Προς το περιεχόμενο

προστασία από το facebook -υπάρχει;


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προάλες απάντησα εδώ στο ινσόμμνια σε ένα τόπικ, νομίζω στα Νέα ήταν, και πρόσθεσα τη φράση "ούτε εγώ έχω πια FB"

Αποτέλεσμα: Το ίδιο βράδυ έλαβα email από το FB -για πρώτη φορά από τότε που έκλεισα το λογαρ- που μου έλεγε αν θέλω να ξαναγυρίσω στην πλατφόρμα αρκεί μόνο να πάω στο τάδε λινκ.

ΤΙ φάση; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν διαγράφεις το προφίλ σου στο Facebook, δεν γίνεται αμέσως η διαγραφή από τον server.  Σου δίνουν μια περίοδο μερικων εβδομαδων αν θες να επιστρέψεις.  

Αν περάσει αυτή η περίοδος γίνεται η μόνιμη διαγραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Όταν διαγράφεις το προφίλ σου στο Facebook, δεν γίνεται αμέσως η διαγραφή από τον server.  Σου δίνουν μια περίοδο μερικων εβδομαδων αν θες να επιστρέψεις.  

Αν περάσει αυτή η περίοδος γίνεται η μόνιμη διαγραφή. 

εχουν περασει σχεδον 2 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραβηγμένο, αλλά λογικά:

Έχεις το ίδιο email για login εδώ στο site, με το email για login στο Facebook. Ένα ΑΙ "διαβάζει" αυτό που γράφεις εδώ, αφού σε ξέρει σαν ίδιο χρήστη. Όταν αναφερθεί κάτι σχετικό με facebook, το αναλύει και επιλέγεται η χρονική περίοδος ως η κατάλληλη χρονική στιγμή να σταλθεί το φασόν email.

Γίνεται.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μπήκες σε κάποια σελίδα του facebook να δεις κάτι χωρίς να έχεις λογαριασμό και μετά να μπήκες στο mail σου την ίδια session του browser και να διάβασε τα cookies σου. Αφού υπάρχει το email σου στην database τους και έδειξες ενδιαφέρον ας το πούμε έτσι ήρθε αυτομάτως το email.

Είναι μανούλες στο να σου παρακολουθούν τα cookies ακόμα και χωρίς να έχεις λογαριασμό.  Μπορεί από την άλλη να ήταν τυχαίο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ο eliasjuve εχει δικιο, ο browser την εκανε τη δουλεια. Και νομιζα οτι ειχα αυστηρες ρυθμισεις στον Firefox γιατι εχω βαλει και ενα addon για clear cookies.

26 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τραβηγμένο, αλλά λογικά:

Έχεις το ίδιο email για login εδώ στο site, με το email για login στο Facebook. Ένα ΑΙ "διαβάζει" αυτό που γράφεις εδώ, αφού σε ξέρει σαν ίδιο χρήστη. Όταν αναφερθεί κάτι σχετικό με facebook, το αναλύει και επιλέγεται η χρονική περίοδος ως η κατάλληλη χρονική στιγμή να σταλθεί το φασόν email.

Γίνεται.

(δεν ηταν το ιδιο mail με ινσομνια.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ομολογουμένως τα cookies είναι πιο πιστευτή/πιθανή λύση.

Το άλλο δεν αποκλείεται να συμβαίνει πάντως σε λίγο καιρό. Σαν συνέχεια των προσωπικών διαφημίσεων που πλεόν βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, Sheogorath said:

Γίνεται.

Θεωρητικά μόνο. Πρακτικά όχι.

40 minutes ago, eliasjuve said:

Υπάρχει περίπτωση να μπήκες σε κάποια σελίδα του facebook να δεις κάτι χωρίς να έχεις λογαριασμό και μετά να μπήκες στο mail σου την ίδια session του browser και να διάβασε τα cookies σου.

Αν μπορούσε να διαβάσει τα cookies σου δε θα υπήρχε το ιντερνετ όπως το ξέρουμε.

Ακριβώς το γεγονός ότι δε μπορεί να διαβάσει τα cookies σου είναι συνήθως το μόνο πράγμα που σε προστατεύει από το να μπεί στο μέιλ σου οποιοδήποτε με ελάχιστη ως καθόλου προσπάθεια.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, defacer είπε

Θεωρητικά μόνο. Πρακτικά όχι.

Αν μπορούσε να διαβάσει τα cookies σου δε θα υπήρχε το ιντερνετ όπως το ξέρουμε.

Ακριβώς το γεγονός ότι δε μπορεί να διαβάσει τα cookies σου είναι συνήθως το μόνο πράγμα που σε προστατεύει από το να μπεί στο μέιλ σου οποιοδήποτε με ελάχιστη ως καθόλου προσπάθεια.

Ναι, είναι υλοποιήσιμο θεωρητικά. Όχι πραγματοποιείται τώρα. Δεν το έθεσα ξεκάθαρα.
Το δεύτερο ναι, δεν μπορεί να δει τα session cookies, αλλά τα search history το βλέπει/χρησιμοποιεί τουλάχιστον η Google για προσωπικά google ads. Ναι, θα μου πεις είναι ίδια εταιρία, αλλά δεν αποκλείεται αυτές οι πληροφορίες να πωλούνται και σε τρίτους.

Σαφώς το session cookie είναι "κρυπτογραφημένο/απαραβίαστο", όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoritikos είπε

Όταν διαγράφεις το προφίλ σου στο Facebook, δεν γίνεται αμέσως η διαγραφή από τον server.  Σου δίνουν μια περίοδο μερικων εβδομαδων αν θες να επιστρέψεις.  

Αν περάσει αυτή η περίοδος γίνεται η μόνιμη διαγραφή. 

Νομίζω δεν γίνεται μόνιμη διαγραφή.

Δεν μου κάνει εντύπωση, εδώ δείχνουν διαφημίσεις σύμφωνα με το τι τι λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύσεις για τα cookies είναι να βάλεις έναν adblocker με φίλτρο για τα social media ή και ένα privacy protection addon σαν το ghostery να κόβει τα πάντα.

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις όπως να ρυθμίσεις τον browser να κρατάει cookies μέχρι την έξοδο κ.α. .

26 λεπτά πριν, defacer είπε

 

Αν μπορούσε να διαβάσει τα cookies σου δε θα υπήρχε το ιντερνετ όπως το ξέρουμε.

Ακριβώς το γεγονός ότι δε μπορεί να διαβάσει τα cookies σου είναι συνήθως το μόνο πράγμα που σε προστατεύει από το να μπεί στο μέιλ σου οποιοδήποτε με ελάχιστη ως καθόλου προσπάθεια.

Φυσικά και κάνει tracking στα cookies. Δεν διαβάζει τα μέηλ σου.

https://www.theguardian.com/technology/2015/mar/31/facebook-tracks-all-visitors-breaching-eu-law-report

Επεξ/σία από eliasjuve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...