Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ένα παλικάρι που πέρασε από εκεί ένα φεγγάρι δεν είχε παράπονο, απλά θα πρέπει κάθε μήνα να στέλνεις ενδείξεις γιατί δε βγάζουν έναντι με προσέγγιση.

Αν πιστεύεις ότι το καλοκαίρι και τον χειμώνα η χονδρική θα πάρει πάλι την ανηφόρα, σε συμφέρει το WeYellow σταθερό με 0.21

Αν η χονδρική παραμείνει ως έχει, σε συμφέρει κυμαιμόνενο Γ1 (αν γίνουν πράξη οι εξαγγελίες για επιδοτήσεις που θα φέρουν τις τιμές περίπου στο 0.15).

 

Δεν γνωρίζουμε αν η χονδρική τιμή ρεύματος θα ανέβει ή όχι ε; Λογικά οι επιδοτήσεις θα γίνουν (μιας και πάμε για εκλογές). Το ρολόι είναι στην πρωτέργια και ο γαμπρός της κοπέλας μου δεν θελει να ανανεώσει το συμβόλαιο που έχει λήξει, τι πρέπει να κάνει εκείνος και εμείς μετά ώστε να μην έχουμε θεμα με το ρεύμα ή με νέο συμβόλαιο σε νέο πάροχο. Αξίζει το Γ1 ; ( αυτό δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής; Αν ναι, πως υπολογίζεται;) Επιπλέον τι χρειάζεται για να πάω στην ΔΕΗ πάλι αν το θέλω;

 

Συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά, απλά δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από cupraman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, cupraman είπε

Δεν γνωρίζουμε αν η χονδρική τιμή ρεύματος θα ανέβει ή όχι ε; Λογικά οι επιδοτήσεις θα γίνουν (μιας και πάμε για εκλογές). Το ρολόι είναι στην πρωτέργια και ο γαμπρός της κοπέλας μου δεν θελει να ανανεώσει το συμβόλαιο που έχει λήξει, τι πρέπει να κάνει εκείνος και εμείς μετά ώστε να μην έχουμε θεμα με το ρεύμα ή με νέο συμβόλαιο σε νέο πάροχο. Αξίζει το Γ1 ; ( αυτό δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής; Αν ναι, πως υπολογίζεται;) Επιπλέον τι χρειάζεται για να πάω στην ΔΕΗ πάλι αν το θέλω;

 

Συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά, απλά δεν γνωρίζω.

Δίνεις στο νέο πάροχο (όποιος κι αν είναι αυτός) το μισθωτήριο της κατοικίας στο όνομα σου μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που θα ζητήσουν, υπογράφεις. Μόλις γίνει η αλλαγή απ'τον ΔΕΔΔΗΕ έρχεται τελικός λογαριασμός του παλιού παρόχου στον παλιό ιδιοκτήτη.

Μαντεψιές δε γίνονται, όλα είναι στον αέρα. Αν αποφασίσεις για κυμαινόμενο, πάνω κάτω ίδια είναι σε όλους τους παρόχους (μακριά απ'το Zero)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δίνεις στο νέο πάροχο (όποιος κι αν είναι αυτός) το μισθωτήριο της κατοικίας στο όνομα σου μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που θα ζητήσουν, υπογράφεις. Μόλις γίνει η αλλαγή απ'τον ΔΕΔΔΗΕ έρχεται τελικός λογαριασμός του παλιού παρόχου στον παλιό ιδιοκτήτη.

Μαντεψιές δε γίνονται, όλα είναι στον αέρα. Αν αποφασίσεις για κυμαινόμενο, πάνω κάτω ίδια είναι σε όλους τους παρόχους (μακριά απ'το Zero)

Το σπίτι ειναι της οικογένειας δεν ειναι με ενοικιο. Με κυμαινόμενο υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Πως υπολογίζεται εκέινη; Αν η τιμή πάει στα 0,15 - 0,16/kwh τι συμφέρει; Κυμαινόμενο ή ένα σταθερό με πάνω από 0,20€/kwh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2022 στις 5:56 ΜΜ, washcloud είπε
Στις 5/5/2022 στις 5:56 ΜΜ, userAnon είπε

δεν έχω προλάβει να δω αν κάποιος το έχει ανεβάσει, αλλα το παρακάτω είναι πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τις ρήτρες και την νομιμοτητα τους.

Γνωμοδότηση για Ρήτρα Αναπροσαρμογής: Παράνομη η ένταξη σε λογαριασμούς - Δυνατότητα προσφυγής στη Δικαιοσύνη (naftemporiki.gr)

...τρίχες...Κατ' αρχάς μιλά για "γνωμοδότηση" (ενός καθηγητή κι ενός δικηγόρου), και αναφέρεται στις περιπτώσεις που "χώσανε" την ρήτρα σε υφιστάμενα συμβόλαια (άρα στην ουσία για αυτό που έκανε η ΔΕΗ στο Γ1). Άρα δεν το λες κι ακριβώς οντόπικ ;ρ (όσο κι αν είναι "γενικού ενδιαφέροντος"). Πιο πολύ στο νήμα για "ρήτρα αναπροσαρμογής ΔΕΗ" ταιριάζει να το ποστάρεις. Κατά τ' άλλα, ωραίες διατυπώσεις, αλλά,,,,πολύ γενικές, που στην ουσία εξετάζουν το ζήτημα περισσότερο από "ηθική" σκοπιά (όσο τους ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ να μετακυλίουν όλο το κόστος στον καταναλωτή χωρίς να παίρνουν όσο επιχειρηματικό ρίσκο "θα έπρεπε", φυσικά χεστήκανε όσοι "κερδοσκοπούν" από όλο αυτό...). Άρα το "παράνομη η ρήτρα", παίρνει νερό. Προφανώς και έχουν το νόημά τους τέτοιες γνωμοδοτήσεις, αλλά το θέμα είναι να γίνει κάτι ώστε ν' αλλάξουν νόμοι που ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ σε όσους επιτρέπουν να λειτουργεί με τον τρόπο που λειτουργεί το περίφημο "χρηματιστήριο ενέργειας"... 

Η συγκεκριμένη γνωμοδότηση καταρχήν δεν είναι τρίχες μιας και έχει συνταχθεί από έγκριτους νομικούς. Βασικά όμως έχω μία παρατήρηση παρότι δεν είμαι νομικός. Η γνωμοδότηση βασίζεται στον νόμο 2251/1994 για την Προστασία των Καταναλωτών από εμπορικές συμβάσεις...Σωστά αγαπητοί νομικοί; ΣΩΣΤΑ!

Ο νόμος λοιπόν αυτός είναι του 1994...και; θα ρωτήσετε εσείς...ε λοιπόν τότε υπήρχε μόνο η ΔΕΗ σαν κρατικό μονοπώλιο και οι όποιες τροποποιήσεις επί των συμβάσεων, τιμήματος κτλ γινόταν μέσω υπουργικών αποφάσεων. Ο συγκεκριμένος λοιπόν νόμος είναι λογικό να μην ορίζει τις συμβατικές σχέσεις στην αγορά ηλεκτρισμού σήμερα. Γιατί; Γιατί πολύ απλά μετά την οδηγία 2009/72/ΕΚ της Ευρωπαικής Ένωσης, που καθόριζε την διαδικασία για την απελευθέρωση της αγοράς και την κατάργηση των κρατικών μονοπωλίων, αλλά και τις συμβατικές σχέσεις μεταξύ καταναλωτών και προμηθευτών, αρχών ελέγχου και διαχειριστών, ψηφίστηκε και έγινε νόμος του κράτους ο 4001/2011 ο οποίος ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΕΙ ΚΑΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ να καθορίζει το πως θα λειτουργεί η αγορά κτλ κτλ κτλ. 

Έγκριτοι οι νομικοί αλλά ας μην προσπαθούν να δημιουργούν εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, cupraman είπε

Το σπίτι ειναι της οικογένειας δεν ειναι με ενοικιο. Με κυμαινόμενο υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Πως υπολογίζεται εκέινη; Αν η τιμή πάει στα 0,15 - 0,16/kwh τι συμφέρει; Κυμαινόμενο ή ένα σταθερό με πάνω από 0,20€/kwh;

Κατέβασε το excel του κοράκιου, στη 2η καρτέλτα βάλε ΤΕΑ 250 και επιδότηση (0.17?) δε ξέρω τι ανακοινώσανε για οικιακά. Χωρίς τις επιδοτήσεις η τελική τιμή στα κυμαινόμενα παίζει μεταξύ 0.30 - 0.32... αν η ΤΕΑ πάει 300 οι τελικές τιμές πάνε 0.35-0.37.

Και πάλι δε ξέρω τι γίνεται με τις επιδοτήσεις, δηλώσεις 1ης κατοικίας, Ε1 κλπ.. έχω χάσει τη μπάλα, περίμενε τον κοράκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cupraman είπε

Η elpedison δν αξιζει δηλαδη;

όχι έχει την ακριβότερη ρήτρα και φυσικά σε κυμαινόμενο δεν πας σε δέσμευση

4 ώρες πριν, takoulou είπε

Περιπου στις 500 με 600 kwh θα εχουμε καταναλωση το 4μηνο.

με τα σημερινά δεδομένα κυμαινόμενο με ρήτρα και επιδότηση ,αλλά μέχρι στιγμής μόνο οι δηλωμένες κύριες κατοικίες παίρνουν επιδότηση , επομένως ή ρισκάρεις και περιμένεις τα νέα μέτρα όποτε βγουν ή πας we σταθερό και δεν έχει δέσμευση

 

51 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και πάλι δε ξέρω τι γίνεται με τις επιδοτήσεις, δηλώσεις 1ης κατοικίας, Ε1 κλπ.. έχω χάσει τη μπάλα, περίμενε τον κοράκιο

δεν έχουν βγάλει τίποτα ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όχι έχει την ακριβότερη ρήτρα και φυσικά σε κυμαινόμενο δεν πας σε δέσμευση

με τα σημερινά δεδομένα κυμαινόμενο με ρήτρα και επιδότηση ,αλλά μέχρι στιγμής μόνο οι δηλωμένες κύριες κατοικίες παίρνουν επιδότηση , επομένως ή ρισκάρεις και περιμένεις τα νέα μέτρα όποτε βγουν ή πας we σταθερό και δεν έχει δέσμευση

 

H we ειναι ενταξει σαν εταιρεία; καταστήματα έχει; σε ποιον ανηκει αυτη η εταιρεία; Λάθος μου οι kwh korakios...ειναι γύρω στις 1200 - 1300 το 4μηνο..Έχουν πει οτι θα πάνε για επιδότηση όλες οι κατοικίες, αλλα παντα περιμενουμε το φεκ οπως εχεις πει. Οποτε ΔΕΗ Γ1 (σε κυμαινόμενο) ή we yellow (για σταθερη τιμή kwh χωρις ρητρα αποχωρησης και χωρις δεσμεύσεις;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cupraman είπε

H we ειναι ενταξει σαν εταιρεία; καταστήματα έχει; σε ποιον ανηκει αυτη η εταιρεία; Λάθος μου οι kwh korakios...ειναι γύρω στις 1200 - 1300 το 4μηνο.

ελάχιστοι μπήκαν στη we , δεν υπάρχει αρκετό feedback

μπορείς να το υπολογίσεις και μόνος σου βάζοντας τιμές στο 4ο φύλλο του excel κάτω χαμηλά

ή κάνε ανα μήνα με 0,35 τελικής με ρήτρα και τις τελευταίες επιδοτήσεις (0,27&0,21) που είναι όμως αρκετά υψηλές και άγνωστο τι θα κάνουν

425*0,35-(150*0,27+150*0,21) + πάγιο

vs

425*0,21+10=

8 λεπτά πριν, cupraman είπε

.Έχουν πει οτι θα πάνε για επιδότηση όλες οι κατοικίες, αλλα παντα περιμενουμε το φεκ οπως εχεις πει.

όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται απο ρήτρα και επιδοτήσεις στο Γ1 (και σε οποιοδήποτε κυμαινόμενο)

δηλαδή εξαρτάται απο το τι θεωρείς οτι θα ισχύσει και πότε και με τι κριτήρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

ελάχιστοι μπήκαν στη we , δεν υπάρχει αρκετό feedback

μπορείς να το υπολογίσεις και μόνος σου βάζοντας τιμές στο 4ο φύλλο του excel κάτω χαμηλά

ή κάνε ανα μήνα με 0,35 τελικής με ρήτρα και τις τελευταίες επιδοτήσεις (0,27&0,21) που είναι όμως αρκετά υψηλές και άγνωστο τι θα κάνουν

425*0,35-(150*0,27+150*0,21) + πάγιο

vs

425*0,21+10=

όπως καταλαβαίνεις εξαρτάται απο ρήτρα και επιδοτήσεις στο Γ1 (και σε οποιοδήποτε κυμαινόμενο)

δηλαδή εξαρτάται απο το τι θεωρείς οτι θα ισχύσει και πότε και με τι κριτήρια

 

Μαλιστα. ευχαριστω για τις πληροφορίες. Γνωρίζουμε για ρήτρα προωρης αποχώρησης στην we; (παρόλο που λέει χωρίς δέσμευση) Εαν ισχύσει η επιδότηση για πρωτες κατοικίες μόνο δεν θα μας πιάνει εμας γιατί στις φορλογικές δηλώσεις μας δεν ήταν δηλωμένο ότι μένουμε εκει. Οόποτε δεν παίζει επιδότηση για εμάς. Μία καλή λύση είναι προσωρινά we χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης (γτ δεν έχει δέσμευση) και όταν βγει ανακοίνωση για επιδότηση όλων των κατοικιών πάω δεη γ1;

 

Λέω για ρήτρα στην we  γτ παρόλο που λέει χωρίς δέσμευση μηπως είναι τρικ για να πας σε αυτούς και μετά τρως ρήτρα αν φυγεις.

Επεξ/σία από cupraman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cupraman είπε

Εαν ισχύσει η επιδότηση για πρωτες κατοικίες μόνο δεν θα μας πιάνει εμας γιατί στις φορλογικές δηλώσεις μας δεν ήταν δηλωμένο ότι μένουμε εκει. Οόποτε δεν παίζει επιδότηση για εμάς.

και αυτό άγνωστο , θα πρέπει η πλατφόρμα να ενημερώνεται όταν τραβήξει στοιχεία και είναι μπέρδεμα

υποθέτω οτι θα γίνει με κάποιο τρόπο αν δηλωθεί σαν κύρια με διόρθωση

1 λεπτό πριν, cupraman είπε

Γνωρίζουμε για ρήτρα προωρης αποχώρησης στην we; (παρόλο που λέει χωρίς δέσμευση)

δεν έχει δέσμευση άρα ούτε ρήτρα αποχώρησης , φυσικά διαβάζεις το συμβόλαιο που θα σου στείλουν

3 λεπτά πριν, cupraman είπε

Μία καλή λύση είναι προσωρινά we χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής και χωρίς ρήτρα πρόωρης αποχώρησης (γτ δεν έχει δέσμευση) και όταν βγει ανακοίνωση για επιδότηση όλων των κατοικιών πάω δεη γ1;

όπως νομίζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

και αυτό άγνωστο , θα πρέπει η πλατφόρμα να ενημερώνεται όταν τραβήξει στοιχεία και είναι μπέρδεμα

υποθέτω οτι θα γίνει με κάποιο τρόπο αν δηλωθεί σαν κύρια με διόρθωση

δεν έχει δέσμευση άρα ούτε ρήτρα αποχώρησης , φυσικά διαβάζεις το συμβόλαιο που θα σου στείλουν

όπως νομίζεις :)

Στην περίπτωση που πέσει η τιμή πώλησης του ρεύματος σε πχ 0,14€/kwh, αξίζει το κυμαινόμενο γτ αυτόματα θα προσαρμοστεί σε αυτά τα επίπεδα και όχι το σταθερό που το πιο φθηνό είναι στα 0,21€/kwh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cupraman είπε

Στην περίπτωση που πέσει η τιμή πώλησης του ρεύματος σε πχ 0,14€/kwh, αξίζει το κυμαινόμενο γτ αυτόματα θα προσαρμοστεί σε αυτά τα επίπεδα και όχι το σταθερό που το πιο φθηνό είναι στα 0,21€/kwh;

αν πέσει θα πέσει και στα σταθερά , γενικά (λένε) οτι θα καταργηθεί μετά τον Ιούλιο η ρήτρα γενικότερα

το τι ,πότε και πως θα τα κάνουν , θα δείξει , εδώ δεν έχουν βγάλει για Μάιο τι παίζει ακόμα

Spoiler

επίσης απο τη στιγμή που είναι δικό σας το σπίτι βάλε νυχτερινό , να ψάχνεσαι συνέχεια μήπως παίξει εξοικονομώ για επιδότηση και μόνωση και δες αν δικαιούσαι επίδομα θέρμανσης αργότερα και ΚΟΤ . Το καθένα υπάρχει σε ξεχωριστό νήμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Η συγκεκριμένη γνωμοδότηση καταρχήν δεν είναι τρίχες μιας και έχει συνταχθεί από έγκριτους νομικούς.

...κατ' αρχάς (;ρ) το "τρίχες" πήγαινε (ξεκάθαρα) στο άρθρο, και όχι στην "γνωμοδότηση" (πόσο μάλλον στην,,,εγκριτότητα αυτών που την συνέταξαν. Άσε που δεν τους ξέρω καν, ώστε να,,,,τολμήσω να τους κρίνω κι όλας...).

...πράγμα που δεν χρειάστηκε καν, καθώς καπάκι το έκανες εσύ παρακάτω :

Αναφορά σε κείμενο

Έγκριτοι οι νομικοί αλλά ας μην προσπαθούν να δημιουργούν εντυπώσεις...

...άρα (κι ας μην ήξερα την "αξία" της γνωμοδότησης που τόσο παραστατικά ανετέμνησες), στο ίδιο αποτέλεσμα καταλήγουμε : ανθρακότριχες (ή ακόμα καλύτερα, "λιγνιτότριχες" :P) ο θησαυρός (της Ναυτεμπορικής)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

αν πέσει θα πέσει και στα σταθερά , γενικά (λένε) οτι θα καταργηθεί μετά τον Ιούλιο η ρήτρα γενικότερα

το τι ,πότε και πως θα τα κάνουν , θα δείξει , εδώ δεν έχουν βγάλει για Μάιο τι παίζει ακόμα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

επίσης απο τη στιγμή που είναι δικό σας το σπίτι βάλε νυχτερινό , να ψάχνεσαι συνέχεια μήπως παίξει εξοικονομώ για επιδότηση και μόνωση και δες αν δικαιούσαι επίδομα θέρμανσης αργότερα και ΚΟΤ . Το καθένα υπάρχει σε ξεχωριστό νήμα

 

Εσυ αν επιτρεπεται τι εχεις στο σπιτι σου; Τι θα με συμβούλευες να κάνω για το ρευμα;  Εννοειται δεν προκειται να σε κατηγορησω για κατι, απλα θελω να εχω ενα μπουσουλα για να μπορω να κρινω τα προγραμματα και το τι να αποφασίσω να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cupraman είπε

Εσυ αν επιτρεπεται τι εχεις στο σπιτι σου; Τι θα με συμβούλευες να κάνω για το ρευμα;  Εννοειται δεν προκειται να σε κατηγορησω για κατι, απλα θελω να εχω ενα μπουσουλα για να μπορω να κρινω τα προγραμματα και το τι να αποφασίσω να κάνω.

volterra παλιό σταθερό ~0,10

εγω θα έκλεινα σε σταθερό της we μέχρι να βγούνε ΦΕΚ

φυσικά δε σημαίνει οτι είναι η καλύτερη κίνηση , με ρώτησες απλά το τι θα έκανα

μπούσουλα , έχεις ήδη , μιας και πήρες όλες τις πληροφορίες , αν δεν κατάλαβες κάτι ρωτάς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...