει η μάνα μου,μου είπε ότι το καταστατικό αναφέρει ότι ο χώρος της ταράτσας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άπλωμα ρούχων,τίναγμα χαλιών κ εγκατάσταση ηλιακού.Βεβαια με την αεροσκαλα που έχει για να ανέβεις,τίποτα δεν μπορεί να γίνει από όλα αυτά.Αναρωτιεμαι πως θα γίνει η εγκατάσταση, φαντάζομαι μόνο με γερανό.Οποτε εφόσον το αναφέρει το καταστατικό δεν ρωτάω κανέναν; Αφού δεν έχει υποδομή πως θα γίνει η εγκατάσταση,θα χρειαστούν σκαψίματα κτλ;Αναμένω προτάσεις μοντέλων και σοβαρών επαγγελματιών για την εγκατάσταση.

Αμα το καταστατικο το επιτρεπει τοτε προχωρα απλα ενημερωσε το πως θα ανεβει ασε να ειναι θεμα του εγκαταστατη εχει ανεβει κα σε χειροτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταστατικό που το έχει η μάνα μου,μου είπε ότι το καταστατικό αναφέρει ότι ο χώρος της ταράτσας μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άπλωμα ρούχων,τίναγμα χαλιών κ εγκατάσταση ηλιακού.Βεβαια με την αεροσκαλα που έχει για να ανέβεις,τίποτα δεν μπορεί να γίνει από όλα αυτά.Αναρωτιεμαι πως θα γίνει η εγκατάσταση, φαντάζομαι μόνο με γερανό.Οποτε εφόσον το αναφέρει το καταστατικό δεν ρωτάω κανέναν; Αφού δεν έχει υποδομή πως θα γίνει η εγκατάσταση,θα χρειαστούν σκαψίματα κτλ;Αναμένω προτάσεις μοντέλων και σοβαρών επαγγελματιών για την εγκατάσταση.

 

Λίγο 60ς -70ς το καταστατικό :-)

Είναι αρκετές 10ετίες που γενικά δεν απλώνονται ρούχα στις ταράτσες (στα μπαλκόνια συνήθως) και που τα χαλιά πλένονται/τινάζονται από τις σχετικές εταιρίες.

Αναφορικά με την εγκατάσταση θα φέρεις/ρωτήσεις υδραυλικό η εταιρία πώλησης/τοποθέτησης ηλιακών.

Δεν υπάρχει κάποια απόλυτα συγκεκριμένη διαδικασία αφού κάθε κτήριο (αλλά και διαμέρισμα) έχει διαφορές.

Γενικά μιλώντας οι σωλήνες θα φτάσουν στο σπίτι σου ιδανικά από φωταγωγό ή ακάλυπτο. Αν δεν εξυπηρετεί "παίζει" και από τον αεραγωγό (αν το μπάνιο είναι "τυφλό"). Σε αυτές τις περιπτώσει δεν χρειάζονται σκαψίματα πέρα από συνήθως μιας τρύπας για να μπουν οι σωλήνες στο σημείο που τώρα είναι ο ηλεκτρικός σου θερμοσίφωνας.

Γερανός σπάνια χρειάζεται αφού υπάρχουν άλλες λύσεις, αν δεν εξυπηρετεί η σκάλα. Πχ τράβηγμα με σχοινί. Είτε από το ισόγειο απευθείας στην ταράτσα (αρκετά επικίνδυνο όταν είναι πολλοί όροφοι) ή και τράβηγμα από το μπαλκόνι του τελευταίου ορόφου, αν επιτρέψει ο ένοικος να περάσει μέσα από το σπίτι του.

 

ΥΓ Με δεδομένο ότι ήδη υπάρχει ανοιγμένο νήμα για ηλιακούς καλό θα ήταν να μην άνοιγες νέο ή να ζητήσεις τη μεταφορά αυτού εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανέβασμα μπορεί απλά να ανέβει από σκάλες.

 

Καζάνι 160 λίτρων π.χ. και δύο καθρέπτες δεν είναι και ασήκωτα.Εγώ σε ταράτσα τετάρτου έτσι τα ανέβασα μαζί με ένα άλλο άτομο πριν 5-6 χρόνια.Και δεν είμαι και πιτσιρικάς.

Για την τοποθέτηση χρειάζονται τέσσερις τρύπες στο μπετό της ταράτσας για στήριξη με στριφόνια ούπα.Εκεί μπορεί να έχεις θέμα με τον ενοικιαστή του τελευταίου ορόφου για υγρασίες και τέτοια αν και δεν τίθεται τέτοιο θέμα αν γίνει μετά σωστό κλείσιμο με σιλικόνη.

Δες πως θα το ξεπεράσεις.

 

Τα 1000 ευρώ που λες πολλά τα βλέπω.Σε πόσα χρόνια δηλαδή υπολογίζεις θα κάνεις απόσβεση.Για οικονομία τον βάζουμε και όχι από χόμπυ.

Εξάλου καζάνι διπλής θα βάλεις (ήλιο - ρεύμα) γιατί σωλήνες κεντρική θέρμανση πως και από που θα ανεβάσεις;;;

Υπάρχουν αξιόπιστοι ηλιακοί και με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...