Προς το περιεχόμενο

Toyota yaris 99-05


ARTHURLUFFY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα mazda 323f bg μοντέλο 1993.

Του έχω περάσει υγραεριο και η κατανάλωση μεικτού κύκλου με το υγραέριο είναι 10lt/100km.

Σκεφτομαι να αγοράσω ένα yaris 99-05 δεν ξέρω αν θα πάρω 1000 κυβικά ή 1300 θα προσπαθήσω να πάρω μια βόλτα για να αποφασίσω.

Θα του περάσω σίγουρα υγραέριο και πιστεύω να έχει χαμηλότερη κατανάλωση από το δικό μου, αλλά δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος που θέλω να αλλάξω αμάξι, το δικό μου δεν έχει a/c, δεν έχει abs και γενικά το yaris θα είναι πιο εύκολο στο παρκάρισμα, χαμηλότερα τέλη, ίσως να έχει καλύτερη οδήγηση μιας και είναι πιο καινούριο κλπ.

Θέλω ένα αμάξι να μην βγάζει προβλήματα γι'αυτό σκέφτομαι το yaris. Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο αξιόπιστο αμάξι, κάτι που πρέπει να προσέξω στο συγκεκριμένο, ποια έκδοση να προτιμήσω κλπ.

Έχω σκοπό να το κρατήσω μερικά χρόνια και μετά να πάω σε μια αντιπροσωπεία (μάλλον toyota πάλι) να το δώσω μαζί με κάποια χρήματα προκαταβολή και να πάρω ένα καινούργιο με δόσεις.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατί δεν κρατάς το μάζντα ακόμα και όταν έχεις την δυνατότητα πας σε καινούριο ή μτχ 3-4 χρόνων υβριδικό ή πετρέλαιο αν σ ενδιαφέρει η κατανάλωση .... μην πας και δώσεις χρήματά για αυτοκίνητο 15ετίας επειδή είναι γιάρις  ... επίσης οι αντιπροσωπίες δεν αγοράζουν τόσο εύκολα τόσο παλιά μοντέλα εκτός αν θα σου το φάνε τζάμπα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω βαρεθεί το mazda, εκτός από ότι όπως είπα του λείπουν πολλά όπως a/c, έχει διάφορα μικροπροβλήματα που δεν αξίζει και δεν θέλω να δώσω λεφτά να φτιάξω.

Για πετρέλαιο σκεφτόμουν άλλα άρχισα να τα φοβάμαι γιατί έχω διαβάσει και έχω ακούσει διάφορα.

Υβριδικά αξιόπιστα 3-4 χρόνων που είπες ποια είναι για να δω τι τιμές παίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβληματα θα βγαλει... ενα αμαξι 10-15 χρονων...αλλα ενταξει θα ειναι σε λογικα πλαισια... βλεπεις ΤΟΥΟΤΑ ειναι καλο

καλυτερα το 1.3... και αν βρεις απο τα πρωτα ειδικα τα ιαπωνικα και οχι απο βαλενσιεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, opcorsa είπε

Καλυτερα το 1.3... και αν βρεις απο τα πρωτα ειδικα τα ιαπωνικα και οχι απο βαλενσιεν..

Τι εννοείς όχι βαλενσιεν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ARTHURLUFFY είπε

Τι εννοείς όχι βαλενσιεν;

το εργοστασιο στην γαλλια που ακομα και τωρα εκει φτιαχνονται... μια χαρα αμαξια, απλα τα πρωτα ερχονταν απο ιαπωνια...εκει στο 2000 που ψαχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ARTHURLUFFY είπε

Το έχω βαρεθεί το mazda, εκτός από ότι όπως είπα του λείπουν πολλά όπως a/c, έχει διάφορα μικροπροβλήματα που δεν αξίζει και δεν θέλω να δώσω λεφτά να φτιάξω.

Για πετρέλαιο σκεφτόμουν άλλα άρχισα να τα φοβάμαι γιατί έχω διαβάσει και έχω ακούσει διάφορα.

Υβριδικά αξιόπιστα 3-4 χρόνων που είπες ποια είναι για να δω τι τιμές παίζουν;

πλέον όλα αξιόπιστα είναι ξεκολλά από τις αντιλήψεις περασμένων ετών japan δεν χαλάει και διάφορα τέτοια  κουλά... δεν υπάρχει πια τίποτα καθαρά γιαπωνέζικο .... αν θες χαμηλή κατανάλωσή, εύκολο παρκάρισμα δες πχ c1, aygo, alto, 107 είναι το ίδιο αυτοκίνητο ... πάρε όπιο βρεις σε καλύτερή κατάστασή, χρονολογία, τιμή,  χλμ μην κοιτάς αρκεί να ναι σωστά συνηρημένο με γνήσιο βιβλίο σέρβις κτλ

Επεξ/σία από ziaba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το 1000 ρι 2001 δεν το αλλάζω με τιποτα, προβλήματα 0 απόδοση για 1000 ρι υπερικανοποιητικη, δεν σπάει δεν χαλάει, καλο λάδι κινητήρα, σέρβις στην ώρα τους και όλα οκ. Aircondition & ABS δεν έχω δυστυχώς αλλά οκ. Κάποια στιγμή θα κοιτάξω για το επόμενο του δικού μου μετά το facelift. Καλές αγορές φίλε, εγώ παντός στο συνιστώ ανεπιφύλακτα. 

Υ. Γ

1300 ρι θα πρότεινα και εγώ, γιατί 1000+aircondition +3ατομα θα ζοριστεί το κακόμοιρο 

Επεξ/σία από giorgosxristou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ.

Θα κοιτάξω να πάρω καμιά βόλτα και το 1000 να δω τι λέει αλλά ίσως αγοράσω το 1.3

Για υγραερίο προτείνετε καμιά μάρκα ή συνεργείο; Εγώ στο Μάζντα είχα βάλει το φθηνότερο Κιτ που βρήκα στα 650€ άμα θυμάμαι καλά, και παρόλο που δεν είχα κανένα θέμα εδώ και 3 χρόνια και 70.000 δεν ξέρω αν αξίζει να μεταφέρω το ίδιο από το mazda ή και να ξανά βάλω κάτι τόσο φθηνό και στο yaris. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε Yaris κοίτα να βρεις από τα πρώτα αφού θες αξιοπιστία. Μόνο τα πρώτα είναι Japan made αν θυμάμαι καλά.

Αν και φοράει VVT-i, που νομίζω πως δεν είναι το ίδιο πράγμα σε σχέση με το αμέσως προγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή επιλογη το yaris. 1300 να το πάρεις σιγουρα. Υγραέριο δεν θα πρότεινα. Τζάμπα λεφτά για μένα αφού θα έχεις κατανάλωση κάπου στα 6.5-7.0 lt/100.χωρια που δεν θα τραβάει καθόλου σε τέτοιο κινητήρα αν βάλεις αέριο. 

Αν είναι να σου προτείνω κάτι άλλο πιο φτηνό σε αγορά και για μένα πιο αξιόπιστο με πιο φτηνά ανταλλακτικά εγώ θα έψαχνα για gets 1.3.δες άναμέσα σε αυτά τα δύο. Δεν υπάρχει πιο σκύλος από το gets. Με 3 - 3500 ευρώ είσαι κομπλέ. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, amagawd είπε

Τραγικό αμάξι σε ασφάλεια,  κινητήρα,  κιβώτιο. Πάρε κανένα κορεατη από Ινδία καλύτερα.

Κορεάτη από Ινδία όταν λες ποια μοντέλα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...