Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό εδώ το έχετε δει με απόπειρες double spent στο δίκτυο του bitcoin gold τις τελευταίες μέρες

https://forum.bitcoingold.org/t/double-spend-attack-on-exchanges/1362

με λίγα λόγια κάποιος που έχει μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και στην διαχέιριση του μεγάλο αριθμό από το node στο δίκτυο απλά κάνει double spent δύο φορές τα ίδια bitcoin ακυρώνοντας σε βάθος χρόνο ας πούμε το πρώτο spent. Αυτό αντιμετωπίζεται απλά αυξάνοντας τα ανταλλακτήρια το αριθμό των concfirmation δλδ νομίζω και θα το έχουν κάνει ήδη αυξάνεις τα confirmation για μια συναλλαγή να είναι έγκυρη σε 10 με 20.

Πάντως το παραπάνω δείχνει και την αδυναμία που υπάρχει σε αυτά τα fork coin και τι κινδύνους έχουν στο να βρεθούν μελλοντικά με σοβαρά προβλήματα ασφαλείας. Γιαυτό προτείνουν όοι τα private key μας που κάνουν import σε αυτά τα chain για να διεκδικήσουμε τα fork coin να μην έχουν bitcoin αλλά να μεταφέρονται σε νέα wallet.

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Αν κρίνεις απ το ratio του oil - US Crude που είναι αυτό, το μόνο που ανεβαίνει αυτή την στιγμή δεν σημαίνει και πολλά το παραπάνω γράφημα.:P

Μακάρι πάντως να σημαίνει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Αν κρίνεις απ το ratio του oil - US Crude που είναι αυτό, το μόνο που ανεβαίνει αυτή την στιγμή δεν σημαίνει και πολλά το παραπάνω γράφημα.:P

Μακάρι πάντως να σημαίνει κάτι...

Λογικό άμα κάτι ανεβαίνει αρκετά να πέφτει και σορταρισμα με τη λογική ότι κάποια στιγμή θα πέσει ξανά.

Τώρα το γράφημα δείχνει απλά ότι οι περισσότεροι που κρατάνε XRP έχουν τη διάθεση να το κρατήσουν μεγαλύτερο διάστημα. Αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά, αλλά μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα. 

Είναι σημαντικό για εμένα ότι βλέπεται περισσότερο ως επένδυση από τους περισσότερους, παρά ως εργαλείο για day trading. Βέβαια δεν σημαίνει ότι επειδή υπάρχει αυτή η αισιοδοξία ότι στο μέλλον θα ανέβει, ότι θα γίνει κιόλας.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... διαβάστε λίγο τουλάχιστον τι είναι αυτό το sentiment index πριν αρχίσετε τις θεωρίες σας :P

Είναι ένας contrarian indicator, που σημαίνει ότι "ισχύει" το ανάποδο από αυτό που βλέπεις, δηλαδή όπου βλέπεις την πλειοψηφία των retail traders long = θα πέσει, όπου βλέπεις πλειοψηφία short = θα ανέβει.

Φυσικά όπως οποιοσδήποτε άλλος indicator, η πραγματική του "προβλεπτική" αξία είναι άκρως αμφισβητήσιμη, αφού απλά βασίζεται στην παραδοχή ότι στατιστικά οι retail traders παίρνουν την λάθος πλευρά στα trades που κάνουν (AKA χάνουν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω γνωσεις σε αυτα, τωρα τα ψαχνω, εχω την εντυπωση πως το γραφημα δειχνει πως οι buyers ειναι εξαιρετικα αισιοδοξοι σε σημειο που μπορει να ειναι λαθος.Κάποιος που το βλεπει μπορει να το εκλαβει σαν την ωρα που πρεπει να πουλησει, να κανει trading αντιθετα με την ψυχολογια του πληθους,  αφου οι buyers αγοραζουν "επιθετικα" ακομα και αν η κυρια ταση της αγορας ειναι καθοδικη, αγοραζονας στις χασουρες του pair. Εν τελει σημαινει οτι η τιμη πιθανονατα θα πεσει ,και ο @Zaknafein έδωσε την πιο σωστη εξήγηση.  Κάπως έτσι εκανα κι εγω και έλεγα μα γιατι ρε γμτ αγοράζω στο peak ή πουλαω στο πατο κι έχω μόνο χασουρες. Ε μετα ψαχτηκα λιγο και βελτιωθηκα.

Ρωτωντας κανα δυο μεγαλους daytraders  προσφαταστα social media για το πως συμφερει να "εξαργυρωσουν" τα profits τους (κυριως απο binance) και οι 2 μου απαντησαν πως γυρνανε τα btc σε xrp και xrp-usd αρα εξακολουθει να ειναι το εργαλειο τους για λιγοτερα fees και αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Zaknafein @vagpan1986

Απο τη πλευρά του day trader έχετε δίκιο ότι περισσότερο δείχνει ότι το sentiment είναι αρκετά θετικό και έτσι μια σωστότερη επιλογή θα ήταν να πουλήσει κάποιος. Οι δείκτες TA άλλωστε είναι περισσότερο για βραχυπρόθεσμα κέρδη. Εγώ μιλούσα για μακροπρόθεσμο κέρδος, κάτι βέβαια που δεν μπορεί να διαβαστεί απο τέτοιους δείκτες. Το λάθος μου ήταν όταν διάβασα το γράφημα, να ερμηνεύσω τη λέξη long ως holding για αρκετό καιρό. Νόμιζα ότι ήταν κάποιο poll. Στη καθημερινή γλώσσα των crypto όταν λέμε είμαι long σε κάτι σημαίνει αυτό ακριβώς. Για εμένα είναι χαζή εντελώς χρήση αυτής της λέξης στο συγκεκριμένο γράφημα γιατί δίνει λάθος εντύπωση σε αυτόν που το διαβάζει. Θα μπορούσε να είχε high/low αντι για long/short.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@thomasG4

Sorry για το προηγουμενο καμια φορα κολλαει ο κειμενογραφος.

Τωρα καταλαβα τι εννοεις, συνηθως το λεμε long/short term  για να ξεχωριζει απο τα long-short positions.  ΟΚ

@fingolfingrΓια αγορές τωρα δύσκολο να εκφέρω γνώμη. Δεν με εχει πεισει οτι παμε για νεο bull run. Και σαν short term αρκουδα που ειμαι κοιταω το σεναριο ακομα και για τα 6-7k στο btc

Επεξ/σία από vagpan1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

@thomasG4

Sorry για το προηγουμενο καμια φορα κολλαει ο κειμενογραφος.

Τωρα καταλαβα τι εννοεις, συνηθως το λεμε long/short term  για να ξεχωριζει απο τα long-short positions.  ΟΚ

@fingolfingrΓια αγορές τωρα δύσκολο να εκφέρω γνώμη. Δεν με εχει πεισει οτι παμε για νεο bull run. Και σαν short term αρκουδα που ειμαι κοιταω το σεναριο ακομα και για τα 6-7k στο btc

Είχα πάρει καποια eos και τις τελευταιες μερες πήγαινε καλούτσικα. Αλλα τα πουλησα γύρω στα 13.5$.  Αναμονή λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Dogecoin πάντως συνεχίζει 9 μήνες μετά το fork να έχει περισσότερες συναλλαγές από το "real bitcoin". Αυτό που λέγαμε πριν για τις ψευδεσθήσεις που έχουν μερικοί ότι ένα πρωί θα ξυπνήσουν όλοι και θα αρχίσουν να ξοδεύουν ένα coin  μαζικά για αγορές. 

9fajcrmuhez01.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Είχα πάρει καποια eos και τις τελευταιες μερες πήγαινε καλούτσικα. Αλλα τα πουλησα γύρω στα 13.5$.  Αναμονή λοιπον.

Ε αν βγηκες κερδισμενος με το eos ολα καλα. Εχω την εντυπωση οτι θα ανεβει λιγο αυτο παλι μεχρι να βγει EOSIO και το mainet συντομα.  Θα υπαρχουν ευκαιριες για trading και σε αλλα coins αλλα εγω ειμαι χεστης. Εννοειται οτι δεν εχω ιδεα πως θα κινηθει το btc, μην με λαμβανεις υπ' οψιν :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Ε αν βγηκες κερδισμενος με το eos ολα καλα. Εχω την εντυπωση οτι θα ανεβει λιγο αυτο παλι μεχρι να βγει EOSIO και το mainet συντομα.  Θα υπαρχουν ευκαιριες για trading και σε αλλα coins αλλα εγω ειμαι χεστης. Εννοειται οτι δεν εχω ιδεα πως θα κινηθει το btc, μην με λαμβανεις υπ' οψιν :D

Γενικως μεσα στην ημέρα το παρακολουθω και βάζω stop loss  Ένα βράδυ ξεχασα να βάλω και το πρωί ήμουν κατω 70$. Λίγο με EOS και λίγο με rep τα πήρα πισω. Βέβαια αν είχα μπείνει με τα ripple που είχα πριν μία βδομαδα θα ήμουν 50$ πιο πανω αλλα.... αυτά υπαρχουν.

 

Το EOS ξεκίνησα να το βλέπω κι εγώ λόγω EOSIO. Εχω βάλει ένα buy order χαμηλά και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chek2fire είπε

το Dogecoin πάντως συνεχίζει 9 μήνες μετά το fork να έχει περισσότερες συναλλαγές από το "real bitcoin". Αυτό που λέγαμε πριν για τις ψευδεσθήσεις που έχουν μερικοί ότι ένα πρωί θα ξυπνήσουν όλοι και θα αρχίσουν να ξοδεύουν ένα coin  μαζικά για αγορές. 

9fajcrmuhez01.png

Μάντεψε όμως ποιο coin είναι πιο κοντά να φτάσει σε αυτό που λες. Τα στοιχεία είναι από το ίδιο site που παρέθεσες.

Screenshot_20180522_164926.png.2d9e342ce93187094ed4caa9769a0343.png

Πηγή: https://bitinfocharts.com/comparison/transactions-btc-eth-bch-xrp-doge.html#3m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/05/2018 στις 8:49 ΜΜ, chek2fire είπε

Για όποιον δεν έχει καταλάβει η δεν έχει κατανοήσει ακόμα το τι είναι ένα blockchain σύστημα καλό έιναι να διαβάσει αυτό εδώ το άρθρο από τον developer του Bitcoin

https://medium.com/@jimmysong/why-blockchain-is-hard-60416ea4c5c

Διαβασα το αρθρο αλλα μπορώ να πώ ότι με μπερδεψε. Και με μπερδεψε γιατί αναφέρει ότι εχει χίλια 2 κακα αλλα ενα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά του blockchain είναι ότι είναι decentrelized. Από ότι την αλλη όμως διαβαζω εδώ συνεχεια ότι πολλοι δεν συμπαθουν το xrp επειδή είναι centrelized.

 

Πως μπορεί να είναι centrelized με blockchain. Μήπως απλά εννοούν ότι τρέχει μόνο σε nodes ελεγχόμενα από την ripple;

 

Αν θελει καποιος ας μου εξηγησει για να καταλαβω.

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...