Προς το περιεχόμενο

Startup εταιρεία στις ΗΠΑ σχεδιάζει να «εκτυπώσει» μία λειτουργική ανθρώπινη καρδιά


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Daemonos είπε

(προσωπική άποψη) Ο εκφυλισμός του εγκεφάλου προέρχεται από την κατανόηση της γήρανσης του υπόλοιπου σώματος/οργάνων. Εάν καταφέρουμε να ξεγελάσουμε τον εγκέφαλο να νομίζει ότι ανήκει σε ένα σύνολο οργανικού συστήματος νεαρού ατόμου (ακόμα και αν το άτομο είναι προχωρημένης ηλικίας), μπορεί να μην καταφέρουμε πλήρη αθανασία αλλά σίγουρα θα επεκταθεί ο μέσος όρος ζωής του ανθρώπου κατά πολύ καθώς θα επεκταθεί ο χρόνος γήρανσης. Σε γενικότερο πλαίσιο η γήρανση είναι αποτυπωμένη στον εγκέφαλο κάθε ανθρώπου και στο ανθρώπινο DNA, οπότε θα πρέπει ερευνήσουμε εκεί τις ενδεχόμενες περιπτώσεις που οδηγούν στην αθανασία. 

Έχει παρατηρηθεί σε ζώα ότι η ολική μετάγγιση αίματος από ζώα πολύ μικρής ηλικίας σε ζώα μεγάλης, προσφέρει μία ανάκαμψη στο εγκέφαλο. Θα συμφωνούσα δηλαδή ότι αν προσφέρουμε ιδανικό σώμα στον εγκέφαλο αυτός θα εκφυλίζεται σίγουρα πιο αργά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά, εδώ η L' OREAL τυπώνει δέρμα που στοκάρει τις ρυτίδες ή και μαλλιά για τους ατυχείς. Εκεί να δεις λεφτά...

 

Κάποιες παρατηρήσεις:

- Με την εκτύπωση λειτουργικών οργάνων ασχολούνται, ή μάλλον το αναπτύσσουν, εκατοντάδες εταιρείες και γκρουπ στον κόσμο, όχι μόνο μια Αμερικανική start up

- Start up είναι απλά μια νέα εταιρεία στα πρώτα 5 χρόνια της ζωής της

- Το ποιος είναι ο μηχανισμός της γήρανσης είναι επιστήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Έχει παρατηρηθεί σε ζώα ότι η ολική μετάγγιση αίματος από ζώα πολύ μικρής ηλικίας σε ζώα μεγάλης, προσφέρει μία ανάκαμψη στο εγκέφαλο. Θα συμφωνούσα δηλαδή ότι αν προσφέρουμε ιδανικό σώμα στον εγκέφαλο αυτός θα εκφυλίζεται σίγουρα πιο αργά.

και σε ανθρώπους ισχύει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gdriver είπε

και σε ανθρώπους ισχύει αυτό. 

Και εγω το εχω διαβασει αυτο, αλλα μπορει να αυξησει κατι τετοιο το προσδοκιμο ζωης η απλα για να το πω λαικα "ξεκουτιαίνεις" πιο αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dellapple είπε

Πολύ ενδιαφέρον αρκεί να συμβεί και να μην κοστίζει άλλη μια ζωή για να το έχεις αν το χρειαστείς 

Και εγω σε ρωτω ποσο κοστιζει μια ζωη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα κάνουμε εδώ και χρόνια 3d εκτύπωση στην καρδιά. Όχι με κύτταρα βέβαια. 

www.3dlife.gr

Το να δουλέψει μια καρδιά όπως ακριβώς κάνει η πραγματική είναι λίγο δύσκολο. Γιατί τα κύτταρα που παράγουν το ηλεκτρικό φορτίο για τους παλμούς ειναι σε συγκεκριμένο σημείο.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι η λύση θα βρεθεί και σύντομα μάλιστα. Μπράβο στην εταιρία που προσπαθεί να αναπαράγει σωστά ένα πραγματικό εκμαγείο. 

Δεν μιλάω ως γιατρός αλλά ως ο ένας από τους 3 μηχανικούς σχεδιαστές Διαγνωστικών Εκμαγείων στην Ελλάδα, και στην επιστημονική ομάδα του Παιδοκαρδιοχειρουργου Γεωργίου Σαρρη. 

Αν κάποιος χρειάζεται περισσότερες λεπτομέρειες ονομάζομαι Λεοναρδος Μπιλαλης. Είμαι στη  διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία. 

FB_IMG_1518979276201.jpg

IMG-093123e21d67778ec56104f3a6c5772a-V.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Και εγω το εχω διαβασει αυτο, αλλα μπορει να αυξησει κατι τετοιο το προσδοκιμο ζωης η απλα για να το πω λαικα "ξεκουτιαίνεις" πιο αργα.

Κοίτα αν αλλάζουμε όργανα, αυξάνουμε το προσδόκιμο ζωής από εκεί, και με το πιο αργό "ξεκούτιασμα" είμαστε κομπλέ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρα ολα αυτα μια και ο Λοβερδος διαφωνει.

 

Αναφορά σε κείμενο

2014: Οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν κιόλας, ζούνε πολλά χρόνια μετά τη συνταξιοδότησή τους" έλεγε με αγανάχτηση ο τότε υπουργός εργασίας και νυν υπουργός παιδείας Ανδρεας Λοβέρδος για τους συνταξιούχους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κοίτα αν αλλάζουμε όργανα, αυξάνουμε το προσδόκιμο ζωής από εκεί, και με το πιο αργό "ξεκούτιασμα" είμαστε κομπλέ :)

Πεστο ψεμματα, οταν πλησιαζεις τα 50 οτιδηποτε καλοδεχουμενο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Και εγω σε ρωτω ποσο κοστιζει μια ζωη?

Είναι σχετικό και εκτός θέματος καθώς ανοίγει άλλου είδους συζήτηση. 

Επεξ/σία από Daemonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Daemonos είπε

Είναι σχετικό και εκτός θέματος καθώς ανοίγει άλλου είδους συζήτηση. 

Πως είναι ασχετο το κοστος σε κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πως είναι ασχετο το κοστος σε κατι τετοιο?

Θα σου απαντήσω εν συντομία καθώς όπως σου προανέφερα είναι εκτός θέματος.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι η ζωή δεν μετριέται σε αξία και είναι ανεκτίμητη! 

Αντικειμενικά και Ιστορικά μιλώντας, η ζωή μετριέται ανάλογα την εξουσία που έχει ο κάθε άνθρωπος και χώρα κατ επέκταση. Στο βωμό του χρήματος και της θρησκείας, ακόμα και των φυλετικών διακρίσεων/διαφορών η ζωή του ισχυρού είναι πάντα πιο σημαντική από του ανίσχυρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Daemonos είπε

(προσωπική άποψη) Ο εκφυλισμός του εγκεφάλου προέρχεται από την κατανόηση της γήρανσης του υπόλοιπου σώματος/οργάνων. Εάν καταφέρουμε να ξεγελάσουμε τον εγκέφαλο να νομίζει ότι ανήκει σε ένα σύνολο οργανικού συστήματος νεαρού ατόμου (ακόμα και αν το άτομο είναι προχωρημένης ηλικίας), μπορεί να μην καταφέρουμε πλήρη αθανασία αλλά σίγουρα θα επεκταθεί ο μέσος όρος ζωής του ανθρώπου κατά πολύ καθώς θα επεκταθεί ο χρόνος γήρανσης. Σε γενικότερο πλαίσιο η γήρανση είναι αποτυπωμένη στον εγκέφαλο κάθε ανθρώπου και στο ανθρώπινο DNA, οπότε θα πρέπει ερευνήσουμε εκεί τις ενδεχόμενες περιπτώσεις που οδηγούν στην αθανασία. 

Ενδιαφέρουσα άποψη, νομίζω όμως οτι ο εκφυλισμός είναι ένα κράμα κατεστραμμένων/γηρασμένων εγκεφαλικών κυττάρων και συσσωρευμένων εμπειριών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...