Προς το περιεχόμενο

Ελλάς το μεγαλείο σου...


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο που υπάρχει αυτό το ωραιότατο μουσείο Καζατζάκη στην Κρήτη; Έχουμε το σπίτι του Βενιζέλου στα Χανιά μια χαρά μουσείο. Γιατί τέτοιο κόμπλεξ κατωτερώτητας ως Έλληνες ρε παιδιά; Μια χαρά σεβόμαστε την πολιτιστική μας κληρονομιά παρά οικονομική κατάσταση του κράτους, και πιο authentic είμαστε έχουμε δικά μας πράγματα μόνο. Δηλαδή το μουσείο του Πικάσο τι καλύτερο έχει; Επίχρυσα πόμολα; Τζίζους.

 

Ποιά ακριβώς είναι η ερώτησή σου? Γιατί είναι η Ελλάδα, απολίτιστη χώρα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σε ολα τα μουσεια καλιτεχνων κανεις δεν δινει ιδιατερη σημασια στο μουσειο αυτο καθεαυτο. Ουτε που θυμαμαι το μουσειο του Πικασο, καποια απο τα εργα του μονο.

Αφηστε τις φιλοσοφικες φαμφαρες και πηγαιντε να δειτε https://www.vangoghalive.gr

Για λιγους μηνες στην Ελλαδα. Πρεπει να ναι φοβερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα μουσεια καλιτεχνων κανεις δεν δινει ιδιατερη σημασια στο μουσειο αυτο καθεαυτο. Ουτε που θυμαμαι το μουσειο του Πικασο, καποια απο τα εργα του μονο.

Αφηστε τις φιλοσοφικες φαμφαρες και πηγαιντε να δειτε https://www.vangoghalive.gr

Για λιγους μηνες στην Ελλαδα. Πρεπει να ναι φοβερο.

 

Nα τος και ο λεξιπλάστης!

 

Οτι παίζει να χουμε δει έργα του εκτος Ελλάδας δε παίζει, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που αναφέρεσαι στον Καζατζάκη ως "γνωστό-διάσημο" και επίσης τον βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με άλλους 99 δείχνει πόση άγνοια έχεις για τον συγκεκριμένο.

 

Για να μην πλατειάζουμε, πιθανολογώ πως η κόντρα του με την Εκκλησία (η οποία δεν έχει διαχωριστεί στην Ελλάδα απο το Κράτος) συνετέλεσε στο να γίνει πάρκινγκ το σπίτι του. 

 

Σε κάθε περίπτωση, αναμενόμενο στην απολίτιστη Ελλάδα. Απαράδεκτο και δε θα είχε γίνει ποτέ σε οποιαδήποτε χώρα σέβεται την Πολιτιστική της Κληρονομιά.

 

Ναι θα τον αναφέρω όπως σου αρέσει εσένα για να μην θεωρούμαι οτι έχω άγνοια. Δεν με ενδιαφέρει η ιδιότητα του συγκεκριμένου ούτε τι περισσότερο έκανε από κάποιους άλλους, είτε τραγουδιστή είτε καλλιτέχνη  συγγραφέα να τον πω το ίδιο μου κάνει. Γνωστό κατατάσσω και τον Κολοκοτρώνη, γνωστά άτομα στην κοινωνία και τους έλληνες που ο καθένας κάτι προσέφερε στον τόπο με την δική του ιδιότητα και δυνατότητα. Τώρα αν θες να τον θεωρήσω ως θεό, αυτό κάντο εσύ εγώ δεν το κάνω. Οι κόντρες με την εκκλησία με αφήνουν αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα τος και ο λεξιπλάστης!

 

Οτι παίζει να χουμε δει έργα του εκτος Ελλάδας δε παίζει, ε?

Οτι να ναι....κανε ενα κοπο να δεις πρωτα τι εβαλα πριν σχολιασεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πριν από το 2013 έγινε, google earth, street view Σεπτεμβριος 2011 και τωρινή

 

25660085_10156029070873151_5158514592914 26165690_10156029070598151_3682198384554

 

δηλαδη περασαν 7 χρονια και κανενας δεν ειδε τιποτα ουτε εγινε θεμα στα μμε ωραια

Θεματαρα.Αντε να κοιμηθεις μετα

 

καλα δεν ειναι κανενα θεμα να συγκλονίσει την ανθρωποτητα αλλα σε μια σκεψη σε βαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα τον αναφέρω όπως σου αρέσει εσένα για να μην θεωρούμαι οτι έχω άγνοια. Δεν με ενδιαφέρει η ιδιότητα του συγκεκριμένου ούτε τι περισσότερο έκανε από κάποιους άλλους, είτε τραγουδιστή είτε καλλιτέχνη  συγγραφέα να τον πω το ίδιο μου κάνει. Γνωστό κατατάσσω και τον Κολοκοτρώνη, γνωστά άτομα στην κοινωνία και τους έλληνες που ο καθένας κάτι προσέφερε στον τόπο με την δική του ιδιότητα και δυνατότητα. Τώρα αν θες να τον θεωρήσω ως θεό, αυτό κάντο εσύ εγώ δεν το κάνω. Οι κόντρες με την εκκλησία με αφήνουν αδιάφορο.

 

Σε σένα θα προσφέρει, αν μελετήσεις τα έργα του.

 

Και οι κόντρες με την Εκκλησία εσένα μπορεί να σε αφήνουν αδιάφορο, οχι όμως την συντηρητική ελληνική κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σένα θα προσφέρει, αν μελετήσεις τα έργα του.

 

Και οι κόντρες με την Εκκλησία εσένα μπορεί να σε αφήνουν αδιάφορο, οχι όμως την συντηρητική ελληνική κοινωνία.

 

Έχω να μελέτησω πολλά άλλα πράγματα προς το παρών, αν τύχει ποτέ και πέσω σε κανένα έργο του έχει καλώς.

 

Συντηρητικό θεωρώ και τον εαυτό μου, έχω ακούσει στο παρελθόν για τις αντιδράσεις που προκάλεσαν τα έργα του σε μερίδα του πληθυσμού και στην εκκλησία, προσπαθώ να μην ασχολούμαι με αυτές γιατί δεν κερδίζω τίποτα περισσότερο πέραν από το να χαλάω την ψυχολογία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως....

 

Στην Ελλάδα που συντηρούμε κυρίως με δαπάνες δημοσίου φανταχτερά μουσεία του Καραμανλή του Παπανδρέου πιθανώς και στα επόμενα χρόνια του αποδημήσαντος Μητσοτάκη που πληρώνουμε σχεδόν κάθε χρόνια διάφορα ιδρύματα άλλων νεόπλουτων ονομάτων της νεοΕλληνικής εποχής, 100 με 200 εκατομύρια συχνά  επιδότηση του Μεγάρου Μουσικής να επιδεικνύουν κάθε τόσο κάποιες κυρίες τα νέα μοντελάκια γνωστών οίκων , και να κάνουν το κομμάτι τους κάποιοι άσχετοι μουσουργοί,μαλώνουμε αν έπρεπε ή δεν έπρεπε να δοθούν 5 - 10 χιλιάδες ευρώ για μία συντήρηση στο σπίτι που γεννήθηκε ο Καζαντζάκης και αν ήταν ή δεν ήταν σωστό που τον αφόρισε η Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία.

 

Και μετά περιμένουμε να έρθει η άνοιξη.

Θα μας βλέπει ο Ζορμπάς από τον άλλο κόσμο (έστω και τον κάτω) και θα γελάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έπρεπε ή δεν έπρεπε να δοθούν 5 - 10 χιλιάδες ευρώ για μία συντήρηση στο σπίτι που γεννήθηκε ο Καζαντζάκης και αν ήταν ή δεν ήταν σωστό που τον αφόρισε η Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία.

 

Τα 5-10-20 χιλιάρικα τα υποθέτεις εσύ. Δεν έχουμε προς το παρών καθόλου εικόνα για την κατάσταση που βρισκόταν το κτίριο πριν κατεδαφιστεί. Αν το κτίριο ήταν ερρείπιο για ισόγειο και πρώτο όροφο που έχει, μπορεί οι εργασίες αναπαλαίωσης να έφταναν και τα 200χιλιάρικα μην πω και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια χαρα που τα εχουμε δει ολα σημερα διαβασα οτι το σπιτι του Καζαντζακη εχει γινει ιδιωτικο παρκινγκ

Προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά πιο χρήσιμο ένα πάρκινγκ και από κοινωνικής πλευράς αν θες από το να διατηρηθεί ένα σπίτι μόνο και μόνο επειδή έζησε εκεί ένας έστω διάσημος άνθρωπος. Ακόμα και αν δεχθούμε ότι αξίζει τον κόπο να υπάρχει μουσείο Καζαντζάκη δε βλέπω κανένα λόγο να υπάρχει σε ένα σπίτι μόνο και μόνο επειδή έτυχε αυτός να ζήσει εκεί. Αγγίζει τα όρια του φετιχισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει νομιζω το επομενο βημα ειναι να γκριμισουμε την ακροπολη και να την κανουμε εμπορικο....

 

δεν ειν κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καζαντζακης δεν ήταν ο άθεος που αφόρισε η εκκλησία πριν πολλά χρόνια για κάποια έργα του;;

Όχι parking, studio να γίνει!!! :)..

Τι στούντιο, ηχογράφησης, τύπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...