Προς το περιεχόμενο

Κρυφός κώδικας ιστοσελίδας


dimitrismitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να κρύψω τον κωδικό της ιστοσελίδας μου?

Για παράδιγμα σχεδόν σ ε όλες τις ιστοσελίδες με δεξι κλικ μπορείς να δείς τον κωδικά του site  ή διάφόρων αρχείων σε άλες όμως δεν μπορείς.

Εμένα με ενδιαφέρει να κρύψω ένα css και ένα html αρχείο να μην μπορεί ο αναγνώστεις να αντιγράψει τον κωδικό μου.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει πως γίνετε?

 

Επεξ/σία από dimitrismitsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται όταν ο developer έχει χρόνο για κάψιμο και νομίζει ότι είναι έξυπνος ή αν το ζητήσει ο πελάτης, ο οποίος δεν έχει καμμία σχέση με την τεχνολογία. Αν και ειδικά για "κρύψιμο" κώδικα, είναι καθαρά θέμα κάλου developer, ο πελάτης το πολύ πολύ να ζητήσει να απενεργοποιηθεί το δεξί κλικ "για να μην μπορεί κάποιος να του κλέψει τις καλλιτεχνικές φωτογραφίες" (sic) :P

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να κρύψει κανείς την HTML και το CSS της σελίδας γιατί ο "σημαντικός κώδικας" που ίσως αξίζει κανείς να κλέψει δεν βρίσκεται εκεί αλλά σε αυτά που δεν φαίνονται (back-end).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitrismitsos είπε

Πως μπορώ να κρύψω τον κωδικό της ιστοσελίδας μου?

Για παράδιγμα σχεδόν σ ε όλες τις ιστοσελίδες με δεξι κλικ μπορείς να δείς τον κωδικά του site  ή διάφόρων αρχείων σε άλες όμως δεν μπορείς.

Εμένα με ενδιαφέρει να κρύψω ένα css και ένα html αρχείο να μην μπορεί ο αναγνώστεις να αντιγράψει τον κωδικό μου.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει πως γίνετε?

 

Να υποθέσω πως θέλουμε να κρύψουμε έναν κώδικα για να μην τον αντιγράψει κάποιος άλλος όταν "Εμείς οι ίδιοι" τον αντιγράψετε από αλλού? :rolleyes:

Ακούγεται κάπως όλο αυτό...

Όπως και να έχει οι γνωστές του είδους είτε θα έχουν τη λύση και θα το κάνουν όπως και οι αρχάριοι του είδους θα ρωτήσουν και θα τους σωθεί η λύση. 

Νομίζω πως δεν έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα :)

 

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kormos είπε

Να υποθέσω πως θέλουμε να κρύψουμε έναν κώδικα για να μην τον αντιγράψει κάποιος άλλος όταν "Εμείς οι ίδιοι" τον αντιγράψετε από αλλού? :rolleyes:

Ακούγεται κάπως όλο αυτό...

Όπως και να έχει οι γνωστές του είδους είτε θα έχουν τη λύση και θα το κάνουν όπως και οι αρχάριοι του είδους θα ρωτήσουν και θα τους σωθεί η λύση. 

Νομίζω πως δεν έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα :)

ΜΦΧ

Σωστα τα λες γίνετε και έτσι. όμως πχ για αυτο που αναφέρω τη έχω πατήσει μαι φορα είχα φτιαξεί μαι ιστοσελίδα με html και css μόνο μια πολύ μικρή παρουσίασης ενός μαγαζιού με λίγα πραγματα μεν όμως μουρατή την οπία έκατσα και κάικα με την css για να την φέρω όπως έπρεπε και ήθελε ο ενδιαφερόμενος της και τυχένει μετα από καιρο να βρίσκω ιδια σελίδα στο net και το μόνο που έχουν κάνει ειναι αν αλλαξουν εικονες φοντο και περιγραφές και στα σχόλια css να υπάρχουν ατ στοιχεία που εγω έγραψα και το htmlνα είναι αντιογραφή πιστή.γιαυτο τον λόγο ρώτησα πως μπορώ να κρύψω καποιον κωδικα γιατι οκ όλοι αντιγραφουνε αλλά κατι που δίνετε δωρεαν από τον κάτοχο που το εφτιαξε το να περνεις μια σελιδα αλουνου αντιγραφή και ν α αλλάζεις εικονες περιγραφες ειναι κλεψιμο και ειναι το γαμωτο αυτο που εσυ καιγεσε και στο τελος το εκμεταλευτε αλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrismitsos είπε

Σωστα τα λες γίνετε και έτσι. όμως πχ για αυτο που αναφέρω τη έχω πατήσει μαι φορα είχα φτιαξεί μαι ιστοσελίδα με html και css μόνο μια πολύ μικρή παρουσίασης ενός μαγαζιού με λίγα πραγματα μεν όμως μουρατή την οπία έκατσα και κάικα με την css για να την φέρω όπως έπρεπε και ήθελε ο ενδιαφερόμενος της και τυχένει μετα από καιρο να βρίσκω ιδια σελίδα στο net και το μόνο που έχουν κάνει ειναι αν αλλαξουν εικονες φοντο και περιγραφές και στα σχόλια css να υπάρχουν ατ στοιχεία που εγω έγραψα και το htmlνα είναι αντιογραφή πιστή.γιαυτο τον λόγο ρώτησα πως μπορώ να κρύψω καποιον κωδικα γιατι οκ όλοι αντιγραφουνε αλλά κατι που δίνετε δωρεαν από τον κάτοχο που το εφτιαξε το να περνεις μια σελιδα αλουνου αντιγραφή και ν α αλλάζεις εικονες περιγραφες ειναι κλεψιμο και ειναι το γαμωτο αυτο που εσυ καιγεσε και στο τελος το εκμεταλευτε αλος.

Έτσι είναι και λειτουργεί το διαδίκτυο. 

Θα επιμείνω στην αρχική μου σκέψη όμως.

Σίγουρα από το μηδέν "δεν έγραψες ούτε εσύ".

Παραμετροποίηση έτοιμου κώδικα πήρες...

Θέλω να καταλήξω ότι μην "σπας το κεφάλι σου" για τέτοια πράγματα. 

ΜΦΧ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimitrismitsos είπε

Σωστα τα λες γίνετε και έτσι. όμως πχ για αυτο που αναφέρω τη έχω πατήσει μαι φορα είχα φτιαξεί μαι ιστοσελίδα με html και css μόνο μια πολύ μικρή παρουσίασης ενός μαγαζιού με λίγα πραγματα μεν όμως μουρατή την οπία έκατσα και κάικα με την css για να την φέρω όπως έπρεπε και ήθελε ο ενδιαφερόμενος της και τυχένει μετα από καιρο να βρίσκω ιδια σελίδα στο net και το μόνο που έχουν κάνει ειναι αν αλλαξουν εικονες φοντο και περιγραφές και στα σχόλια css να υπάρχουν ατ στοιχεία που εγω έγραψα και το htmlνα είναι αντιογραφή πιστή.γιαυτο τον λόγο ρώτησα πως μπορώ να κρύψω καποιον κωδικα γιατι οκ όλοι αντιγραφουνε αλλά κατι που δίνετε δωρεαν από τον κάτοχο που το εφτιαξε το να περνεις μια σελιδα αλουνου αντιγραφή και ν α αλλάζεις εικονες περιγραφες ειναι κλεψιμο και ειναι το γαμωτο αυτο που εσυ καιγεσε και στο τελος το εκμεταλευτε αλος.

Απο οτι φαινεται ησουνα καλος στο minify παντως.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει και πολυ νοημα να το κανεις αλλα αν το θελεις:

 

HTML

<body oncontextmenu="return false;">

jQuery

$(document).bind("contextmenu",function(e){
  return false;
});

vanilla javascript

document.addEventListener("contextmenu", function(e){
    e.preventDefault();
}, false);
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και παραπάνω: "Γίνεται όταν ο developer έχει χρόνο για κάψιμο και νομίζει ότι είναι έξυπνος". Απενεργοποίησες το δεξί κλικ. So what; Υπάρχουν άλλοι 10 τρόποι να ανοίξεις developer tools. Big deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να το απενεργοποιήσει, δικαίωμα του. Υπάρχουν πολύ λίγες περιπτώσεις όπου όχι η απενεργοποίηση αλλά το contextmenue override είναι χρήσιμο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αυτό, αλλά και πάλι. Σε κάποιο web app τύπου gmail, dropbox κλπ πιθανόν να χρειαστεί να πειράξεις το UX με σκοπό να προσθέσεις λειτουργικότητα, την οποία χρειάζεται και αναζητά ο χρήστης. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το θεωρώ μέγιστη τρολιά που μόνο καλό δεν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...