Προς το περιεχόμενο

Γλυπτό Phylax


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Τα φτερα δεν τα λες και ασχημα, το δε κεφαλι φερνει σε Alien...κατα τα αλλα μονο που καταφερε να κανει μπαρουτι τους παπαδες του δινω θετικη ψηφο.

Το κεφαλι ειναι το προβλημα :D

Να ηταν εστω πουλι , η σφιγγα ξερω γω .Το κεφαλι αυτο ειναι σαν σκουληκι για ψαρεμα :D

Ενταξει , ειναι ασυνηθιστο.Και το κοκκινο τραβαει τα βλεμματα.

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 710
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lucretius είπε

Ενδιαφέρον θέμα, καλό θα ήταν φυσικά να μην υπάρχει η γνωστή υστερία που προκύπτει κάθε φορά που μπλέκονται παπάδες με τέχνη, αλλα πλέον είναι και αυτό μέρος του κουλερ λοκαλ. 

Στο κομμάτι της τεχνοκριτικης, μου φαίνεται άρτιο, με ωραία αντίστιξη μεταξύ της μονολιθικοτητας της στήλης και του ρεαλισμού του σώματος που υπονομεύεται από το χρώμα, τα φτερά και την κεφαλή. Δεν ξέρω αν ταιριάζει με την περιοχή, αλλά η δημόσια τέχνη μερικές φορές οφείλει να κάνει το αντίθετο.

Τώρα, σχετικά με τους παπάδες, ίσως να ξεχνάνε ότι στην αγιογραφία υπάρχουν εικόνες με ζωομορφες κεφαλές ήδη από τον 8ο αιώνα.

Μια ακόμη ωραια εικονα Εδώ

Καλως τον Rob stark :)

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snoob

Με εκπλήσσεις που το επεκτείνεις το θέμα, εγώ όμως δε πρόκειται να επεκταθώ τόσο γιατί το φόρουμ δεν προσφέρεται για τέτοια θέματα (και δεν έχω σκοπό να γράψω λεπτομέρειες για όσα γνωρίζω ΕΔΩ), επαναλαμβάνω ξανά πως τα σύμβολα τα χρησιμοποιούν από κοινού οι κακοί και οι καλοί όπως ο Χίτλερ χρησιμοποίησε το πανάρχαιο σύμβολο της σβάστικας.

Το μάτι του Ώρου ανήκει στη παραπάνω περίπτωση και δε το θεωρώ κατ'ανάγκη κακό,εξαρτάται από το ποιός το χρησιμποιεί και οι μασώνοι δεν έχουν την αποκλειστικότητα σε πληροφορώ.

Εσύ είδες ράμφος και Ώρο γιατί είσαι mainstream και συμφωνείς με το δήμαρχο,το γλύπτη και τα μμε (αυτοί γνωρίζουν γιατί θέλουν να το παρουσιάσουν ως αθώο και θετικό, εσύ θέλω να ελπίζω να το κάνεις από άγνοια,ο σατανάς άλλωστε για τους σατανιστές καλός είναι και ο χίτλερ είναι καλός για τους ναζιστές) ,εγώ βλέπω τη γενικότερη εικόνα που είναι μια αρνητική φτερωτή οντότητα,ο Ώρος στο άβαταρ σκοτώνει ένα δράκοντα και συμβολίζει τη μάχη του καλού με το κακό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαίνουμε οφφτόπικ, ο δυισμός Καλού και Κακού απ'ότι θυμάμαι εισήχθη με τις μονοθεϊστικές θρησκείες, εβραϊσμό χριστιανισμό μουσουλμανισμό.

Εμείς στη δύση / ελλάδα γαλουχηθήκαμε μέσα από το χριστιανισμό και "φοράμε" τα γυαλιά αυτού του δυϊσμού σε ότι βλέπουμε και ερμηνεύουμε.

Στους αρχαίους αιγυπτίους δεν υπήρχε αυτό το κόνσεπτ.

Αν ο καλλιτέχνης έχει κάνει κάποια σύνδεση με αρχ. αιγ., πολύ αμφιβάλλω.

Τα υπόλοιπα που γράφονται για μάχη καλού με το κακό (ως αυθύπαρκτες οντότητες) μου θυμίζουν τις τελευταίες σεζόν του Lost και ξενερώνω.

 

 

3 λεπτά πριν, #mtsalla11 είπε

@ThReSh ελπιζω οταν ερθει η "αναβαθμιση" στα user privileges να μην σταματησουν οι εικονες:P

τελικά είναι moderator ο thresh?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αρνητικη που το στηριζεις; Γιατι αν κρινω απ τα φτερα πιο πολυ στο θετικη παει. Κοιτα ο δαιμονας και ο διαολος στην φωτο που εβαλες ακομα εχει αλλα φτερα, σαν νυχτεριδας και οχι αυτα. Κοκκινος αγγελος ειναι, αποδειξε μου το αντιθετο.

Τι σημαινει δεν μπορεις να επεκταθεις; Τι ειναι αυτο το πεπλο μυστηριου οταν παει καποιος να μιλησει μαζι σας;; Για ποιον κρατατε την γνωση οταν δεν μπορειτε να την μοιραστειτε; Για το σεντουκι; Θελετε να μας ανοιξετε τα ματια αλλα δεν μπορειτε...δεν σας αφηνουν...γραφικοι τυποι.μασονοι και ετσι,..και μιλατε για δαιμονες ενω ο ιδιος εχει δαιμονα στην φωτο του.

17 λεπτά πριν, opera είπε

@Snoob

Με εκπλήσσεις που το επεκτείνεις το θέμα, εγώ όμως δε πρόκειται να επεκταθώ τόσο γιατί το φόρουμ δεν προσφέρεται για τέτοια θέματα (και δεν έχω σκοπό να γράψω λεπτομέρειες για όσα γνωρίζω ΕΔΩ), επαναλαμβάνω ξανά πως τα σύμβολα τα χρησιμοποιούν από κοινού οι κακοί και οι καλοί όπως ο Χίτλερ χρησιμοποίησε το πανάρχαιο σύμβολο της σβάστικας.

Το μάτι του Ώρου ανήκει στη παραπάνω περίπτωση και δε το θεωρώ κατ'ανάγκη κακό,εξαρτάται από το ποιός το χρησιμποιεί και οι μασώνοι δεν έχουν την αποκλειστικότητα σε πληροφορώ.

Εσύ είδες ράμφος και Ώρο γιατί είσαι mainstream και συμφωνείς με το δήμαρχο,το γλύπτη και τα μμε (αυτοί γνωρίζουν γιατί θέλουν να το παρουσιάσουν ως αθώο και θετικό, εσύ θέλω να ελπίζω να το κάνεις από άγνοια,ο σατανάς άλλωστε για τους σατανιστές καλός είναι και ο χίτλερ είναι καλός για τους ναζιστές) ,εγώ βλέπω τη γενικότερη εικόνα που είναι μια αρνητική φτερωτή οντότητα,ο Ώρος στο άβαταρ σκοτώνει ένα δράκοντα και συμβολίζει τη μάχη του καλού με το κακό.

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σας βρήκα λύση: ζητάμε από έναν άλλο καλλιτέχνη να φτιάξει έναν Αϊ Γιώργη πιο ψηλό από το Phylax που θα το σημαδεύει με το δορι και έτσι αυτόματα θα μετατραπεί σε αγιογραφία. Problem solved! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Το αρνητικη που το στηριζεις; Γιατι αν κρινω απ τα φτερα πιο πολυ στο θετικη παει. Κοιτα ο δαιμονας και ο διαολος στην φωτο που εβαλες ακομα εχει αλλα φτερα, σαν νυχτεριδας και οχι αυτα. Κοκκινος αγγελος ειναι, αποδειξε μου το αντιθετο.

Τι σημαινει δεν μπορεις να επεκταθεις; Τι ειναι αυτο το πεπλο μυστηριου οταν παει καποιος να μιλησει μαζι σας;; Για ποιον κρατατε την γνωση οταν δεν μπορειτε να την μοιραστειτε; Για το σεντουκι; Θελετε να μας ανοιξετε τα ματια αλλα δεν μπορειτε...δεν σας αφηνουν...γραφικοι τυποι.μασονοι και ετσι,..και μιλατε για δαιμονες ενω ο ιδιος εχει δαιμονα στην φωτο του.

Ο διάολος στη φωτό μπορεί να έχει φτερά σα της νυχτερίδας και κακάσχημος είναι γιατί έτσι πρέπει να φαίνεται μιας και το άγαλμα είναι χριστιανικής έμπνευσης,φτερά έχει όμως,πράγμα που σημαίνει ότι έχει κοινή προέλευση με το ομορφόπαιδο τον άγγελο,κάποτε αν θυμάσαι πριν ξεκινήσει ο πόλεμος ήταν αδερφάκια.

Το κόκκινο έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον για τον Λούσιφαρ (εντελώς τυχαίο αυτό,σύμπτωση) ο οποίος βέβαια ούτε κόκκινος είναι αλλά ούτε κέρατα έχει.

Αλλά αν λέμε ήθελε κάποιος να απεικονίσει μια αρνητική οντότητα που θα παρέπεμπε εκεί το κόκκινο θα επέλεγε ως χρώμα από όλα τα χρώματα και  αποχρώσεις που είναι διαθέσιμες.

Βλέπεις η βίβλος ανάμεσα στις πολλές ανοησίες που γράφει περιέχει και λιγοστές αλήθειες. 

Ο συμβολισμός έχει σημασία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Και για να το πω και πιο επιστημονικά για να γουστάρουν οσοι έχουν σχέση με το αντικείμενο, εδω έχουμε έναν χαρακτηριστικο εκπρόσωπο του όρου "l’ art pour art" και δεν έχει καμια σχέση με τη στρατευμένη τέχνη :P. Κατά την άποψή μου πάντα 

To σημαντικο ειναι να μπορει ο καλλιτεχνης  να δεχεται με ψυχραιμια και χαμογελο την κριτικη του κοινου

Αλλιως , ας κανει  ενα παρτυ στο σπιτι, να καλεσει νεοπλουτους... προστατες της τεχνης , να χαριεντιζονται μεταξυ τους και να λενε ποσο αριστοι και ποσο ξεχωριζουν απο την πλεμπα :D

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σας βρήκα λύση: ζητάμε από έναν άλλο καλλιτέχνη να φτιάξει έναν Αϊ Γιώργη πιο ψηλό από το Phylax που θα το σημαδεύει με το δορι και έτσι αυτόματα θα μετατραπεί σε αγιογραφία. Problem solved! :)

Αη Γιώργηδες υπάρχουν και είναι τοποθετημένοι εκεί που πρέπει και όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να πηγαίνουν να προσκυνήσουν, δεν εκτείθενται σε κοινή θέα,εγώ σε εκκλησία αποφεύγω να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, opera είπε

Ο διάολος στη φωτό μπορεί να έχει φτερά σα της νυχτερίδας και κακάσχημος είναι γιατί έτσι πρέπει να φαίνεται μιας και το άγαλμα είναι χριστιανικής έμπνευσης,φτερά έχει όμως,πράγμα που σημαίνει ότι έχει κοινή προέλευση με το ομορφόπαιδο τον άγγελο,κάποτε αν θυμάσαι πριν ξεκινήσει ο πόλεμος ήταν αδερφάκια.

Το κόκκινο έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον για τον Λούσιφαρ (εντελώς τυχαίο αυτό,σύμπτωση) ο οποίος βέβαια ούτε κόκκινος είναι αλλά ούτε κέρατα έχει.

Αλλά αν λέμε ήθελε κάποιος να απεικονίσει μια αρνητική οντότητα που θα παρέπεμπε εκεί το κόκκινο θα επέλεγε ως χρώμα από όλα τα χρώματα και  αποχρώσεις που είναι διαθέσιμες.

Βλέπεις η βίβλος ανάμεσα στις πολλές ανοησίες που γράφει περιέχει και λιγοστές αλήθειες. 

Ο συμβολισμός έχει σημασία.

Μια χαρά ταιριάζει το κόκκινο. Οτι χρωμα κ να ήταν τα ίδια θα λεγαν οι επιστήμονες. 

Υγ αν ηταν πράσινο δεν χε μείνει μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, opera said:

Αη Γιώργηδες υπάρχουν και είναι τοποθετημένοι εκεί που πρέπει και όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να πηγαίνουν να προσκυνήσουν, δεν εκτείθενται σε κοινή θέα,εγώ σε εκκλησία αποφεύγω να μπω.

Και γω τις φοβάμαι τις εκκλησίες. Αν είναι και άδειες χωρίς κόσμο μέσα δεν περνάω ούτε απ έξω! Και φυσικά στο στρατό η σκοπιά το βράδυ ήταν έξω από μια εκκλησία... Από τύχη δεν πυροβόλησα κάναν ... καβαλάρη! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έκτρωμα-άγαλμα αποτελεί συνέχεια του αντίχριστου αγάλματος του πρώην Δημάρχου Αθηνών Αβραμόπουλου (έκπτωτος άγγελος-εωσφόρος). 
Ντροπή σε όλους μας, μα πιο πολύ σε εκείνους... εκείνους που τα αναρτούν ως δήμαρχοι, και σε εκείνους που τους ψηφίζουν.

1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...