Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά 4λιτρο δοχείο με το σωστό ζουμί έχει 13,5ευρω. Με την κατάλληλη διάλυση με νερό (εγώ λέω κάπου 1υγρο/3νερο) γεμίζει όλο το κλειστό κύκλωμα που πρέπει να είναι σε εμένα 12λιτρα. Δεν έχω τη φωτογραφία που έβγαλα (παράνομα φυσικά, μεγάλωσα στην αλητεία σαν τον Σταν:))

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά 4λιτρο δοχείο με το σωστό ζουμί έχει 13,5ευρω. Με την κατάλληλη διάλυση με νερό (εγώ λέω κάπου 1υγρο/3νερο) γεμίζει όλο το κλειστό κύκλωμα που πρέπει να είναι σε εμένα 12λιτρα. Δεν έχω τη φωτογραφία που έβγαλα (παράνομα φυσικά, μεγάλωσα στην αλητεία σαν τον Σταν :))

Αν είναι καλό πράμα, να μας δώσεις τον ντίλερ σου γιατί είναι καλή τιμή  B)

(Επειδή όντως είναι φθηνό, τσέκαρε μήπως είναι ήδη αραιωμένο, οπότε πρέπει να βάλεις περισσότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι καλό πράμα, να μας δώσεις τον ντίλερ σου γιατί είναι καλή τιμή  B)

(Επειδή όντως είναι φθηνό, τσέκαρε μήπως είναι ήδη αραιωμένο, οπότε πρέπει να βάλεις περισσότερο)

Ειναι το Felder 4λιτρα στα 13,5ευρω απο Leroy Merlin.

"Αντιπαγωτικό υγρό 4lt

Αυτούσιο υγρό προπυλενογλυκόλης

Μη τοξικό

Αντιπαγωτικό

Αντισκωριακό

Αντιθερμικό

Χρησιμοποιείται :

 

Ηλιακούς θερμοσίφωνες

Δίκτυα θέρμανσης

Δίκτυα κλιματισμού

Ψυγεία αυτοκινήτων"

Δες και εδω απο αλλο καταστημα https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=2175

 

Επειδη οπως εχω ξαναπει σε πιο πισω σελιδα ειμαι μαθυτευομενος μαγος, τωρα ξεκινησα να ασχολιεμαι με τον ηλιακο μου καθως η τακτικη πληρους αδιαφοριας για 10 χρονια δεν μου βγηκε σε καλο.

Στο κουτι απο εξω δινει θερμοκρασιες και αναλογιες, χαρακτηριστικα αναφερει για -5 οτι θελει 25% αντιπαγωγικο και 75% νερο.

Στο παραδειγμα που εδωσα παραπανω για ενα κλειστο κυκλωμα περιπου 12 λιτρων θα χρειαστω επιπλεον 8 λιτρα νερο, οποτε παει καπου 33% αντιπαγωγικο και 66% νερο, με θερμοκρασια προστασιας καπου στο -10.

Θεωρω επιστημονικη φαντασια να πεσει η θερμοκρασια κατω απο το μηδεν στα νοτια παραλιακα προαστια της Αθηνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για Αθήνα που σπάνια να πέσει κάτω από το 0 άντε -1 -2 -3 το πολύ ένα τετράλιτρο μπορεί να αραιωθεί τουλάχιστον με 12 λίτρα νερό.Το νερό βάζουμε βρύσης ή πρέπει να είναι απεσταγμένο - απιονισμένο;;;

 

Προπυλενογλυκόλη χρησιμοποιείται και στα υγρά άτμισης. Άρα ακίνδυνη παντελώς.

 

Edit. orck σε έξοδα με βάζεις γιατί πρέπει να συντηρήσω τρεις ηλιακούς άρα πάει το 40άρι. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαρκής αναλογία δεν είναι μόνο για την αντιπαγωτική προστασία, αλλά και για την αντοχή του διαλύματος. Αν είναι φτωχό θα χάσει τις ιδιότητές του και θα κάνει ιζήματα μετά από καιρό. Αν είναι γύρω στο 25% τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του σωστά για 20+ χρόνια.

 

Καλύτερα απιονισμένο μαζί με την προπυλαινογλυκόλη, αν και τα υγρά συνήθως έχουν αντισκωριακά πρόσθετα, αν δεν υπάρχουν καθόλου άλατα και χλώριο είναι καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε πολυκατοικία 10ετιας,δυστυχώς δεν έχει κάνει ο κατασκευαστής υποδομή και ηλιακό και αποφάσισα να βάλω ηλιακο,γιατί ανάβουμε 3φορες την ημέρα τον ηλεκτρικό, είμαστε 4μελης οικογένεια.Θα ήθελα να με κατευθυνετε σε μια μάρκα αξιοπιστη και ένα μοντέλο που να καλύπτει τις ανάγκες μου.Το πόσο που μπορώ να διαθέσω με την εγκατάσταση είναι μάξιμουμ 900-1000 ευρώ.Επισης επειδή δεν έχει υποδομή,πως θα γίνει η εγκατάσταση;;;Είμαι 4ος όροφος,πρώτο ρετιρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσα εχω διαβασει πρεπει να ειναι απο τους καλους φτηνους ηλιακους, δεν θα πρεπει να αμελησεις για την συντηρηση του.
Οι σωληνες δεν ειναι κατι που δεν γινεται, κατεβαζουν δυο σωληνες πλαστικες με θερμομονωση απο την ταρατσα σου μεχρι το μπανιο σου. Υποψην οτι θα δωσεις ενα καλο ποσο και στην εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι σε πολυκατοικία 10ετιας,δυστυχώς δεν έχει κάνει ο κατασκευαστής υποδομή και ηλιακό και αποφάσισα να βάλω ηλιακο,γιατί ανάβουμε 3φορες την ημέρα τον ηλεκτρικό, είμαστε 4μελης οικογένεια.Θα ήθελα να με κατευθυνετε σε μια μάρκα αξιοπιστη και ένα μοντέλο που να καλύπτει τις ανάγκες μου.Το πόσο που μπορώ να διαθέσω με την εγκατάσταση είναι μάξιμουμ 900-1000 ευρώ.Επισης επειδή δεν έχει υποδομή,πως θα γίνει η εγκατάσταση;;;Είμαι 4ος όροφος,πρώτο ρετιρέ.

φιλε μου εφοσον εισαι στο τελευταιο διαμερισμα ειναι πανευκολο να μπει ο ηλιακος..δυστυχως δεν γραφεις σε ποια περιοχη μενεις γιατι παιζει εναν μικρο ρολο για την επιλογη του ηλιακου(βασικα παιζει ρολο στην επιλογη για τις πλακες.εαν παρεις με μια η δυο)  εαν μενεις κοντα στην αθηνα παρε εναν ηλιακο 180-200 λιτρα με μια πλακα δεν χρειαζεται δευτερη και ετσι ωστε να γλυτωσεις και απο το κοστος.

τωρα οσο για την μαρκα επελεξε εναν επωνυμο και μετα βαση αυτου βρες και αλλους και συγκρινε τα χαρακτηριστικα και θα δεις οτι το 95% εχουν τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα..οποτε μην κολας στο ονομα τοσο πολυ.

και σιγουρα εναν εμπειρο μαστορα ετσι ωστε να σε κατευθυνει σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2017 στις 4:50 ΜΜ, 26ska είπε

Είμαι πρώτο ρετιρέ,έχει και 5 και 6 από πάνω.Κεντρο Αθήνας μένω.

Γιάν μένα παρήγγειλε ηλιακό του ΞΑΦΗΣ από Κατερίνη για να σου βγει εκεί η τιμή στα χίλια με εγκατάσταση και είναι  υπέρ αξιόπιστος..2 όροφοι που έχεις από πάνω δεν είναι τιποτα ειλικρινά.παρε 180-200 λίτρα με μια πλάκα και θα είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε, όλοι όσοι συμμετέχουν στο νήμα είναι από εκείνους που δε μπορούν τις αλλαγές και εξαφανίστηκαν;

Ερώτηση, μιας και δε γνωρίζω πώς ακριβώς λειτουργεί τόσο ο ηλιακός, όσο και ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας:

Κατ' αρχάς, ένα καζάνι είναι μονίμως γεμάτο, ή έστω μέχρις ενός σημείου; Δηλαδή, την ώρα που τραβάς ζεστό νερό, παράλληλα γεμίζει με κρύο;

Κατά δεύτερον, και με την προϋπόθεση ότι η απάντηση στην πρώτη ερώτηση είναι καταφατική, αν υποθέσουμε ότι γυρνάς σπίτι και έχει νερό για να κάνει ντους ένα άτομο, και για να κάνει ένα δεύτερο άτομο θα χρειαστεί ν' ανάψεις την αντίσταση, μπορούμε να πούμε ότι είναι καλύτερα ν' ανάψεις την αντίσταση πριν κάνει ντους το πρώτο άτομο, με τη λογική ότι το κάπως ζεστό υπάρχον νερό θα είναι έστω και λίγο πιο εύκολο να ζεσταθεί κι άλλο για να φτάνει και για το δεύτερο άτομο (πιο γρήγορα έστω), ή είναι καλύτερα να κάνει το πρώτο άτομο, και μετά (που θα έχει τελειώσει ας πούμε εντελώς το ζεστό νερό) να ανάψεις την αντίσταση;

Ή δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθηματικο ζητας οχι υδραυλικό.

Αν  δεν φτανει το νερο για 2, καντε τοτε μαζι μπανιο, ωστε να μην χρειαστεί να τον αναψετε καθολου. Κανετε οικονομια σε νερο και ρευμα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...