Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

@korakios λοιπόν καλησπέρα ξανά ..με ειχατε βοηθηση ξανα πριν λιγο καιρο και άλλαξα από watt and volt και πήγα δεη ευτυχώς..

Το πρόβλημα πλέων έχει ως εξής. Είχα πάει 20 Ιουνίου 2021 να συνδέσω ρεύμα μέσω την w/v στο κατάστημα. Επειδή σαν καινούργιο σπίτι δεν ήξερα ακριβώς τον αριθμό της οδού μου λέει η υπάλληλος άσε να ψάξω εγώ για ποιο γρήγορα στην οδό αυτή και βρήκε ένα διαμέρισμα με τον αριθμό 83. Κάναμε την αίτηση για ποιο γρήγορα με τον αριθμό 83. Πάω σπίτι και βλέπω στο συμβόλαιο σπιτιου αριθμό 57.παω από το κατάστημα και κατευθείαν κάνουμε αίτημα υπαναχωρησεις η ακυρώσεις. Κάνουμε μετά αίτημα καινούργιας σύνδεσης με το  σωστό σπίτι με τον αριθμό 57.. έλα όμως που ο ΔΕΗΔΕ μετά από μερικές μέρες πήγε και το σύνδεσε και εγώ πλήρωνα λογαριασμούς έναντι σε λάθος μετρητή που είχαν σύνδεση στο όνομα μου.Οταν το κατάλαβα τον Σεπτέμβριο πήγα και το ακύρωσα και μου βαλαν και ρητρα ακυρώσεις συμβολαίου και κάτι λογαριασμούς σύνολο 300 ευρώ. Εδώ και καιρό μου έχουν σπάσει τα τηλέφωνα και μου λένε να δεχτώ μια μείωση και να πληρώσω το υπόλοιπο ποσό.εγω από την πλευρά μου τους λέω ότι 20 Ιουνίου έκανα αίτηση σύνδεσης 21 Ιουνίου έκανα αίτηση ακύρωσης. Οπότε ο ΔΕΗΔΕ  που πήγε αργότερα και το σύνδεσε δεν είναι δικό μου πρόβλημα όπως επίσης και κανένας δεν κατάλαβε το λάθος μόνος μου το κατάλαβα και το έκανα διακοπή μετά τον Σεπτέμβριο..Σήμερα όμως με περνούν τηλέφωνο από μια νομική υπηρεσία που αναλαμβανη θέματα της w/v ..Τους εξήγησα λίγο ποιο λεπτομερώς την κατάσταση και μου είπε πως θα ξανά μιλήσει με την εταιρία και θα με ξανά πάρει...

Παιδιά εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πάση θυσία δεν θέλουν να αναλάβουν της ευθύνες τους και ότι το ρίχνουν όλο πάνω μου .επίσης ζητάω κάθε φορά έναν υπεύθυνο να μιλήσω και δεν μου δίνουν κανέναν. 

Καλησπερα... Το λαθος ειναι και δικο σου... Θα επρεπε εκει που υπεγραψες να προσεξεις την διευθυνση..Ουτε ο Δεδδηε φταιει...Εκανε την σωστη συνδεση που του εδωσε ο παροχος σου..Την διακοπη την εκανες  ομως πολυ αργα... Θα επρεπε απο την αρχη οταν το καταλαβες  να ζητησεις την διακοπη του  ρευματος στην λαθος διευθυνση.. Δυσκολο το βλεπω το θεμα σου  αφου εχεις υπογρααψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Κάνουμε μετά αίτημα καινούργιας σύνδεσης με το  σωστό σπίτι με τον αριθμό 57.. έλα όμως που ο ΔΕΗΔΕ μετά από μερικές μέρες πήγε και το σύνδεσε και εγώ πλήρωνα λογαριασμούς έναντι σε λάθος μετρητή που είχαν σύνδεση στο όνομα μου.

myrae ένα αίτημα κατα πάροχο και διαχειριστή watt και ΔΕΔΔΗΕ (ένα διπλό , όχι 2 ξεχωριστά)

δε σε ενδιαφέρει αν η W&V δεν έδωσε εντολή διακοπής , ούτε αν ο ΔΕΔΔΗΕ το αγνόησε

και φυσικά τέλος τα τηλέφωνα , αν σε ξαναπάρουν ισχυει το ίδιο . Αν όντως είναι νομική δε θα σε ξαναενοχλήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

@korakios λοιπόν καλησπέρα ξανά ..με ειχατε βοηθηση ξανα πριν λιγο καιρο και άλλαξα από watt and volt και πήγα δεη ευτυχώς..

Το πρόβλημα πλέων έχει ως εξής. Είχα πάει 20 Ιουνίου 2021 να συνδέσω ρεύμα μέσω την w/v στο κατάστημα. Επειδή σαν καινούργιο σπίτι δεν ήξερα ακριβώς τον αριθμό της οδού μου λέει η υπάλληλος άσε να ψάξω εγώ για ποιο γρήγορα στην οδό αυτή και βρήκε ένα διαμέρισμα με τον αριθμό 83. Κάναμε την αίτηση για ποιο γρήγορα με τον αριθμό 83. Πάω σπίτι και βλέπω στο συμβόλαιο σπιτιου αριθμό 57.παω από το κατάστημα και κατευθείαν κάνουμε αίτημα υπαναχωρησεις η ακυρώσεις. Κάνουμε μετά αίτημα καινούργιας σύνδεσης με το  σωστό σπίτι με τον αριθμό 57.. έλα όμως που ο ΔΕΗΔΕ μετά από μερικές μέρες πήγε και το σύνδεσε και εγώ πλήρωνα λογαριασμούς έναντι σε λάθος μετρητή που είχαν σύνδεση στο όνομα μου.Οταν το κατάλαβα τον Σεπτέμβριο πήγα και το ακύρωσα και μου βαλαν και ρητρα ακυρώσεις συμβολαίου και κάτι λογαριασμούς σύνολο 300 ευρώ. Εδώ και καιρό μου έχουν σπάσει τα τηλέφωνα και μου λένε να δεχτώ μια μείωση και να πληρώσω το υπόλοιπο ποσό.εγω από την πλευρά μου τους λέω ότι 20 Ιουνίου έκανα αίτηση σύνδεσης 21 Ιουνίου έκανα αίτηση ακύρωσης. Οπότε ο ΔΕΗΔΕ  που πήγε αργότερα και το σύνδεσε δεν είναι δικό μου πρόβλημα όπως επίσης και κανένας δεν κατάλαβε το λάθος μόνος μου το κατάλαβα και το έκανα διακοπή μετά τον Σεπτέμβριο..Σήμερα όμως με περνούν τηλέφωνο από μια νομική υπηρεσία που αναλαμβανη θέματα της w/v ..Τους εξήγησα λίγο ποιο λεπτομερώς την κατάσταση και μου είπε πως θα ξανά μιλήσει με την εταιρία και θα με ξανά πάρει...

Παιδιά εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πάση θυσία δεν θέλουν να αναλάβουν της ευθύνες τους και ότι το ρίχνουν όλο πάνω μου .επίσης ζητάω κάθε φορά έναν υπεύθυνο να μιλήσω και δεν μου δίνουν κανέναν. 

Επίσης τελευταία φορά που μίλησα με την εταιρεία μου είπαν τα εξής...από την στιγμή που έκανα έτοιμα ακυρώσεις της αίτησης με αριθμό 83 η w/v το έστειλε λέει στον ΔΕΗΔΕ οποίος δεν το είδε και το σύνδεσε..από κει και πέρα αφού έχουν λέει την υπογραφή μου από την αίτηση είναι δικό μου λάθος έπρεπε εγώ να μυρισω  τα νύχια μου και να πάω νωρίτερα να το τερματίσω...ok αλλά εφόσον εγώ έχω βάλει επίσης την υπογραφη μου και στο αίτημα  ακυρώσεις πριν το σύνδεση ο ΔΕΗΔΕ ? όχι μου λέει δεν μετράει το ίδιο.επισης προσπάθησε να μου πλασάρει και το εξής στο οποίο ρώτησα.. γιατί από την στιγμή που ο ΔΕΗΔΕ  δεν το είδε και το σύνδεσε γιατί δεν διακοψατε την σύνδεση μετά από 1 2 η 3 μέρες?πριν μου πει ότι έπρεπε να το κατάλαβω από μόνος μου γιατί μου στάλθηκε μνμ στο κινητό για επιτυχής σύνδεσης μετρητή μου λέει αυτό.

.όταν εσείς κάνατε  ξανά για δεύτερη φορά αίτημα ακυρώσεις ότι δεν είναι δικός σας ο μετρητής τον Σεπτέμβριο εμείς ακυρωσαμε λέει το αίτημα αυτό και το διακόψαμε από μόνοι μας σαν εταιρία λόγο της πρώτης αίτησης..

Ε μετά τους λέω αφού το κόψατε μόνοι σας που λέτε (που δεν ισχύει) γιατί μου βάλατε ρητρα ακυρώσεις συμβολαίου..? 

Μετά μου τα ξανά άλλαξε και λέει έπρεπε να το καταλάβω από μόνος μου ποιο νωρίς να το ακυρώσω...

Για το έναντι που πλήρωνα άκυρα ούτε λόγος για επιστροφή χρημάτων εδώ θέλουν να μου φορτώσουν και άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gusfraba είπε

Καλησπέρα. Για επαγγελματικό Γ21 με 4 μηνη κατανάλωση 4000με 5000 kwh κατά που να κάνω? Τώρα είμαι watt & volt zero. 

0,30 το zero μείον 0,065 επιδότηση

2 ώρες πριν, korakios είπε

διάβασε το sticky , δες τα λινκ της υπογραφής μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει να ψαξεις  ομως ποτε εδωσε ο παροχος σου την εντολη διακοπης στον Δεδδηε...Εσυ ποτε ζητησες την διακοπη του ρευματος στην λαθος διευθυνση...   Γιατι εσυ εκανες το λαθος..Υπεγραψες λαθος...  Θα επρεπε να δεις τον αριθμο παροχης και αν ειναι σωστη η διευθυνση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Θα πρεπει να ψαξεις  ομως ποτε εδωσε ο παροχος σου την εντολη διακοπης στον Δεδδηε...Εσυ ποτε ζητησες την διακοπη του ρευματος στην λαθος διευθυνση...   Γιατι εσυ εκανες το λαθος..Υπεγραψες λαθος...  Θα επρεπε να δεις τον αριθμο παροχης και αν ειναι σωστη η διευθυνση...

Την επόμενη μέρα ακριβώς έδωσα εντολή ακυρώσεις..πριν πάει ο δεηδε δλδ να σύνδεση ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios επίσης ρώτησα στην ΔΕΗ αν παίζει να μου κόψουν το ρεύμα και έχω σύνδεση πλέων με δεη .

Μου είπαν πως από την στιγμή που ο τωρινός μετρητής δλδ ο σωστός δεν έχει χρέος δεν μας ενδιαφέρει που αλλού χρωστάς λεφτά με άλλον μετρητή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NikolaQ είπε

Επίσης τελευταία φορά που μίλησα με την εταιρεία μου είπαν τα εξής...από την στιγμή που έκανα έτοιμα ακυρώσεις της αίτησης με αριθμό 83 η w/v το έστειλε λέει στον ΔΕΗΔΕ οποίος δεν το είδε και το σύνδεσε..από κει και πέρα αφού έχουν λέει την υπογραφή μου από την αίτηση είναι δικό μου λάθος έπρεπε εγώ να μυρισω  τα νύχια μου και να πάω νωρίτερα να το τερματίσω...ok αλλά εφόσον εγώ έχω βάλει επίσης την υπογραφη μου και στο αίτημα  ακυρώσεις πριν το σύνδεση ο ΔΕΗΔΕ ? όχι μου λέει δεν μετράει το ίδιο.επισης προσπάθησε να μου πλασάρει και το εξής στο οποίο ρώτησα.. γιατί από την στιγμή που ο ΔΕΗΔΕ  δεν το είδε και το σύνδεσε γιατί δεν διακοψατε την σύνδεση μετά από 1 2 η 3 μέρες?πριν μου πει ότι έπρεπε να το κατάλαβω από μόνος μου γιατί μου στάλθηκε μνμ στο κινητό για επιτυχής σύνδεσης μετρητή μου λέει αυτό.

.όταν εσείς κάνατε  ξανά για δεύτερη φορά αίτημα ακυρώσεις ότι δεν είναι δικός σας ο μετρητής τον Σεπτέμβριο εμείς ακυρωσαμε λέει το αίτημα αυτό και το διακόψαμε από μόνοι μας σαν εταιρία λόγο της πρώτης αίτησης..

Ε μετά τους λέω αφού το κόψατε μόνοι σας που λέτε (που δεν ισχύει) γιατί μου βάλατε ρητρα ακυρώσεις συμβολαίου..? 

Μετά μου τα ξανά άλλαξε και λέει έπρεπε να το καταλάβω από μόνος μου ποιο νωρίς να το ακυρώσω...

Για το έναντι που πλήρωνα άκυρα ούτε λόγος για επιστροφή χρημάτων εδώ θέλουν να μου φορτώσουν και άλλα. 

Οταν στελνει ενας παροχος την εντολη επανασυνδεσης στον Δεδδηε  αυτο εκτελειται εντος 2-3 ημερων... Ο παροχος  ομως κανονικα θα επρεπε να ζητησει την διακοπη της ηλεκτροδοτησης...Δεν γινονται αυτα τοσο αμεσα... Δεν υπαρχει ακυρωση αφου εχει φυγει για να εκτελεστει η εντολη  απο τον Δεδδηε και εχει μπει το ρευμα,...Και δυσκολα να σου δωσει απαντηση η ΡΑΕ... Ψαξου με τον παροχο σου...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή σε όποιον ψάχνει Γ21. Η Ζενιθ άλλαξε τιμή. Από 0,21 έχει πάει στα 0,28. Είχα ζητήσει να με πάρουν τηλέφωνο, για να προχωρήσουμε σε συμβόλαιο, μιας και η έλειψη δέσμευσης, κάλυπτε την μικρή διαφορά τιμής που είχε με πιο φθηνές εταιρίες, αλλά αυτή η αλλαγή της τιμής, μου βγάζει 900€ ακριβότερα στο έτος, οπότε πλέν δεν συμφέρει.

Είμαι πλέον μεταξύ NRG και Volton

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, terryman είπε

Η Ζενιθ άλλαξε τιμή. Από 0,21 έχει πάει στα 0,28

έγινε και η αλλαγή στο excel

10 λεπτά πριν, terryman είπε

Είμαι πλέον μεταξύ NRG και Volton

αν είναι σε κοντινές τιμές καλύτερα nrg που έχει μικρότερη δέσμευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

έγινε και η αλλαγή στο excel

Μιας και κάνεις αλλαγές, ενημερώνω ότι άλλαξε και το πάγιο της Protergia από 20€ έγινε 15€

και φαίνεται ότι καταργήθηκε το Watt&Volt BUSINESS FIXED 21, γιατί έχει βγάλει ένα Zero που ισχύει για οικιακά και επαγγελματικά https://www.watt-volt.gr/zero/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, terryman είπε

Μιας και κάνεις αλλαγές, ενημερώνω ότι άλλαξε και το πάγιο της Protergia από 20€ έγινε 15€

ναι , τάμπα είναι πλέον 😂

14 λεπτά πριν, terryman είπε

και φαίνεται ότι καταργήθηκε το Watt&Volt BUSINESS FIXED 21

και το Γ22 τελικά που ήταν το φθηνότερο δυστυχώς , το άφησα μπας και μπορεί να μπει κανένας που καίγεται τελευταία στιγμή

15 λεπτά πριν, terryman είπε

γιατί έχει βγάλει ένα Zero που ισχύει για οικιακά και επαγγελματικά https://www.watt-volt.gr/zero/

το έχει καιρό

και η elpedison αύξησε κάπως τις τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα παιδιά έχω μια απορία αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Πριν 2 εβδομάδες έκανα αλλαγή προμηθευτή απο watt and volt σε δεη home enter.

Στον συμβόλαιο που υπέγραψα έβαλα ένδειξη μετρήτη 22445 για την δεη. ( 1/02/22)

Σήμερα (18/02) μου ήρθε ο τελικός λογαριασμός της watt οπου έκανε καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ 22622.

Εγώ στον λογαριασμό που θα μου έρθει απο την ΔΕΗ απο πια καταχώρηση θα αρχίσουν να μετράνε;

Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, johnienna είπε

Καλήσπερα παιδιά έχω μια απορία αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Πριν 2 εβδομάδες έκανα αλλαγή προμηθευτή απο watt and volt σε δεη home enter.

Στον συμβόλαιο που υπέγραψα έβαλα ένδειξη μετρήτη 22445 για την δεη. ( 1/02/22)

Σήμερα (18/02) μου ήρθε ο τελικός λογαριασμός της watt οπου έκανε καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ 22622.

Εγώ στον λογαριασμό που θα μου έρθει απο την ΔΕΗ απο πια καταχώρηση θα αρχίσουν να μετράνε;

Ευχαριστώ πολυ.

Από εκεί που πηρε την μέτρηση ο Δεδδηε... Έχουμε πει  ότι η αλλαγή γινεται με τις μετρήσεις του Δεδδηε... Και όχι αυτές που δίνουμε εμείς στον παροχο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...