Προς το περιεχόμενο

Κρυφός κώδικας ιστοσελίδας


dimitrismitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vadou είπε

Στο χέρι σου είναι να εκπαιδεύσεις τον πελάτη σου.

 

Αυτό ακριβώς και δεν χρειάζεται να είσαι εκπαιδευτικός, επιχειρήματα  χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά αρμόζει και η γνωστή έκφραση "πάρε χασάπη λεφτά και δως μου κρέας". :P

Σωστό είναι να ενημερώνεται ο Χ πελάτης για το τι ακριβώς ζητάει. Αν κατανοήσει τότε κανένας δεν θα ζητάει απερίσκεπτα πράγματα :rolleyes:

 

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 12:52 ΠΜ, dimitrismitsos είπε

Πως μπορώ να κρύψω τον κωδικό της ιστοσελίδας μου?

Για παράδιγμα σχεδόν σ ε όλες τις ιστοσελίδες με δεξι κλικ μπορείς να δείς τον κωδικά του site  ή διάφόρων αρχείων σε άλες όμως δεν μπορείς.

Εμένα με ενδιαφέρει να κρύψω ένα css και ένα html αρχείο να μην μπορεί ο αναγνώστεις να αντιγράψει τον κωδικό μου.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει πως γίνετε?

 

Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να αποκρύψεις τον κώδικα σου για τον λόγο ότι εσύ στέλνεις στον χρήστη τον ίδιο τον κώδικα και ο browser του τον επεξεργάζεται και εμφανίζει την σελίδα. Και  ας πούμε ότι υπήρχε κάτι τέτοιο <body hidecode = "true" > Θα ήταν στο χέρι του browser το πως θα το διαχειριστεί. Άρα και πάλι θα υπήρχε σίγουρα έστω και ένας browser όπου δεν θα του έδινε σημασία στο συγκεκριμένο attribute και πάλι θα σου έκλεβαν το layout.

Πως κάποιοι πουλάνε layouts και δεν τα κλέβουν;
Εδώ δεν έχω να σου δώσω συγκεκριμένες οδηγίες αλλά hints. Πνευματικά δικαιώματα. Αν νομίζεις ότι έχεις κάνει κάτι πρωτότυπο και έχεις αφιερώσει πολύ ώρα πάνω του, ο μόνος τρόπος για να το προστατέψεις είναι αυτός. Βέβαια αν κάποιος και πάλι σου κλέψει το layout στην καλύτερη να τον φρενάρεις με ένα εξώδικο, στην χειρότερη πας δικαστικά, αυτά όμως θα στα εξηγήσει καλύτερα ένας δικηγόρος. Βάση πάντως αυτών που φτιάχνεις και το πόσο αξίζουν για εσένα, εσύ αποφασίζεις αν θα φτάσεις μέχρι εκεί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παρθενογέννηση πέθανε, αν το κατανοήσεις μετά θα σταματήσεις να σκέφτεσαι μήπως κάποιος σου κλέψει τον κώδικα .. και δή ενός html/css "κώδικα.." ή ενός js snippet.. εδώ δεν αγχωνόμαστε εμείς που κάνουμε λογισμικό.

Αγχώσου με πιο παραγωγικά πράγματα, έτσι και αλλιώς καλό είναι να σε αντιγράφουν, δημιουργείς τάση... λέμε τώρα γιατί στο τέλος της ημέρας κανείς δε θα δώσει μια για τον html/css κωδικά σου τον οποίο μόνο εσύ θεωρείς τόσο "μοναδικό".

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/11/2018 στις 12:52 ΠΜ, dimitrismitsos είπε

Πως μπορώ να κρύψω τον κωδικό της ιστοσελίδας μου?

Για παράδιγμα σχεδόν σ ε όλες τις ιστοσελίδες με δεξι κλικ μπορείς να δείς τον κωδικά του site  ή διάφόρων αρχείων σε άλες όμως δεν μπορείς.

Εμένα με ενδιαφέρει να κρύψω ένα css και ένα html αρχείο να μην μπορεί ο αναγνώστεις να αντιγράψει τον κωδικό μου.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει πως γίνετε?

 

Μόνο η php δεν μπορεί να αναγνωριστεί από Instect element, cntrl + u κτλ...
Ότι είναι σε HTML5, HTML, css Κτλ...δυστυχώς μπορούν και να τα πάρουν αλλά και να κοινοποιήσουν όλο το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...