Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/12/2021 στις 7:35 ΜΜ, stand3 είπε

Τελικά μιας και δεν αναφέρεται εδώ, για όσους ενδιαφέρονται απλώς να έχουν ένα POS μιας και δεν το έψαξα παραπάνω για προμήθειες κλπ, έβαλα Viva Wallet POS App στο κινητό.

Χρειάζεται να έχεις ή να ανοίξεις εμπορικό λογαριασμό στη Viva και το κινητό να είναι Android 8.1 και πάνω και να έχει την λειτουργία NFC. Αν έχετε λογαριασμό στη Viva, κατεβάζετε την εφαρμογή Viva Wallet POS (από Google Play) η οποία κάνει sync με την εφαρμογή Viva Wallet και ενεργοποιείται το POS στον εμπορικό λογαριασμό. Επίσης μέσα από το διαχειριστικό σου δίνει και τον κωδικό TID για να μπουν στο Taxis.

Απ' ότι μου είπε ο εκπρόσωπος στο chat καλύπτεσαι με αυτό για την εφορία. Επίσης δεν ακυρώνεται άμα δεν το χρησιμοποιείς καθόλου και δεν έχει ούτε εφάπαξ πληρωμή ούτε συνδρομές. 

 

 

Φίλε μπορείς να βοηθήσεις από που βλέπουμε το TID και τι εννοείς διαχειριστικό; Τα έχω ενεργοποιήσει όλα, η εφαρμογή δουλεύει, τα πάντα οκ, αλλά δεν το βρίσκω αυτό. Ευχαριστώ.

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Φίλε μπορείς να βοηθήσεις από που βλέπουμε το TID και τι εννοείς διαχειριστικό; Τα έχω ενεργοποιήσει όλα, η εφαρμογή δουλεύει, τα πάντα οκ, αλλά δεν το βρίσκω αυτό. Ευχαριστώ.

Άκυρο, το βρήκα, για όσους το ψάχνουν το TID του app φαίνεται στο Πωλήσεις-Συναλλαγές-Φυσικές πληρωμές-Τερματικά. Παρότι βέβαια δεν είναι "τερματικό" με την κλασσική έννοια του όρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα. εγω  εχω cardlink στην εταιρια μου πολλα χρονια τωρα, αλλα ειναι ακριβη. Δινω 110 ευρω το 6μηνο. Αν το αγορασω μου ζηταει 300 ευρω συν 8 ευρω το μηνα συντηριση. Τι επιλογες εχω με αυτο το mypos που λετε; υπαρχει και κατι αλλο απο τραπεζα που να ειναι πιο οικονομικο απο το cardlink γιατι για να πω την αληθεια δεν ξερω τιποτα απο το mypos και δεν ξερω αν θα ειμαι καλυμενος λογιστικα. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BRAXOS είπε

υπαρχει και κατι αλλο απο τραπεζα που να ειναι πιο οικονομικο

Εθνική 3,90 +2,00 =5,90€ τον μήνα. Δωρεάν χαρτοταινίες όποτε χρειαστεί, άριστη τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

Η προμήθεια μέχρι 10€ 0,05% και άνω των 10€ 0,09%.

Επεξ/σία από papresa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BRAXOS είπε

γεια χαρα. εγω  εχω cardlink στην εταιρια μου πολλα χρονια τωρα, αλλα ειναι ακριβη. Δινω 110 ευρω το 6μηνο. Αν το αγορασω μου ζηταει 300 ευρω συν 8 ευρω το μηνα συντηριση. Τι επιλογες εχω με αυτο το mypos που λετε; υπαρχει και κατι αλλο απο τραπεζα που να ειναι πιο οικονομικο απο το cardlink γιατι για να πω την αληθεια δεν ξερω τιποτα απο το mypos και δεν ξερω αν θα ειμαι καλυμενος λογιστικα. Ευχαριστω!

μια χαρα σε καλυπτει και το mypos και οποιοδηποτε pos 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα το mypos πως λειτουργει. λεει 1.69% ανα συν. και 0.05 ευρω. Η τραπεζα δεν θα θελει και αυτη κατι; Ξερω θελω μασημενη τροφη αλλα μπορει να ειναι καμια λεπτομερεια που να μην την ξερω. Επεισης στην Εθνικη αν εχω λογαριασμο σε αλλη τραπεζα γινεται δουλεια ή θα πρεπει να εχω λογαριασμο και εκει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βράχε ψαξου με viva wallet pos

0% προμηθεια αν ξοδευεις τα χρηματα που εισεπραξες με το pos τους  .

επισης δεν χρειαζεσαι καν συσκευη pos .μπορεις να χρησιμοποιεις το κινητο σου και την εφαρμογη τους.πρακτικα εχεις 0 εξοδα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, christou είπε

Βράχε ψαξου με viva wallet pos

0% προμηθεια αν ξοδευεις τα χρηματα που εισεπραξες με το pos τους  .

επισης δεν χρειαζεσαι καν συσκευη pos .μπορεις να χρησιμοποιεις το κινητο σου και την εφαρμογη τους.πρακτικα εχεις 0 εξοδα

ποτε δεν ειναι 0%, το interchange fee η Viva δεν το δινει πισω.

6 ώρες πριν, BRAXOS είπε

ναι αλλα το mypos πως λειτουργει. λεει 1.69% ανα συν. και 0.05 ευρω. Η τραπεζα δεν θα θελει και αυτη κατι; Ξερω θελω μασημενη τροφη αλλα μπορει να ειναι καμια λεπτομερεια που να μην την ξερω. Επεισης στην Εθνικη αν εχω λογαριασμο σε αλλη τραπεζα γινεται δουλεια ή θα πρεπει να εχω λογαριασμο και εκει; 

η mypos ειναι «η τραπεζα», πρεπει να εχεις λογαριασμο στη mypos. 

και μπορεις να βαλεις και το mypos glass που κανει το android κινητο σου τερματικο pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, POS είπε

ποτε δεν ειναι 0%, το interchange fee η Viva δεν το δινει πισω.

η mypos ειναι «η τραπεζα», πρεπει να εχεις λογαριασμο στη mypos. 

και μπορεις να βαλεις και το mypos glass που κανει το android κινητο σου τερματικο pos.

κι ομως ειναι 0%

το χρησιμοποιω τουλαχιστον 1 χρονο και το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σου εξηγησω πως λειτουργει το συστημα με τις χρεώσεις των καρτων και τα pos

ξεκιναμε απο την ορολογια:

acquirer = η τραπεζα που παρεχει το pos ή την online αποδοχη καρτων

issuer = η τραπεζα που παρεχει την καρτα (χρεωστικη/πιστωτικη) στους καταναλωτες που πληρωνουν

card scheme = το σχημα καρτων που εχει το λογοτυπο του επανω στην καρτα του πελατη που πληρωνει (πχ visa, mastercard κλπ)

οταν η τραπεζα χρεωνει την επιχειρηση που εχει το pos πχ 1% για μια συναλλαγη, αυτο το 1% σπαει στα 3 και βγαζουν χρηματα 3 (acquirer, issuer & card scheme)

αν ο issuer και ο acquirer ειναι ο ιδιος (πχ eurobank pos και πληρωμη με καρτα της eurobank στο pos) τοτε το κερδος % απο τη συναλλαγη σπαει στα 2 και ειναι μεγαλυτερο για την τραπεζα αφου ο issuer και ο acquirer ειναι ο ιδιος.

το interchange fee ειναι το μεριδιο απο το 1% (που εγραψα για παραδειγμα) που πρεπει να παρει ο issuer και το card scheme fee ειναι το αντιστοιχο μεριδιο απο τη χρεωση 1% που πρεπει να παρει το σχημα καρτων (visa, mastercard κλπ).

αυτα λοιπον τα χρηματα (interchange & card scheme fee) δεν στα γυρίζει κανενας πισω και καμια viva γιατι απλα δεν ηταν ποτε δικα της.

αφου εισαι πελατης τους για ρωτα να σου πουν αναλυτικα και ξεκαθαρα για τις interchange και card scheme χρεωσεις σου γιατι στο site τους δεν τα γραφουν ολα ξεκαθαρα: 

https://www.vivawallet.com/gr_el/pricing-gr 

μονο για amex (2.7%) και alipay (2.4%) ειναι ξεκαθαρες οι χρεωσεις τους. για visa και mastercard που ειναι και οι ευρεως διαδεδομενες καρτες, κανεις που διαβαζει αυτον τον πινακα δεν γνωριζει ποσο ακριβως θα χρεωθει.

οι τραπεζες σου λενε ξεκαθαρα πως εχεις χρεωση 1% και μεσα σε αυτο το 1% περιλαμβανονται οι interchange & card scheme χρεωσεις.

τον καθε επιχειρηματια τον ενδιαφερει τι % θα πληρωνει στην τραπεζα για καθε συναλλαγη και ανα τυπο καρτας (μιας και υπαρχουν διαφοροποιησεις σε εγχωριες, ΕΟΧ και εκτός ΕΟΧ καρτες) και θελει ξεκαθαρες χρεωσεις και οχι να πρεπει να υπολογιζει και να υποθετει ποσο μπορει να ειναι το interchange fee, το card scheme fee κλπ.

 

 

Επεξ/σία από POS
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά που λες αλλά εγώ ξέρω 2 πράγματα.

1) το γέλιο σαν αντίδραση στην απάντηση μου  δείχνει ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθώ περισσότερο μαζί σου.

2) όταν χρεώνω  100 ευρώ σε κάποιον μου κρατάει 1,51

Όταν ξοδέψω 100 ευρώ με την κάρτα που έχω μου επιστρέφονται 1,51

Όλα τα άλλα είναι για δημιουργία εντυπώσεων.

Αυτά από εμένα και δεν αξίζει να επανέλθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/2/2022 στις 1:55 ΜΜ, tryfos είπε

Φίλε μπορείς να βοηθήσεις από που βλέπουμε το TID και τι εννοείς διαχειριστικό; Τα έχω ενεργοποιήσει όλα, η εφαρμογή δουλεύει, τα πάντα οκ, αλλά δεν το βρίσκω αυτό. Ευχαριστώ.

Άκυρο, το βρήκα, για όσους το ψάχνουν το TID του app φαίνεται στο Πωλήσεις-Συναλλαγές-Φυσικές πληρωμές-Τερματικά. Παρότι βέβαια δεν είναι "τερματικό" με την κλασσική έννοια του όρου.

μια βοηθεια,στο app  του viva pos ειναι;δεν μπορω να το βρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/2/2022 στις 7:39 ΠΜ, christou είπε

Ωραία όλα αυτά που λες αλλά εγώ ξέρω 2 πράγματα.

1) το γέλιο σαν αντίδραση στην απάντηση μου  δείχνει ότι δεν χρειάζεται να ασχοληθώ περισσότερο μαζί σου.

2) όταν χρεώνω  100 ευρώ σε κάποιον μου κρατάει 1,51

Όταν ξοδέψω 100 ευρώ με την κάρτα που έχω μου επιστρέφονται 1,51

Όλα τα άλλα είναι για δημιουργία εντυπώσεων.

Αυτά από εμένα και δεν αξίζει να επανέλθω

Φίλε τι δηλώνεις λογιστικά σαν τερματικό σταθμό και επαγγελματικό IBAN? Ε3 πεδία νομίζω. Σε έλεγχοειναι οκ να πεις ότι δεν υπάρχει συσκευή pos αλλά μόνο εφαρμογή στο κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...