Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για τις αγγελίες-απάτη


nikler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλτράρισμα του προιόντος και αυτού που δημοσιεύει την αγγελία.  Λίγη λογική χρειάζεται και προπάντων μην λειτουργούμε με παρορμητισμό. Μια δεύτερη σκέψη πριν μπούμε σε μία αγορά ποτέ δεν έβλαψε κανέναν!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, σήμερα κάποιοι κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του λογαριασμού μου dodikis7 με 25 θετικές αξιολογήσεις. Το πήρα χαμπάρι 3 ώρες μετά την παραβίαση και με την παρέμβαση του staff μπλόκαρε ο λογαριασμός όπως και κακόβουλες αγγελίες που οι τύποι μάλλον ανέβασαν.Δυστυχώς...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχει ξεφύγει η κατάσταση...Χέρι με χέρι αποκλειστικά  μέχρι να περάσει η μπόρα. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και πλέον συμμετέχω κυρίως ως πωλητής για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikler είπε

Χέρι με χέρι αποκλειστικά  μέχρι να περάσει η μπόρα.

Γιατι αυτο;Αλλοι τροποι δεν υπαρχουν;
Η σε προστατευει το χερι με χερι εαν θες να παρεις ενα κινητο που πχ δεν κραταει η μπαταρια;

Τιποτα δεν εχει ξεφυγει,ξεφευγει μονο οταν παει ο καθε κακομοιρης και κανει καταθεση για να αγορασει την ευκαιριαρα που βρηκε και τελικα καταληγει να ανοιγει θεμα "Με Κλεψανε", " Τι πραματα ειναι αυτα" και ολα τα υπολοιπα κλισε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο να στείλω 200 ευρώ και να παραλάβω πέτρες και άλλο να πάρω ένα κινητό με πεθαμένη μπαταρία που επιδιορθώνεται με 15-20 ευρώ όμως. Για τους ευκολόπιστους τα είπαμε νωρίτερα. Αλλά στην παραβίαση των λογαριασμών η κατάσταση δείχνει να έχει ξεφύγει όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραβίαση των λογαριασμών ήταν εξίσου συχνή και στο παλιό site? Με τις παραβιάσεις πλέον οι αξιολογήσεις δεν έχουν καμία αξία. Αντιθέτως μετατρέπονται σε φανταστική παγίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχαν αλλά δεν νομίζω να είχαν τέτοια συχνότητα. Βέβαια δεν νομίζω να έχει σχέση τόσο η αλλαγή της ιστοσελίδας όσο το γεγονός ότι μυρίστηκαν κονόμα τα κοράκια. Μάλλον το φαινόμενο είναι σε έξαρση ανεξάρτητα από την μορφή του site θα έλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, dodikis77 said:

Η παραβίαση των λογαριασμών ήταν εξίσου συχνή και στο παλιό site? Με τις παραβιάσεις πλέον οι αξιολογήσεις δεν έχουν καμία αξία. Αντιθέτως μετατρέπονται σε φανταστική παγίδα.

Δεν θυμάμαι topics χρηστών για "hack" ή ήταν τόσα λίγα (σε βάθος 15 ετών) που τα έχω ξεχάσει. Πλέον το site έχει HTTPS και 2FA,  οπότε σε σχέση με το παλιό σίγουρα είναι πιο ασφαλές.

Το password σου ήταν της προκοπής? Μήπως κόλλησε τπτ το PC?

2 hours ago, dodikis77 said:

Φαίνεται όμως ότι δεν δυσκολεύονται και πολύ να σπάσουν τους λογαριασμούς.

No offense αλλά αν ήταν εύκολο δεν θα πήγαιναν σε κάποιο "άγνωστο" account, όχι μόνο για απάτη αλλά για οτιδήποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, dodikis77 said:

Πιστεύω ότι οι πολλές θετικές αξιολογήσεις είναι κίνητρο για να επέμβει ένας σε ένα account αγγελιών. 

25 δεν είναι πολλές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρονια στο insomnia, δεν ειμαι στην ομαδα διαχείρησης, αλλά ουτε εγω θυμαμαι να εχω πετυχει hack λογαριασμων. Αντιθετα συναντω συχνά (και οσο περνα ο καιρος ολο και πιο συχνα) διπλους-τριπλους λογαριασμους απο το ιδιο ατομο, για να βαζει περισσότερες αγγελίες και να κάνει αυτοαξιολογήσεις απο το ενα account στο αλλο.

Εκφραζοντας προσωπική γνώμη αν κάποιος σου ειπε οτι του υποκλεψανε το λογαριασμο "για να κανουν θετική αξιολογηση", τοτε το ιδιο ατομο "χακαρε" το λογαριασμο του. Με δυο λογια, μουφες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dodikis77 είπε

Για μη έμπορο και μόνο αγοραστή πιστεύω ότι είναι αρκετές. Εσύ μάλλον θέλεις να υπερασπιστείς τους hackers ή κάνω κάπου λάθος?

Αν η ερώτηση πάει σε εμενα τοτε εχεις καρα-καταλαβει λάθος.

Είμαι υπερ των ήρεμων και trouble free συναλλαγών ΑΡΑ ενναντιον κάθε κουτοπονηρου πωλητη ή αγοραστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε, ποτέ δεν πούλησα τίποτα στο insomnia. Μου αρέσει η τεχνολογία αλλά δεν θέλω να πληρώνω υπέρογκα ποσά για ένα χόμπι. Είμαι 4 χρόνια στο site στα οποία έκανα 26 αγορές και έλαβα τις θετικές αξιολογήσεις όπως και έδωσα. Ο τύπος που παραβίασε τον λογαριασμό προσπάθησε να πουλήσει iphone x δίνοντας κινητό και παρουσιάζοντας και απόδειξη αγοράς από ελληνικό κατάστημα. Επικαλέστηκε τις αξιολογήσεις για να απαιτήσει κατάθεση αλλά δεν πρόλαβε αφού ο λογαριασμός έκλεισε. Αυτά για διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς αφορούν "έμπορους" και δεν έχουν σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ.

Η ερώτηση δεν πήγαινε σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...