Προς το περιεχόμενο

Ξένες σειρές και ποιότητα


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι καλες σειρες εχουν φτασει σε πολυ μεγαλα επιπεδα ποιοτητας. Αλλα υπαρχει πολυ μεγαλη πληθωρα σειρων που προσωπικα πιστευω οι περισσοτερες ειναι μετριες στην καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ αλλα δεν μπορείς να λες ότι το breaking bad σε κρατουσε σε αγωνία να δεις τι θα γίνει. Κυρίως οι πρώτες 2 σεζόν που με το ζόρι είδα. Στηρίζεται σε 1-2 ιστορίες και δεν έχει και ιδιαίτερη αγωνία. Εννοείται ότι και σήμερα υπάρχουν απίστευτες σειρές που δεν κοιμάσαι αν δεν δεις το επόμενο επεισόδιο. Ένα παράδειγμα είναι το the 100. Πέρα από αυτό εγώ έχω δει 13 reasons why το οποίο ήταν εξαιρετικό, big litte lies(ίσως δεν έχει τόσο αγωνία για το επόμενο επεισόδιο αλλά έχει αλλά στοιχεία που το κάνουν να ξεχωρίζει )  το υπέρτατο riverdale Αν σαρεσουν τα εφηβικά και άλλα τόσα που έχουν γίνει διάσημα. Γενικά Αν το παρακολουθείς το θέμα "σειρές" θα δεις ότι υπάρχουν πολλές αξιόλογες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαφωνώ. Οι σειρές όλο και καλυτερεύουν απλώς χάνεται ο ενουσιασμός της πρώτης επαφής με το είδος. 

Προσωπικά αντλώ την ίδια ευχαρίστηση και εθίζομαι όπως και τότε, πριν από 13 χρόνια με το Nip Tuck, Lost, Prison Break. 

Τελευταία ανακαλύπτω και τις βρετανικές και έχω κατενθουσιαστεί.

Εκτός από αυτές που αναφέρατε (κορυφαίες το Happy Valley και το Luther), σας προτείνω ανεπιφύλακτα το Line of Duty. Πραγματικά πολύ ωραία σειρά που καταφέρνει συχνά πυκνά να με κάνει να το ζω όσο λίγες! 

 

Και μην ξεχάσω και το καταπληκτικό Casa De Papel που με έκανε να δω 5 επεισόδια (50λεπτα!)  στη σειρά μετά από χρόοοονια χαχα! 

Επεξ/σία από maximusgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, maximusgr είπε

Line of Duty

Ω ναι. Το ειχα ξεχασει εντελως αυτο. Συνδυαζει καλες ερμηνειες και εχει σε πληθωρα την αγωνια να δεις πως θα εξελιχθει στο επομενο επεισοδιο. Γρηγορο ρυθμο επισης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, maximusgr είπε

Εκτός από αυτές που αναφέρατε (κορυφαίες το Happy Valley και το Luther)

Τώρα το παρακολουθώ και είναι εκπληκτικό. Κρίμα που το τελειώνω :(. Να είναι καλά το IMDB που μπορεί να σου προτείνει παρόμοιες σειρές με ότι του ζητήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο, τιδηποτε πάρεις σε overdose κάποια στιγμή θα σε χαλάσει . Καλή επιλογή χρειάζεται ανάλογα με τα γούστα σου και να μη διστάζεις να σταματήσεις να βλέπεις μια σειρά όταν σε χαλάσει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik5163 είπε

Τώρα το παρακολουθώ και είναι εκπληκτικό. Κρίμα που το τελειώνω :(. Να είναι καλά το IMDB που μπορεί να σου προτείνει παρόμοιες σειρές με ότι του ζητήσεις.

Δυστυχώς έχουν μικρή διάρκεια αυτά τα Αγγλικά. Πάντως ετοιμάζεται νέο Luther και στη συνέχεια καί  Happy Valley. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, maximusgr είπε

Δυστυχώς έχουν μικρή διάρκεια αυτά τα Αγγλικά. Πάντως ετοιμάζεται νέο Luther και στη συνέχεια καί  Happy Valley. 

Το happy valley το έχω στα υπόψη να το δω. Ο νέος Luther καλοδεχούμενος :-).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/02/2018 στις 6:20 ΠΜ, papoys1 είπε

Θα ήθελα να πω ότι τελευταία έχω ξενερώσει με τις ξένες σειρές.

Θυμάμαι παλιά που έβλεπα το lost ή το breaking bad π.χ. και την αγωνία μου να δω το επόμενο επεισόδιο σαν να ήμουν εθισμένος.Πλέον καμία σειρά δεν μου προκαλεί κάτι τέτοιο δηλαδή αγωνία να δω τη συνέχεια ή το επόμενο επεισόδιο.Πολλές φορές πάω να δω κάποιο επεισόδιο και το παρατάω στη μέση.Τίποτε.Αδιαφορία.

Έχω ξενερώσει ή όντως οι σημερινές σειρές είναι απλά μία προχειρότητα με σενάρια πλοκή και γυρίσματα της πλάκας (σαν τις Ελληνικές ταινίες της 10ετίας του 80)  που δεν προκαλούν ενδιαφέρον όπως παλαιότερες;;;

Διαφωνω 100%, η ποιοτητα εχει ανεβει κατακορυφα, εννοειται υπαρχουν και πολυ κακες σειρες

Το netflix μονο να παρεις φετο μας εδωσε τρομερες σειρες Dark, The end of the fucking world, The Punisher, Ozark αν και σε καποια μονο ως publisher και οχι παραγωγη, μας δινει τρομερο υλικο καθε χρονο

Απο sitcoms εχουμε πολυ καλυτερα για μενα απο τα παλιοτερα, Silicon Valley να ειναι το αγαπημενο μου ever 

Βεβαια υπαρχουν και καναλια οπως CW και syfy που εχουν συγκεκριμενο κοινο και βγαζουν συγκεκριμενο υλικο που προσωπικα μου αρεσει αν και δεν ειναι οτι πιο ποιοτικο

Για το lost που γραφεις ποτε δεν ημουν οπαδος της σειρας αν και την παρακολουθουσα, δε τη θεωρω ποιοτικη σε καμια περιπτωση, απλα ηταν κατι το διαφορετικο για τοτε και ειδαμε ολοι πως κατεληξε, το breaking bad πολυ καλη σειρα, αν ψαχνεις κατι αναλογο θα προτεινα Better call Saul + Ozark

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, maximusgr είπε

Δυστυχώς έχουν μικρή διάρκεια αυτά τα Αγγλικά. Πάντως ετοιμάζεται νέο Luther και στη συνέχεια καί  Happy Valley. 

Ευτυχώς εχουν μικρή διαρκεια. Η μεγαλύτερη πληγή των σειρών ειναι το ξεχείλωμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2018 στις 7:20 ΠΜ, papoys1 είπε

Θα ήθελα να πω ότι τελευταία έχω ξενερώσει με τις ξένες σειρές.

Θυμάμαι παλιά που έβλεπα το lost ή το breaking bad π.χ. και την αγωνία μου να δω το επόμενο επεισόδιο σαν να ήμουν εθισμένος.Πλέον καμία σειρά δεν μου προκαλεί κάτι τέτοιο δηλαδή αγωνία να δω τη συνέχεια ή το επόμενο επεισόδιο.Πολλές φορές πάω να δω κάποιο επεισόδιο και το παρατάω στη μέση.Τίποτε.Αδιαφορία.

Έχω ξενερώσει ή όντως οι σημερινές σειρές είναι απλά μία προχειρότητα με σενάρια πλοκή και γυρίσματα της πλάκας (σαν τις Ελληνικές ταινίες της 10ετίας του 80)  που δεν προκαλούν ενδιαφέρον όπως παλαιότερες;;;

Κατ αρχήν για να δει κανεις lost ή breaking bad πρέπει να έχει πολύ διαθέσιμο χρόνο. Για το lost αποδειχθηκε οτι καλώς έπραξα και δε το άγγιξα αφού το τέλος του δυσαρέστησε τους περισσότερους. Το breaking bad, ειναι μια σειρά που θέλει 2 κυκλους για να ξεκινήσει το ενδιαφέρον κομμάτι, οπότε και πάλι το άφησα αφου με κουρασε στα πρωτα επεισόδια.

Σειρές οπως το prison break που ειχαν δράση απ την αρχη, το nip tuck που ήταν αυτοτελή με μια σαπουνόπερα να διαδραματίζεται απο πίσω, το criminal minds, δεν κουράζουν, και ειναι αυτό που λέει η λέξη. Σειρές.

Πλέον σειρές οπως το the dark, to the night of, το stranger things, το taboo, το παλαιότερο "the Killing", blinspot και φυσικά τα κλασικα πλέον vigings, GOT σου κρατάνε το ενδιαφέρον, περνόντας ευχάριστα την ώρα σου, χωρις να σε κουράζουν σε καμία περίπτωση. 

Θεωρώ λοιπόν οτι οι νέες σειρές ειναι ποιοτικότερες ακριβως επειδη δε θες να φθάσεις απευθειας στο τέλος αλλά να παρακολουθησεις τη πλοκή. Το λοστ χάθηκε απ την ιστορία διοτι ο κόσμος παρακαλούσε να τελειώσει πλέον. Και όταν τελείωσε ξενέρωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Lost ο κόσμος παρακαλούσε(/σαμε) να τελειώσει όχι επειδή είχε κουράσει αλλά για να αποκαλυφθεί το τι τελικά γίνεται. Αρκετούς τους κάλυψε το φινάλε, άλλους (περισσότερους) όχι. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι το ταξίδι δεν ήταν απολαυστικότατο. Όπως και στον Dexter τα ίδια. Το Prison break μετά τη δεύτερη σεζόν δε βλεπόταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...