Προς το περιεχόμενο

Ελλάς το μεγαλείο σου...


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καζαντζακης δεν ήταν ο άθεος που αφόρισε η εκκλησία πριν πολλά χρόνια για κάποια έργα του;;

Όχι parking, studio να γίνει!!! :)

Πλάκα κάνω..

ήταν άθεος ο Καζαντζάκης;  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Υπάρχει το σπίτι του στην Αίγινα.

Υπάρχει μουσείο στην Κρήτη. Υπάρχουν ένα σωρό μνημεία.

 

Νομίζω ότι αυτά είναι αρκετά για να δείξουν ότι η πιο πάνω είδηση είναι μια ακόμη ανοησία του ιντερνετ, ειδικά εφόσον δίνει και πολιτικό πρόσημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απ οτι εμαθα το σπιτι του ειχε γκρεμιστει επι γερμανικης κατοχης μετα ειχε χτιστει ενα αλλο,καμια σχεση με τον Καζαντζακη το οποιο γκρεμισανε πριν χρονια.Επισης ο Δημος δεν μπορουσε να παρεμβει γιατι ειναι ιδιωτικη περιουσια.

ήταν άθεος ο Καζαντζάκης; :confused:

Ηταν περιεργη η σχεση του με τα "Θεια"κ γλιτωσε τον αφορισμο μετα απο πολυ πιεση,επισης δεν βρισκοταν εκπροσωπος της εκκλησιας να τελεσει την ταφη του μεχρι που εξαγριωθηκε το πληθος κ η εκκλησια εστειλε εναν με το ζορι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε εργα του, είναι απο τους πιο σημαντικους Ελληνες συγγραφεις, αν οχι ο πιο σημαντικός.

 

Η στατη της Εκκλησίας τότε παρέπεμπε σε λογικες Μεσαίωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ακριβώς είναι η ερώτησή σου? Γιατί είναι η Ελλάδα, απολίτιστη χώρα?!

 

Καμία ερώτηση δεν έχω. Απλά έκπληξη. Που υπάρχει ακόμα κόσμος που ρίχνει το φταίξιμο έτσι γενικά και αόριστα σε κάποια απολίτιστη 'Ελλάδα'. Εσύ είσαι η Ελλάδα. Και εάν δεν σωθεί, εσύ θα φταίς. Ο αγαπημένος σου συγγραφέας τα λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε εργα του, είναι απο τους πιο σημαντικους Ελληνες συγγραφεις, αν οχι ο πιο σημαντικός.

 

Η στατη της Εκκλησίας τότε παρέπεμπε σε λογικες Μεσαίωνα.

Παντα μεσαιωνας ειναι οι Εκκλησιες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδια απ οτι εμαθα το σπιτι του ειχε γκρεμιστει επι γερμανικης κατοχης μετα ειχε χτιστει ενα αλλο,καμια σχεση με τον Καζαντζακη το οποιο γκρεμισανε πριν χρονια.Επισης ο Δημος δεν μπορουσε να παρεμβει γιατι ειναι ιδιωτικη περιουσια.

Lol, seriously? Λες να είναι τόσο επική ράδιο αρβύλα το θέμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ερώτηση δεν έχω. Απλά έκπληξη. Που υπάρχει ακόμα κόσμος που ρίχνει το φταίξιμο έτσι γενικά και αόριστα σε κάποια απολίτιστη 'Ελλάδα'. Εσύ είσαι η Ελλάδα. Και εάν δεν σωθεί, εσύ θα φταίς. Ο αγαπημένος σου συγγραφέας τα λέει.

Η Ελλάδα είναι ο μεσος Ελληνας. Δε θεωρω τον εαυτο μου μεσο Ελληνα. Ωστοσο εχω κανει πολλα περισσοτερα απ οσα μου αναλογούν και δεν ειμαι σε καμια περιπτωση κομματι της Ελλαδας ή των Ελληνων που μας εφτασε ως εδω. Στον πάτο και την κατάντια.

 

Και για να μην εκπλησσεσαι γιορτινες μερες, ερχομαι καθημερινα σε επαφη με πολυ περισσοτερο κοσμο απ οτι εσυ, οποτε κρατα μια επιφυλαξη για το ποιον εχεις απεναντι σου. Οτι περισσοτερο χρειαστεις, σε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...