Προς το περιεχόμενο

Netflix για αρχάριους: 10+1 Tips για σένα που μόλις απέκτησες λογαριασμό


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2018 στις 2:28 ΜΜ, alucards74 είπε

Το ίδιο και εγώ. Πολύ φθηνά για το περιεχόμενο

Αν έχεις HDMI ελεύθερο , εγώ πήρα αυτό https://www.amazon.co.uk/Roku-Express-Streaming-Player-Black/dp/B076F7D71R με 40 ευρω

Και παίζει το Netflix τέλεια.

Διάβασε για αυτό και μπορεί να σου κανει

Ερωτηση, οποιοδηποτε στικακι hdmi tv box δεν κανει την δουλεια; Γιατι το netflix παιζει με chrome και firefox

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/2/2018 στις 2:13 ΜΜ, orck είπε

Θα βαλω σιγουρα netflix αλλα δεν εχω βρει φτηνο τροπο να βλεπω στην μικρη τηλεοραση του υπνοδωματιου που ειναι χαζη και δεν εχει υπηρεσια netflix, εχω ηδη ενα κουτακι για τον αποκωδικοποιητη και δεν πολυψηνομαι να γεμισω κουτακια γυρω απο την tv

καλη λυση ειναι και αυτο https://www.amazon.de/Fire-TV-Stick-mit-Alexa-Sprachfernbedienung/dp/B01ETRIS3K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1518300412&sr=8-1&keywords=fire+stick+tv+2

αν εχεις καποιον να στο στειλει απο γερμανια η μεσω καποιας υπηρεσιας parcel forwarding 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Roku Express πιστευω οτι ειναι καλυτερο που αναφερθηκε στην προηγουμενη σελιδα και με το ιδιο κοστος. Επισης το στελνουν Ελλαδα. Σαφως και στο ebay θα υπαρχουν φθηνοτερες λυσεις αλλα δεν το εχω ψαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τις αγγελίες βρίσκεις το chromecast v1 με 15 ευρώ που κάνει για netflix 100%, όμως εάν έχεις τηλεόραση 4k τότε το chromecats ultra είναι η καλύτερη επιλογή αλλά και η ακριβότερη κοντά στα 90 ευρώ.

Επεξ/σία από DJ Gx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ προσοχή σε όσους θέλουν stand alone συσκευή για Netflix. Απο τα 100δες android media players που κυκλοφορούν στο εμπόριο και Ελλάδα και Κίνα 5-6 είναι αυτά που εχουν το κατάλληλο DRM απο το Netflix για να παίζουν 4κ η και ακόμα full HD. Το 99% έχουν την εφαρμογή κανονικά αλλά η ανάλυση μερικές φορές δεν φτάνει ούτε τα 720p ,ενω μερικά φτάνουν τα 1080p μέσω πειραγμενων ROM που σε περιπτωση αναβάθμισης της εφαρμογής δεν εγγυώνται οτι θα συνεχίσουν να παίζουν.

Εγώ σταθηκα τυχερός και αγορασα το mi box της xiaomi (μονο η international version έχει το ζητούμενο DRM) πριν έρθει επίσημα Ελλάδα  από infoquest  χωρίς να έχω ενημερωθεί.

Οι πιστοποιημένες συσκευές για να φτάσουν 4κ είναι απο οσες ξέρω το mi box, nvidia shield, google chromecast

amazon fire ,apple TV 4k ,κάποια roku και κάποια wetek,  το PlayStation 4 (μπορεί και το 3 ) και το Xbox.

Οτι άλλο κυρίως απο Κίνα διαφημίζει οτι παίζει Netflix αν δεν έχει το widevine DRM θα βλέπετε ποιότητα εικόνας Αντ1 πριν γίνει hd(αισχος!!!)

 

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2018 στις 5:37 ΜΜ, greekparot είπε

Επανερχομαι με ενα αλλο προβλημα... παω να κανω εγγραφη με τον 1ο μηνα δωρεαν οπως αναφερουν... και βαζω μια χρεωστικη καρτα Visa της Τραπεζας Πειραιως και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο υπολοιπο. Επιτηδες εβαλα αυτην την καρτα για να δω αν θα με χρεωσει. Τελικα τον 1ο μηνα χρεωνει; Θα πρεπει να καταχωρησω καρτα που να εχει χρηματα μεσα;

netflix.jpg

Ειχα παθει ακριβως το ιδιο,πηγα σε ενα καταστημα Πειραιως,ρυθμισαν διορθωσαν ,δεν ξερω τι ακριβως, εφερα και δυο χαρτια που θελανε τακ τακ και εκανα μια καταθεση  για να ενεργοποιηθουν οι ρυθμισεις τους στην καρτα...Αυτο ..Δεν χρειαζεται ομως να εχεις λεφτα μεσα για να κανεις εγγραφη..Κατα τα αλλα ειμαι κανα τριμηνο στο Netflix ,πολυ ευχαριστημενος βεβαια.Οτι καλυτερο με ενα δεκαρικο το μηνα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geomos είπε

Πολύ προσοχή σε όσους θέλουν stand alone συσκευή για Netflix

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geomos είπε

Πολύ προσοχή σε όσους θέλουν stand alone συσκευή για Netflix. Απο τα 100δες android media players που κυκλοφορούν στο εμπόριο και Ελλάδα και Κίνα 5-6 είναι αυτά που εχουν το κατάλληλο DRM απο το Netflix για να παίζουν 4κ η και ακόμα full HD. Το 99% έχουν την εφαρμογή κανονικά αλλά η ανάλυση μερικές φορές δεν φτάνει ούτε τα 720p ,ενω μερικά φτάνουν τα 1080p μέσω πειραγμενων ROM που σε περιπτωση αναβάθμισης της εφαρμογής δεν εγγυώνται οτι θα συνεχίσουν να παίζουν.

Εγώ σταθηκα τυχερός και αγορασα το mi box της xiaomi (μονο η international version έχει το ζητούμενο DRM) πριν έρθει επίσημα Ελλάδα  από infoquest  χωρίς να έχω ενημερωθεί.

 

 

13 λεπτά πριν, villasg είπε

θα το παραθεσω κι εγω γιατί συμφωνω και με τους δυο και αξίζει προσοχής

θελει προσοχή το drm level αν μας ενδιαφερει το netflix hd και στη θεματάρα που εχει ανοίξει ο villasg συζητάμε λυσεις

Ενδεικτικά άλλα που το υποστηρίζουν κανονικα ειναι

  • mecool m8s pro (σχεδόν ολα τα προιόντα της σειράς)
  • Zidoo H6

Λεπτομέριες -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/663048-συσκευες-tvbox-tablets-κλπ-που-παιζουν-απροβληματιστα-netflix/

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγω εδω και λίγες μέρες στο δωρεάν μήνα, πολύ καλό το ολο πακέτο ειδικά στο θέμα τιμής ακόμα και αν δεν το μοιράζεσαι.

Εκεί που με απογοήτευσε όμως είναι στην έλλειψη υποστήριξης του Netflix app για Smart τηλεοράσεις όπου προσωπικά με μια Samsung του 2015 η εφαρμογή έχει να ενημερωθεί απο τον Φλεβάρη του 2016 με αποτέλεσμα η συγκεκριμμένη έκδοση να μην υποστηρίζει την απεικόνιση Ελληνικών υπότιτλών αλλά Αγγλικών και Τούρκικων!

Το θέμα λύνεται προφανώς με μια απλή αναβάθμιση της εφαρμογής την οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την διαθέτουν αφού δεν τίθεται θέμα αν την σηκώνει η τηλεόραση, ούτε θεωρώ οτι το Netflix έχει (?) κάποιο συμφέρον να μας ωθήσει στην αγορά νεότερης τηλεόρασης που θα διαθέτει τη νεότερη έκδοση της εφαρμογής.

Συνεπώς με βολεύει για τα μεταγλωττισμένα παιδικά για τα παιδιά μου, αλλά προσωπικά χωρίς Ελλήνικούς υπότιτλους σε ταινίες και σειρές δεν με εξυπηρετεί καθώς ακόμα και οι μεταγλωττισμένες πέρα οτι δεν αντέχονται είναι και ελάχιστες... Χώρια οτι δεν βρίσκω λογικό να φορτωθώ με επιπλέον streaming συσκευές ενω εχω υποτίθεται "Smart" TV που το βασικότερο πράγμα που διαφημίζει ειναι το Netflix.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είχα χρησιμοποιήσει παλιά τον δωρεάν μήνα του Netflix. Αν αποφασίσω να κάνω ξανά συνδρομή τώρα που ήρθε επίσημα στην ελλάδα θα έχω ξανά 1 μήνα δωρεάν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, είχα χρησιμοποιήσει παλιά τον δωρεάν μήνα του Netflix. Αν αποφασίσω να κάνω ξανά συνδρομή τώρα που ήρθε επίσημα στην ελλάδα θα έχω ξανά 1 μήνα δωρεάν?

Λογικα ναι με αλλο email ομως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, villasg είπε

Λογικα ναι με αλλο email ομως

Η κάρτα δεν παίζει ρόλο?

Επίσης ποιό πακέτο θα μου πρότεινες δεδομένου ότι θέλω να το μοιραστώ με την κοπέλα μου, άρα έξοδα δια 2 και οι τηλεοράσεις και των 2 είναι 1366*768 (φοιτητές γαρ...). Επίσης τα κινητά είναι 1920*1080.

Επεξ/σία από ASTOU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, είχα χρησιμοποιήσει παλιά τον δωρεάν μήνα του Netflix. Αν αποφασίσω να κάνω ξανά συνδρομή τώρα που ήρθε επίσημα στην ελλάδα θα έχω ξανά 1 μήνα δωρεάν?

Αλλο mail και αλλη καρτα θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Είμαι και εγω εδω και λίγες μέρες στο δωρεάν μήνα, πολύ καλό το ολο πακέτο ειδικά στο θέμα τιμής ακόμα και αν δεν το μοιράζεσαι.

Εκεί που με απογοήτευσε όμως είναι στην έλλειψη υποστήριξης του Netflix app για Smart τηλεοράσεις όπου προσωπικά με μια Samsung του 2015 η εφαρμογή έχει να ενημερωθεί απο τον Φλεβάρη του 2016 με αποτέλεσμα η συγκεκριμμένη έκδοση να μην υποστηρίζει την απεικόνιση Ελληνικών υπότιτλών αλλά Αγγλικών και Τούρκικων!

Το θέμα λύνεται προφανώς με μια απλή αναβάθμιση της εφαρμογής την οποία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την διαθέτουν αφού δεν τίθεται θέμα αν την σηκώνει η τηλεόραση, ούτε θεωρώ οτι το Netflix έχει (?) κάποιο συμφέρον να μας ωθήσει στην αγορά νεότερης τηλεόρασης που θα διαθέτει τη νεότερη έκδοση της εφαρμογής.

Συνεπώς με βολεύει για τα μεταγλωττισμένα παιδικά για τα παιδιά μου, αλλά προσωπικά χωρίς Ελλήνικούς υπότιτλους σε ταινίες και σειρές δεν με εξυπηρετεί καθώς ακόμα και οι μεταγλωττισμένες πέρα οτι δεν αντέχονται είναι και ελάχιστες... Χώρια οτι δεν βρίσκω λογικό να φορτωθώ με επιπλέον streaming συσκευές ενω εχω υποτίθεται "Smart" TV που το βασικότερο πράγμα που διαφημίζει ειναι το Netflix.

Eιχα το ιδιο προβλημα και επικοινωνησα τοσο με το  netflix οσο και με την lg.  Τελικα δεν γινεται τιποτα. Απο οτι θυμαμαι στη αρχη ο ενας το εριχνε στο αλλον. Τελικα στο netflix μου ειπε οτι δεν γινεται τιποτα γιατι η tv δεν υποστηριζει υποτιτλους σε εικονες (ή κατι τετοιο). Προσωπικα το εχω λυσει με παιδικο προφιλ στην τηλεοραση για τους μικρους και κανονικο προφιλ σε  amazon fire stick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Ούτε διακοπές, ούτε διαφημίσεις, ούτε τίτλοι αρχής!

Και το λέμε αυτό για θετικό; :D Ποιος δεν γουστάρει να βλέπει το intro του Game Of Thrones για παράδειγμα ή του Narcos;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...