Προς το περιεχόμενο

Προκαταλήψεις για Ερπετά


Tragic!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, zio10 said:

Τι οφέλη έχει να έχεις τέτοιο κατοικίδιο;

Ειναι πολυ μεγαλη συζητηση για τα "οφελη" των κατοικιδιων ευρυτερα, απο την αρχη της καταγραμμενης ιστοριας του ανθρωπου. Στη συγχρονη εποχη ειναι κυριως συναισθηματικα - ψυχολογικα για τον καθενα. Αν ειναι τωρα καποια σαυρα η γατα, εχει να κανει τις ιδιαιτεροτητες και προτιμησεις του καθενός.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φίλος μου έχει γενειοφόρο δράκο και ειλικρινά με την σαύρα δεν έχω κανένα θέμα. ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ ΣΑΥΡΑΣ ΟΜΩΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ :wacko:

Όσον αφορά τις προκαταλήψεις σου φίλε, αυτοί οι άνθρωποι έχουν το ίδιο θέμα και με την μέταλ μουσική, και με τα σύμβολα, και με τους Τούρκους, και με τα σκουλαρίκια / τατουάζ, συνεπώς δεν είναι προκατάληψη αλλά κάλος στον εγκέφαλο.

Επεξ/σία από ChimairaX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, ChimairaX said:

Ένας φίλος μου έχει γενειοφόρο δράκο και ειλικρινά με την σαύρα δεν έχω κανένα θέμα. ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ ΣΑΥΡΑΣ ΟΜΩΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟ :wacko:

Όσον αφορά τις προκαταλήψεις σου φίλε, αυτοί οι άνθρωποι έχουν το ίδιο θέμα και με την μέταλ μουσική, και με τα σύμβολα, και με τους Τούρκους, και με τα σκουλαρίκια / τατουάζ με το οτιδήποτε διαφορετικό από αυτούς και τις συνήθειές τους, συνεπώς δεν είναι προκατάληψη αλλά κάλος στον εγκέφαλο είναι ο ορισμός της προκατάληψης του κερατά.

Δεν είναι βλάκες, κανείς δεν ωφελείται με το να τους χαρακτηρίζουμε βλάκες. Είναι προκατηλειμμένοι, που σίγουρα δεν ακούγεται και πολύ καλύτερο αλλά έχει τεράστια διαφορά.

Ούτε και χρειάζεται να είναι κάτι ακραίο. Εμένα ο πατέρας μου μπορεί να σου λέει για ώρες ότι το πορτοκάλι στη σαλάτα είναι κακούργημα επειδή γι' αυτόν η σαλάτα δεν έχει μέσα γλυκά πράγματα και στην ηλικία του δεν το βλέπω να αναθεωρεί τις απόψεις του για τις σαλάτες. Η ίδια προκατάληψη είναι: αφού δεν έχω μάθει να μου αρέσουν οι σαλάτες με γλυκά συστατικά, όποιος το κάνει είναι περίεργος.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τι οφέλη έχει να έχεις τέτοιο κατοικίδιο;

Ξεμπερδεύεις από μύγες, κουνούπια και κατσαρίδες, υποθέτω. Την αμολάς, τρώει, profit. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, defacer είπε

Δεν είναι βλάκες, κανείς δεν ωφελείται με το να τους χαρακτηρίζουμε βλάκες. Είναι προκατηλειμμένοι, που σίγουρα δεν ακούγεται και πολύ καλύτερο αλλά έχει τεράστια διαφορά.

Ούτε και χρειάζεται να είναι κάτι ακραίο. Εμένα ο πατέρας μου μπορεί να σου λέει για ώρες ότι το πορτοκάλι στη σαλάτα είναι κακούργημα επειδή γι' αυτόν η σαλάτα δεν έχει μέσα γλυκά πράγματα και στην ηλικία του δεν το βλέπω να αναθεωρεί τις απόψεις του για τις σαλάτες. Η ίδια προκατάληψη είναι: αφού δεν έχω μάθει να μου αρέσουν οι σαλάτες με γλυκά συστατικά, όποιος το κάνει είναι περίεργος.

Δικέ μου δεν τους είπα βλάκες. Ίσως κάνω λάθος που τσουβαλιάζω βέβαια. Είναι αυτοί που λένε αβάσιμα πράματα τα οποία στηρίζονται σε θεωρίες που κάπου κάποτε απλά άκουσαν από επίσης αβάσιμη πηγή και το βρίσκουν λογικό επειδή αυτό ορίζει η υποκειμενικότητά τους (μα όντα του σατανά;). Κολλάνε σε μια ιδέα χωρίς να είναι σε θέση να δικαιολογήσουν άρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι προκατειλημμένος αλλά η γνώμη μου είναι ότι οι περισσότεροι που έχουν τέτοια κατοικίδια το κάνουν για να ξεχωρίσουν, να είναι διαφορετικοί. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τι οφέλη έχει να έχεις τέτοιο κατοικίδιο;

"Με όλο το θάρρος, τι σου προσφέρει αυτό το ζωντανό; Το γάλα; Το μαλλί; Τα αβγά; Τι;^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cappuccino είπε

"Με όλο το θάρρος, τι σου προσφέρει αυτό το ζωντανό; Το γάλα; Το μαλλί; Τα αβγά; Τι;^_^

Δεν εννοούσα τέτοια οφέλη, απλά έτσι οπως το έγραψε ο Getta robo νόμιζα οτι είναι κάτι συγκεκριμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, zio10 said:

Δεν εννοούσα τέτοια οφέλη, απλά έτσι οπως το έγραψε ο Getta robo νόμιζα οτι είναι κάτι συγκεκριμένο.

Πολυ μικρο ποσοστο κατοικιδιων υοθετειται/αποκταται για "οφελη". Πχ σκυλος φυλακας η γατα κυνηγος. Ειναι ψυχολογικο το ζητημα και σε παγκοσμια κλιμακα φυσικα. Τωρα γιατι να προτιμησει κανεις ερπετο αντι σκυλου η γατας (οπου οι γατες ειναι ξενικα ζωα στην Ελλαδα και οχι δημοφιλεις στην αρχαια Ελλαδα),  μπορω να πω παραδειγμα φιλου που πηρε ιγκουανα. Εχει αλλεργια στις τριχες των σκυλων και των γατιων, δεν ηθελε καποιο πτηνο, και κατελληξε εκει.

Σε αντιθεση με οσα πιστευουν οι περισσοτεροι, πολλα ερπετα ειναι εξυπνα, εκπαιδευονται επισης. Οχι φυσικα στο βαθμο να φερνουν και τις παντοφλες στη πολυθρονα, αλλα ναι, ειναι εφικτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, zio10 said:

Ψυχολογικα οφέλη εννοούσα κι εγώ κυρίως, συντροφιά κλπ.

Μη βάζεις τέτοια τρομακτικά βίντεο ή βάλ'τα σε σπόιλερ! :P :lol:

Πιστευω θα εκτιμησεις πολυ αυτο εδω:

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Τα σχολια σας είναι αρκετά για να απαντήσω σε 1 προς 1 ξεχωριστά.

Αρχικααά... Όποιος έχει ένα ζώο σε αιχμαλωσία (βαριά λέξη) δε σημαίνει ότι δεν το αγαπάει ή ότι το καταπιέζει. Παραδείγματος χάρη οι αράχνες (ακόμα και οι τεράστιες) και σε μια μικρή ζούγκλα να τις κλείσεις αρέσκονται στο να ανοίγουν μία τρυπίτσα στη γωνία που ίσα τις χωράει και να μένουν εκεί έως ότου πεθάνουν. Τα φίδια άμα είναι σε χώρο ελαφρώς μεγαλύτερο από όσο πρέπει στρεσσάρονται πολύ άγρια γι αυτό άλλωστε και μένουν σε λαγούμια. Ο Δράκος μου αξιοποιεί το 1/4 του χώρου του. Όταν μεγαλώσει μπορεί να κόβει βόλτες σπίτι κανονικά και το καλοκαίρι ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνει έξω βόλτα ώστε να λιάζετε και να απορροφά βιταμίνη D (υπάρχει αντίστοιχη λάμπα υπεριώδους στο τερράριουμ). Επίσης είναι καλό να πάει για μπάνιο το καλοκαίρι ώστε να κάνει καλύτερη έκδυση δέρματος. Άν όλα αυτά σας ακούγονται λίγο ακραία μιλάμε για μια σαύρα μισό μέτρο και βάλε και μισό κιλό και βάλε.

Συμπέρασμα; Μία γάτα ή ένας σκύλος που ΔΕΝ μένει σε σπίτι με μεγάλη αυλή ή κήπο για να τρέχει, ένα πουλί σε κλουβί, ένα ψάρι σε γυάλα κλπ είναι ΠΟΛΥ πιο καταπιεσμένα από τα σχεδόν καθόλου καταπιεσμένα ερπετά. Κανένα ζώο τέλος δεν έγινε από άγριο κατοικίδιο από τα γεννοφάσκια του

Οι τροφές τον ερπετών, συνήθως ζωντανά έντομα ή κατεψυγμένα ζώα (τρωκτικά κλπ) συνηθίζονται. Για ποιο λόγο να τα επιλέξεις; Πολλοί:

- Γούστο. Απλά μου αρέσει. Δεν το κάνω για να νιώθω ξεχωριστός, δεν το κάνω για να φρικάρω τον κόσμο, δεν το κάνω επειδή μου αρέσει να βασανίζω τα ζουζουνάκια που προσφέρω ζωντανά. Όπως κάποιοι άνθρωποι προτιμούν ένα κοινό αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα εγώ μπορώ να επιλέξω μία γουρούνα POLARIS γιατί μπορώ. Όπως όλοι μπορεί να παίζουν/βλέπουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ και εγώ να παίζω/βλέπω curling επειδή πάλι μπορώ. Είναι το θέλω μου και δεν αλλάζει

- Χρόνος. Δουλεύω όλη μέρα. Ο γενειοφόρος για να είναι ευτυχισμένος θέλει handling 20 με μισή ωρίτσα κάθε μέρα. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Την υπόλοιπη μέρα προτιμάει να λιάζεται στο τερραριουμ του ή να αράζει πάνω στην πέτρα ή να σκάβει στο πριονίδι και να κοιμάται. Ένας ενήλικος δράκος τρώει μέρα παρά μέρα Και έχουμε και οι 2 την ησυχία μας. Όλα καλά.

- Κόστος. Ένας γενειοφόρος δράκος το μόνο που θελει είναι ένα αρχικό κεφάλαιο να τον αγοράσεις, να του πάρεις τερράριουμ με λάμπες και εξοπλισμό μέσα και είσαι κομπλέ. Μετά μόνο τροφές. 1 κιλό σκουλήκια κάνει 5Ε. Όπως και 100 κατσαρίδες. Ή 20 γρύλλοι που δίνονται περιστασιακά σα γλύκισμα και επειδή τρελαινεται να τους κυνηγάει. Ένα άλλο κόστος είναι η λάμπα UV που πρέπει να αντικαθιστάται κάθε 6 μήνες. Και τέλος. Λιγότερο από μισή σύνδεση στο ίντερνετ.

- Αθόρυβος. Κοιμάται στις ώρες που κοιμάμαι και εγώ. Δε γαβγίζει, δε νιαουρίζει. Δεν ενοχλείται με τίποτα γιατί οι σαύρες είναι κουφές. Το ίδιο ισχύει και για τις ζωντανές τροφές του.

- Καθαριότητα. Μαζεύεις τα κακάκια του κάθε 2 μέρες που αφοδεύει και τέλος. Ούτε τρίχες, ούτε ψύλλοι, ούτε αρρώστιες. Γλωσσοφιλάκια λοιπόν σα να μην υπάρχει αύριο (πλακίζοντας βέβαια, ολες οι σαύρες έχουν στους σιαγόνες μικροποσότητες σαλμονέλας)

- Ευθύνη. Αν χρειαστεί να φύγω κάπου, δε χρειάζεται να το φορτώσω σε κάποιον. Του αφήνω φαγάκι και νεράκι και γεια σας.

- Συντροφιά. Ναι φίλε, συντροφιά. Του ανοίγεις την πόρτα και βγαίνει έξω. Ανεβαίνει στον ώμο σου. Όχι δε με αγαπάει. Καμία σαύρα δεν αγαπάει. Κανένα φίδι. Καμία αράχνη. Αισθάνεται όμως ασφάλεια δίπλα μου και απολαμβάνει να περνάει χρόνο χαϊδεύοντάς το (ειδικά κάτω από το λαιμό φουσκώνει τα γένια του όταν θέλει περισσότερο). Δε με ενδιαφέρει που η σχέση μας είναι ανιδιοτελής. Δεν έχω ανάγκη την αγάπη καμιάς σαύρας για να νιώσω ευτυχισμένος. Νιώθω μόνο που περιποιούμε ένα πλάσμα που πήρα υπ' ευθύνη μου και μου αρκεί.

Δείτε την φοβερή και τρομερή σαύρα και ανατριχιάστε από το αηδιαστικό και αποκρουστικό της παρουσιαστικό.

Αποτέλεσμα εικόνας για bearded dragon

Επεξ/σία από Tragic!
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2.000.000 φίδια έχουν εισαχθεί στις ΗΠΑ απο το '70 και μετά. Συν αράχνες, συν σαυρες, συν συν συν. Σκεφτείτε αν αυτά τα ζώα αλλάζουν το τοπικό οικοσύστημα ή όχι. Σκεφτείτε αν αυτά αποτελούν κίνδυνο για τους υπόλοιπους ανθρώπους. Σκεφτείτε αν έχουν επίδραση στην οικονομία . Αλλά μάλλον είναι κι αυτά προκαταλήψεις.

Πιστεύω πως θα πρεπε να υπάρχει ειδική άδεια για κατοχή επικίνδυνων "κατοικιδίων" (συμπεριλαμβανομένων και κάποιων σκυλιών) και φυσικά να απαγορεύεται η εισαγωγή και η κατοχή ειδών που είναι εντελώς ξένα με το περιβάλλον και δυνητικά επικίνδυνα π.χ. μεγαλα/δηλητηριώδη φίδια.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xgol είπε

2.000.000 φίδια έχουν εισαχθεί στις ΗΠΑ απο το '70 και μετά. Συν αράχνες, συν σαυρες, συν συν συν. Σκεφτείτε αν αυτά τα ζώα αλλάζουν το τοπικό περιβαλλον ή όχι. Σκεφτείτε αν αυτά αποτελούν κίνδυνο για τους υπόλοιπους ανθρώπους. Σκεφτείτε αν έχουν επίδραση στην οικονομία . Αλλά μάλλον είναι κι αυτά προκαταλήψεις.

Πιστεύω πως θα πρεπε να υπάρχει ειδική άδεια για κατοχή επικίνδυνων "κατοικιδίων" (συμπεριλαμβανομένων και κάποιων σκυλιών) και φυσικά να απαγορεύεται η εισαγωγή και η κατοχή ειδών που είναι εντελώς ξένα με το περιβάλλον και δυνητικά επικίνδυνα π.χ. μεγαλα/δηλητηριώδη φίδια.

 

Πώς μπορεί να αλλάζει το τοπικό περιβάλλον ένα οικόσιτο ζώο; Από που και ως πού αποτελεί κίνδυνο ένας γενειοφόρος δράκος, μια ιγκουάνα, ένα γκέκο; Ή ΟΛΑ τα φίδια που δεν είναι δηλητηριώδη; (Εντάξει, οι ηλίθιοι οι αμερικάνοι μπορεί να τα εισάγουν και αυτά. Όπως και κροκόδειλους. Αλλά μιλάμε για μεμονομένα περιστατικά). 

Αλλά μάλλον στερείσαι πλήρους επίγνωσης του θέματος περί ερπετοειδών για να φέρνεις τέτοια επιχειρήματα, τα οποία απλά εκφέρεις για να υποστηρίξεις τη δική σου απέχθεια προς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...