Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω καταναλώσεις εδώ, και αναρωτιέμαι.... Με νέο λέβητα (συμπύκνωσης εννοείται), με μονομενες πολυ καλά και νέες σωληνώσεις, ο λέβητας εντός, με χημικό καθαρισμό στα σώματα, σε σπίτι 145 τ.μ. σε δύο επίπεδα, χωρίς κέλυφος αλλά με την κλασσική μονωση ανάμεσα στα τούβλα (ή 5 εκ ή 7 εκ., δεν είμαι σίγουρος), με ξύλινα κουφώματα και διπλά απλά τζάμια (όχι ενεργειακά), χτυπάω αυτές τις κρύες μέρες στη Θεσσαλονίκη, στο χαλαρό 15-18 κυβικά το 24ωρο, με τον θερμοστάτη στους 19 χωρίς να τον κλείνω το βράδυ, και το νερό στους 50-55! Μέχρι να έρθει η κακοκαιρία, ήμουνα στα 7-8 κυβικά με χρήση 16 ωρών στους 18.5-19, και 23:00-07:00 ο θερμοστάτης στους 17.5.

*Βέβαια, με τον θερμοστάτη στους 22, 24/7, η κατανάλωσή μου ήταν πάλι η ίδια πέρσι, κάτι που δεν καταλαβαίνω. 

 

Επεξ/σία από apollo_el
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 484
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα δικά μου:

image.png.413e660ca57086a2ea82131ef34bf9ab.png

Μονοκατοικία 115τ.μ.

Κέλυφος 10εκ, ανεστραμμένη μόνωση σκεπής 10εκ, κουφώματα PVC, τριπλά ενεργειακά τζάμια

Περιοχή Γ'

Μέση θερμοκρασία Νοεμβρίου: 13,4

Μέση θερμοκρασία Δεκεμβρίου: 8,6

Μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου: 7,4

Θερμοκρασία χώρου: 22 - 23 (ανάλογα το δωμάτιο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Τα δικά μου:

image.png.413e660ca57086a2ea82131ef34bf9ab.png

Μονοκατοικία 115τ.μ.

Κέλυφος 10εκ, ανεστραμμένη μόνωση σκεπής 10εκ, κουφώματα PVC, τριπλά ενεργειακά τζάμια

Περιοχή Γ'

Μέση θερμοκρασία Νοεμβρίου: 13,4

Μέση θερμοκρασία Δεκεμβρίου: 8,6

Μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου: 7,4

Θερμοκρασία χώρου: 22 - 23 (ανάλογα το δωμάτιο)

πολύ καλά είσαι αυτές τις κρύες μέρες και για τόσο μεγάλο σπίτι 

εγώ την τελευταία εβδομάδα με τα δυνατά μείον, από 40kwh χτυπάω χαλαρά από 80 έως 90kwh. η διαφορά είναι ότι καίει σχεδόν όλη μέρα και νύχτα στους 21°

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ηρθε κι ο δευτερος λογαριασμος απο Φ.αεριο για το μηνα Δεκεμβριο με χρεωσαν με 0,0556, τι λετε φυσιολογικος ή ειναι λιγο τσιμπημενος;

2024.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σημερα ηρθε κι ο δευτερος λογαριασμος απο Φ.αεριο για το μηνα Δεκεμβριο με χρεωσαν με 0,0556, τι λετε φυσιολογικος ή ειναι λιγο τσιμπημενος;

2024.png

αρκετά τσιμπημένος , το είχα και στο excel (κάτω χαμηλά) . Όπως και της Ζενίθ το Τ2 , τα λέγαμε απο Σεπτέμβριο/Οκτώβριο

___________

Άσχετο , στα προγράμματα αυτά  , άλλαξα το μέσο όρο τιμών μιας και ξεκινούσε απο 2021

βάζοντας απο 2023 όλα πήραν +10% σε σχέση με το TTF .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

αρκετά τσιμπημένος , το είχα και στο excel (κάτω χαμηλά) . Όπως και της Ζενίθ το Τ2 , τα λέγαμε απο Σεπτέμβριο/Οκτώβριο

___________

Άσχετο , στα προγράμματα αυτά  , άλλαξα το μέσο όρο τιμών μιας και ξεκινούσε απο 2021

βάζοντας απο 2023 όλα πήραν +10% σε σχέση με το TTF .....

Με αλλα λογια εφοσον μιλαμε για προμηθεια ~ 10% πανω απ το ttf , για Ιανουαριο να περιμενω καπου 0,040 αν καταλαβα καλα.. Κι αυτο που λενε πως εμεις δεν εχουμε ΤΤF , στην πραξη ειναι αερας κοπανιστος αφου η δικη τους προμηθεια/τιμολογηση ειναι πιο ακριβη..Αν κανω λαθος διορθωσε με!

Το μονο θετικο οτι δεν εχει παγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, energy52 είπε

Με αλλα λογια εφοσον μιλαμε για προμηθεια ~ 10% πανω απ το ttf , για Ιανουαριο να περιμενω καπου 0,040 αν καταλαβα καλα..

όχι , καταρχάς είναι τελείως άγνωστη η μελλοντική τιμή σε αυτά τα προγράμματα

με το 10% (μάλλον σε μπέρδεψα) , εννοώ :

παίρνω μέσο όρο τιμών και βλέπω πόσο % παραπάνω είναι σε σχέση με το μέσο όρο του TTF

παλιά είχα σαν μέσο όρο απο αρκετά έτη πριν και έβγαινε περίπου 10% παραπάνω

είπα να πάρω όμως απο το 2023 μιας και τσιμπήσαν οι τιμές τελευταία και με διαπίστωαα οτι είναι περίπου 20% πάνω (δλδ +10% περισσότερο)

Φυσικά είναι εντελώς μπακαλίστικος τρόπος υπολογισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη με κέλυφος και καινούρια κουφώματα με πυλωτή από κάτω και γύρω στα 5,5 κυβικά την ημέρα με θερμοστάτη στο 21 λέβητα με αντιστάθμιση, τι λέτε είναι καλή κατανάλωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Θεσσαλονίκη με κέλυφος και καινούρια κουφώματα με πυλωτή από κάτω και γύρω στα 5,5 κυβικά την ημέρα με θερμοστάτη στο 21 λέβητα με αντιστάθμιση, τι λέτε είναι καλή κατανάλωση; 

Θεωρω πως εισαι σουπερ!! Ποσα τμ το σπιτι; 

Σκεψου εγω εχω 130τμ (με κελυφος στην ΒΑ πλευρα, πυλωτη- απο πανω μη θερμαινομενο διαμερισμα) και το τελευταιο 24ωρο που αποψε το βαρδυ επεσε στους 2 εκαψα 9 κυβικα.. Και παλι λεω πως καλα ειναι! Χωρις αντισταθμιση, (manual up-down) με επιθυμητη 20 και το βραδυ 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2024 στις 3:19 ΜΜ, apollo_el είπε

Με νέο λέβητα (συμπύκνωσης εννοείται), με μονομενες πολυ καλά και νέες σωληνώσεις, ο λέβητας εντός

Ο λέβητας είναι εντός και οι σωλήνες απ'έξω; Αν όχι, τότε τι μόνωσες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, doomnx είπε

Ο λέβητας είναι εντός και οι σωλήνες απ'έξω; Αν όχι, τότε τι μόνωσες;

Λέβητας εντός. Καποιες σωλήνες είναι μονωμένες μέσα (εκεί που πρέπει), κάποιες όχι (π.χ. Δωμάτια). Κάποια διαδρομή των σωληνώσεων γίνεται αναγκαστικά έξω, οπότε αυτές είναι επίσης πολύ καλά μονωμένες. 

10 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Θεσσαλονίκη με κέλυφος και καινούρια κουφώματα με πυλωτή από κάτω και γύρω στα 5,5 κυβικά την ημέρα με θερμοστάτη στο 21 λέβητα με αντιστάθμιση, τι λέτε είναι καλή κατανάλωση; 

Είσαι είδωλο... 

Επεξ/σία από apollo_el
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει μεγάλο ρόλο το είδος τις μόνωσης και πάχος της  μόνωσης που έχουν οι σωληνώσεις, οι δικές μου σωληνώσεις στο κλιμακοστάσιο από 5mm μόνωση τις άλλαξα με 13mm και τις εξωτερικές που είχαν 9mm έβαλα από πάνω και άλλη μόνωση 9mm. Έτσι φέτος ζεστενετε το σπίτι με πιο χαμηλή θερμοκρασία λέβητα στα σώματα γιατί δεν έχω απώλειες στην διαδρομή τον 7 μέτρων μέχρι το κολεκτερ.

Επεξ/σία από giannnis122
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giannnis122 είπε

Παίζει μεγάλο ρόλο το είδος τις μόνωσης και πάχος που έχουν οι σωληνώσεις, οι δικές μου σωληνώσεις στο κλιμακοστάσιο από 5mm μόνωση τις άλλαξα με 13mm και τις εξωτερικές που είχαν 9mm έβαλα από πάνω και άλλη μόνωση 9mm. Έτσι φέτος ζεστενετε το σπίτι με πιο χαμηλή θερμοκρασία λέβητα στα σώματα γιατί δεν έχω απώλειες στην διαδρομή τον 7 μέτρων μέχρι το κολεκτερ.

Σωστά. Πέρα από τις μονώσεις που αναφέρεις, δηλαδή το κλασσικό σφουγγαράκι, οι εξωτερικές είναι μέσα σε κανάλια με επιπλέον μονωση. Οι εσωτερικές στο σπίτι, που έχουν μονωση, δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω. 

Επεξ/σία από apollo_el
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

31 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Σπιτι 110 τμ μετρια μονομωνενο δλδ οχι κελυφος αλλα καλά κουφώματα και υποτυπώδη μόνωση (20ετιας σπίτι), Θεσσαλία. Δεν εχω πετρέλαιο εχω λεβητα φ.α ατομικό 15ετιας.  Τιμή ξύλου 160 τόνος. Χρησιμοποιώ για ΖΝΧ  αέριο. /Α) Προπερσινη σεζόν στους 21 βαθμούς σταθερά 1200€ μαζι με το νερο πάντα. Β)Πέρσι (22-23) 790€ συνολικά . μέχρι τελη Γενάρη αέριο (στους 19 και 20 βαθμούς ισα.να σπάει) και το υπόλοιπο με την τζακοσομπα σκαζοντας.  Φυσικά ειναι άλλη φάση το ξύλο αλλά θέλω να δω με τη σημερινή τιμή αερίου πώς πάει.. σε ευχαριστώ 

Φαντάσου ότι σε σπίτι (με παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό σου) μεγάλης πόλης της Θεσσαλίας 1ος όροφος με θερμαινόμενες κατοικίες πάνω κάτω, με κεντρική και τον θερμοστάτη στο πάνω διαμέρισμα (λόγω περισσότερων απωλειών), ώρες λειτουργίας 8-23:00, το διαμέρισμα έχει μέση θερμοκρασία 22 βαθμούς και φτάνει μέχρι 23,7, από Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο χωρίς ΖΝΧ, πέρυσι κόστος θέρμανσης ανά διαμέρισμα >1.600€ 😂

Μάλλον πάω άμεσα για ατομικό λέβητα ε? 😀

  

18 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Αλήθεια φίλε;; κοίτα σίγουρα συμφέρει ο ατομικός μάλιστα δε αυτός ηταν αρκετά ενεργειακός στην εποχή του. Εγω μπακαλιστικα υπολόγισα ότι πέρσι αν το είχα διαρκώς στους 21β όπως προπερσι η λογική λέει οτι θα πλήρωνα τουλάχιστον 1500€ . Οπότε έκανα αμεση απόσβεση της τζακοσομπας απο πέρσι. Φέτος βέβαια μπορεί να μην πληρώσεις τοσα αν επεσε αρκετά οσο λένε.. εχω και απώλειες σαν πιο πανω οροφος που είμαι, με ημικλειστη ταρατσα(σκεπη αλλά εκατέρωθεν ανοιχτή)

10 Νοεμβρίου '23 με 3 Ιανουαρίου '24 900€ δλδ 300/διαμέρισμα. 

  

17 λεπτά πριν, korakios είπε

μη λέτε τιμές € , μόνο kw  , μια χρονιά πληρώθηκα (δεν πλήρωσα αλλά πληρώθηκα) 20€ , δε λέει κάτι

επίσης δεν υπάρχει τρόπος να συγκρίνει έστω σε γενικές γραμμές κατανάλωση ακόμα και να έμενε ο καθένας στο ίδιο σπίτι ανα σεζόν , ποστάρετε εκεί :)

Ναι δεν θυμάμαι kw. Αυτό που ξέρω είναι ότι το πρόγραμμα είναι στην ΖΕΝΙΘ για κεντρική θέρμανση με τιμή 0,055. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...