Προς το περιεχόμενο

Ελλάς το μεγαλείο σου...


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια χαρα που τα εχουμε δει ολα σημερα διαβασα οτι το σπιτι του Καζαντζακη εχει γινει ιδιωτικο παρκινγκ, μαλιστα αυτο εχει συμβει απο το 2013 και για αγνωστους λογους δεν ηρθε ποτε στην δημοσιοτητα μεχρι σημερα.

 

Ενταξει νομιζω το επομενο βημα ειναι να γκριμισουμε την ακροπολη και να την κανουμε εμπορικο....

 

http://www.katiousa.gr/koinonia/gkremisan-spiti-tou-kazantzaki-ki-eftiaksan-parkingk-ependyseis-den-thelete/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Ενταξει νομιζω το επομενο βημα ειναι να γκριμισουμε την ακροπολη και να την κανουμε εμπορικο....

Καμία σύγκριση όμως. Η ακρόπολη είναι από μόνη της το έργο, το σπίτι που γεννήθηκε ο Καζαντζάκης όχι, τα γραπτά του είναι...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σύγκριση όμως. Η ακρόπολη είναι από μόνη της το έργο, το σπίτι που γεννήθηκε ο Καζαντζάκης όχι, τα γραπτά του είναι...

 

το σπιτι του καζαντζακη επρεπε να γινει μουσειο αλλα επειδη ειμαστε ελλαδαρα δεν ειχα τετοια απαιτηση απλα να το αφηναν ετσι μου εφτανε.

 

η ακροπολη αν δεν την εκαναν οι αρχαιοι τι αξια θα ειχε καμια ετσι και το σπιτι του καζαντζακη δεν ειναι ενα απλο σπιτι αλλα ιστορικος χωρος, με αυτη την λογικη να γκριμισουμε και το σπιτι της μπουμπουλινας γιατι δεν ηταν και τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μας λες ρε τοπικ σταρτερ τι εχεις διαβασει απο καζατζακη να μαθουμε κι εμεις?

 

οτι καναμε στο σχολειο τιποτα παραπανω δεν το παιζω ανθρωπος του πνευματος αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να σεβομαι τον καζαντζακη, με την δικια σου λογικη επειδη δεν εχω καποιο εργο του πικασο δεν με νοιαζει αν κανουν τους πινακες του ξυλα για το τζακι

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω οτι εκανα στο σχολειο φιλε, αλλα δε θυμαμε τιποτα να σου πω την αληθεια γιαυτο σε ρωτησα μηπως ξερεις κατι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω οτι εκανα στο σχολειο φιλε, αλλα δε θυμαμε τιποτα να σου πω την αληθεια γιαυτο σε ρωτησα μηπως ξερεις κατι παραπανω

 

οχι δυστηχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

με την δικια σου λογικη επειδη δεν εχω καποιο εργο του πικασο δεν με νοιαζει αν κανουν τους πινακες του ξυλα για το τζακι

Πάλι ανόμια σύγκριση, οι πίνακες ήταν το έργο του Πικάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το σπίτι του Καζαντζάκη υπάρχουν άλλα 100 σπίτια κάποιων γνωστών-διασήμων που κατά κάποιους έπρεπε να γίνουν μουσεία. Δεν είναι δυνατόν κάθε κατοικία κάποιου ανθρώπου που έγινε γνωστός ή προσέφερε στον τόπο να την κρατάει το κράτος και να δαπανά λεφτά για την συντήρησή της, κχώρια πόσα διατηρητέα έχουμε γεμίσει που είναι εγκαταλελειμμένα και δεν τα συντηρεί κανένας.

 

Για να μην το πλατιάζουμε, απ' την στιγμή που το σπίτι δεν κρίθηκε διατητητέο αν και όταν έβγαλε ο δήμος άδεια κατεδάφισης τότε άνετα μπορεί να το γκρεμίσει ο δήμος και ο οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης. Εφόσον το σπίτι δεν παρουσιάζει αρχιτεκτονικά στοιχεία που το καθιστούν διατηρητέο, από το να καθόταν το σπίτι ένα ερρείπιο και να μην το έφτιαχνε κανένας καλύτερα που το γκρέμισαν, το μόνο που με ενόχλησε είναι οτι πέταξαν την πινακίδα που έλεγε οτι εκεί είχε γεννηθεί ο Καζαντζάκης.

 

Και όσον αφορά το μουσείο, υπάρχει ήδη https://www.kazantzaki.gr/gr

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...