Προς το περιεχόμενο

CPU για 4Κ gaming


InNomine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καθε αναλυση θες την καλυτερη καρτα που μπορεις να εχεις αυτη ειναι η προτεραιοτητα. Ο επεξεργαστης ερχεται παντα σε δευτερη μοιρα. Απλα σε μικροτερες αναλυσεις επηρεαζει περισσοτερο η cpu γιατι η gpu προλαβαινει και "απαντα" σε πολυ περισσοτερα draw calls δεν ειναι τοσο απαιτητικη η αναλυση ειδικα για τις εκαστοτε high end gpus.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλε 1080ti και οτι μεινει σε CPU + GPU. Οτιδηποτε απο R5 1600 και πανω θα εισαι παραπανω απο ενταξει για τα 60 frames. Η σοφοτερη επιλογη ειναι ο 8400, και ειδικα μολις βγουν και λιγο φτηνοτερες μητρικες. Τα μονα games που θα τα βρισκουν σκουρα οι επεξεργαστες να κλειδωσουν 60αρι αυτη τη στιγμη ειναι το AC origins και το watchdogs 2, δεν θυμαμαι να υπαρχει καποιο αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, InNomine είπε

Κατάλαβα! Μπορείς να μου δώσεις μερικά παραδείγματα παιχνιδιών σαν αυτά που αναφέρεις (cpu intensive) ώστε να χαζέψω μερικά benchmarks στο youtube?

 

Αρκετα απο τα rts/mmo/openworld-sandbox παιχνιδια απαιτουν και αρκετη επεξεργαστικη ισχυ απο την cpu.. Αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο.. 

Ενα δυο παραδειγματα συγχρονα το Ashes of Singularity, το Watch Dogs 2, το AC Origins,GW2 etc etc

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Βαλε 1080ti και οτι μεινει σε CPU + GPU. Οτιδηποτε απο R5 1600 και πανω θα εισαι παραπανω απο ενταξει για τα 60 frames. Η σοφοτερη επιλογη ειναι ο 8400, και ειδικα μολις βγουν και λιγο φτηνοτερες μητρικες. Τα μονα games που θα τα βρισκουν σκουρα οι επεξεργαστες να κλειδωσουν 60αρι αυτη τη στιγμη ειναι το AC origins και το watchdogs 2, δεν θυμαμαι να υπαρχει καποιο αλλο.

 

Εχει μερικα ακομη αλλα απο συγχρονα αυτα που ειπες και το Wildlands κυριως.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει ναι, ο d4ydr33m3r εχει δικιο, υπαρχουν και τα mmo που τρεχουν σε 1 πυρηνα οποτε σε κατι raid με 200 ατομα θες 8700k στα 7ghz για να κλειδωσεις το 30αρι. Αυτα τα αφηνω απεξω, μιας και απο οτι καταλαβα εισαι single player gamer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, strawman είπε

Νταξει ναι, ο d4ydr33m3r εχει δικιο, υπαρχουν και τα mmo που τρεχουν σε 1 πυρηνα οποτε σε κατι raid με 200 ατομα θες 8700k στα 7ghz για να κλειδωσεις το 30αρι. Αυτα τα αφηνω απεξω, μιας και απο οτι καταλαβα εισαι single player gamer

^^Αυτό ακριβώς!

----------------------------

OK κατάλαβα πως δουλεύει! Ευχαριστώ πολύ ρε μάγκες για τις εξηγήσεις περί αναλύσεων!

Αυτη τη στιγμή απο πλευράς budget μπορω να φτάσω ΜΑΧ μέχρι Ryzen R7 1700X μαζί με 16GB @ 3.200 MHz, EVGA 1080 Ti και μια μητρική των ~150€. Οπότε δεν χρειάζεται να "πέσω" σε i5 8400 (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή).

Για να παω σε i7 8700K μαζί με 16GB @ 3.200 MHz θα πρέπει να "πέσω" στην EVGA 1080.

Οπότε σύμφωνα με αυτά που μου γράφετε ο πρώτος συνδυασμός είναι και ο καλύτερος για την χρήση που θέλω (με δεδομένο ότι πάω για αγορά άμεσα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παρολο που ειμαι AMDακιας (νομιζω), θα σου προτεινα 8600k. Υπαρχουν κατι στριφνα games που ζητανε single thread, και για τα 60 frames που αποζητας 0 διαφορα υπαρχει μεταξυ 8700 και 8600. Για παραδειγμα το Forza Horizon 3 και το PUBG ( πριν το patch βεβαια) κανανε βουτιες στα 45-50 frames σε ryzen, μιας και τρεχαν τα παντα σε 1 πυρηνα. Η δικη μου αποψη, για την χρηση που θες κατα σειρα απτο καλυτερο ειναι 8600k ---> 8400 ---> R5 1600. Αν βεβαια χρειαζεσαι τους extra πυρηνες για αλλα tasks πας στον 1700 τον σκετο. Ο Χ δεν μου γεμιζει το ματι, απο οσο εχω δει ο 1700 παει 3.8ghz all core το λιγοτερο.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλα tasks που αναφέρεις: ούτε καν! Το σύστημα αυτό θα είναι καθαρά για παιχνίδια. Ο 1700 (non-X) δε με χαλάει κάθολου (ίσα ίσα είναι και φτηνότερος). Έβαλες στην εξίσωση και τον i5 8600Κ. Συμπέρασμα: μπόλικο υλικό για ψάξιμο ώστε να αποφασίσω! Γουστάρω! Παω youtube με καφεδάκι να χαζέψω videos! 

( δάκρυσα με το --> "Εγώ παρόλο που είμαι AMDάκιας (νομίζω)" :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το νομιζω το γραφω γιατι παρολο που δεν ειμαι AMDακιας, διαβαζω τοσες μπαρουφες απο intel fanboys που υπερασπιζομαι την AMD ολη μερα και ολη νυχτα, και ετσι ολοι εδω νομιζουν οτι ειμαι AMDακιας. Οπως βλεπεις ομως, Intel σου προτεινω

Τον 8600 στον προτεινω γιατι αφου αναγκαστικα θα παρεις Z370 μητρικη (αν αγορασεις τωρα) και θες και γρηγορες μνημες, παρε και ξεκλειδωτο CPU να μην πανε στραφι τα υπολοιπα parts. Με λιγο πειραγμα να τον πας 4.5-4.7 ειναι κυριολεκτικα πυραυλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν αξίζει Imo να δώσεις τα παραπάνω λεφτά στον 1700x από τον 1700. Λίγο πολύ το ίδιο oc σηκώνουν και σου μένει και η ψύκτρα. Καλύτερα να πάνε η διαφορά σε μνήμες 3200 samsung b-die cl14 ή/και καμιά καλύτερη μητρική πχ crossfire vi hero.

Σε 4k high settings σε οτιδήποτε σύγχρονο θα είσαι 100% gpu bound ακόμα και με την 1080ti. Αν μεταγενέστερα βγουν δυνατότερες κάρτες το ξανασυζητάμε. Αν ψάξεις στο yt υπάρχουν benches με διαφορές τύπου 1-2 fps σε κάποια games μεταξύ 8700k και g4560 :o.

Το pubg που αναφέρθηκε όπως και κάποια άλλα games (gta5,farcry primal,project cars) κάνουν underutilize τους ryzen ή είναι τέζα single threaded. Παρόλα αυτά για να σου δώσω ένα μέτρο σύγκρισης στο δικό μου μηχάνημα της υπογραφής με τον 1600 στα 3.8, 1440p όλα high εκτός shadows,foliage low αφού πέσω στο map έχω κάπου 70-75min και 100-110 average στο pubg. Δε νομίζω να μπορέσεις να βγάλεις τόσα fps με την 1080ti σε 4k με τα ίδια settings για να σε "κόψει" κάπως ο ryzen. Όπως και να έχει η ασφαλέστερη επιλογή είναι ο 8700k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και να πάρεις αφού θα το παντρέψεις με την gtx 1080ti, ενδεικτικά ακόμη και 4770Κ να είχες πάλι θα τερμάτιζες την 1080ti. O [email protected] τερμάτιζε 980ti SLI.....

Kαι επειδή οτι και να πεις η χαζομάρα θα περισσεύει η πραγματικότητα ανεξαρτήτως του κάθε ειδήμονα youtuber λέει πώς

bottleneck ή μποτίλια έχουμε όταν τερματίζει ο επεξεργαστής π.χ. 99% και η κάρτα γραφικών είναι π.χ. στο 60%

ΑΝΤΙΘΕΤΑ όταν ο επεξεργαστής είναι π.χ. στο 40% και η κάρτα (ες) στο 99% σημαίνει πολύ απλά ότι η κάρτα γραφικών αποδίδει ΣΩΣΤΑ στο μέγιστο των ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ της και ο επεξεργαστής είναι επαρκέστατος για το σύστημα μας, ΕΑΝ στο rig TOY συστήματος του παραδείγματος που αναφέρω αντικαθιστούσαμε τον επεξεργαστή με ένα γρηγορότερο ΔΕΝ θα κερδίζαμε ΟΥΤΕ 1 fps επιπλέον, ούτε min, ουτε max ούτε avg, ΛΟΓΩ του όταν μία κάρτα γραφικών είναι μόνιμα το usage της στο 99% όταν επιταχύνει 3d γραφικά σημαίνει ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ παραπάνω, ΔΕΝ είναι power limiter το gpu usage για να πάει στο 120% και να κάνει τα 100fps 120 για παράδειγμα, ΑΥΤΟ αφορά όποιον καταλαβαίνει φυσική έχει σχέση με το σπ΄'ορ και φυσικά δεν είναι ηλίθιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό gia to 100% cpu usage bottleneck ίσχυε μέχρι και τις 4 core cpu. Αν βάλεις πχ Pubg very low 1080p σε κανέναν 1700 stock και 2133 μνήμες με 1080ti θα παρατηρήσεις cpu utilization στο 30% (3-4 threads στο 100% και τα άλλα να μπεκροπίνουν) και την gpu χαμηλά επίσης ~70-80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος 4k/60fps συστήματος. 

1080ti έχω gpu. 

 

Είχα πριν τον i5 6600k και τώρα έχω τον i5 8600k. Δεν υπάρχει καμία διαφορά σε ανάλυση 4k. Bottleneck σε τέτοια ανάλυση δεν γίνεται. 

Η μόνη εξαίρεση σε όσα δοκίμασα ήταν το assassin's creed origins που έφτανε στο 99% συνεχώς η χρήση του μέσα στις πόλεις και είχα stutterings. Πλέον δεν έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Η μόνη εξαίρεση σε όσα δοκίμασα ήταν το assassin's creed origins που έφτανε στο 99% συνεχώς η χρήση του μέσα στις πόλεις και είχα stutterings. Πλέον δεν έχω. 

Χαζευα σημερα μερικα videos στο youtube και εβλεπα ακριβως αυτο... i5 8600K να δουλευει στο 100%, πραγμα που, οπως λες, σημαινει stuttering. Τι αλλαξε και πλεον δεν εχεις? Καποιο update στο παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το origins είναι ιδιάζουσα περίπτωση με την έννοιά ότι έχει 2 στρώματα DRM Denuvo + VMprotect και το 2ο από αυτά καταπίνει όσα threads και να έχεις + ότι είναι open world game. Σε αυτό το game χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 threads ή 6 core, για αυτό και θα είδες διαφορά από τον 6600 στα minimum fps. Αν εξαιρέσουμε το watchdogs 2 και σε λιγότερο βαθμό το wildlands, δεν υπάρχουν άλλα games που να χρειάζονται τόσα threads για να μη dropάρουν το 60ρι. Το pubg τρέχει καλύτερα με 8 threads αλλά κρατάει το 60ρι και με 4 (αν δεν είναι κανένας bulldozer).

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sorry για το hijack,αλλά έχω κι εγώ αυτή την 4κ https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs/kd-55xe7096
και έχω μια απορία κάτι λέει για εγγενή 50 hz.τι είναι αυτό ακριβώς ξέρει κανείς; δηλαδή βλέπει κανονικά τα 50 ή μπα; ένα pro ή fifa σε 4κ το σηκώνει μία 1050ti ή έστω 1060;

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...