Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγγραφή πτυχιακής και άλλων εργασιών


wings12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, ψάχνομαι λίγο με την πτυχιακή μου και γενικά με το πως να γράφω σωστά τις εργασίες.

Έχω μπερδευτεί με το θέμα των πηγών. Έστω ότι βρήκα κάποιες πληροφορίες για κάτι αλλά συνεπώς λόγω της δυσκολίας του θέματος δεν μπορώ παρά μόνο να βασιστώ σε πηγές.

Όταν ξεκινάω να γράφω το κομμάτι από την πηγή πρέπει οπωσδήποτε να το γράφω εξαρχής με δικά μου λόγια εντελώς; Πχ αν σε ένα κομμάτι 10 γραμμών πάρω δύο προτάσεις από αυτό και τις συνδυάσω όπως είναι στο κείμενο χωρίς να τις αλλάξω (καθώς είναι περιγραφή κάποιου όρου και δεν μπορώ εύκολα να το αλλάξω) αναφέροντας πάντα την πηγή γίνεται ή πρέπει οπωσδήποτε να τα γράψω με δικά μου λόγια τα πάντα βάζοντας εννοείται πάντα την πηγή; Αν είναι ολόκληρη παράγραφος γράφω την περίληψη πάντα.

Αν έχετε κάποιες συμβουλές θα βοηθούσε όσοι κάνατε πτυχιακή. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από wings12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, wings12 είπε

Γεια σας παιδιά, ψάχνομαι λίγο με την πτυχιακή μου και γενικά με το πως να γράφω σωστά τις εργασίες.

Έχω μπερδευτεί με το θέμα των πηγών. Έστω ότι βρήκα κάποιες πληροφορίες για κάτι αλλά συνεπώς λόγω της δυσκολίας του θέματος δεν μπορώ παρά μόνο να βασιστώ σε πηγές.

Όταν ξεκινάω να γράφω το κομμάτι από την πηγή πρέπει οπωσδήποτε να το γράφω εξαρχής με δικά μου λόγια εντελώς; Πχ αν σε ένα κομμάτι 10 γραμμών πάρω δύο προτάσεις από αυτό και τις συνδυάσω όπως είναι στο κείμενο χωρίς να τις αλλάξω (καθώς είναι περιγραφή κάποιου όρου και δεν μπορώ εύκολα να το αλλάξω) αναφέροντας πάντα την πηγή γίνεται ή πρέπει οπωσδήποτε να τα γράψω με δικά μου λόγια τα πάντα βάζοντας εννοείται πάντα την πηγή; Αν είναι ολόκληρη παράγραφος γράφω την περίληψη πάντα.

Αν έχετε κάποιες συμβουλές θα βοηθούσε όσοι κάνατε πτυχιακή. Ευχαριστώ.

Το στάνταρτ εάν θέλεις να το δώσεις για review είναι ότι πρέπει πρώτα να περάσει το λογισμικό που ελέγχει την λογοκλοπή.

Αυτό λοιπόν είναι μπελαλίδικο και θέτει flags πολύ εύκολα, έτσι ρίχναμε πολύ βάση στο πως θα γράψεις αυτά που παίρνεις από άλλους. Κάθε πρόταση ήταν ξαναγραμμένη και αποφεύγαμε να χρησιμοποιήσουμε τις ίδιες λέξεις με την πηγή, όταν ήταν δυνατόν. Στα quotes ήταν ευκολότερο να το κάνεις, ως verbatim αντιγραφή, αλλά εκεί θα σου ρίξει άκυρο ο reviewer εάν το κάνεις συχνά και δίχως λόγο.

 

Αυτά πάντα για ξένα πανεπιστήμια/οργανισμούς με πολύ σκληρό έλεγχο για λογοκλοπές, με λογισμικό και εξωτερικούς reviewers.

Δεν ξέρω εάν ισχύει στην δική σου περίπτωση.

Η σωστή διαδικασία, με το να καλύψεις τα νώτα σου είναι να ρωτήσεις τον υπεύθυνο καθηγητή σου ή την γραμματεία για την διαδικασία ελέγχου της πτυχιακής.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Συνήθως σε πτυχιακές εργασίες δεν τηρούνται τόσο αυστηρά όλα αυτά. Δεν είναι μεταπτυχιακό ή ερευνητική εργασία.

Παρόλα αυτά το σωστό είναι να αναφέρεις την πηγή από όπου πήρες το υλικό και να το γράφεις με δικά σου λόγια και όχι copy-paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως το καλύτερο που λέτε είναι να τα γράφω όσο το δυνατόν με δικά μου λόγια ή αλλάζοντας τις λέξεις σε όλα εκτός από επίσημους ορισμούς βέβαια που μπαίνουν σε " "΄;

Εννοείται παντού θα αναφέρω την πηγή. Δυστυχώς παιδιά πολύ στήριξη από τον καθηγητή δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, wings12 είπε

Επομένως το καλύτερο που λέτε είναι να τα γράφω όσο το δυνατόν με δικά μου λόγια ή αλλάζοντας τις λέξεις σε όλα εκτός από επίσημους ορισμούς βέβαια που μπαίνουν σε " "΄;

Εννοείται παντού θα αναφέρω την πηγή. Δυστυχώς παιδιά πολύ στήριξη από τον καθηγητή δεν υπάρχει.

Μονο μην κάνεις την βλακεία που δυστυχώς κάνουν κ παρα πολλοί καθηγητές κ βάζουν τις πηγές ως footnote. Στο τέλος στις παραπομπές. Επίσης μια συμβουλή, να χρησιμοποιείς τα style του word, καθώς μορφοποιείται το κείμενο πολύ πιο γρήγορα κ δημιουργείς αυτόματα περιεχόμενα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την σχολή, το τμήμα, τον καθηγητή και την πτυχιακή. 

Οι συμβουλές που σε δώσαν παραπάνω είναι σωστές γενικές οδηγίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tώρα την έχω ξεκινήσει και σχεδόν είναι έτοιμη αλλά κάνω διορθώσεις και έχω φάει κολλήματα πολλά. Να την έδινα τώρα κάπου όπως λέει ο Νemesis1990 έστω και για διορθώσεις είναι αργά και δεν εμπιστεύομαι κιόλας να πω την αλήθεια. Προβληματίζομαι πολύ και δεν ξέρω τώρα τι γίνεται.

Επεξ/σία από wings12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αν έχεις έτοιμα τα κείμενα, δεν τα γράφεις σε Latex να μην παλεύεις με μορφοποιήσεις;

Σχεδόν έτοιμα είναι και αυτά όλα. Το θέμα είναι ότι πολλά κείμενα παίζει να θέλει να τα γράψω πάλι για να είναι εντελώς σωστά γι'αυτό ρώτησα και εδώ εσάς μήπως απλά το σκέφτομαι πολύ και δεν χρειάζεται τόσο πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν εχω καταλάβει το εξής αν γράψεις στην εργασία σου πχ οτι σύμφωνα με το Πυθαγόρειο θεώρημα το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογωνίου τριγώνου είναι ίσο με το άθροισμα του τετραγώνου των δύο κάθετων πλευρών.

Αυτό θεωρείτε αντιγραφή ? Πώς αλλιώς θα το πέις η επιστημονική  όροι-θεωριες δεν μπορούν να γραφτούν αυτούσια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Anorymous είπε

Εγώ δεν εχω καταλάβει το εξής αν γράψεις στην εργασία σου πχ οτι σύμφωνα με το Πυθαγόρειο θεώρημα το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογωνίου τριγώνου είναι ίσο με το άθροισμα του τετραγώνου των δύο κάθετων πλευρών.

Αυτό θεωρείτε αντιγραφή ? Πώς αλλιώς θα το πέις η επιστημονική  όροι-θεωριες δεν μπορούν να γραφτούν αυτούσια ?

Δεν είναι πρόβλημα οταν στηρίζεσαι σε έργο που έχουν κάνει άλλοι πριν απο σενα (αρκεί να το αναφέρεις φυσικά), το πρόβλημα είναι στην αντιγραφή αυτών που έχουν κάνει αλλοι πριν απο σένα (εκτος φυσικά και αν σκοπός σου ήταν να αναπαραγεις έρευνα για να δεις αν θα καταλήξεις στο ίδιο συμπέρασμα, αλλα αυτό είναι αλλη υπόθεση και δουλεύεις με άλλον τρόπο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Anorymous said:

Εγώ δεν εχω καταλάβει το εξής αν γράψεις στην εργασία σου πχ οτι σύμφωνα με το Πυθαγόρειο θεώρημα το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογωνίου τριγώνου είναι ίσο με το άθροισμα του τετραγώνου των δύο κάθετων πλευρών.

Αυτό θεωρείτε αντιγραφή ? Πώς αλλιώς θα το πέις η επιστημονική  όροι-θεωριες δεν μπορούν να γραφτούν αυτούσια ?

Σύμφωνα με το Πυθαγόρειο θεώρημα,

''...ρθογωνίου τριγώνου είναι ίσο με το άθροισμα του τετραγώνου των δύο κάθετων πλευρών'' [2]

μπλα μπλα...

 

Βιβλιογραφία

...

[2], Book

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτό που λέει ο χρήστης NotAliki177 συμφωνώ.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι κάτι συγκεκριμένο. Σε κάποια βιβλία πχ βλεπεις ότι "Τα 3 βασικά στάδια του ταδε είναι: 1. μπλα μπλα, 2. μπλα μπλα, 3. μπλα μπλα" και παίρνεις και τα γράφεις ονομαστικά 1,2,3. Πες ότι το κάθε ένα από αυτά έχει μία περιγραφή 7-8 γραμμές και εγώ εφοσόν το βιβλίο είναι αγγλικά και δεν μπορώ να αλλάξω από εκεί τις προτάσεις πολύ διότι είναι πολύ συγκεκριμένα αυτά που λέει, αν πάρω πχ. μία πρόταση από την αρχή όπως είναι ακριβώς και μιά από το τέλος μεταφρασμένη χωρίς να τις αλλάξω για κάθε ένα από τα 1,2,3 με την πηγή διπλά πάντα γίνεται ρε παιδιά; Εκεί κολλάω ή θελεί να αλλάξω πάλι τις προτάσεις (όπως είπα είναι πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες για να μπορώ να τα αλλάξω φοβούμενη πάντα μην βγει λάθος το νόημα);

Δεν λέω να πάρω όλη την παράγραφο αλλά 2 προτάσεις όπως είναι μέσα όμως και να τις συνδέσω.

Επεξ/σία από wings12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...