Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κωδικοί 040 & 041 στο Ε3 μπορούν να επεξεργαστούν και να καταχωρήσουν οι επιχειρήματίες τα τερματικά POS και τα ΙΒΑΝ από τις ξένες τράπεζες. Η συνημμένη οδηγία της ΑΑΔΕ (σελίδα 6) ειναι ξεκάθαρη.

“Οι υπόχρεοι σε υποβολή Ε3 υποχρεούνται να συμπληρώσουν τους επαγγελματικούς λογαριασμούς αλλοδαπής, καθώς και τα POS και ePOS για τα οποία έχουν συναφθεί συμβάσεις με παρόχους υπηρεσιών πληρωμών αλλοδαπής.”

επίσης ορισμένοι ξένοι πάροχοι (όπως για παράδειγμα η myPOS) εκδίδουν πιστοποιητικό ΙΒΑΝ και στα Ελληνικά το οποίο μπορούν να κατεβάσουν οι επιχειρηματίες όποτε θέλουν μέσα από τον λογαριασμό τους.

 

E2019-31-01-20.pdf

IBAN-Certificate.jpg

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Σε έναν γνωστό μου ήρθε το κάτωθι μήνυμα. Ξέρετε τι είναι αυτό? Χρησιμοποιούσε την Viva για εισιτήρια συναυλιών.

 

Αγαπητέ πελάτη,

Ευχαριστούμε για την προτίμησή σου στις υπηρεσίες μας.

Ωστόσο, θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι, για λόγους προσαρμογής της εταιρίας μας στους κανόνες που, αφενός, διέπουν την λειτουργία μας ως παρόχου υπηρεσιών πληρωμών, αφετέρου επιβάλλονται από ενδιάμεσους φορείς του χρηματοπιστωτικού συστήματος, είμαστε αναγκασμένοι να προχωρήσουμε σε καταγγελία της μεταξύ μας σύμβασης συνεργασίας, με άμεση ισχύ σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 των δημοσιευμένων όρων χρήσης μας στο www.vivawallet.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω ενδιαφέρομαι να αποκτήσω τερματικό pos χωρίς μηνιαία χρέωση, το οποίο δεν θα το χρησιμοποιώ. Από ότι κατάλαβα μία αξιόπιστη λύση που έχει και έδρα στην Ελλάδα είναι το viva wallet, το οποίο σου δίνει ένα απλό τερματικό ασύρματο με 69 ευρώ κόστος απόκτησης. Είναι σίγουρο όμως ότι δεν έχει κάποια μηνιαία χρέωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 3:29 ΜΜ, Dimitris1980 είπε

Σε έναν γνωστό μου ήρθε το κάτωθι μήνυμα. Ξέρετε τι είναι αυτό? Χρησιμοποιούσε την Viva για εισιτήρια συναυλιών.

 

Αγαπητέ πελάτη,

Ευχαριστούμε για την προτίμησή σου στις υπηρεσίες μας.

Ωστόσο, θα θέλαμε να σε ενημερώσουμε ότι, για λόγους προσαρμογής της εταιρίας μας στους κανόνες που, αφενός, διέπουν την λειτουργία μας ως παρόχου υπηρεσιών πληρωμών, αφετέρου επιβάλλονται από ενδιάμεσους φορείς του χρηματοπιστωτικού συστήματος, είμαστε αναγκασμένοι να προχωρήσουμε σε καταγγελία της μεταξύ μας σύμβασης συνεργασίας, με άμεση ισχύ σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 10 των δημοσιευμένων όρων χρήσης μας στο www.vivawallet.com.

Μάθαμε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εάν οποιοσδήποτε Χρήστης δεν έχει πραγματοποιήσει Συναλλαγές με χρήση του VIVA WALLET του για χρονικό διάστημα πλέον των δώδεκα (12) μηνών η VIVA PAYMENTS διατηρεί το δικαίωμα να απενεργοποιήσει οριστικά το λογαριασμό πληρωμών VIVA WALLET και όσα Μέσα Πληρωμών VIVA τυχόν συνδέονται με αυτό. Σε αυτή την περίπτωση αλλά και στην περίπτωση που μετά την επέλευση των αποτελεσμάτων της καταγγελίας ο Χρήστης δεν έχει προβεί σε εξαργύρωση του ισόποσου του Διαθεσίμου Υπολοίπου του για χρονικό διάστημα πλέον του ενός (1) έτους από την καταγγελία, η VIVA PAYMENTS διατηρεί το δικαίωμα να καταθέσει το ισόποσο της νομισματικής αξίας του Διαθεσίμου Υπολοίπου στον Ταυτοποιημένο Τραπεζικό Λογαριασμό ή στην Ταυτοποιημένη Κάρτα Πληρωμής, ή, ελλείψει αυτών, στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, επιβαρύνοντας τον Χρήστη με τα σχετικά έξοδα, τέλη και φόρους.

Χοχο μου αρεσει να διαβαζω τους "ορους χρησης" :devil:

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια καλησπερα, μπορειτε να μου πειτε ποιο ειναι το πιο οικονομικο μηχανακι το οποιο πληρωνεις μια και εξω εφαπαξ και ξεμπερδυειες? Πηγα σε ελληνικη τραπεζα και μου ειπαν σαν το φθηνοτερο τους 240 ευρω και 16 το εξαμηνο σα κοστος συντηρησης. Τους ειπα τι να το κανω, θελω απλα να το χω για τη νομικη κατοχυρωση. Μου λενε λυπαμαι αλλα ειναι απαραιτητη η χρεωση αυτη. Οπορε μεταξυ αλλων θα πληρωνω και μια συνδρομη 32 τον χρονο..

Εγω θελω κατι να το πληρωσω γυρω στο κατοσταρικο συν πλην και χωρις εξτρα συνδρομες. Οτι ποσοστα ειναι ας τα παιρνει απο τις εισπραξεις ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mypos glass σε κατοχυρωνει και με νομικη βεβαιωση σε περιπτωση λογιστικου ελεγχου? Απλα το περναω στο κινητο και μετα συμπληρωνω καποιο σερειακο αριθμο στην φορολογικη δηλωση και ειμαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειναι εντελως ανεξοδο μολις κανω την εγγραφη, οπως ηταν καποτε το FreePOS, Χωρις καμια δεσμευση περα απο την εισπραξη στις πληρωμες? Εντυπωση μου κανει.. Σε ευχαριστω πολυ παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω και εγώ κάτι ανέξοδο για Ατομική Επιχείρηση απλώς για να δηλωθεί στο Taxis και δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής.

Εάν καταλαβαίνω σωστά, μπορούμε να βάλουμε το myPOS Glass δωρεάν ως App στο κινητό χωρίς Εφάπαξ καταβολή και χωρίς συνδρομή. Απλά ανοίγουμε επαγγελματικό λογαριασμό και βάζουμε το App; Το TID του Glass για να μπει στο E3 που το βρίσκουμε; Αναφέρεται ότι θα πρέπει να συμπληρώσουμε τους κωδικούς 040 και 041 μόνοι μας ενώ άλλοι λένε ότι θα έπρεπε οι κωδικοί να είναι προσυμπληρωμένοι και  ότι δεν αναγνωρίζεται ο BG iban που σου δίνει το myPOS. Ξέρει κάποιος τι ισχύει σίγουρα για να είμαστε καλυμμένοι; 

Επίσης βλέπω στα reviews στο Google Play δεν γράφουν και τα καλύτερα για το App, το άνοιγμα λογαριασμού και γενικά για το support τους: mypos Google Play Reviews . Από την άλλη διάβασα σε κάποιο post του @POS ότι εάν δεν το χρησιμοποιήσεις ποτέ δεν συμφέρει, γιατί; Είναι προτιμότερο το myPOS go με 19€ ή πάλι ισχύει πως αν δε το χρησιμοποιείς δε συμφέρει και σε χρεώνουν κάτι; Κάποιοι προτείνουν το SumUp Air με 29€.  

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποιο από αυτά ή κάτι παρόμοιο που να είσαι καλυμμένος νομικά στο Taxis; 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων!

*Sorry για τις πολλές ερωτήσεις 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά μιας και δεν αναφέρεται εδώ, για όσους ενδιαφέρονται απλώς να έχουν ένα POS μιας και δεν το έψαξα παραπάνω για προμήθειες κλπ, έβαλα Viva Wallet POS App στο κινητό.

Χρειάζεται να έχεις ή να ανοίξεις εμπορικό λογαριασμό στη Viva και το κινητό να είναι Android 8.1 και πάνω και να έχει την λειτουργία NFC. Αν έχετε λογαριασμό στη Viva, κατεβάζετε την εφαρμογή Viva Wallet POS (από Google Play) η οποία κάνει sync με την εφαρμογή Viva Wallet και ενεργοποιείται το POS στον εμπορικό λογαριασμό. Επίσης μέσα από το διαχειριστικό σου δίνει και τον κωδικό TID για να μπουν στο Taxis.

Απ' ότι μου είπε ο εκπρόσωπος στο chat καλύπτεσαι με αυτό για την εφορία. Επίσης δεν ακυρώνεται άμα δεν το χρησιμοποιείς καθόλου και δεν έχει ούτε εφάπαξ πληρωμή ούτε συνδρομές. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...