Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 38.5€ crazysundays Eshop


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS στα 38.50€ για μία εβδομάδα.

HAP.105204.jpg

Είναι από τις "δοκιμασμένες" καφετιέρες της σειράς αδελφάκι της km 150bs που είχε την προηγούμενη εβδομάδα. Ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια με εκείνη.

Όσοι δεν πρόλαβαν και θέλουν μία φτηνή αξιόλογη (για τα χρήματά της) καφεριέρα μπορούν να την αγοράσουν. Μπορείτε να διαβάσετε τα σχόλια των χρηστών την. Ως χρήστης της εδώ και 3 χρόνια έχω να πω τα καλύτερα (για αυτό που έδωσα).

Πλούσιο καϊμάκι (από presurized καλαθάκι) με μόνο μείον την ποιότητα πλαστικών και του δοχείου που επειδή αφήνει οσμές οπότε καλό είναι να αλλάζεις το νερό πριν την χρήση (αν και κάποιοι λένε το ξεπέρασαν ή δεν το αντιμετώπισαν καν). Τυπικό καλαθάκι 2cup χωράει μέχρι 14gr αλεσμένου καφέ. Αντλία (η δικιά μου παρτίδα τουλάχιστον) μία επώνυμη ulka που έχουν και πολύ ακριβότερες μηχανές. Για αφρόγαλα δεν γνωρίζω καλά αλλά όχι πολύ εύκολο να φτιάξεις καλό λένε οι περισσότεροι.

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, keysmith είπε

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS στα 38.50€ για μία εβδομάδα.

HAP.105204.jpg

Είναι από τις "δοκιμασμένες" καφετιέρες της σειράς αδελφάκι της km 150bs που είχε την προηγούμενη εβδομάδα. Ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια με εκείνη.

Όσοι δεν πρόλαβαν και θέλουν μία φτηνή αξιόλογη (για τα χρήματά της) καφεριέρα μπορούν να την αγοράσουν. Μπορείτε να διαβάσετε τα σχόλια των χρηστών την. Ως χρήστης της εδώ και 3 χρόνια έχω να πω τα καλύτερα (για αυτό που έδωσα).

Πλούσιο καϊμάκι (από presurized καλαθάκι) με μόνο μείον την ποιότητα πλαστικών και του δοχείου που επειδή αφήνει οσμές οπότε καλό είναι να αλλάζεις το νερό πριν την χρήση (αν και κάποιοι λένε το ξεπέρασαν ή δεν το αντιμετώπισαν καν). Τυπικό καλαθάκι 2cup χωράει μέχρι 14gr αλεσμένου καφέ. Αντλία (η δικιά μου παρτίδα τουλάχιστον) μία επώνυμη ulka που έχουν και πολύ ακριβότερες μηχανές. Για αφρόγαλα δεν γνωρίζω καλά αλλά όχι πολύ εύκολο να φτιάξεις καλό λένε οι περισσότεροι.

Ευχαριστουμε φιλε !!! (εμεις που δε προλαβαμε τη προηγουμενη :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η καλύτερη στις οικονομικές espresso μηχανές με διαφορά από τις άλλες έχω πάρει 2 έως τώρα και τις χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια το μόνο πρόβλημα που βγάζουν είναι ο θερμοστάτης και δεν ζεσταίνει όπου και σε αυτή την περίπτωση ανοίγεις να ζεστάνεις για αφρογαλα και είσαι έτοιμος χωρίς να τον αλλάξεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσες πωλήσεις εχει κάνει αυτή ή καφετιέρα άραγε? Πάντως καλύτερη επιλογή θα πρέπει να είναι από το πάρεις κάποιος αυτές με τις κάψουλες.

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηνομαι απειρα

Για να καταλαβω απο τα 14gr, το group χωραει 2πλη δοση, ε?

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2018 στις 12:58 ΠΜ, keysmith είπε

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS στα 38.50€ για μία εβδομάδα.

HAP.105204.jpg

Είναι από τις "δοκιμασμένες" καφετιέρες της σειράς αδελφάκι της km 150bs που είχε την προηγούμενη εβδομάδα. Ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια με εκείνη.

Όσοι δεν πρόλαβαν και θέλουν μία φτηνή αξιόλογη (για τα χρήματά της) καφεριέρα μπορούν να την αγοράσουν. Μπορείτε να διαβάσετε τα σχόλια των χρηστών την. Ως χρήστης της εδώ και 3 χρόνια έχω να πω τα καλύτερα (για αυτό που έδωσα).

Πλούσιο καϊμάκι (από presurized καλαθάκι) με μόνο μείον την ποιότητα πλαστικών και του δοχείου που επειδή αφήνει οσμές οπότε καλό είναι να αλλάζεις το νερό πριν την χρήση (αν και κάποιοι λένε το ξεπέρασαν ή δεν το αντιμετώπισαν καν). Τυπικό καλαθάκι 2cup χωράει μέχρι 14gr αλεσμένου καφέ. Αντλία (η δικιά μου παρτίδα τουλάχιστον) μία επώνυμη ulka που έχουν και πολύ ακριβότερες μηχανές. Για αφρόγαλα δεν γνωρίζω καλά αλλά όχι πολύ εύκολο να φτιάξεις καλό λένε οι περισσότεροι.

Αυτό που αναφέρεις σχετικά με την χρησιμοποίηση μίας επώνυμης αντλίας "ulka" στην εσπρεσιερα, είναι ένα θετικό στοιχείο αλλά δυστηχώς μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει κάποια όχι και "τόσο ποιότικά" υλικά σε άλλα μέρη της συσκευής, ώστε να παραχθεί τελικά ένα "οικονομικό" προιόν.

Επίσης, στις εσπρεσιερες ένα άλλο άλλο υλικό που μπορεί  να "βγάλει" μυρωδιά πλαστικού (εκτός απο το πλαστικό δοχείο αποθήκευσης νερού, που έγραψες και εσύ) είναι και τα πλαστικά σωληνάκια που περνά απο μέσα τους το ζεστό νερό, για την παραγωγή του καφέ.

 

Όλα αυτά , γενικά "μιλώντας"και όχι ειδικά για την συγκεκριμένη εσπρεσιερα.

 

Επεξ/σία από Leon90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την έχω 3.5 χρόνια. Ακόμα λειτουργεί άψογα.

Σαν χρήστης της έχω να πω τα εξής σαν μινι review: 

Η καφετιέρα είναι υπεραρκετή για παραγωγή "καλού" εσπρέσσο για το σπίτι. To "καλό" αφορά εμας τους "κοινούς" απαίδευτους με τον εσπρεσσο. Για "σούπερ" ντούπερ χαρμάνια και πρακτικές στην αναζήτηση του εξαίσιου δείτε αλλού προφανώς με κανα μηδενικό επιπλέον :P 

  • Ζεσταίνει γρήγορα
  • η αντλία έχει δύναμη (αρκεί να την καθαρίζεις από άλατα κάποιες φορές όταν μειώνεται η ροή, φαίνεται αυτό αρχίζει να πάει σαν ντουζ αντί να "κατουράει").
  • Τα πλαστικά (δοχείο) που μυρίζουν  σχετικό. Αρχικά μυρίζουν αρκετά. Μετά με ξίδια κτλ το μειώνεις αλλά όχι εξαφανίζεις (αν και κάποιοι λένε το εξαφάνισαν). Όμως δεν είναι σοβαρό πρόβλημα γιατί αν εφαρμόζεις το α) αλλάζω νερό πριν την χρήση και β) αφήνω να τρέξει ένα μικρό μπρίκι νερό ή και λιγότερο ώστε να γίνει σωστή προθέρμανση το νερό μετά είναι "καινούριο" και δεν έχει προλάβει να πάρει οσμές. Μέσα έχει μικρά σωληνάκια με νερό ελάχιστα ml δεν νομίζω να συεισφέρουν στις οσμές αλλά όπως και να έχει η διαδικασία της προθέρμανσης αλλάζει το νερό. (προθέρμανση για όποιον δεν ξέρει είναι η διαδικασία αφού ζεσταθεί ο λέβητας να ανοίξουμε την ροή να περάσει ζεστό νερό χωρίς καφέ μια φορά από τα εξαρτήματα)
  • Το καλαθάκι είναι presurized δλδ με μία τρύπα κάτω πολλές επάνω (για καλό καϊμάκι αν και κάποιοι το κατηγορούν αυτό ως fake αλλά μην αρχίσουμε τους ελιτισμούς εδώ). Είναι "τυπικό" 2 cup που χωράει 14gr καφέ στα 3mm απόσταση από το χείλος μερικώς πιεσμένο. Ζυγισμένο και από μένα με ζυγαριά ακριβείας. (πάει 15-16gr αμα το πας τελείως στο όριο αλλά ζορίζεται μετά η αντλία). Αν και ο εσπρέσσο έχει 7gr δόση ο μονός και 12-14 ο διπλός στην ελλάδα νομίζω φτιάχνουμε διπλούς lungo (εγώ τουλάχιστον) οπότε μια χαρά το καλαθάκι. Υπάρχουν στο εμπόριο και 1cup πιο μικρά ενώ άλλες τα παρέχουν όμως δεν ξέρω πολλούς που τα έχουν να τα χρησιμοποιούν. Προτιμούμε διπλή δόση οι περισσότεροι.
  • Για ζεστούς, espresso (λίγο νερό), lungo (περισσότερη ροή/νεό) και americano (ακόμα περισσότερο νερό σαν μικρός γαλλικός) είναι άψογη. Για φρέντο με αυτή τη μηχανή και καλαθάκι θα πρέπει να βγάλετε μικρό φρέντο  για να βγει "παχύς". Δεν μπορείτε να φτιάξετε "μεγάλο" φρέντο όπως σε κάποια καφέ γιατί θα βγει αραιός. Εκτός βέβαια αν φτιαξετε δύο φορές (δύο παρασκευές).

Συντήρηση.

Βλέπουμε την ροή χωρίς καλαθάκι πάνω. Αν "κατουράει" (αρκετή ροή) είναι εντάξει τουλάχιστον ως προς το πλέγμα. Αν έχει μετατραπεί σε ντουζ (όσο πιο λεπτό τόσο πιο χάλια) θα πει θέλει μια αφαλάτωση. Χρησιμοποιούμε ειδικές διαλυόμενες ταμπλέτες ή υγρά που ρίχνουμε στο δοχείο νερού μαζί με νερό. Ξεκινάμε την ροή και αφήνουμε να φτάσουν στον λέβητα (ένα φλιτζάνι νερό να περάσει). Σβήνουμε λίγο και περιμένουμε μερικά λεπτά να δράσει. Ανοίγουμε και αφήνουμε να τρέξει ένα δύο δοχεία νερού να ξεπλυθεί. Πολλοί χρησιμοποιούν ξύδι ή ξινό με νερό αλλά νομίζω τα υγρά είναι πιο αποτελεσματικά. Αν τα πράγματα ζορίσουν (δεν καθαρίζει) ξεβιδώνουμε την βίδα του πλέγματος (μια κ..λοβιδα που θέλει κοντό μεγάλο κατσαβίδι) και ξεπλένουμε το πλέγμα.

Το καλαθάκι επίσης θέλει συντήρηση γιατί μπορεί να βουλώσει. Για να μη βουλώσει μετά τη χρήση το "καθαρίζουμε" με σκέτο νερό να περάσει από μέσα. Ενίοτε το βουτάμε σε ζεστό σαπουνόνερο και το αφήνουμε ώρες (όλο το βράδυ) να μουλιάσει. Το νερό θα γίνει κάπως καφέ. Αν το καλαθάκι βουλώσει κάποια στιγμή το αλλάζουμε με νέο (αγορά 4€ από ebay 10€ από Ελλάδα είναι πολύ στανταρ) ή προσπαθούμε να το ξεβουλώσουμε (αναφέρθηκε μέθοδος ότι το βάζουμε κατάψυξη και μετά σε βραστό νερό και το κοπανάμε ανάποδα να αποκολληθεί το ένα μέρος).

Με συχνή χρήση μάλλον θα αργήσει να χαλάσει. Σε εξοχικά που θα ανοίγετε μια φορά το καλοκαίρι δεν είμαι σίγουρος σε τι κατάσταση θα την βρείτε (για όλες ισχύει αυτό). 

Spoiler

Πιθανά προβλήματα (όπως όλες)

Αυτό το καλοκαίρι μετά από μη χρήση 1,5 μήνα (που δεν την χρησιμοποιούσα) έκανε ένα θέμα η αντλία (ulka κόκκινη επώνυμη καλή καθώς λύνεται ενώ άλλες όχι), ακούγονταν "αδύναμη" αλλά δεν τραβούσε νερό. Ισως ήταν η αντλία ίσως κάτι την έφρασσε πιο μετά (πρόβλημα στο λέβητα?). Είδα βιντεάκι στο youtube την άνοιξα, την έλυσα (την αντλία) την καθάρισα (όχι ότι βρήκα και τίποτα) και την ξανα-έδεσα (μια μπίλια καθάρισα) και ξαναλειτούργησε σε συνδυασμό με αφαλάτωση του λέβητα. Εχει μία βίδα από κάτω και αν την αφαιρέσεις μπορείς να διοχετεύσεις αντιαλάτων υγρό κατ' ευθείαν στον λέβητα. Το αφήνεις να "κοχλάσει" και μετά συναρμολογείς βγάζει κομμάτια και είναι σαν καινούρια. Αμα το κάνετε προσοχή μην καείτε πειράζοντας τον λέβητα που έχει καυτό νερό σε πίεση (μια άλλη νεότερη αριέλι που τώρα βλέπω δεν τις βγάζει πάλι, που άνοιξα άλλου τύπου δεν είχε ulka btw άσε που έβγαλα ένα σωληνάκι από τον λέβητα ενώ ήταν ζεστός και μου πέταξε ζεματιστό νερό που με πέτυχε και στο λίγο στο πόδι κάνοντας μου έγκαυμα!! Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ). Το λύσιμο δεν είναι πολύ απλό και έχει και δύο βίδες "ασφαλείας" (με ειδικά bits τις βγάζεις). 

Τώρα βέβαια αυτά δεν τα κάνουν πολλοί και σίγουρα κάποιες κάτι θα βγάλουν (μπορεί να βουλώσει το καλάθάκι πχ) αλλά αν τις καθαρίζεις συχνά (προθέρμανση πριν να τρέξει νερό, και μετά άδεια να καθαρίσει το καλαθάκι) μάλλον θα πάει αρκετά χρόνια. Και να μην πάει νομίζω 40€ δεν είναι πολλά να τα κλάψεις. Κάποια στιγμή όλες χαλάνε και δεν αξίζει η επισκευή. 

 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μειων της συγκεκριμενης που με συνοδευε τα τελευταια 3 χρονια, 1)μυρωδια-γευση πλαστικου 2) καιει τον καφε να δεν πατησεις κατευθειαν εκχυλιση και 3) αφρογαλο για τους λατρεις του καπουτσινο δυσκολα να πετυχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...