Προς το περιεχόμενο

CPU για 4Κ gaming


InNomine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θέλω να στήσω ένα σύστημα για 4K/60 gaming (σύνδεση με 4K TV) και δεν ξέρω αν πρέπει να επιλέξω i7 8700K ή Ryzen R7 1700/1700X.

Max budget όσο η τιμή του ακριβότερου i7 8700K (~400€).

Games: AC Origins, Shadow of War, Witcher 3 και γενικά παιχνίδια αυτού του τύπου. ΟΧΙ competitive FPS, ΟΧΙ τρελά frames. Απλα να μπορώ να τρέχω παιχνίδια σε 4Κ/60 με τα ανάλογα settings.

Δεν με ενδιαφέρει το OC.

GPU: 1080, PSU: Corsair TX650M Gold, MB: μέχρι 150€, RAM 2x8GB @ 3.200MHz, Cooler: aftermarket κλπ κλπ κλπ, αλλά αυτά τα βρίσκω εγώ.

ΔΕΝ troll-αρω ώστε να αρχίσουν μαλ@κισμένες κόντρες μεταξύ Intel και AMD. Ξέρω οτι ο i7 8700K είναι πολύ δυνατός στο gaming, απλά δημιουργώ αυτό το thread για να πάρω γνώμες μήπως εξοικονομήσω κάποια χρήματα πηγαίνοντας σε Ryzen R7.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύεις οτι λόγω ανάλυσης δεν θα υπάρξει διαφορά στην απόδοση των games? Γιατί αυτό που λες το σκέφτηκα κι εγω. Δηλαδή το κέρδος που θα έχω αν επιλέξω έναν Ryzen R7 σε σχέση με τον i7 8700K, να το ρίξω (μαζί με μερικά ακόμα χρήματα) για αγορά της 1080 Ti.

Η κάρτα btw θα αγοραστεί από evga europe, όπου οι τιμές είναι πιο προσγειωμένες σε σχέση με τις τιμές της Ελληνικής αγοράς.

Απλά το σκεπτικό μου είναι να παω σε όσο το δυνατόν καλύτερα πλατφόρμα, μιας και αυτή δεν αλλάζει τόσο συχνά όσο η κάρτα γραφικών.

Επεξ/σία από InNomine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την καλύτερη υλοποίηση 1080Ti που μπορείς να βρεις σε λογική τιμή. Cpu ότι και να πάρεις από 8400 και πάνω ή από 1600 και πάνω θα δεις ελάχιστες διαφορές. Αν θες να έχεις το flexibility για αργότερα high refresh rate 1080p monitor πας σε 8700k ασυζητητί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα 144+ Hz δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Απλά να μπορώ να παίζω σε 4Κ/60. Αν θέλετε, δείτε και το edit που έκανα στο παραπάνω post και πείτε μου τη γνώμη σας:

"Απλά το σκεπτικό μου είναι να παω σε όσο το δυνατόν καλύτερα πλατφόρμα, μιας και αυτή δεν αλλάζει τόσο συχνά όσο η κάρτα γραφικών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιταξε πρωτα αν η tv σου εχει hdmi για 60hz γιατι ειναι  λιγες οι τηλεορασεις που το υποστηριζουν, οι περισσοτερες βγαζουν 30 hz προσεξε το αυτο μην παρεις τζαμπα την καρτα.

Επεξ/σία από keravnos21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή άποψη μου ειναι να περιμένεις 2 3 μήνες αν δεν το βιάζεσαι που θα βγούν και οι καινούργιοι ryzen απο μεριά amd οποτε και τοτε ίσως συμφέρει καλύτερα να πας σε αυτούς ή αν θέλεις να πάρεις τους τωρινούς σε πιστεύω χαμηλότερες τιμές , είμαι και εγώ στην ίδια σκέψη αλλα θα περιμένω λίγο ακόμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για  4K/60p gaming (και 4Κ VR) θες1080ti (με τιμες GPU στον Θεο) και 8400+ (με θεμα λογω exploits) η 1600 (με θεμα λογω Ryzen2) . Αν και για GPU δεν αναμενεται πτωση anytime soon, καλυτερα να περιμενεις να ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ή άποψη μου ειναι να περιμένεις 2 3 μήνες αν δεν το βιάζεσαι που θα βγούν και οι καινούργιοι ryzen απο μεριά amd οποτε και τοτε ίσως συμφέρει καλύτερα να πας σε αυτούς ή αν θέλεις να πάρεις τους τωρινούς σε πιστεύω χαμηλότερες τιμές , είμαι και εγώ στην ίδια σκέψη αλλα θα περιμένω λίγο ακόμα

Είσαι κι εσύ για το σύστημα της υπογραφής σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Είσαι κι εσύ για το σύστημα της υπογραφής σου;

Ναι και αν και δεν με απασχολεί να με καίει να κάνω κάνω αναβάθμιση άμεσα θα περιμένω μερικούς μήνες τις κινήσεις της amd κυρίως στην αγορά και την intel οποτε θα υπάρχουν και καλύτερες επιλογές για τον κάθενα ( καινούργιοι / refreshed cpu καθώς και καινούργια πλατφόρμα απο πλευράς amd )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε πάρεις τουλάχιστον σήμερα αλλα και με τους ryzen/2018  για gaming στο monitor που έχεις θα είναι υποβάθμιση. Έστω οτι έχουν καλύτερ stp τι θα κερδίσεις 5fps και σε συγκεκριμένα Games. Aξίζει η χασούρα;

Άν μιλάμε για rendering αλλάζει αλλα και πάλι μην τρελαίνεσαι μια χαρά κρατάει ο kaby. Στη θέση σου θα περίμενα ddr5 μια και καλή για ολικό upgrade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η TV υποστηρίζει 4Κ/60Hz κανονικά, οπότε δεν τίθεται θέμα. Θα ήθελα να κάνω την αγορά άμεσα, αλλα δεν θα με πείραζε να περιμένω 2-3 μήνες αν είναι να πάρω κάτι καλύτερο. Άλλωστε έχω και ένα PS4 Pro και παίζω σε αυτό κάποια games.

Πάντως απο τα λεγόμενα σας καταλαβαίνω οτι σε υψηλές αναλύσεις δεν παίζει τόσο ρόλο ο επεξεργαστής, όσο ή κάρτα γραφικών, μιας και βλέπω οτι αναφέρεστε σε μοντέλα κατώτερα αυτών που έγραψα στο πρώτο post (i5 8400 και Ryzen R5 1600). Αν η δουλειά μπορεί να γίνει σωστά και με φτηνότερους επεξεργαστές, τότε κανένα πρόβλημα. Θα μου είναι και πιο εύκολο να παω σε 1080 Ti.

Οπότε η ανάγκη πολύ δυνατού επεξεργαστή (ως προς το single core performance) απαιτείται μόνο στην περίπτωση 1080p/144+ Hz? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη παιζω 3μιση χρονια  με 4k TV παραλληλα με το μονιτορ μου αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι σαφεστατα πρωταρχικο και κυριο ρολο παιζει η καρτα γραφικων.

Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που η cpu θα παιξει σαφεστατα ρολο οπως σε cpu intensive παιχνιδια ή που απαιτουν και καλη cpu για AI/physics. Και πλην των αλλων βοηθαει στο ομαλοτερο gameplay με υψηλοτερα min και επισης καλυτερα frametimes.

Πρωτιστως λοιπον βαζεις την δυνατοτερη καρτα γραφικων που μπορεις. Αυτο ειναι νομος.

Και μετα η καλυτερη δυνατη επιλογη σου για gaming ειναι o 8700k. Αλλα αν χρειαστει να κοψεις απο budget για την καρτα γραφικων για να βαλεις για τον επεξεργαστη οχι παρε κατι πιο φθηνο και επενδυσε στην gpu.

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα! Μπορείς να μου δώσεις μερικά παραδείγματα παιχνιδιών σαν αυτά που αναφέρεις (cpu intensive) ώστε να χαζέψω μερικά benchmarks στο youtube?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οσο ανεβαινεις αναλυση θες πιο τουμπανη gpu και κατωτερο επεξεργαστη. Για 1080p καλυτερα εναν τουμπανο επεξεργαστη και μια μεσαια καρτα που εκει ενας κατωτερος επεξεργαστης θα τραβηξει προς τα κατω ακομα και την 1080ti και θα εχεις πολυ χαμηλα fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...