Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, sysyfos είπε

Οκτ 63,05€ & Νοε 176,86€

άρα σε ρήτρες πλήρωσες 466,7€ χωρίς ΦΠΑ ή

494,7 με ΦΠΑ

αυτό αφαίρεσέ το απο τα έναντι που πλήρωσες και δες αν βγαίνει 175€

άσχετο βλέπω οτι σε έχουν και προηγούμενο υπόλοιπο 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

άρα σε ρήτρες πλήρωσες 466,7€ χωρίς ΦΠΑ ή

494,7 με ΦΠΑ

αυτό αφαίρεσέ το απο τα έναντι που πλήρωσες και δες αν βγαίνει 175€

άσχετο βλέπω οτι σε έχουν και προηγούμενο υπόλοιπο 150€

100,19€ βγαινει το υπολοιπο ειναι εξοφλημενο ειναι οκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Πως μπορώ να δω ακριβώς πότε χρεώθηκα την ρήτρα αναπροσαρμογης όταν η πρώτη χρέωση που είδα ήταν σε εκκαθαριστικο και άρα έχω ένα εύρος 4 μηνών;

29/6-28/10 χρεώθηκα 89€ ρήτρα, με πρώτη ενημέρωση στον εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδόθηκε 1/7 για το διάστημα 1/3-28/6.

...η αλήθεια είναι ότι έχεις πολύ μικρό διάστημα χρέωσης αναπροσαρμογής "εκτός ειδοποίησης" (από 5/8 έως 1/9, δηλαδή ούτε μήνα) και με τιμή αναπροσαρμογής μηνός δυσανάλογα μικρή σε σχέση με το τί πλήρωσες για Σεπτέμβρη/Οκτώβρη, άρα μιλάμε για αμφισβήτηση ποσού μικρού (πες ένα 25άρι πολύ χοντρικά...;). Τεσπα η αναπροσαρμογή άρχισε να εφαρμόζεται (για όλους) από 5/8 (όπως λέει κι η ειδοποίηση που είχες). Εκτός κι αν κάνω κάποιο λάθος (για το ποσό) - γι' αυτά ειδικός είναι ο korakios. Δεν ξέρω λοιπόν αν "αξίζει" (και 5€ αξίζουν εννοείται, αλλά είναι και τί οικονομικά έχει ο καθένας/πώς το βλέπει) να μπεις στην "διαδικασία"; (Δεν θα σου κοστίσει κάτι - πιο πολύ το "σπάσιμο"/η αναμονή είναι).

Το πιο ουσιαστικό είναι να περάσεις σε σταθερό πρόγραμμα, ΕΦ' ΟΣΟΝ όμως έχεις/θα έχεις τους επόμενους μήνες (ειδικά το καλοκαίρι/κλιματιστικό) παραπάνω από 300kWh/μήνα. Αλλιώς μπορεί μέχρι και να σε συμφέρει να μείνεις στο Γ1, όσο τουλάχιστον θα υπάρχουν επιδοτήσεις. Βασικά ανέβασε τον τελευταίο λογαριασμό (ολόκληρο αλλά σβήσε τα προσωπικά σου στοιχεία) να δούμε τί γίνεται.

Το θέμα είναι ότι ούτως ή άλλως, το ρεύμα ακρίβυνε. Είτε το υπόλοιπο αναπροσαρμογής αφού αφαιρέσεις επιδοτήσεις (ΑΝ τις δικαιούσαι=είναι η κύρια κατοικία δηλωμένη στην εφορία) πληρώνεις, είτε ένα "ακριβό" σταθερό....Κομπλέ θα ήσουν μόνο αν είχες καταλάβει έστω μέχρι αρχές Δεκέμβρη τί παίζει με το ρεύμα από το καλοκαίρι και είχες προλάβει να πας σε σταθερο με τις παλιές τιμές (μισοτιμή σχεδόν...). Ελπίζω μόνο από Οκτώβρη να μην εκαιγες πολύ τον θερμοπομπό, γιατί όντως θα έχεις άσχημα μαντάτα στον επικείμενο εκκαθαριστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sysyfos είπε

100,19€ βγαινει το υπολοιπο ειναι εξοφλημενο ειναι οκ.

άρα σου χαρίσανε 😁

κοίτα επειδή δε μπορώ να κάνω επαλήθευση , ξαναδές τα με την ησυχία σου ή απαραίτητα μέσα σε spoiler ανέβασε με τη σειρά τους λογαριασμούς

αν στους 3 έναντι που κάνανε πχ 100€ πλήρωσες 60€ ρήτρα τότε σου επιστρέψανε (όπως είπανε) τα 40€ αντί να τα επιστρέψουν όλα και να χρεώσουν ρήτρα για όλη την περίοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει Αλλαγή ονόματος, και αλλάξεις και παροχο, και υπάρχουν κάποιες οφειλές, υπάρχει περίπτωση να γίνει διακοπή της υφιστάμενης παροχής; (η παροχή είναι ίδια δεν αλλάζει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Αν γίνει Αλλαγή ονόματος, και αλλάξεις και παροχο, και υπάρχουν κάποιες οφειλές, υπάρχει περίπτωση να γίνει διακοπή της υφιστάμενης παροχής; (η παροχή είναι ίδια δεν αλλάζει) 

..."αλλάζει" - αλλάζουν τα τελευταία 2 ψηφία, που υποδεικνύουν νέο χρήστη/ΑΦΜ, και κανονικά δεν μπορεί να βγει διαταγή διακοπής. Αλλά,,,,το βασίζεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, washcloud είπε

..."αλλάζει" - αλλάζουν τα τελευταία 2 ψηφία, που υποδεικνύουν νέο χρήστη/ΑΦΜ, και κανονικά δεν μπορεί να βγει διαταγή διακοπής. Αλλά,,,,το βασίζεσαι;

 

2 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

 

Έχει τύχει πάντως σε κοινόχρηστη παροχή οικοδομής αλλαγή ονόματος από γιαγιά σε εγγονό (με ίδιο επίθετο) και από watt σε ζενίθ να γίνει διακοπή για οφειλές 100€+

Αλλά γενικά δύσκολο να γίνει, γιατί ο προηγούμενος ενοικιαστής άφησε στην παροχή μου χρέος 400€ και Αυτός είναι άφαντος.. Κάνα χρόνο τώρα.. 

Απλά η εταιρεία στέλνει το χρέος με γράμμα στην οικοδομή, αλλά Τιποτ δεν γίνεται 

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Αν γίνει Αλλαγή ονόματος, και αλλάξεις και παροχο, και υπάρχουν κάποιες οφειλές, υπάρχει περίπτωση να γίνει διακοπή της υφιστάμενης παροχής; (η παροχή είναι ίδια δεν αλλάζει) 

Να κάνουν διακοπή δεν μπορούν γιατί η παροχή δεν είναι πια στην δικαιοδοσία τους, αλλά αν το σπίτι που ανήκει ο μετρητής είναι δικό σου μπορουν να το κυνηγήσουν δικαστικά και να στα πάρουν διπλάσια χρεωνοντας σου τόκους υπερημερίας και τα δικαστικά τους έξοδα

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

 

Έχει τύχει πάντως σε κοινόχρηστη παροχή οικοδομής αλλαγή ονόματος από γιαγιά σε εγγονό (με ίδιο επίθετο) και από watt σε ζενίθ να γίνει διακοπή για οφειλές 100€+

Αλλά γενικά δύσκολο να γίνει, γιατί ο προηγούμενος ενοικιαστής άφησε στην παροχή μου χρέος 400€ και Αυτός είναι άφαντος.. Κάνα χρόνο τώρα.. 

Απλά η εταιρεία στέλνει το χρέος με γράμμα στην οικοδομή, αλλά Τιποτ δεν γίνεται 

...αν μιλάς για κάτι που "χρονίζει" (2η περιπτωση), προφανώς ο προηγούμενος πάροχος παραιτήθηκε από την ιδέα εντολής διακοπής και δεν νομίζω πια ν' ασχοληθεί. Ίσως μάλιστα τον πήγε/τον πάει δικαστικά με βάση το ΑΦΜ του. Το θέμα ήταν να μη γινόταν στραβή τον πρώτο καιρό. Δεν ξέρω μήπως έχει νόημα να τους στείλεις και εσύ ένα μέιλ λεγοντάς τους "σταματήστε να στέλνετε γράμματα σε εμένα, αυτός που σας άφησε χρέος ήταν προηγούμενος ενοικιαστής, έφυγε/δεν άφησε διεύθυνση, κυνηγήστε τον αλλιώς".

Όσο για την 1η, το "κοινόχρηστη" με μπερδεύει (το πώς εσύ ίσως να το εννοείς), αλλά αν εννοείς ΕΝΑ ρολόι για δύο σπίτια, τότε απλά μιλάμε για μία παροχή και αλλαγή ονόματος (από γιαγια σε εγγονό), άρα παρ' ό,τι και πάλι δεν θα έπρεπε να γίνει διακοπή (αλλαγή ΑΦΜ/προσώπου που έχει επωμιστεί την παροχή), προφανώς λίγο το "ίδια διεύθυνση/ίδιος σχεδόν αριθμός παροχής/ίδιο σπίτι", έφτασε το συνεργείο ως εκεί και γεια σας...(μετά τον 2ο ανεξόφλητο, ανεξαρτήτως ποσού, νομίζω).

Αλλά ξαναλέω, κανονικά (...) δεν θα έπρεπε να γίνει, αφού η εντολή διακοπής είναι,,,προσωποποιημένη "τιμωρία", και όχι,,,τιμωρία προς την παροχή...Δεν ξερω τί έκανε ο εγγονός (αν και υποθέτω πλήρωσε τα 100+τέλος επανασύνδεσης ένα 40άρι), αλλά κανονικά θα έπρεπε να,,,,τρέχει για διαμαρτυρίες σε ΔΕΔΔΗΕ για επανασύδνεση (και αγωγή προφανώς σήκωνε κάτι τέτοιο). Ακόμη κι αν (πιθανότατα) ήταν ο ίδιος που ζούσε και πριν και μετά/έκανε κατανάλωση/άφησε χρέος στο συγκεκριμένο σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, washcloud said:

...η αλήθεια είναι ότι έχεις πολύ μικρό διάστημα χρέωσης αναπροσαρμογής "εκτός ειδοποίησης" (από 5/8 έως 1/9, δηλαδή ούτε μήνα) και με τιμή αναπροσαρμογής μηνός δυσανάλογα μικρή σε σχέση με το τί πλήρωσες για Σεπτέμβρη/Οκτώβρη, άρα μιλάμε για αμφισβήτηση ποσού μικρού (πες ένα 25άρι πολύ χοντρικά...;). Τεσπα η αναπροσαρμογή άρχισε να εφαρμόζεται (για όλους) από 5/8 (όπως λέει κι η ειδοποίηση που είχες). Εκτός κι αν κάνω κάποιο λάθος (για το ποσό) - γι' αυτά ειδικός είναι ο korakios. Δεν ξέρω λοιπόν αν "αξίζει" (και 5€ αξίζουν εννοείται, αλλά είναι και τί οικονομικά έχει ο καθένας/πώς το βλέπει) να μπεις στην "διαδικασία"; (Δεν θα σου κοστίσει κάτι - πιο πολύ το "σπάσιμο"/η αναμονή είναι).

Το πιο ουσιαστικό είναι να περάσεις σε σταθερό πρόγραμμα, ΕΦ' ΟΣΟΝ όμως έχεις/θα έχεις τους επόμενους μήνες (ειδικά το καλοκαίρι/κλιματιστικό) παραπάνω από 300kWh/μήνα. Αλλιώς μπορεί μέχρι και να σε συμφέρει να μείνεις στο Γ1, όσο τουλάχιστον θα υπάρχουν επιδοτήσεις. Βασικά ανέβασε τον τελευταίο λογαριασμό (ολόκληρο αλλά σβήσε τα προσωπικά σου στοιχεία) να δούμε τί γίνεται.

Το θέμα είναι ότι ούτως ή άλλως, το ρεύμα ακρίβυνε. Είτε το υπόλοιπο αναπροσαρμογής αφού αφαιρέσεις επιδοτήσεις (ΑΝ τις δικαιούσαι=είναι η κύρια κατοικία δηλωμένη στην εφορία) πληρώνεις, είτε ένα "ακριβό" σταθερό....Κομπλέ θα ήσουν μόνο αν είχες καταλάβει έστω μέχρι αρχές Δεκέμβρη τί παίζει με το ρεύμα από το καλοκαίρι και είχες προλάβει να πας σε σταθερο με τις παλιές τιμές (μισοτιμή σχεδόν...). Ελπίζω μόνο από Οκτώβρη να μην εκαιγες πολύ τον θερμοπομπό, γιατί όντως θα έχεις άσχημα μαντάτα στον επικείμενο εκκαθαριστικό...

Αν έχω air-condition αλλά δεν είναι δηλωμένη η κατοικία που μένω σαν κύρια (ώστε να λαμβάνω την επιδότηση) συμφέρει με κλειστά μάτια να πάω σε σταθερό πρόγραμμα;

Ποια η διαφορά του online και του enter, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από παράπονο στη ΡΑΕ για το πρόβλημα σωστής ενημέρωσης από την NRG μου στείλαν αυτή την απάντηση.. 

Τώρα για να ασκήσω το δικαίωμα μου στο άρθρο 21 τι πρέπει να κάνω; 

Απαντηση1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios έχω νέα από τον προηγούμενο πάροχο. Έσβησαν μόνοι τους τις οφειλές σε μια επιστολή που μου έστειλαν που λέει βάση νόμου 4172/2013 για διαγραφή οφειλών :lol:

δεν ξέρω αν φταίει η ΡΑΕ, τους είχα πρήξει με άρνηση απάντησης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...