Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tι να ψάξουμε δε παίζει και τίποτα της προκοπής... το φτηνότερο σταθερό πλέον είναι της WeEnergy με 0.21. Τα κυμαινόμενα αν εφαρμοστούν οι επιδοτήσεις με τον τρόπο που ανακοινώθηκαν, θα έχουν γύρω στο 0.16 αλλά αν ανέβει η ΤΕΑ 50Ε/ΜWH θα πάνε κι αυτά 0.21 Εγώ που πρέπει να αποφασίσω για το επαγγελματικό τον Ιούνιο, δε ξέρω τι να κάνω...

στην ιδια ακριβως θεση βρισκομαι.

το τραιναρω, το τραιναρω αλλα μονο το weyellow εχει απομεινει σε σταθερο. Στο τελος θα το αποσυρουν και αυτο η θα το εκτοξευσουν και θα μουτζωνομαι για την αναποφασιστηκοτητα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

στην ιδια ακριβως θεση βρισκομαι.

το τραιναρω, το τραιναρω αλλα μονο το weyellow εχει απομεινει σε σταθερο. Στο τελος θα το αποσυρουν και αυτο η θα το εκτοξευσουν και θα μουτζωνομαι για την αναποφασιστηκοτητα μου.

Βαλτο μην περιμενεις και βλεπεις τι θα γινει μετα.

Τι ρητρα αποχωρησης εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα forum , μετά από διάβασμα τον Οκτώβριο έκανα συμβόλαιο χωρίς ρήτρα στην ΕΦΑ με τιμή 0,088 , πριν 2-3 μέρες ήρθε ο  πολύ δύσκολος εκκαθαριστικός του χειμώνα  (16-12 με 13/04) λόγο θέρμανσης με ηλεκτρολέβητα μόνο επαναλαμβάνω μόνο  745 ευρώ σύνολο με  5400 kWh , πέρυσι στο ίδιο διάστημα με ήρων 1250 ευρώ για την ίδια κατανάλωση.

Το ερώτημα είναι τώρα που πάμε μια και με ενημερώσανε για αλλαγή όρων στις 01-07  και χρέωση kwh 0.29?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Βαλτο μην περιμενεις και βλεπεις τι θα γινει μετα.

Τι ρητρα αποχωρησης εχει?

ειναι χωρις ρητρα αποχωρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, koratokva είπε

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στα forum , μετά από διάβασμα τον Οκτώβριο έκανα συμβόλαιο χωρίς ρήτρα στην ΕΦΑ με τιμή 0,088 , πριν 2-3 μέρες ήρθε ο  πολύ δύσκολος εκκαθαριστικός του χειμώνα  (16-12 με 13/04) λόγο θέρμανσης με ηλεκτρολέβητα μόνο επαναλαμβάνω μόνο  745 ευρώ σύνολο με  5400 kWh , πέρυσι στο ίδιο διάστημα με ήρων 1250 ευρώ για την ίδια κατανάλωση.

Το ερώτημα είναι τώρα που πάμε μια και με ενημερώσανε για αλλαγή όρων στις 01-07  και χρέωση kwh 0.29?

Υπομονη λιγο μεχρι τοτε.. Να δεις.. Θα υπαρξουν εξελιξεις...Αναλογα τι θα γινει με τα λεφτα που θα δωσει η κυβερνηση, η Ευρωπαικη Ενωση... Αν θα ανεβουν και αλλο τα τιμολογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tι να ψάξουμε δε παίζει και τίποτα της προκοπής... το φτηνότερο σταθερό πλέον είναι της WeEnergy με 0.21

Πλεον ναι, αλλα εγω αναφερομαι στο διαστημα που ο φιλος γραφει οτι εψαχνε, Δεκεμβριο...τοτε η ΔΕΗ ηταν μακραν φτηνοτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Πλεον ναι, αλλα εγω αναφερομαι στο διαστημα που ο φιλος γραφει οτι εψαχνε, Δεκεμβριο...τοτε η ΔΕΗ ηταν μακραν φτηνοτερη!

με ρήτρα ήταν στα επαγγελματικά , ποτέ δεν είχε σταθερό η ΔΕΗ

24 λεπτά πριν, koratokva είπε

Το ερώτημα είναι τώρα που πάμε μια και με ενημερώσανε για αλλαγή όρων στις 01-07  και χρέωση kwh 0.29?

το τρενάρεις όσο μπορείς να δούμε τι θα γίνει , προς το παρών ούτε για Μάιο δεν έχει αποφασιστεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2022 στις 5:32 ΜΜ, papresa είπε

Όσοι μέσα στην ενργειακή κρίση αλλάξαμε πρόγραμμα ρεύματος σε σταθερό, την πατήσαμε...

Εγώ είμαι στην Volterra, Νοέμβριο και Δεκέμβριο έχει ρήτρα, μέσα στον Δεκέμβριο τους πήρα τηλέφωνο αν έχουν να μου προτείνουν κάποιο σταθερό πρόγραμμα για το σπίτι των γονιών μου. Έτσι από 0,0895€/kwh πήγε 0,26€/kwh. Έτσι την φάγαμε και κάτσαμε...

Σε αυτό αναφέρεται κι έχεις απαντήσει ο ίδιος.

Στις 8/5/2022 στις 6:15 ΜΜ, korakios είπε

Νοέμβριο/Δεκέμβριο έπαιζε 0,10 της ΔΕΗ

Δεκέμβριο 0,17 και του Ηρών με κυμαινόμενο πάγιο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.761234333391f083c3cf5d737285b632.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

στην ιδια ακριβως θεση βρισκομαι.

το τραιναρω, το τραιναρω

Τι κατανάλωση έχεις; Εγώ είμαι 1000kw / μήνα. Δηλαδή η διαφορά μεταξύ 0.16 και 0.21 είναι 50ευρώ το μήνα το οποίο είναι εξευτελιστικό ποσό αν λάβουμε υπόψιν ότι εκμηδενίζεται το ρίσκο σε περίπτωση που ανέβει η ΤΕΑ, αν γίνει εμπάργκο κλπ κλπ

Αν προσθέσω όμως και τα 100ευρώ διαφορά συγκριτικά με το σταθερό πρόγραμμα που είμαι τώρα (0.065 HΡΩΝ), πάμε στα 150 ευρώ το μήνα συγκριτικά με αυτά που πληρώνω τώρα. Δηλαδή 900 ευρώ μέχρι τα Χριστούγεννα... ένα ολόκληρο μηνιάτικο. Όταν οι υποχρεώσεις τρέχουν μέρα παρά μέρα, αυτά τα χρήματα δε μαζεύονται εύκολα. 😑

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε και ο τελικός εκκαθαριστικος από efa με ένα ποσό στα 89 ευρώ. Είχαν βάλει μέσα και τη συνέπεια εξόφλησης οπότε ο κύκλος σε αυτούς έκλεισε χωρίς προβλήματα.

Γενικά δεν έχω παράπονο από το συγκεκριμένο πάροχο, το μόνο μείον ήταν ότι στα έναντι μου χρέωναν ότι να ναι και φυσικά δεν υπήρχε δυνατότητα να δίνω εγώ ένδειξη. Βέβαια μετά στον εκκαθαριστικό γινόταν ο συμψηφισμός και ήταν όλα οκ.

Είναι πάντως τραγικό να φεύγεις από το 0.077 για να πας στο 0.17 και να νιώθεις και τυχερός που το πρόλαβες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leoy είπε

Καλησπέρα, αν δεν σε ενημέρωσαν για αλλαγή συμβολαίου (μπηκε ρήτρα το Μαιο) μπορεις να κάνεις κάτι?

το ματιάσαμε

Στις 18/4/2022 στις 5:52 ΜΜ, leoy είπε

Δεν εχω δει ποτε το Προσαύξηση 8.8 όρων, αρα ειμαι τυχερος γιατι εχω σταθερο τιμολογιο απο παλια και δεν μου εχουν κανει τροποποιηση σε κατι αλλο. Γιατι πραγματικα δεν εχω κανει τπτ.

δες αρχικά μήπως έληξε το συμβόλαιο και μπήκες αορίστου , ή αν είχες ψιλά γράμματα υποσημείωσης για αλλαγές σε πρόσφατο λογαριαμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

το ματιάσαμε

δες αρχικά μήπως έληξε το συμβόλαιο και μπήκες αορίστου , ή αν είχες ψιλά γράμματα υποσημείωσης για αλλαγές σε πρόσφατο λογαριαμούς

Χαχαχα ναι το ματιασαμε. 
Εχω κοιταξει 100 φορες το λογαριασμο , δεν ειχε ψιλα γραμματα.
Το συμβολαιο δεν εχει λήξει, αλλα εχει περασει 6μηνο απο την ανανεωση ( εκανα ανανεωση τον απριλιο μαιο περυσι) για 2 χρονια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...