Προς το περιεχόμενο

Ποιο είναι το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας που αποκτάται πιο γρήγορα


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

11 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Πρώτον, εφόσον και οι δυο θέσεις ειναι για ΔΕ, τοτε μπορείς να βάλεις και τις 2 στις προτιμήσεις σου. 

Δεύτερον, ναι αλλα πρέπει επίσης να σκεφτείς και αλλα πράγματα οπως αριθμός διαθέσιμων θέσεων, ποσο εύκολο ή δύσκολο ειναι να δικαιολογηθεί εργασιακή εμπειρία για καθε θέση καθώς επίσης και ποσα πτυχία ΙΕΚ κυκλοφορούν για την καθε θέση ΔΕ, γιατί αν στην θέση περνάει πτυχίο ΙΕΚ το οποίο ειναι σούπα τοτε υπάρχει σοβαρή περίπτωση ολοι να ειναι (ουσιαστικά) με δεύτερο τιτλο σπουδών (το απολυτήριο λυκείου). 

Ναι θά βάλω ότι δε μπορώ απλά αν βάλω και αυτή με την άριστη γνώση ακόμα καλύτερα επίσης ποντάρω σε ειδική κατηγορία όπως είπα.

9 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Το έκανα μου έβγαλε 81 πιστεύω έκανα κάποια λαθάκια στο vocabulary γιατί κάποια τελευταία τά απάντησα στην τύχη.

 

Screenshot_20180117-230615.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Anorymous είπε

Ναι θά βάλω ότι δε μπορώ απλά αν βάλω και αυτή με την άριστη γνώση ακόμα καλύτερα επίσης ποντάρω σε ειδική κατηγορία όπως είπα.

Μια θεση ειναι σε καθε κατηγορία (μια γενική, μια τρίτεκνοι, μια πολύτεκνοι και μια ΑΜΕΑ), σίγουρα αυξάνεις τις πιθανότητες σου και η άριστη γνώση αγγλικών σου δινει μόρια γενικά (40 παραπάνω απο την καλη αν θυμάμαι καλα) αλλα θα σου πρότεινα αν δεν εισαι αρκετά σίγουρος οτι θα το πιάσεις το 90+ στο bulats τοτε να μην δώσεις τώρα την 100αρα (εκτος αν σου περισσεύουν), θεωρώ οτι θα ηταν καλύτερο να περιμένεις ετσι ώστε να έχεις χρόνο να διαβάσεις, να προετοιμαστείς και μετα οταν θα έχεις σίγουρο το 90+ τοτε να σκάσεις την 100αρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Μια θεση ειναι σε καθε κατηγορία (μια γενική, μια τρίτεκνοι, μια πολύτεκνοι και μια ΑΜΕΑ), σίγουρα αυξάνεις τις πιθανότητες σου και η άριστη γνώση αγγλικών σου δινει μόρια γενικά (40 παραπάνω απο την καλη αν θυμάμαι καλα) αλλα θα σου πρότεινα αν δεν εισαι αρκετά σίγουρος οτι θα το πιάσεις το 90+ στο bulats τοτε να μην δώσεις τώρα την 100αρα (εκτος αν σου περισσεύουν), θεωρώ οτι θα ηταν καλύτερο να περιμένεις ετσι ώστε να έχεις χρόνο να διαβάσεις, να προετοιμαστείς και μετα οταν θα έχεις σίγουρο το 90+ τοτε να σκάσεις την 100αρα. 

νομιζω οτι αυξανεις κατα πολυ την πιθανοτητα αν δειγματοληψια που κανω και βλεπω επιτυχόντες η διαφορα ειναι παρα πολλες φορες τεραστια σε φαση δε γενικη θεση να μπαινει 1200 μπορει και 1500 μορια και σε ειδικη κατηγορια με700-800.

ναι ειναι ρισκο αλλα σκεφτομαι να το παρω γιατι ποτε ξανα θα βγαλει θεση με ειδικη κατηγορια που να εχω τα προσοντα αγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οk αρα εισαι αποφασισμενος να κανεις φουλ εντατικα μαθηματα αυτο το λιγο χρονικο διαστημα και να ανεβασεις απο B2+ σε C2; Αν ναι, go for it! Αλλα θα πρεπει να αφοσιωθεις στον στοχο, διαβασματακι καθε μερα εστω και λιγο.

Επαναληψεις ολης της υλης της γραμματικής, διαχωρισμος του λεξιλογιου σε κατηγορίες αν σε βοηθαει, λεξιλογιο in context ειναι το ιδανικο και οχι ατελειωτες λιστες με ελληνικη μεταφραση απο διπλα, διαβασμα αρθρων, βαλε ν'ακουσεις documentaries, εξασκηση σε διαλόγους με τον καθηγητη αν κανεις ιδιαιτερα  ή και με αλλους μαθητες αν αποφασισεις να μπεις σε τμημα, ανα δυο βδομαδες κι αλλες επαναληψεις, δοκιμές σε διάφορα practice tests μεχρι να ανακαλυψεις που πιανεις τα μεγαλύτερα ποσοστα.

Good luck! 

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Οk αρα εισαι αποφασισμενος να κανεις φουλ εντατικα μαθηματα αυτο το λιγο χρονικο διαστημα και να ανεβασεις απο B2+ σε C2; Αν ναι, go for it! Αλλα θα πρεπει να αφοσιωθεις στον στοχο, διαβασματακι καθε μερα εστω και λιγο.

Επαναληψεις ολης της υλης της γραμματικής, διαχωρισμος του λεξιλογιου σε κατηγορίες αν σε βοηθαει, λεξιλογιο in context ειναι το ιδανικο και οχι ατελειωτες λιστες με ελληνικη μεταφραση απο διπλα, διαβασμα αρθρων, βαλε ν'ακουσεις documentaries, εξασκηση σε διαλόγους με τον καθηγητη αν κανεις ιδιαιτερα  ή και με αλλους μαθητες αν αποφασισεις να μπεις σε τμημα, ανα δυο βδομαδες κι αλλες επαναληψεις, δοκιμές σε διάφορα practice tests μεχρι να ανακαλυψεις που πιανεις τα μεγαλύτερα ποσοστα.

Good luck! 

Με αγχωσες με όλο αυτό το κατεβατο χαχαχα

Ξέρεις πόσο έχουν πάει οι τιμές σε φροντιστήρια γιατί δεν έχω ιδέα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο μου φαινεται να εχεις το χαρτι μεσα σε 2 μηνες. Τα cambridge/michigan νομιζω θελουν μηνα μονο να βγουν τα αποτελεσματα και εχουν 2-3 φορες εξετασεις το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχ ειναι το στυλ μου, δεν χαϊδεύω αυτιά, ουτε των μαθητων μου. Πρεπει να ξερουν ξεκαθαρα τι τους περιμενει οταν βαζουν σοβαρο στόχο. Και φυσικα να μάθουν να δεχονται και την αποτυχια οχι με drama αλλα με ballz. 

Προσωπικα δεν ξερω τις ταριφες των φροντιστηριων ενηλικων  για εντατικα. Κατα καιρους διαφημίζονται οι γνωστες αλυσιδες κ ισως βγαζουν προσφορες στα site τους. Γιατι δεν κανεις σιγα σιγα ερευνα; Μερικα τηλεφωνα να παρεις προσφορες αλλα και να πας απο κοντα να δεις τι παιζει στην περιοχη σου. 

 

Miracle worker, ο TS δεν ειναι αναγκη να δωσει αποκλειστικά CPE ή ECPE. Υπαρχουν τοσα κ τοσα αναγνωρισμενα απο τον ΑΣΕΠ. Ας δει τι λεει η προκήρυξη. 

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φροντιστηριο αγγλικων ετσι οπως το εχεις στο μυαλο σου δεν θα σε βοηθησει (επειδη βιαζεσαι), θελεις ενταντικα μαθηματα, ας εξηγησω:
Ο πινακας με τις θεσεις βγηκε σημερα, ας πουμε οτι η προκήρυξη (το ΦΕΚ) θα βγει σε 15 μερες δηλαδη 2/2 και ας πουμε οτι ηλεκτρονικες αιτησεις ξεκινησουν 20 μερες μετα δηλαδη 22/2 και ας πουμε οτι δοθει χρονος 20 ημερων για υποβολη ηλεκτρονικων αιτησεων, δηλαδη 14/3. Εστω οτι εισαι Αθηνα και εστω οτι το πανεπιστημιο του cambridge κανει μονο 10 μερες για να σου εκδωσει το πιστοποιητικο γλωσσομαθιας, τα παραπανω σημαινουν οτι πρεπει να δωσεις εξετασεις στις 2/3 ή 3/3 (αν το πιστοποιητικο κανει πανω απο 10 μερες, ας πουμε 20 μερες, να βγει τοτε πας για εξεταση στις 23/2).
Δηλαδη εχεις ενα μιση με δυο μηνες να προετοιμαστεις, το κανονικο φροντιστηριο δεν σε φτανει, θελεις ταχύρυθμα και μαλιστα εξειδικευμενα (δηλαδη να σε προετοιμασει καποιος που ξερει καλα την εξεταση του bulats), αν θα γινουν σε φροντιστηριο ή ιδιαιτερα λιγη σημασια εχει. Οσον αφορα το κοστος ετοιμασου να τα σκασεις χοντρα, με (χοντρικους) υπολογισμους να σκεφτεσαι 200-400 ευρω, μπορει και παραπανω συν το κοστος των βιβλιων (καμια 35αρα μεσα στο νερο) και φυσικα την 100αρα για την εξεταση. Βεβαια δεν ξερω αν (και αν ναι, τι ειδους) εξ αποστασεως εκπαιδευση (σκεψου online μαθηματα) προσφερει το πανεπιστημιο του cambridge ως προετοιμασια για την εξεταση bulats.

Τα λεφτα ειναι αρκετα οπως βλεπεις και θα εχεις και αρκετο πηξιμο (δεν ξερω το προγραμμα σου και κατα ποσο το σηκωνει το extra πηξιμο), οποτε σκεψου το καλα.

ΥΓ. Παντα υπαρχει η επιλογη να ψαξεις να βρεις τιποτα bulats tests που (ολο και καπου) θα κυκλοφορουν στο διαδικτυο, να τα κανεις για να δεις το επιπεδο σου στην συγκεκριμενη εξεταση και μετα να πας να αγορασεις (αν καταφερεις να δανειστεις απο κανεναν γνωστο ακομη καλυτερα) τα βιβλια για το bulats, να πηξεις στο διαβασμα μονος σου, να ξανακανεις τα test και αν δεις οτι το 'χεις τοτε (οσο πιο νωρις μπορεις) να σκασεις την 100αρα για εξεταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Χαχαχ ειναι το στυλ μου, δεν χαϊδεύω αυτιά, ουτε των μαθητων μου. Πρεπει να ξερουν ξεκαθαρα τι τους περιμενει οταν βαζουν σοβαρο στόχο. Και φυσικα να μάθουν να δεχονται και την αποτυχια οχι με drama αλλα με ballz. 

Προσωπικα δεν ξερω τις ταριφες των φροντιστηριων ενηλικων  για εντατικα. Κατα καιρους διαφημίζονται οι γνωστες αλυσιδες κ ισως βγαζουν προσφορες στα site τους. Γιατι δεν κανεις σιγα σιγα ερευνα; Μερικα τηλεφωνα να παρεις προσφορες αλλα και να πας απο κοντα να δεις τι παιζει στην περιοχη σου. 

Miracle worker, ο TS δεν ειναι αναγκη να δωσει αποκλειστικά CPE ή ECPE. Υπαρχουν τοσα κ τοσα αναγνωρισμενα απο τον ΑΣΕΠ. Ας δει τι λεει η προκήρυξη. 

Άντε ανέλαβέ τον! Nα τον στρώσεις να το πάρει! :)

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άντε ανέλαβέ τον! να τον στρώσεις να το πάρει! :)

Χαχαχαχαχαχαχα

Αν θυμαμαι καλα ο anorymous ειναι Αθηνα και εγω ειμαι Θεσσαλονικη.

Περα απο την πλακα, σχεδον επεισα τον εαυτο μου να το κανει (εχω μονο lower και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να το βγαλω το Γ2).:D

EDIT: Λαθος μου, νομιζω οτι ο zio10 απευθυνόταν σε μενα.

Επεξ/σία από tsioulak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Λιγο δυσκολο μου φαινεται να εχεις το χαρτι μεσα σε 2 μηνες. Τα cambridge/michigan νομιζω θελουν μηνα μονο να βγουν τα αποτελεσματα και εχουν 2-3 φορες εξετασεις το χρονο.

πηρα τηλεφωνο για το μπουλατς κσι μου ειπαν τα αποτελεσματα βγαινουν εκεινη την στιγμη και σε μια βδομαδα ερχεται σπιτι σου ταχυδρομικα η πιστοποιηση , οποτε εχει εξεταση  3/2 θεωρητικα 10 με 11/2 θα εχω την πιστοποιηση

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Χαχαχαχαχαχαχα

Αν θυμαμαι καλα ο anorymous ειναι Αθηνα και εγω ειμαι Θεσσαλονικη.

Περα απο την πλακα, σχεδον επεισα τον εαυτο μου να το κανει (εχω μονο lower και δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να το βγαλω το Γ2).:D

EDIT: Λαθος μου, νομιζω οτι ο zio10 απευθυνόταν σε μενα.

η γραμματική ρε εσυ ειναι ιδεα δεν αλλαζει απλα αλλαζει το λεξιλογιο μετα εκει θελει να ριξεις το βαρος

Επεξ/σία από Anorymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φροντιστήρια ενηλίκων δεν θα σου κάνουν τίποτα για προετοιμασία σε τέτοιο χρονικό διάστημα και από Β2 σε C2. Αυτά απευθύνονται κυρίως αν θέλεις να προετοιμαστείς σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ή αν στο παρελθόν έχεις πάρει πιστοποιητικό ίδιου επιπέδου πέρασαν τα χρόνια και τώρα θες να ξαναδώσεις για κάποιο άλλο του ίδιου επιπέδου. Για τα περισσότερα φροντιστήρια στο κέντρο επειδή είχα ψάξει πέρσι, οι τιμές κυμαίνονται από 100ευρώ/μήνα και πάνω.

Η αναζήτηση φροντιστηρίου για προετοιμασία του bulats είναι μαρτύριο, αρκετά δεν διαθέτου δυνατότητα μαθημάτων για bulats, πιθανόν θα ακούσεις το εξής από καθηγητές, αν θες να παρακολουθήσεις μαθήματα για το κλασσικό CPE και αν φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο μπορείς να πάρεις κάποια ειδικά πακέτα από το cambridge για το bulats που τα πληρώνεις μέσω διαδικτύου και διαβάζεις από τον υπολογιστή δίνοντας και moc test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, *nenya* είπε

Ψιλοπεριεργο το τεστ,

Είχα πάρει το cpe πολύ παλιά , στο μεταξύ έχω σπουδάσει καθ συνεχίζω να σπουδάζω στα αγγλικά, τα αγγλικά είναι η βασική μου γλώσσα στη δουλειά και μου έβγαλε μικρότερο από του ts ... Αν βρίσκω λέει δύσκολο το Β1 να δοκιμάσω Α2 ... Δε θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη μου.

Από την άλλη δε θα λάμβανα ούτε αυτό

http://www.cambridgeenglish.org/test-your-english/

Υπόψη μου που ήταν γελοία εύκολο.

 

Δοκίμασε να κάνεις και το placement στο

http://pta.hau.gr/home.jsp

Φαίνεται να έχει μορφή κοντύτερα στη πραγματική.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...