Προς το περιεχόμενο

προστασία από το facebook -υπάρχει;


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το Google now είχε ακουστεί αυτό με το μικρόφωνο επειδή είναι η λειτουργία του τέτοια. Αν γίνεται πάντως αυτό μπορεί να φανεί από την χρήση αποθηκευτικού χώρου αλλά και των δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, defacer είπε

Το κουμπάκι προφανώς κάνει αυτό που του λέει το facebook να κάνει, όπως και το submit reply στο insomnia κάνει ότι του λέει το insomnia να κάνει.

Δε θα έλεγα ότι το "αν ανοίξει κάποιος το browser δε θα είναι ήδη μέσα στο προφίλ σου" είναι διακοσμητικό.

Στο ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να συνδέσει κάποιος δύο άτομα.

Στο παρελθόν έκανα έρευνα πάνω στο τι παίζει για κάποια δουλειά και θυμάμαι πως σε κάποιες φάσεις έμεινα έκπληκτος παρόλο που οι κινήσεις μου ήταν πολύ μετρημένες και προσεκτικές όταν μου έβγαζε friend suggestion ανάμεσα σε κάποια από τα dummy accounts που χρησιμοποιούσα. Όταν όμως εκ των υστέρων καθόμουν να σπάσω το κεφάλι μου τι έγινε, πάντα στο τέλος κατέληγα σε κάτι που είναι "προφανές" αν το σκεφτείς έχοντας δει το αποτέλεσμα.

Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά δυσκολεύομαι πάρα μα πάρα πολύ να πιστέψω πως αυτό που λες σημαίνει αυτό που καταλαβαίνει κάποιος στην καφετέρια όταν το ακούει. Και για πρακτικούς αλλά και για λόγους PR.

Αν βρει κάποιος σχετική αναφορά το συζητάμε περισσότερο.

Έκανα λάθος, αυτοί το αρνήθηκαν. Απλά είχανε γράψει πολλοί ότι συμβαίνει και μου έμεινε έτσι στο μυαλό. Εδώ το είχα διαβάσει:

Δεν το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει πάντως, όλοι αυτοί που το γράφουν ήταν απλά σύμπτωση; Τεχνικά δε νομίζω να μη γίνεται αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, zio10 said:

Δεν το θεωρώ απίθανο να συμβαίνει πάντως, όλοι αυτοί που το γράφουν ήταν απλά σύμπτωση; Τεχνικά δε νομίζω να μη γίνεται αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

Αν θέλεις την επαγγελματική μου γνώμη, όλοι αυτοί που γράφουν (α) μιλάνε χωρίς να ξέρουν ούτε γι' αστείο τα πολύ βασικά έστω που απαιτούνται σε τεχνικό επίπεδο, (β) θεωρούν τον εαυτό τους παντογνώστη όσον αφορά το ποιός έκανε τι και πότε, οπότε αφού "δεν το είχε αναφέρει ποτέ πουθενά" η μόνη εξήγηση είναι πως το facebook παρακολουθεί τα μικρόφωνά τους, και (γ) δε νιώθουν αρκετά από λογική/διαλεκτική για να καταλάβουν πως το μόνο σκεπτικό με το οποίο από τις παρατηρήσεις που έκαναν εξάγεται το συμπέρασμα που έβγαλαν είναι conspiracy theories. Γιατί αν το σκεπτικό ήταν "τι θεωρείς πιθανότερο", η σωστή απάντηση είναι "θεωρώ πιθανότερο ότι κάπου τα σύνδεσες εκεί που σε έβλεπε το facebook και δεν το θυμάσαι ή δεν το κατάλαβες".

Δε θέλω να πω ότι είναι τεχνικά αδύνατο (δεν είναι, για έναν συγκεκριμένο άνθρωπο) ούτε πως αποκλείεται ποτέ να συμβεί (δεν είμαι μάντης). Αλλά σε μένα τουλάχιστον το gut feeling ότι δε μπορεί να συμβαίνει αυτό το πράγμα βασίζεται σε πράγματα που ξέρω, όχι σε πράγματα που δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχουν.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφερω και εγω οτι σχετικα με τις κουβεντες που κανω(οχι on line)το fb μου πεταει αναλογες διαφημησεις χωρις να κανω αναλογες αναζητησεις στο google...αν πχ μιλαω με την δικια μου για οδοντοκρεμες θα σκασει διαφημηση της oral b πχ...

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anastazio είπε

Να αναφερω και εγω οτι σχετικα με τις κουβεντες που κανω(οχι on line)το fb μου πεταει αναλογες διαφημησεις χωρις να κανω αναλογες αναζητησεις στο google...αν πχ μιλαω με την δικια μου για οδοντοκρεμες θα σκασει διαφημηση της oral b πχ...

Θεωριες συνομωσιας,αστα σε προλαβε ο defacer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φμπουκ, ναι όντως σε παρακολουθεί, όπως και η γκουγκλ, και οι υπηρεσίες (προϊόντα) της. Δεν  το έχουν κρυφό, στο λένε, το αναγράφει στου όρους χρήσεις, που συμφωνείς αναγκαστικά, πριν ολοκληρώσεις την εγγραφή..
Αναγράφεται και στις άδεις στο μάρκετ.
Θα ψάξουν, με κάθε μέσω, τις πληροφορίες που μοιράζεις εσύ, απλόχερα.  Cookies.
Στο ιντερνετ, δε μπορείς να κρατήσεις τίποτα κρυφό. Ο καθένας, γνωρίζει τον άλλο, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο, κάποιοι σε ξέρουν καλύτερα και από σένα.

 **** Επίσης, γίνεται να διαγράψεις (όχι απενεργοποιήσεις) οριστικά, κάθε λογαριασμό σου, αλλά σίγουρα, δεδομένα μένουν στο database της κάθε εταιρίας. ****
 

Προσωπικά, δεν έχω πουθενά λογαριασμό και τίποτα, πλην του email για τον λογαριασμό, και το λογαριασμό καθ' αυτό, στο insomnia.

Παρ' όλα αυτά γνωρίζω άριστα, πως είμαι φακελωμένος σε όλες τις εταιρίες, και γνωρίζουν για μένα. Και είμαι μόνο 22.....( τώρα το γνωρίζεται και 'σεις)

   Την καλημέρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραθέσω ένα γεγονός, το οποίο μου συνέβη πριν αρκετά χρόνια, περίπου 10, αν θυμάμαι καλά.

Ήμουν χρήστης μίας δωρεάν εφαρμογής για desktop. Είχε και τα θετικά της, αλλά και μερικά αρνητικά. Επίσης υπήρχε και pro έκδοση, επί πληρωμή. Υπήρχαν επίσης και αρκετά φόρουμς στα οποία έγραφαν διάφοροι τη γνώμη τους και για την εφαρμογή αυτή. Η εφαρμογή αναπτυσσόταν όχι από Έλληνα.

Κάποια στιγμή, έγραψα και γω σε ένα ελληνικό φόρουμ τη γνώμη μου για την εφαρμογή η οποία περιείχε και τα 1-2 αρνητικά. Την επόμενη μέρα κιόλας, μου ήλθε μήνυμα στο mail από το δημιουργό της εφαρμογής (έτσι έλεγε τουλάχιστον και επίσης το mail ήταν προϋπόθεση να κατεβάσεις την εφαρμογή), στα αγγλικά, έχοντας λινκ με το ποστ μου στο ελληνικό φόρουμ και με ύφος μου έλεγε ότι όλα αυτά που γράφω δεν είναι αλήθεια και ότι η εφαρμογή είναι σε ανάπτυξη ακόμα και τα τυχόν προβλήματα θα διορθωθούν κλπ κλπ. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τον ένα ή άλλο τρόπο, το νετ σκανάρεται, όσο και να μη θέλουμε να το πιστεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, webparts είπε

Ντεν καταλαβαινει

Θέλω να πω ότι δεν υπήρχε περίπτωση ο δημιουργός, να είναι μέλος στο φόρουμ και να καταλαβαίνει τη γλώσσα μας...Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Θέλω να πω ότι δεν υπήρχε περίπτωση ο δημιουργός, να είναι μέλος στο φόρουμ και να καταλαβαίνει τη γλώσσα μας...Αυτό.

Καταλαβα οτι ηθελες να πεις,απλα κανω χαβαλε με τον τροπο που το εγραψες :P

Τωρα ομως που θα μπει ο defacer και θα σε περιλαβει θα μαθεις να μη γραφεις για σκαναρισματα και συνομωσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Mια ερωτηση. Ολοι που σας εχει τυχει να συζητησετε κατι και να βγει μετα κατι σχετικο στο FB, το παθαινετε συχνα αυτο ή ετυχε μια φορα?

Γιατι αν ετυχε, ειναι προφανεστατα συμπτωση. Δεν μπορει ξερωγω να μιλαω ολη την εβδομαδα για πραγματα απο μουσακα μεχρι κολεοπτερα και να μην εχω περιεργες εμπειριες με το FB, και την μια ημερα που θα συζητησω για την σταφιδοπαραγωγη στην Πατρα και μου βγαλει προτεινομενα καταστηματα ξηρων καρπων να θεωρησω πως με παρακολουθουν? Γιατι ολες τις αλλες φορες δεν εβγαζε κατι σχετικο δηλαδη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, stormrain said:

Mια ερωτηση. Ολοι που σας εχει τυχει να συζητησετε κατι και να βγει μετα κατι σχετικο στο FB, το παθαινετε συχνα αυτο ή ετυχε μια φορα?

Γιατι αν ετυχε, ειναι προφανεστατα συμπτωση. Δεν μπορει ξερωγω να μιλαω ολη την εβδομαδα για πραγματα απο μουσακα μεχρι κολεοπτερα και να μην εχω περιεργες εμπειριες με το FB, και την μια ημερα που θα συζητησω για την σταφιδοπαραγωγη στην Πατρα και μου βγαλει προτεινομενα καταστηματα ξηρων καρπων να θεωρησω πως με παρακολουθουν? Γιατι ολες τις αλλες φορες δεν εβγαζε κατι σχετικο δηλαδη?

DUH, τις άλλες μέρες δεν ήσουν στη λίστα παρακολούθησης χελόοοοοουυυυυυυυυ!!! Την πιο απλή εξήγηση δε μπορείς να σκεφτείς πια.

Εντάξει τώρα το έχεις πάει σε προχωρημένα επίπεδα λογικής, cognitive bias και δε συμμαζεύεται. Άσε μας κουκλίτσα μου, εδώ σου λέω τις προάλλες μια φορά είπα μόνο Falcon Heavy στο τηλέφωνο και ξέρεις τι διαφημίσεις άρχισε να μου βγάζει το Facebook?

Spoiler

mars_bar.jpg

 

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Anastazio είπε

Να αναφερω και εγω οτι σχετικα με τις κουβεντες που κανω(οχι on line)το fb μου πεταει αναλογες διαφημησεις χωρις να κανω αναλογες αναζητησεις στο google...αν πχ μιλαω με την δικια μου για οδοντοκρεμες θα σκασει διαφημηση της oral b πχ...

Έχω ακούσει επίσης οτι αν θέλουν μπορούν να χαρτογραφήσουν τον εγκεφαλό σου και να συλλέγουν τις σκέψεις σου με τηλεπάθεια. Είχε βγει και θέμα αν θυμάμαι καλά στον αθέτο κόσμο του Χαρδαβέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Έχω ακούσει επίσης οτι αν θέλουν μπορούν να χαρτογραφήσουν τον εγκεφαλό σου και να συλλέγουν τις σκέψεις σου με τηλεπάθεια. Είχε βγει και θέμα αν θυμάμαι καλά στον αθέτο κόσμο του Χαρδαβέλα.

Εσύ που κάνεις τον χιουμορίστα, έχεις καμία απάντηση για το αρχικό μου ερώτημα; Γιατί όλοι πλην των πρώτων 2-3 απαντήσεων είστε οφφ-τόπικ εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...