Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Διαβασα το αρθρο αλλα μπορώ να πώ ότι με μπερδεψε. Και με μπερδεψε γιατί αναφέρει ότι εχει χίλια 2 κακα αλλα ενα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά του blockchain είναι ότι είναι decentrelized. Από ότι την αλλη όμως διαβαζω εδώ συνεχεια ότι πολλοι δεν συμπαθουν το xrp επειδή είναι centrelized.

Πως μπορεί να είναι centrelized με blockchain. Μήπως απλά εννοούν ότι τρέχει μόνο σε nodes ελεγχόμενα από την ripple;

Αν θελει καποιος ας μου εξηγησει για να καταλαβω.

Ευχαριστώ

Centralized και blockchain πανε μαζι άνετα. Εξαρτάται τι θέλει να κάνει κάποιος.

Τώρα όσον αφορά το XRP το πρώτο πράγμα ειναι οτι δεν μπορεί όποιος θέλει να τρέξει ενα node. Τα node Που υπάρχουν σήμερα και είναι αρκετά, τα τρέχει η ίδια η RIPPLE, οι συνεργάτες τους και λογικα τα ανταλλακτήρια. Επίσης το XRP ειναι premined και το ελέγχει η εταιρεία: δηλαδή την πλειοψηφία των νομισμάτων την έχει η ίδια και ελέγχει τον τρόπο με τον οποίο θα διανέμονται ή πωλούνται ή δίδονται έτσι απλα για συναψη συνεργασιών. Μπορείς να διαβάσεις τον αντίλογο της ripple σε αυτά αλλα η ουσία είναι οτι δεν μπορείς να το πεις και decentralized... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Διαβασα το αρθρο αλλα μπορώ να πώ ότι με μπερδεψε. Και με μπερδεψε γιατί αναφέρει ότι εχει χίλια 2 κακα αλλα ενα από τα βασικότερα χαρακτηριστικά του blockchain είναι ότι είναι decentrelized. Από ότι την αλλη όμως διαβαζω εδώ συνεχεια ότι πολλοι δεν συμπαθουν το xrp επειδή είναι centrelized.

Πως μπορεί να είναι centrelized με blockchain. Μήπως απλά εννοούν ότι τρέχει μόνο σε nodes ελεγχόμενα από την ripple;

Αν θελει καποιος ας μου εξηγησει για να καταλαβω.

Ευχαριστώ

 

μα αυτό είναι το θέμα. Οτι το ripple δεν είναι ένα blockchain σύστημα αλλά μια database που τρέχει σε κεντρικά ελεγχόμενους server με κρυπογράφηση public-pricate key που την έχουν βαφτίσει blockchain. Το ripple δεν είναι blockchain σύστημα, Νομίζω δεν  έχει ούτε καν mining . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thomasG4 είπε

@Zaknafein @vagpan1986

 Για εμένα είναι χαζή εντελώς χρήση αυτής της λέξης στο συγκεκριμένο γράφημα γιατί δίνει λάθος εντύπωση σε αυτόν που το διαβάζει. Θα μπορούσε να είχε high/low αντι για long/short.

Έτσι είναι η ορολογία στο trading -> Long αν έχεις αγοράσει και περιμένεις άνοδο / Short αν έχεις πουλήσει και περιμένεις πτώση. Το γράφημα απευθύνεται σε forex (day)traders, δεν είναι λανθασμένη χρήση της λέξης, δεν είναι cryptoblog το DailyFX για να γράψει HODL :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagpan1986 είπε

Σε άλλα νεα.. το Verge ($XVG) was hacked...again. και δεν εχουμε κανα Vergin fan εδω να τον πειραξουμε λιγο :D

https://coinjournal.net/verge-is-being-hacked-again/

και αυτό εδώ χακαρίστηκε 

άλλο ένα smart contract δλδ του ethereum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

We will probably not recover the stolen funds, but we have one of the most important assets a company can have: a strong community.

Τι να πεις γι αυτο το σχολιο τωρα.. Και δεν ξερουν πως χακαριστηκαν. Τουλάχιστον στο Verge ξερεις τι, πως γιατι ... Ενα ενδιαφερον αρθρο ειναι το παρακατω που εξηγει αρκετα.

https://blog.theabacus.io/the-verge-hack-explained-7942f63a3017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοέμβριο-Δεκέμβριο θέλω τουλάχιστον 500% για να δικαιολογηθεί αυτή η ταλαιπωρία που τρώνε το bitcoinάκια μου το τελευταίο 4μηνο.:lol:

Αν τα δώσει ακόμα και ο Carlos Matos δικαιολογημένος είναι απο μένα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και ο τύπος ο scammer ο Wrightamoto κυκλοφορεί με μπράβους. Για να καταλάβετε τι βρώμα υπάρχει πλέον στο χώρο και τι στοιχεία έχουν μαζευτεί. Το scam στα καλύτερα του νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ τι ειπώθηκε αφού την κοπάνησε ο fake satoshi

Dd46WbaUwAAkYPX.jpg:large

το ποιο εξοργιστικό είναι τι είπε ο Wright πριν φύγει 

"You did.... " -- looking at the audience : "Am.. Excuse me..Am.. who wants me or him at this conference?.. Me and my technology ever in this Country.. or not?"

 

Ποια technology σου ρε μεγάλε? Μιλάμε ο τύπος είναι πλέον για γιαούρτια και για γιαούρτια όχι τπτ δεύτερης διαλογής αλλά αυτά τα Ελληνικά με την πέτσα.

Πάντως το ποιο ενδιαφέρον θα έχει να δούμε πως θα εξελιχθεί το game theory με το halving. Το bcash θα κάνει halving 52 μέρες νωρίτερα από το Bitcoin. Αν υποθέσουμε ότι θα διατηρηθεί η ίδια αναλογία στις ισοτιμία του με το Bitcoin τότε είναι φοβερά δύσκολο ως απίθανο να μπορέσει να επιβιώσει αυτές τις μέρες. Γιαυτό αρκετοί λένε ότι νομίσματα με τον ίδιο αλγόριθμό mining με το bitcoin αργά η γρήγορα για να επιβιώσουν θα αναγκαστούν να περάσουν σε merge mining

 

Και η coinbase δημιούργησε νέο ανταλλακτήριο το Coinbase pro

https://blog.gdax.com/announcing-coinbase-pro-6773bc3bf99c

 

0*G6rx3212nHhQNqyz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...