Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Ελβετία


stalactite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς εμπειρία; Έχω παει μονο για ταξίδι μερικές μέρες. Δύο γνωστοί μου σκέφτονται να πάνε εκεί για διδακτορικό γιατί από κάτι γνωστούς τους που ζουν εκει ακουσαν καλα λογια. Εγω βασικά το σκέφτομαι για προοπτική εργασίας εκεί όχι για κάποιο διδακτορικο (χωρις να μαι απολυτος). Πιο πολυ θα θελα να μου πει καποιος για το πως ειναι κατοικοι, πως βλεπουν τους Ελληνες, το κοστος ζωής και τέτοια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν όχι το ακριβοτερο από τα πιο ακριβά κόστη ζωής στην Ευρώπη. Οι μισθοι είναι αντιστοιχοι βέβαια αλλά όταν βλέπει κάποιους τα νούμερα νομίζει ότι θα γίνει πλούσιος με την πρώτη.

Αυτά τα ξέρω από φίλο που είναι μισός Ελβετος στο κομμάτι που συνορευει με Ιταλία και έφυγε για εκεί πέρυσι.

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα εισαι σε εναν καλο κλαδο, πληρωνουν. Αμα οχι, με 3000 φραγκα τον μηνα σε μεγαλη πολη, ζεις περιπου οπως εδω με 600. Μακντοναλντ μενου φαση 16-17 φραγκα αντι για 6 ευρω που ειναι στις υπολοιπες χωρες ενα πραγμα.

Επιπλεον, εχω την εντιπωση εχουνε πλαφον στο ποσους ξενους δεχονται για εργασια, και οτι προτιμουνε τα πιο περιζητητα επαγγελματα. Αλλα δεν ειμαι και σιγουρος για αυτο.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει μια φορα στη  Βασιλεια και αλλη μια σε ενα χωριο  στα συνορα με Γερμανια, κοστος ζωης πολυ ακριβο σε σχεση με εδω, οι ανθρωποι ηταν σαν Γερμανοι με 2 turbo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Υπάρχει οργάνωση , τάξη και ασφάλεια
  • Η ανεργία είναι εξαιρετικά χαμηλή
  • Οι μισθοί είναι υψηλοί 
  • Το κόστος ζωής επίσης
  • Η νυχτερινή ζωή είναι σχεδόν ανύπαρκτη
  • Ο τρόπος ζωής είναι αρκετά διαφορετικός από τον δικό μας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, genius_13 είπε
  • Υπάρχει οργάνωση , τάξη και ασφάλεια
  • Η ανεργία είναι εξαιρετικά χαμηλή
  • Οι μισθοί είναι υψηλοί 
  • Το κόστος ζωής επίσης
  • Η νυχτερινή ζωή είναι σχεδόν ανύπαρκτη
  • Ο τρόπος ζωής είναι αρκετά διαφορετικός από τον δικό μας

Καλα η νυχτερινη ζωη δε με νοιαζει και τοσο.. δε με λες παρτυ ανιμαλ ουτε νυχτοπερπαταω.. πιο πολυ τους ανθρωπους σκεφτομαι μηπως ειναι απομακροι και περιεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stalactite είπε

Έχει κανείς εμπειρία; Έχω παει μονο για ταξίδι μερικές μέρες. Δύο γνωστοί μου σκέφτονται να πάνε εκεί για διδακτορικό γιατί από κάτι γνωστούς τους που ζουν εκει ακουσαν καλα λογια. Εγω βασικά το σκέφτομαι για προοπτική εργασίας εκεί όχι για κάποιο διδακτορικο (χωρις να μαι απολυτος). Πιο πολυ θα θελα να μου πει καποιος για το πως ειναι κατοικοι, πως βλεπουν τους Ελληνες, το κοστος ζωής και τέτοια. 

Must η επισκεψη σε Γερμανια, Γαλλια ή Ιταλια (αναλογως που μενεις) για να φορτωνεις απο σουπερμαρκετ καθως δεν εχουν σχεση οι τιμες. Επισης υπαρχει κοσμος που ζει εκτος Ελβετιας και πηγαινει καθε μερα για δουλεια. Αλλα 1. τα νοικια αντιστοιχα ανεβαινουν, στην Κοστανζα ειναι πανακριβα 2. δεν ξερω τι παιζει με φορολογια και σε ποια απο τις δυο χωρες πληρωνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως παιζει πολυ η φαση σουπερ μαρκετ σε αλλη χωρα, καμια σχεση οι τιμες. 

 

Εχω παει 3 φορες κι εκατσα πολλες μερες,η δε ξαδερφη μου μενει μονιμα εδω και 10 χρονια πια σχεδον.

 

Συμφωνω με τα παραπανω... εχει ταξη,ησυχια, ασφαλεια, φορολογικα παραδεισος για πολλους... Αλλα εγω πραγματικα θα υπεφερα εκει. Οχι δεν ειμαι party animal αλλα να βρισκομαι σ εστιατοριο κι 11 το βραδυ να χει αδειασει και να μας διωχνουν ε ενα πολιτιστικο το επαθα :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελβετία ΔΕΝ είναι όπως πριν 5-7 χρόνια.

Περισσότερες θέσεις ΚΛΕΙΝΟΥΝ παρά ανοίγουν.

Αν πάς προς Γενεύη , χρειάζεσαι Γαλλικά. 

Αν πας προς Ζυρίχη , χρειάζεσαι Γερμανικά.

Αν δε μιλάς τη γλώσσα θα κάνεις παρέα μόνο με  expats.

Ακόμα πληρώνουν ΑΔΡΑ αλλά το κόστος ζωής είναι αλλού.

Αν δεν είσαι Ελβετός , σε περίπτωση που κάνεις οικογένεια ΔΕΝ έχεις τις ίδιες παροχές από το κράτος , κοινώς καλύτερα να μην κάνεις παιδιά γιατί ΔΕ θα σου φτάνουν τα λεφά ούτε για ζήτω... Βέβαια θα βλέπεις δίπλα σου Ελβετούς 24-25 χρονών με καρότσια και παιδάκια καθώς παντρεύονται πολύ νωρίτετα από εμάς...

Έχω ΠΟΛΛΟΥΣ φίλους που ζουν μόνιμα. Καλύτερη ποιότητα ζωής από Ελλάδα , δεν το συζητώ , αλλά πέραν της Ζυρίχης είναι εντελώς ΧΩΡΙΑΤΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Εγώ θα κοιτούσα πρώτα Σκανδιναβία...

 

 

Επεξ/σία από Looter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξίδεψε πρόσφατα φίλος για να δει τον ξάδερφό του. Υπόψην οτι ο συγκεκριμένος δεν έχει ταξιδέψει αλλού στο εξωτερικό, η όποια σύγκριση που έκανε είναι σε σχέση με την Ελλάδα και οχι με άλλη ευρωπαϊκή πόλη/χώρα. Πήγε λοιπόν στην Λωζάνη, του άρεσε πολύ περισσότερο από εδώ, απλά η μέρα με την νύχτα σε σχέση με εδώ, πολλές ανηφορές και κατηφορές στην πόλη επειδή είναι ορεινό μέρος. Μου είπε οτι η αίσθηση που έχεις όταν βρίσκεσαι και περπατάς εκεί είναι εντελώς διαφορετική από εδώ, εδώ βλέπεις συνεχώς τον κόσμο με κατεβασμένα πρόσωπα και θλιμμένες φάτσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, g_alkis είπε

Αν ψαχνεις χωρα για να παθεις καταθλιψη, καλα ειναι

Συμφωνα με στοιχεια του 2010, φανταζομαι η ψαλιδα εχει πλεον κλεισει.

http://www.onmed.gr/ygeia-psyhikh/story/302977/oi-ellines-einai-katathliptikoi-opos-oi-ollandoi-kai-oi-elvetoi?v2

Επισης

http://www.huffingtonpost.gr/2017/03/20/eidiseis-koinwnia-pio-eytyxismenh-chora-kosmo-katataxi-155-choron-ellada-ekuesh-un_n_15486640.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όταν ταξιδεύουμε κάπου βλέπουμε μονο την θετική μεριά των πραγματων. Και είναι λογικό αυτό καθώς δεν θα πας ταξίδι 3-5 ημερών για να τσακωθεις για διάφορα μικροθεματα. Ακόμη και ταξίδι σε άλλη πόλη στην Ελλάδα να πας θα δεις τα καλύτερα της πόλης και δεν θα ασχοληθείς ιδιαίτερα εάν μαζεύει ο δήμος τα σκουπίδια ή εάν σου πάρκαρε ο γείτονας στο πάρκινγκ σου. Μεγάλη προσοχή σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαω γαλλικα οποτε δε θα χω προβλημα. Ο κολλητος μου ειναι Γαλλος οποτε θεωρω οτι παροτι που εχω μονο το Β2 (lower) το επιπεδο μου εινια με διαφορα υψηλοτερο, ειδικα στην προφορα. Ειμαι σε φαση που επειδη δε θελω να τραβηξω οσα τραβανε οι γνωστοι μου στην ελλαδα (να δουλευουν 9ωρο και να παιρνουν με το ζορυ 500) θελω να ψαχτω εξω. Αν δε παει καλα απλα θα γυρισω δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Θα προτιμουσα στη Γαλλια να πηγαινα αλλα τα πραγματα δεν ειναι ιδιαιτερα καλα εκει.. Επισης Ολλανδια δε ξερω τι παιζει, δε ξερω και τη γλωσσα αλλα και εκει εχω ακουσει ανθρωπους οτι ειναι ικανοποιημενοι. Μονο Γερμανια δε θα πηγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...