Προς το περιεχόμενο

Παλαιό ρολόι ΔΕΗ σε σπίτι


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Στην δεη τι σου ζητησαν για την αλλαγη του ονοματος? μετα απο ποσο καιρο εκδοθηκε λογαριασμος στο δικο σου ονομα?

Μόνο το συμβόλαιο...τιποτε άλλο!! Ειδαν οτι δεν ειχαν περάσει 14 χρονια απ τη κατασκευή του διαμερισματος οποτε δε χρειαζόταν πιστοποιητικο ηλεκτρολόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Jos....στην Ελλάδα ζεις. Επιβεβαιώνω οτι η πολυκατοικία ειναι του 2008, δεν χρειάστηκα πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για να μεταφέρω το ρευμα στο όνομά μου ώς ένοικος και δεν υπήρχε ρελές. Επαναλαμβάνω οτι ο ηλεκτρολόγος που κάλεσα για να μου φτιάξει κάτι, αναρωτιόταν το ίδιο πράγμα με εσένα. Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα.

Ρε συ δεν είπα ότι λες ψέματα, αλίμονο, το πιστεύω ότι δεν είχε ρελέ. Για το αν η πολυκατοικία είναι του 2008 αμφιβάλλω, και ειδικότερα για το αν ρευματοδοτήθηκε για πρώτη φορά το 2008.

Πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου δεν χρειάστηκε γιατί προφανώς το προηγούμενο ήταν σε ισχύ(δλδ είχε εκδοθεί κάποια στιγμή στα τελευταία 14 έτη, και όχι απαραίτητα το 2008), μόνο αυτό έχεις σαν δεδομένο, εκτός και αν στη ΔΕΗ σου έδειξαν την παλιά ΥΔΕ(το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου δλδ) και είδες ημερομηνία πάνω 2008... Δεν νομίζω, πιστεύω πως απλά ο ιδιοκτήτης ισχυρίστηκε ότι η πολυκατοικία είναι του 2008.

Γενικότερα πάντως, το ρελέ αντιηλεκτροπληξίας άρχισε να χρησιμοποιείται το 1985, άλλο που έγινε υποχρεωτικό το 2006(λάθος ήταν το 2005 που έγραψα πριν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Εδω υπαρχει ρελες?ειναι πινακας του χωριου

1520256660359 (1).JPEG

Όχι, αυτός που λέμε είναι κάπως έτσι:

%CE%A1%CE%95%CE%9B%CE%951%CE%A6.jpg

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Γενικότερα πάντως, το ρελέ αντιηλεκτροπληξίας άρχισε να χρησιμοποιείται το 1985, άλλο που έγινε υποχρεωτικό το 2006(λάθος ήταν το 2005 που έγραψα πριν).

οι ΔΔΕ υπάρχουν από την δεκαετία του 60 και ο κανονισμός τους αναφέρει από το 1973, το σπίτι μου τον διαθέτει από το 1974. Η απόφαση για την υποχρεωτική εφαρμογή είναι κακογραμμένη γιατί επιβάλει προστασία σε όλες γραμμές ακόμα και για αυτές που στην πράξη δεν προστατεύονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Διαβάζω οτι πρεπει να ζηταμε ρελε τυπου Α και οχι τον παλιο ΑC. Μετα λεει κατω απο 30μΑ(στα 50μΑ θα χεις προβλημα αν περασουν στο σωμα σου) ρευμα διαφυγης αλλα δεν εχω καταλαβει τι παιζει με τα amper (Ονομαστικό ρεύμα).κοιταμε ποσα amper ειναι οι ασφαλειες και βαζουμε ποσα Α ρελε?

http://www.hager.gr/e-catalogue/e/ac-a-a-restart/6248.htm

《Σε Γερμανικο πινακα θα πρέπει ν΄ αλλάξει τη συνδεσμολογία του, ώστε ο διακόπτης να συνδέεται με τις μήτρες και όχι με τους κάλυκες των ασφαλειών.》ισχυει?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...