Προς το περιεχόμενο

Ξένες σειρές και ποιότητα


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να πω ότι τελευταία έχω ξενερώσει με τις ξένες σειρές.

Θυμάμαι παλιά που έβλεπα το lost ή το breaking bad π.χ. και την αγωνία μου να δω το επόμενο επεισόδιο σαν να ήμουν εθισμένος.Πλέον καμία σειρά δεν μου προκαλεί κάτι τέτοιο δηλαδή αγωνία να δω τη συνέχεια ή το επόμενο επεισόδιο.Πολλές φορές πάω να δω κάποιο επεισόδιο και το παρατάω στη μέση.Τίποτε.Αδιαφορία.

Έχω ξενερώσει ή όντως οι σημερινές σειρές είναι απλά μία προχειρότητα με σενάρια πλοκή και γυρίσματα της πλάκας (σαν τις Ελληνικές ταινίες της 10ετίας του 80)  που δεν προκαλούν ενδιαφέρον όπως παλαιότερες;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο οταν βγηκε το lost εχεις δει καμια 50αρια σειρες, λογικο να μην εχεις τον ιδιο ενθουσιασμο.

Το lost περα απο το γεγονος οτι ηταν μια εντυπωσιακη και ακριβη (ιδιως ο πιλοτος) παραγωγη συνεπεσε με την αναπτυξη της DSL στην Ελλαδα. Για μενα ηταν η πρωτη σειρα που κατεβασα και ειχα μεινει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον οι σειρες δεν στηριζονται τοσο στα cliffhangers οσο lost, prison break, 24 αλλα ειναι πολυ πιο πανω σε σκηνοθεσια, διαλογους και production value. Πες καποιες σειρες που δεν σου αρεσαν να δουμε αν υπαρχει κατι να προτεινουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papoys και εγω στην ακριβως ιδια φαση ειμαι. Περα απο GOT που οντως οσο περνανε οι σαιζον το ενδιαφερον αυξανεται, τις υπολοιπες τις παρακολουθω με ψιλο αδιαφορια. Και δεν ειναι οτι δεν εχουν βρει αλλες καλες, true detective , fargo κτλ ειναι εξαιρετικες, αλλα ολοι εμεις που ξεκινησαμε καπου το 2004 εχουμε μαλλον παθει overdose.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Λοστ το φέρνεις ως παράδειγμα καλής σειράς εν έτι 2018; Σα να μη μεσολάβησε μία δεκαετία.

Κριτήριο για καλή σειρά είναι η "αγωνία" που προκαλεί ένα κλιφχάνγκερ στο τέλος ενός (τίγκα στο φίλλερ) μέτριου επεισοδίου; 

Θεωρώ ότι πλέον βγαίνουν απίστευτα καλοδουλεμένες παραγωγές σε όλα τα επίπεδα, που σε κρατάνε με το βάθος των χαρακτήρων, τον τρόπο που ξετυλίγεται η πλοκή, τις ερμηνείες που επιδέχεται το κόνσεπτ της σειράς, κλπ κλπ.

Μετά συνυπολόγισε σκηνικά / κοστούμια / διεύθυνση φωτογραφίας / ερμηνείες ηθοποιών κλπ.

Και ξαναέλα να μου πεις για το Λοστ :P

 

Α επίσης δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γουστάρουμε όλοι τις ίδιες σειρές.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα ήθελα να πω ότι τελευταία έχω ξενερώσει με τις ξένες σειρές.

Θυμάμαι παλιά που έβλεπα το lost και την αγωνία μου να δω το επόμενο επεισόδιο σαν να ήμουν εθισμένος.

Ε, με το Lost όλοι το είχαμε πάθει γιατί μας έδινε, μας ξανάδινε, περιμέναμε να δούμε που το πάει και wow και wtf κλπ, και στο τέλος αποδείχτηκε ότι έγραφαν ο,τι να ΄ναι... :lol:

Και εμένα άμα μου πεις, να γράψω ο,τι να ναι, γράφω και γαμώ τις σειρές!! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, McNerd είπε

Το Λοστ το φέρνεις ως παράδειγμα καλής σειράς εν έτι 2018; Σα να μη μεσολάβησε μία δεκαετία.

Κριτήριο για καλή σειρά είναι η "αγωνία" που προκαλεί ένα κλιφχάνγκερ στο τέλος ενός (τίγκα στο φίλλερ) μέτριου επεισοδίου; 

Θεωρώ ότι πλέον βγαίνουν απίστευτα καλοδουλεμένες παραγωγές σε όλα τα επίπεδα, που σε κρατάνε με το βάθος των χαρακτήρων, τον τρόπο που ξετυλίγεται η πλοκή, τις ερμηνείες που επιδέχεται το κόνσεπτ της σειράς, κλπ κλπ.

Μετά συνυπολόγισε σκηνικά / κοστούμια / διεύθυνση φωτογραφίας / ερμηνείες ηθοποιών κλπ.

Και ξαναέλα να μου πεις για το Λοστ :P

Α επίσης δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γουστάρουμε όλοι τις ίδιες σειρές.

Preach, brother.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρακολουθείτε ότι πιο mainstream υπάρχει λογικό είναι να παθαίνεις overdose κάποια στιγμή. Mad Men, Six Feet Under, Sopranos, Twin Peaks, Louie, The Knick κανείς? Και ένα σωρό άλλες βρετανικές τύπου Happy Valley, Broadchurch,Luther,The Missing,Unforgotten. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οι πιο πολλες απο αυτες που εβαλες ειναι εξαιρετικες αλλα δεν ειναι "καινουργιες".

Για το λοστ τα εχουμε συζητησει 400 φορες.........ειμαστε 2 διαφορετικες σχολες που ποτε δεν προκειται να συμφωνησουμε. Εγω σε περιοδους ξηρασιας, οπως τωρα για παραδειγμα, ακομα το βαζω να το δω να ξεχαρμανιασω(κολλημενος το ξερω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

Ε, με το Lost όλοι το είχαμε πάθει γιατί μας έδινε, μας ξανάδινε, περιμέναμε να δούμε που το πάει και wow και wtf κλπ, και στο τέλος αποδείχτηκε ότι έγραφαν ο,τι να ΄ναι... :lol:

Και εμένα άμα μου πεις, να γράψω ο,τι να ναι, γράφω και γαμώ τις σειρές!! :D

Ναι γιατί τώρα έχουν ξεσκιστεί στις ιδέες και στα φοβερά σενάρια.:P 

Πιθανώς αυτό που είπαν πολλοί.Μετά το lost και την τεράστια επιτυχία όλο το χόλυγουντ έγραφε σειρές ότι νάναι για όλα τα κανάλια  με αποκορύφωμα τη δημιουργία του Netflix το οποίο μάλλον θα είναι η ταφόπλακα γιατί ο κόσμος θα πάρει ατελείωτες δόσεις σειρών και στο τέλος θα τους γυρίσει την πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, papoys1 είπε

...Τίποτε.Αδιαφορία...

Η εμπειρία της ζωής ισοπεδώνει τα πάντα...ακόμα και το ενδιαφέρον για τις τηλεοπτικές σειρές..(κοινώς άρχισες να γερνάς:P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2018 στις 1:50 ΜΜ, DJTaurus είπε

Αν παρακολουθείτε ότι πιο mainstream υπάρχει λογικό είναι να παθαίνεις overdose κάποια στιγμή. Mad Men, Six Feet Under, Sopranos, Twin Peaks, Louie, The Knick κανείς? Και ένα σωρό άλλες βρετανικές τύπου Happy Valley, Broadchurch,Luther,The Missing,Unforgotten. 

Plus Inside No 9.

Επι τη ευκαιρια, το Happy Valley ανανεωθηκε για μια ακομη σεζον. Αγνωστο ακομα για το ποτε αλλα υπεροχα νεα οπως και να'χει. Εξαιρετικα ποιοτικη σειρα.

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ποιοτικο ειναι το The A Word. Μια ματια που προσπαθει να ριξει στο πως ειναι να εχεις ενα αυτιστικο παιδι και τι σημαινει για το παιδι το ιδιο. Τα taboo γυρω απο την κατασταση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλή σειρά είναι και το Leverage. (Το αναφέρει κάποιος άλλος συμφορουμίτης σε αυτή την λίστα). Είναι πολύ καλή σειρά με μια ομάδα απατεώνων γενικά (εκτός από τον αρχηγό τους που δεν έχει παράνομο παρελθόν) οι οποίοι δρούν σαν ένα είδος Ρομπέν των δασών χρησιμοποιώντας τις ικανότητές τους στην απάτη προκειμένου να εξαπατήσουν άλλους απατεώνες και να βοηθήσουν ανυπεράσπιστα  (ακόμα και από τον νόμο) θύματα. Έχει πολύ πλάκα. Όλες οι σεζόν είναι στο Dailymotion. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...