Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσοι μέσα στην ενργειακή κρίση αλλάξαμε πρόγραμμα ρεύματος σε σταθερό, την πατήσαμε...

Εγώ είμαι στην Volterra, Νοέμβριο και Δεκέμβριο έχει ρήτρα, μέσα στον Δεκέμβριο τους πήρα τηλέφωνο αν έχουν να μου προτείνουν κάποιο σταθερό πρόγραμμα για το σπίτι των γονιών μου. Έτσι από 0,0895€/kwh πήγε 0,26€/kwh. Έτσι την φάγαμε και κάτσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, papresa είπε

Όσοι μέσα στην ενργειακή κρίση αλλάξαμε πρόγραμμα ρεύματος σε σταθερό, την πατήσαμε...

Εγώ είμαι στην Volterra, Νοέμβριο και Δεκέμβριο έχει ρήτρα, μέσα στον Δεκέμβριο τους πήρα τηλέφωνο αν έχουν να μου προτείνουν κάποιο σταθερό πρόγραμμα για το σπίτι των γονιών μου. Έτσι από 0,0895€/kwh πήγε 0,26€/kwh. Έτσι την φάγαμε και κάτσαμε...

Νοέμβριο/Δεκέμβριο έπαιζε 0,10 της ΔΕΗ

Δεκέμβριο 0,17 και του Ηρών με κυμαινόμενο πάγιο

Spoiler

image.png.761234333391f083c3cf5d737285b632.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό είναι άλλη περίπτωση , δε σου αλλάξανε κάτι , του ΚΟΤ το βάζουνε νόμιμα σε ανάλογο πρόγραμμα

το παράνομο φυσικά είναι οτι δε σε ενημερώσανε , όπως και τους υπόλοιπους οτι δεν συνδυαζόταν το ΚΟΤ στο fix power

Δεν μου αλλάξανε κατι? Δηλαδη είναι νόμιμο να υπογράφω προγραμμα χωρίς ρητρα και μετά από 4 μήνες  να έρχετε πρωτος λογαριασμος με ρητρα? Δεν θα έπρεπε να με παρουν τηλ να μου πουν ότι το προγραμμα σας θα αλλαξει απο power fix σε (non fix) power KOT . Αν μου το λέγαν εξαρχής δε θα καθόμουν στην efa, θα έφευγα. Τώρα και σου βάζουν ρήτρα και σε απειλουν ότι αν φυγεις θα πληρώσεις 120 ευρώ. Είναι αυτό νόμιμο? Εγώ υπέγραψα 24 μηνο πρόγραμμα με ρήτρα αποχώρησης αλλά χωρίς ρητρα αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtziris είπε

Δεν θα έπρεπε να με παρουν τηλ να μου πουν ότι το προγραμμα σας θα αλλαξει απο power fix σε (non fix) power KOT

εννοείται , δεν είπα το αντίθετο, το γράφω καθαρά κιόλας οτι έπρεπε να ενημερώσουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δυστυχώς άκουσαν το "τρεχτε για σταθερό συμβόλαιο", την πάτησαν χοντρά για τον επόμενο χρόνο..

Ο κορακιος είχε δίκιο όταν φώναζε "μην ακούτε τον σουβλατζη,τον ψιλικατζη και τον τροχονόμο για πράγματα που αφορούν την τσέπη σας"...!!!!

Μόλις αποδείχτηκε περιτρανα πως ή δεν έχουν ιδέα ή είναι βαλτοί, με σκοπό να σας σπρώξουν σε επιλογές που δεν είναι ενδεδειγμένες. 

Μάθημα 1) Μην εμπιστεύεσαι κανέναν γιατί αν γίνει κέντα, όλοι θα κόψουν λάσπη και θα σε αφήσουν να βγάλεις μόνος σου το φίδι από την τρύπα..

Μάθημα 2) Ενημερωνόμαστε και μαζεύουμε γνώμες εννοείται, αλλά η τελική απόφαση απαιτεί προσωπικη ενασχόληση και αρκετές ώρες μελέτης... Κάθε σπίτι απαιτεί διαφορετική λύση κι όχι μια πανάκεια τύπου "τρέξτε για σταθερό ή κυμαινόμενο συμβόλαιο".

Συγχαρητήρια σε όσους έχουν εργαστεί για αυτό το αποτέλεσμα του θρεντ, έχουν φάει πολλές εργατοώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περιμένουμε να βγει το ΦΕΚ γιατί ίσως τα πράγματα να μην είναι ακριβώς όπως μας τα λένε.https://www.protothema.gr/economy/article/1240915/energeiako-paketo-ti-allazei-stin-tsepi-kai-tin-kathimerinotita-mas/

Αυτά που γράφει το άρθρο για εμένα δεν έχουν μεγάλη σχέση με αυτά που μας έλεγαν πριν λίγες ημέρες για μηδενισμό ρήτρας και επιστροφή της τιμής του ρεύματος στα περσινά επίπεδα του καλοκαιριού και σου γράφουν τωρα "στόχος η τιμή της λιανικής να ισορροπήσει κοντά στα προ κρίσης επίπεδα (0,15-0,16 ευρώ)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Για υποθετικά σενάρια στο υποθετικό νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791835-κρατική-επιδότηση-ρεύματος/

Για αυτό ας περιμένουμε το ΦΕΚ και εγώ τον εκκαθαριστικό λογαριασμό της electricon(εταιρικό πακέτο) σε 4 ημέρες ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

Για υποθετικά σενάρια στο υποθετικό νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791835-κρατική-επιδότηση-ρεύματος/

εχει κλειδώσει και δεν βλέπω να μένει και πολύ ανοιχτό με την τροπή που παίρνει η συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εχει κλειδώσει και δεν βλέπω να μένει και πολύ ανοιχτό με την τροπή που παίρνει η συζήτηση.

Υπάρχει άλλο θέμα για τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εχει κλειδώσει και δεν βλέπω να μένει και πολύ ανοιχτό με την τροπή που παίρνει η συζήτηση.

όπως και το άλλο , γιαυτό για να μην πάρει τροπή ας μένουμε στα νούμερα εδώ όταν βγουν

ήδη σβήνονται αρκετά στο διπλανό με τη ρήτρα αναπροσαρμογής δε θέλει πολύ να κλειδώσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά η ρήτρα είναι επί της τιμής χρέωσης του συμβολαίου. 
Άρα κοντεύει 2 φορές όσα χρεώνει η ΔΕΗ στο σταθερό σήμερα.
Αυτό μου απάντησε η ζενιθ.

111.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Αυτό μου απάντησε η ζενιθ.

σε ποια ερώτηση ? έκανες αμφισβήτηση ?

44 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Αν κατάλαβα καλά η ρήτρα είναι επί της τιμής χρέωσης του συμβολαίου.

η ρήτρα υπολογίζεται ανάλογα το μαθηματικό τύπο που ορίζει το συμβόλαιο και επηρεάζεται απο τη χοντρική

για Απρίλιο το power home max είναι στα 0,28 περίπου , Μαρτιο 0,30 , στο Γ1 ελαφρώς μικρότερες

μετά παίζουν οι επιδοτήσεις που συμβαδίζουν με το Γ1 (ανάλογα του προηγούμενου μήνα τη χοντρική, οχι του τρέχων) δυστυχώς και όχι με τα υπόλοιπα κυμαινόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...