Προς το περιεχόμενο

Σωστή εγγραφή πτυχιακής και άλλων εργασιών


wings12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που είπε ένας πιο πάνω. Δεν κάνεις quotes το οτιδήποτε.

Κάνεις quote έναν κανόνα, νόμο,  μαθηματικό θεώρημα κλπ.

Δεν κάνεις quote έναν ανεπίσημο ορισμό 'πχ: Τι είναι τα μπλογκς'.

Πρέπει εσύ να εκφραστείς αλλιώς οι εργασίες μπορούν να βγουν μόνο με quotes.

Συχνή χρήση quotes για άσχετα θέματα= αντιγραφή. Και ας κάνεις quote-reference.

1 hour ago, wings12 said:

Aυτό που λέει ο χρήστης NotAliki177 συμφωνώ.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι κάτι συγκεκριμένο. Σε κάποια βιβλία πχ βλεπεις ότι "Τα 3 βασικά στάδια του ταδε είναι: 1. μπλα μπλα, 2. μπλα μπλα, 3. μπλα μπλα" και παίρνεις και τα γράφεις ονομαστικά 1,2,3. Πες ότι το κάθε ένα από αυτά έχει μία περιγραφή 7-8 γραμμές και εγώ εφοσόν το βιβλίο είναι αγγλικά και δεν μπορώ να αλλάξω από εκεί τις προτάσεις πολύ διότι είναι πολύ συγκεκριμένα αυτά που λέει, αν πάρω πχ. μία πρόταση από την αρχή όπως είναι ακριβώς και μιά από το τέλος μεταφρασμένη χωρίς να τις αλλάξω για κάθε ένα από τα 1,2,3 με την πηγή διπλά πάντα γίνεται ρε παιδιά; Εκεί κολλάω ή θελεί να αλλάξω πάλι τις προτάσεις (όπως είπα είναι πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες για να μπορώ να τα αλλάξω φοβούμενη πάντα μην βγει λάθος το νόημα);

Δεν λέω να πάρω όλη την παράγραφο αλλά 2 προτάσεις όπως είναι μέσα όμως και να τις συνδέσω.

Θα γράψεις πχ:

Τα 3 βασικά στάδια είναι:

1,2,3 [1]

(αν έχει σύντομη περιγραφή,  μια γραμμή πχ, μπορείς να το πάρεις. Αν όμως για το κάθε στάδιο κάνει εκτενή αναφορά ΔΕΝ μπορείς να πάρεις την αναφορά/ανάλυση του άλλου)

Μπλα μπλα...

Βιβλιογραφία

...

[1] website

----

Αναφέρεις μόνο τα στάδια και κάνεις την δικιά σου ανάλυση επί του θέματος. Δεν γράφεις την ανάλυση του άλλου.

Υγ: λίγο σπάνιο, μερικοί δεν επιτρέπουν χρήση εργασίας τους ούτε με αναφορά. Εκεί δεν μπορείτε τπτ.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Θα γράψεις πχ:

Τα 3 βασικά στάδια είναι:

1,2,3 [1]

Μπλα μπλα...

Βιβλιογραφία

...

[1] website

----

Αναφέρεις μόνο τα στάδια και κάνεις την δικιά σου ανάλυση επί του θέματος. Δεν γράφεις την ανάλυση του άλλου.

Υγ: λίγο σπάνιο, μερικοί δεν επιτρέπουν χρήση εργασίας τους ούτε με αναφορά. Εκεί δεν μπορείτε τπτ.

Οπότε γράφω τα βασικά στάδια ονομαστικά μόνο όπως είναι μέσα και μετά:

1 στάδιο: περίληψη με δικα μου λόγια

2 στάδιο:  περίληψη με δικά μου λόγια

3 στάδιο: περίληψη με δικά μου λόγια

Έτσι;

Έχω να κάνω ένα σύνολο από πολλές διορθώσεις (χαμός)... δεν θα τελειώσω ούτε το 2019. Άντε να δούμε :P

Ευχαριστώ πάντως παιδιά για όποια βοήθεια μέχρι τώρα.

Kάτι ακόμα, για πηγές να χρησιμοποιούμε βιβλία από το google books ή επιστημονικές ιστοσελίδες (με έγκυρες πληροφορίες δηλαδή) μπορούμε ε;

Επεξ/σία από wings12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά πήγαινε στον υπεύθυνο της σχολής σου για να σε καθοδηγήσει και μην βασίζεσαι πολύ στο Internet.

 

Spoiler
53 minutes ago, wings12 said:

Οπότε γράφω τα βασικά στάδια ονομαστικά μόνο όπως είναι μέσα και μετά:

1 στάδιο: περίληψη με δικα μου λόγια

2 στάδιο:  περίληψη με δικά μου λόγια

3 στάδιο: περίληψη με δικά μου λόγια

Έτσι

όπως σου είπα εσένα σε ενδιαφέρουν ποια είναι αυτά τα 3 στάδια. απο εκεί και πέρα είναι μέρος της εργασίας σου να κάνεις έρευνα/μελετήσεις τα 3 αυτά στάδια και να γράψεις τι έχεις καταλάβει εσύ και όχι τι λέει κάποιος άλλος.

μια συμβουλή: καλύτερα να γράψεις ότι έχεις καταλάβει και ας είναι λιγότερα, παρά να προσπαθείς να αντι-γράψεις με δικά σου λόγια.

όπως είπα, αν έχει μισή γραμμή περιγραφή δεν χρειάζονται δικά σου λόγια.

 

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, NT1G said:

Καλά το πυθαγόρειο θεώρημα δεν χρειάζεται reference ούτε είναι πιθανόν να κατηγορηθείς για λογοκλοπή..

ισχύει. απλά για να μην πολυ σπας το κεφάλι σου βάζεις το quote απο το wikipedia πχ.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NT1G είπε

Καλά το πυθαγόρειο θεώρημα δεν χρειάζεται reference ούτε είναι πιθανόν να κατηγορηθείς για λογοκλοπή..

Θεωρητικά αν και κάτι φαίνεται απλό όταν γράφεις επιστημονική εργασία πρέπει να αναφέρεις τα πάντα.

 

14 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Βασικά πήγαινε στον υπεύθυνο της σχολής σου για να σε καθοδηγήσει και μην βασίζεσαι πολύ στο Internet.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όπως σου είπα εσένα σε ενδιαφέρουν ποια είναι αυτά τα 3 στάδια. απο εκεί και πέρα είναι μέρος της εργασίας σου να κάνεις έρευνα και να γράψεις τι έχεις καταλάβει και όχι τι λέει κάποιος άλλος.

μια συμβουλή: καλύτερα να γράψεις ότι έχεις καταλάβει και ας είναι λιγότερα, παρά να προσπαθείς να αντι-γράψεις με δικά σου λόγια.

όπως είπα, αν έχει μισή γραμμή περιγραφή δεν χρειάζονται δικά σου λόγια.

Απευθύνθηκα αλλά ο υπεύθυνος καθηγητής δεν στηρίζει και πολύ. Αν απαντήσει παίρνει πολλές μέρες και εγώ χρόνο δεν έχω οπότε τι να κάνω. Πάντως είμαι εντάξει γενικά από αυτά που είπατε όλοι. Πάλι καλά που με βοηθήσατε αλλιώς η εργασία θα ήταν για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι ο υπεύθυνος καθηγητής της πτυχιακής σου. Άλλος είναι. Ρώτα μια τον υπεύθυνο βιβλιοθήκης μήπως είναι αρμοδιότητά του να συμβουλεύει φοιτητές για την σωστή συγγραφή εργασιών.

Διόρθωση:

Πάνω έγραψα ότι δεν κάνεις quote έναν ορισμό.

Υπό προϋποθέσεις μπορείς να κάνεις quote έναν επίσημο ορισμό από επίσημα χείλη "πχ έναν ορισμό που έχει δώσει η IBM για κάποιο θέμα τους. Για κάποια ανακάλυψη τους".
Αν τώρα κάποιος άλλος έχει ασχοληθεί με το παραπάνω θέμα, δεν μπορείς να αντιγράψεις την ανάλυσή του.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα βοηθουσε ξερεις, να βλεπεις πως εχουν, οι (αριστες προφανως καλυτερα) πτυχιακες αλλων! -_-
Οι μεταπτυχιακες, θα ειναι online σιγουρα η στη βιβλιοθηκη -για τις προπτυχιακες δεν ειμαι σιγουρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΥΓ: αναφορά μέσα στο κείμενο πχ [1] βάζεις στα quotes. Δεν γεμίζεις όλες τις σελίδες με [ ].

Αυτά που γράφεις εσύ και προέρχονται από την έρευνα σου τα αναφέρεις στις πηγές στην βιβλιογραφία. Δεν βάζεις δηλαδή σε κάθε σου παράγραφο '[ ]'.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάτι άλλο για άλλη απλή εργασία, όχι πτυχιακή. Γράφω κάτι με δικά μου λόγια όλα όμως πρέπει να βρω πηγές της προκοπής. Να σας πω γενικά μπορούν διαφάνειες από καθηγητές πανεπιστημίων να θεωρηθούν μια καλή πηγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wings12 είπε

Παιδιά κάτι άλλο για άλλη απλή εργασία, όχι πτυχιακή. Γράφω κάτι με δικά μου λόγια όλα όμως πρέπει να βρω πηγές της προκοπής. Να σας πω γενικά μπορούν διαφάνειες από καθηγητές πανεπιστημίων να θεωρηθούν μια καλή πηγή;

Κανονικά θα πρέπει να δείς αν αυτά που έγραψε αυτός στη διάλεξη τα πήρε απο άλλη πηγή και θα αναφερθείς στην πηγή του.Ακόμα και δικά τους να είναι θα πρέπει να αναφερθείς στο paper/βιβλιο κλπ που έχουν γράψει.Αν δεν (που πολύ σπάνια έως αδύνατο γιατί στην ουσία η διάλεξη είναι τα βασικά) , βάλε διάλεξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ fernw_thn_souvla (τέλειο το ψευδώνυμο σου χαχαχα). Δεν έχει κάποια πηγή ο τύπος οπότε θα βάλω απευθείας την διαφάνεια. 

Κάτι ακόμα βρε παιδιά εσείς γενικά για πηγές συνήθως χρησιμοποιείται ηλεκτρονικά βιβλία, διαφάνειες και ιστοσελίδες που να έχουν έγκυρες πληροφορίες για το αντικείμενο έτσι; Έχετε να προτείνετε σελίδες ίσως που να σας βοηθούν για την εύρεση πληροφοριών έγκυρων κτλ; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά βασικά

https://eclass.duth.gr/modules/document/file.php/KOM04364/Συγγραφή Επιστημονικής//Πανεπιστημιακής Εργασίας/Πως δει Πανεπιστημιακην εργασίαν συγγράφειν.pdf

Γενικά στις εργασίες αποφεύγουμε να παίρνουμε αυτουσια κομμάτια. Αν πρεπει οπωσδηποτε να επικαλεσθουμε μια αυθεντία ή κάτι αυτούσιο, μπαίνει σε εισαγωγικά και απευθείας η παραπομπή απο κάτω. Και αν μιλάμε για εργασία 3-4000 λέξεων δε το κάνεις παραπάνω απο 1-2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Εγώ κάνω αρίθμηση με νούμερα στην βιβλιογραφία, όχι παρενθέσεις. Σε αυτήν την περίπτωση ποιον τύπο βιβλιογραφίας είναι κάλο να χρησιμοποιούμε για ηλεκτρονικά βιβλία και διαλέξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/7/2018 at 01:09, wings12 said:

Ευχαριστώ fernw_thn_souvla (τέλειο το ψευδώνυμο σου χαχαχα). Δεν έχει κάποια πηγή ο τύπος οπότε θα βάλω απευθείας την διαφάνεια. 

Κάτι ακόμα βρε παιδιά εσείς γενικά για πηγές συνήθως χρησιμοποιείται ηλεκτρονικά βιβλία, διαφάνειες και ιστοσελίδες που να έχουν έγκυρες πληροφορίες για το αντικείμενο έτσι; Έχετε να προτείνετε σελίδες ίσως που να σας βοηθούν για την εύρεση πληροφοριών έγκυρων κτλ; Ευχαριστώ.

google scholar

οι πιο συνηθισμένες πηγές είναι τα journal articles αλλά και πάλι έχει να κάνει με το αντικείμενο. Γενικά για να χρησιμοποιήσεις βιβλίο πρέπει να μιλάς για κάτι "κλασικό" επειδή μεσολαβεί πολύς χρόνος μέχρι την συγγραφή, εκτύπωση κλπ οπότε στο μεταξύ έχουν ήδη δημοσιευτεί αρκετά άρθρα που εν πολλοίς καλύπτουν το ζήτημα. Ιστοσελίδες, κατά την δική μου άποψη απέφυγε τες εκτός και αν είναι σελίδα κάποιου οργανισμού με στατιστικά στοιχεία κλπ. Αλλιώς γενικά σε σελίδα βάζουν κάτι πολύ απλό και ψιλό δεδομένο. Αν ήταν κάποια πιο εξειδικευμένη έρευνα εκδίδουν report δε το πετάνε απλά στην σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...