Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, kirileman είπε

Χθες ενεργοποιήθηκε και σε μένα.

Μπορει να μας πει καποιος αναλυτικα πως το κανουμε. Εμενα με μειλ που στειλα δε απαντησε κανεις περα απο το αυτοματοποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, therock είπε

Μπορει να μας πει καποιος αναλυτικα πως το κανουμε. Εμενα με μειλ που στειλα δε απαντησε κανεις περα απο το αυτοματοποιημενο

Λίγες μέρες μετά το αρχικό μου email, με πήραν τηλέφωνο και μου ζήτησαν να ανεβάσω στο site τους το εκκαθαριστικό και μια βεβαίωση από το επιμελητήριο ή την ταυτότητα του επιμελητηρίου. Αφού τα ανέβασα, με ενημέρωσαν με email 2-3 μέρες αργότερα ότι εγκρίθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, snoopycrete είπε

Ενεργοποιήθηκε και σε εμένα.

Ερώτηση: όσοι είχαμε FreePos δηλωμένο, θα χρειαστεί να κάνουμε καμιά αλλαγή στο taxis net ??

Νομιζω, χωρις να ειμαι λογιστης, οτι οταν ερθει η ωρα του Ε3 θα αλλαξει ο σειριακος αριθμος του τερματικου. Περσι ειχε βαλει ο λογιστης μου το κινητο μου σαν σειριακο αριθμο (αυτο ελεγαν οι οδηγιες του freepos). Τωρα εκει μπαινει ο αριθμος λογαριασμου viva αν δεν κανω λαθος...

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά , πρώην πελάτης freepos και εδώ που δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Έκανα την διαδικασία του μέιλ και σήμερα η απάντηση ήταν αυτή " Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία του WEB POS στον επαγγελματικό σας λογαριασμό." Τώρα αν θεωρητικά θέλω να χτυπήσω καρτα τι κάνω; Αν στο λογαριασμό πάω στη χρέωση Καρτας λέει πρέπει να έχω συσκευή mPos. Φανταζομουν καποιο τρόπο χρέωσης όπως το freepos, κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 8:49 ΜΜ, toxadi είπε

Για όσους είναι στο ΤΕΕ και θέλουν να καλυφθούν για το τυπικό:

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/6114173/virtual-pos-gia-pistotikes-kartes-apo-to-techniko-epimelitirio-gia-ta-meli-toy

Συμφωνώ, να προσθέσω μια παρατήρηση: Προυπόθεση για το παραπάνω είναι να κατέχει ο μηχανικός κ επαγγελματικό λογαριασμό (όψεως εγώ καταλαβαίνω) στην τράπεζα ο οποίος πρόσφατα άρχισε να χρεώνεται με 2€ / μήνα.

Περισσότερα εδώ: https://www.nbg.gr/el/business/deposits/sight-accounts/basic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2020 στις 8:42 ΠΜ, kontow είπε

Όπως στη φωτό.

Έκανα 2 αιτήσεις,  cybercreep, δες το προηγούμενο Post μου.

Χωρίς τίτλο.jpg

Ναι τελικά μου το ενεργοποίησαν.

Στις 17/3/2020 στις 12:14 ΜΜ, tsoutsoudis είπε

Νομιζω, χωρις να ειμαι λογιστης, οτι οταν ερθει η ωρα του Ε3 θα αλλαξει ο σειριακος αριθμος του τερματικου. Περσι ειχε βαλει ο λογιστης μου το κινητο μου σαν σειριακο αριθμο (αυτο ελεγαν οι οδηγιες του freepos). Τωρα εκει μπαινει ο αριθμος λογαριασμου viva αν δεν κανω λαθος...

Σε εμένα που είχα FreePOS πάντως στο Ε3 προηγούμενων ετών εμφανίζει ως σειριακό αριθμό το "vivawallet id". Λογικά αυτό θα έγινε αυτόματα διότι παλαιότερα ο ΚΑΔ μου δεν υπαγόταν στην υποχρέωση του POS και είχα δηλώσει το viva IBAN μόνο ως επαγγελματικό λογαριασμό (και ας μην τον είχα χρησιμοποιήσει ποτέ για να δεχτώ χρήματα) μαζί με τους άλλους επαγγελματικούς λογαριασμούς που έχω στις τράπεζες και δέχομαι χρήματα κανονικά.

Χωρίς να είμαι λογιστής (όχι ότι αυτοί γνωρίζουν, εδώ δεν γνωρίζει το υπουργείο και η εφορία που έχω επικοινωνήσει μαζί τους πολλάκις για αυτό το θέμα) η γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που στο Ε3 εμφανίζεται ότι υπάρχει POS και ας μην έχει κάποιος ενεργό το "WEB POS' είναι καλυμμένος. Βέβαια επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται σε ένα έλεγχο καλό είναι να το έχεις ενεργό ώστε να μπορείς να αποδείξεις ότι μπορείς να χρεώσεις κάρτα εάν χρειαστεί.

Πάντως το θέμα είναι εντελώς κουλό και θα έπρεπε για όσους δεν έχουν φυσική παρουσία με τους πελάτες για να δέχονται πληρωμές να παίρνουν απαλλαγή από τα POS. Μάλλον όλα γίνονται για να τα κονομάνε οι τράπεζες από τη πάγια χρέωση.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2020 στις 8:52 ΠΜ, Joe22 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: νομική βεβαίωση με το web pos υπάρχει;

Δεν το είδα σε προηγούμενες αναρτήσεις νομίζω...

Όταν το έψαχνα για εμένα δεν είχα βρει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/3/2020 στις 12:04 ΜΜ, POS είπε

freepos από τη mypos: https://bit.ly/2QVm8Nm 

Και πήγα και το πλήρωσα ο χαζός.

Όπως και να έχει ήταν ό,τι φθηνότερο νομίζω και ό,τι καλύτερο μετά από ένα σχετικό search.

Ξεκίνησα πρόσφατα τη λιανική (μέχρι τώρα μόνο χονδρική) και επειδή ελλάδα δουλεύουν πολύ αντικαταβολή, μόλις στη 2η βδομάδα άρχισαν να μου το ζητάνε. Επίσης χρειάζεται και σε μερικές εκθέσεις. Με 44€ η αγορά συσκευής και 1,5% προμήθεια θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό για όσους κάνουμε πάρα πολύ χαμηλούς τζίρους με κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Nauths είπε

Και πήγα και το πλήρωσα ο χαζός.

Όπως και να έχει ήταν ό,τι φθηνότερο νομίζω και ό,τι καλύτερο μετά από ένα σχετικό search.

Ξεκίνησα πρόσφατα τη λιανική (μέχρι τώρα μόνο χονδρική) και επειδή ελλάδα δουλεύουν πολύ αντικαταβολή, μόλις στη 2η βδομάδα άρχισαν να μου το ζητάνε. Επίσης χρειάζεται και σε μερικές εκθέσεις. Με 44€ η αγορά συσκευής και 1,5% προμήθεια θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό για όσους κάνουμε πάρα πολύ χαμηλούς τζίρους με κάρτες. 

προσφορα για μερικες εβδομαδες ειναι αυτο που εχουν με το free pos.

το mypos go που πηρες ειναι αξιοπρεπεστατο και η τιμη του μαζι με την υπηρεσια που παρεχουν ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2020 στις 12:04 ΜΜ, POS είπε

freepos από τη mypos: https://bit.ly/2QVm8Nm 

Καταλαβαινω καλά τι λέει; Μπορώ να κάνω 5 πληρωμές ανεξάρτητα του ποσού τους και να πάρω δωρεάν το pos? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...