Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για τις αγγελίες-απάτη


nikler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αξίζει. Για να μην το ξανακάνει. Αρνητική, αναφορά και καταγγελία στην αστυνομία.

Για τον συγκεκρημενο ξερω μονο το mail του και την πόλη του(αν ειναι οντως αληθεια αυτα τα λιγα που μου ειπε), την αγγελια την εχει διαγραψει και δεν βρισκω τροπο να τον κανω αρνητικη.Θα περασω ομως μια βολτα απτο τμημα να δω τι μπορει να γινει ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, mrlefteris είπε

Την προηγουμενη βδομαδα εχασα 20 ευρω ετσι ακριβως...δεν ξερω αμα αξιζει ο κοπος για τα 20ευρω ομως

Κρίμα τα 20€ σου αλλά δες το σαν μάθημα ζωής τουλάχιστον (να μην εμπιστεύεσαι τυφλά τους αγνώστους). Αν πήρες ένα μάθημα ζωής με μόλις 20€, σχεδόν τζάμπα σου ήρθε. Άλλοι πληρώνουν χιλιάδες για να το πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vasilk είπε

Κρίμα τα 20€ σου αλλά δες το σαν μάθημα ζωής τουλάχιστον (να μην εμπιστεύεσαι τυφλά τους αγνώστους). Αν πήρες ένα μάθημα ζωής με μόλις 20€, σχεδόν τζάμπα σου ήρθε. Άλλοι πληρώνουν χιλιάδες για να το πάρουν.

Εχεις δικιο, και ευτυχως εγινε ετσι γιατι ο κυριος ειχε κιαλλη αγγελια με εναν αλλο ssd στα 35(αναλογη περιπτωση για τον αγοραστη υποθετω,ή εγινε για να δείξει οτι δεν ειναι απατεωνας(?)) τον οποιο για λιγο δεν προλαβε ενας φιλος μου ευτυχως.Θα την πατουσαμε ομαδικως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για όσους λέτε καταγγελία στην αστυνομία καλή τύχη. αν πάτε και βγάλετε άκρη για κάτι τέτοιο σας βγάζω το καπέλο. η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει κάτι και σου λένε (μιλάω από εμπειρία) ήταν οικειοθελής συναλλαγή. ούτε σε έκλεψε ούτε σε εκβίασε για να του δώσεις χρήματα. αντιθέτως υπάρχει η συνομιλία είτε γραπτή εδώ σε μηνύματα είτε τηλεφωνική όπου αποδεικνύει πως δέχεσαι εσύ ο ίδιος να δώσεις τα χρήματα φυσικά γνωρίζοντας, λαμβάνοντας υπόψη και αποδεχόμενος όλους τους κινδύνους. οπότε εσύ κάνεις μια μήνυση πληρώνεις τα 150 ευρώ (τότε τόσα ήταν) και περιμένεις για κάτι που δε θα συμβεί ποτέ. και λογικό είναι. δε φταίει αυτός που πουλάει αέρα αλλά αυτός που η βλακεία του τον οδηγεί να αγοράσει. και φυσικά μέσα σε αυτούς υπήρξα και εγώ. εδώ υπήρχαν (πιθανό να υπάρχουν ακόμα) μέλη που πλησίαζαν άτομα με πολλές αξιολογήσεις τους έκαναν κατάθεση ένα σεβαστό ποσό έστελνε ο άλλος (εγώ δηλαδή αλλά και άλλοι που βρήκα αργότερα) το δέμα με το υπόλοιπο ποσό αντικαταβολή και έχανα και το προϊόν και με έπαιρναν από την αστυνομία ότι έκλεψα χρήματα. βέβαια έβγαλα άκρη αλλά αυτό είναι για άλλο thread. το πρόβλημα είναι η βλακεία μας μη χάσουμε την τρελή ευκαιρία. άρα μη κατηγορούμε ούτε αυτούς που βάζουν ψεύτικες αγγελίες ούτε την αστυνομία που "καθυστερεί" να κάνει κάτι. τον εαυτό μας πρέπει να κατηγορούμε γιατί τα ήθελε ο κώλος μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

unknown.png

αυτο ακριβως μου εστειλε η paysafe, λογικα εκει περα μπορουν να κανουν trace απο που μπηκαν τα pin, τωρα απο κει και περα ειναι θεμα αστυνομιας υποθετω και  οπως ειπες...τα ηθελε ο κωλος μου γιατι μυριζε η δουλεια απο παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα κοροιδα δεν πεθαινουν ποτε και το βλεπουμε καθημερινα.

Βαζει ο αλλος την ευκαιρια ( οχι ευκαιριαρα γιατι δεν την πατανε οσοι την πατουσαν πριν ), σου σκαει και ενα "εχει ενδιαφερθει αλλος πριν απο σενα",μετα σου λεει οτι τελικα ειναι διαθεσιμο και εσυ τσιμπας μην μπορωντας να πιστεψεις την τυχη σου.Καπως ετσι θα τα εκανα εγω τα πραματα αλλα θα με φανε οι τυψεις μετα :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πρεπει να καταγραφουν οι απατες ως τροποι και να μπουν καπου ετσι να τις διαβάζει ο οποιοσδήποτε και να μπορει να προφυλαχτεί.

Ας πουμε εγω παρατήρησα το εξης ξαφνικα αρχιζει ενα κύμα απο διαφορα προφιλ να ζηταει εναγωνίως 3770 επεξεργαστές για σοκετ 155 και μετα ως δια μαγείας μετα απο ενα χρονικο διάστημα ερχετε ενα κιμα απο χρήστες που ξαφνικα θελει να πουλήσει τον εν λογο επεξεργαστη καθαρη απατη για να ανέβει η τιμη λογο ζήτησης.

Απατη νουμερο δυο ,δυο διαφορετικά προφιλ ανεβάζουν κατι συγκεκριμένο μητρική ας πουμε η μια σε κοματι και η αλλη σε mobo σύστημα και ενω του λες ενδιαφέρομε κοιταει που θα πιασει την καλύτερη τιμη και μετα σου λεει λιπαμε φιλε την εδωσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dukepapass είπε

Επίσης πρεπει να καταγραφουν οι απατες ως τροποι και να μπουν καπου ετσι να τις διαβάζει ο οποιοσδήποτε και να μπορει να προφυλαχτεί.

Ας πουμε εγω παρατήρησα το εξης ξαφνικα αρχιζει ενα κύμα απο διαφορα προφιλ να ζηταει εναγωνίως 3770 επεξεργαστές για σοκετ 155 και μετα ως δια μαγείας μετα απο ενα χρονικο διάστημα ερχετε ενα κιμα απο χρήστες που ξαφνικα θελει να πουλήσει τον εν λογο επεξεργαστη καθαρη απατη για να ανέβει η τιμη λογο ζήτησης.

Απατη νουμερο δυο ,δυο διαφορετικά προφιλ ανεβάζουν κατι συγκεκριμένο μητρική ας πουμε η μια σε κοματι και η αλλη σε mobo σύστημα και ενω του λες ενδιαφέρομε κοιταει που θα πιασει την καλύτερη τιμη και μετα σου λεει λιπαμε φιλε την εδωσα .

Ωραία όλα αυτά, αναφορές κάνεις όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dukepapass είπε

Επίσης πρεπει να καταγραφουν οι απατες ως τροποι και να μπουν καπου ετσι να τις διαβάζει ο οποιοσδήποτε και να μπορει να προφυλαχτεί.

Ας πουμε εγω παρατήρησα το εξης ξαφνικα αρχιζει ενα κύμα απο διαφορα προφιλ να ζηταει εναγωνίως 3770 επεξεργαστές για σοκετ 155 και μετα ως δια μαγείας μετα απο ενα χρονικο διάστημα ερχετε ενα κιμα απο χρήστες που ξαφνικα θελει να πουλήσει τον εν λογο επεξεργαστη καθαρη απατη για να ανέβει η τιμη λογο ζήτησης.

Απατη νουμερο δυο ,δυο διαφορετικά προφιλ ανεβάζουν κατι συγκεκριμένο μητρική ας πουμε η μια σε κοματι και η αλλη σε mobo σύστημα και ενω του λες ενδιαφέρομε κοιταει που θα πιασει την καλύτερη τιμη και μετα σου λεει λιπαμε φιλε την εδωσα .

 

15 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ωραία όλα αυτά, αναφορές κάνεις όμως;

Τι αναφορες να κανει ομως;Εμενα πιο πολυ μου κανει οτι δεν του "εκατσε" η αγγελια,παρα οτι ο αλλος που πουλουσε ηταν απατεωνας;.

Καθενας εδω μεσα βγαζει οτι συμπερασμα του ερθει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθούν με αυτό. Δεν είναι απάτη καν.

 

Απάτη είναι μου έστειλες λεφτά και δεν σου έστειλα τίποτα  ή σου έστειλα πέτρες. Ή με πλήρωσαν και έστειλα το αντικείμενο και μετά με κομπίνα με το κούριερ, ή δεν ξέρω και γω πως, με κατηγορούν ότι δεν έστειλα και θέλουν τα λεφτά πίσω ή κάνουν charge back στο Paypal ότι και καλά το αντικείμενο είναι χαλασμένο ενώ δουλεύει.

 

Αυτά είναι απάτη. Τα άλλα είναι market manipulation και είναι grey area, ειδικά σε κάτι τόσο μικρό όπως οι αγγελίες ενός forum. 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμενα προσωπικά και η κοροϊδία απάτη ειναι γιατι το πρωτο αργότερα δεν θα αργισει να γινει το δεύτερο οσο υπάρχουν αφελείς χρήστες.

Επίσης οσο αναφορα τις πετρες που λες καλο θα ηταν να κανουν βιντεο την ωρα του ξεπακεταρισματος οποτε να μην υπαρχει καμια δικαιολογία εμενα προσωπικά και το ξαναλέω μου στείλανε λογο καλων κριτικων χωρις να πληρώσω πρωτα, μητρικη με στραβα πινάκια και ενω θα μπορουσα  να την κρατησω αλλα μονο για ανακύκλωση την ξανα έστειλα πισω με δικα μου εξοδα και ο πωλητης επεμενε πως δεν ειχε κανενα στραβο πινακι....... Μολις του ειπα πως εχω βιντεο απο το umboxing μουγκα στην στρουγκα.

Επεξ/σία από dukepapass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως είναι να γίνει ένα sticky που να προειδοποιεί, να πονηρεύει τους άπειρους/ευκολόπιστους χρήστες.Το βίντεο είναι πολύ καλή τακτική προστασίας αλλά το κάνουν χρήση κυρίως έμπειροι χρήστες ή παθόντες.Το γεγονός ότι οι αγγελίες-απάτη ΔΕΝ μειώνονται δείχνει δυστυχώς ότι ακόμα έχει κονόμα η δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nikler είπε

Το θέμα όμως είναι να γίνει ένα sticky που να προειδοποιεί, να πονηρεύει τους άπειρους/ευκολόπιστους χρήστες.Το βίντεο είναι πολύ καλή τακτική προστασίας αλλά το κάνουν χρήση κυρίως έμπειροι χρήστες ή παθόντες.Το γεγονός ότι οι αγγελίες-απάτη ΔΕΝ μειώνονται δείχνει δυστυχώς ότι ακόμα έχει κονόμα η δουλειά.

Συμβουλες προς ναυτιλομενους υπαρχουν παντου στο φορουμ.

Το θεμα ειναι οτι οι μη εξοικειωμένοι χρηστες του ιντερνετ θα τα διαβασουν αφου θα εχουν ηδη παθει ζημια.

Οσο υπαρχουν προβατα θα υπαρχουνε και λυκοι.

Λεω να κανω καριερα στη σκοτεινη πλευρα των αγγελιων,βαρεθηκα τα μεροκαματα :P

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...