Προς το περιεχόμενο

Edit high fps footage από GoPro


StefGTC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω να κάνω ένα μοντάζ με υλικό από GoPro Hero 5. Τα κλιπ είναι 60/120/240 fps. Το τελικό αποτελεσμα θα είναι 24 ή 60 καρέ. Δόκιμασα το Quik της GoPro αλλά είναι για τα μπάζα. Έχω μια παλιά έκδοση του Premiere Pro (2015) αλλά χάνει υπερβολικά στο export.

Ποια εφαρμογή προτείνετε, κατά προτίμηση δωρεάν, που να βοηθάει και με το slow motion ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, StefGTC said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω να κάνω ένα μοντάζ με υλικό από GoPro Hero 5. Τα κλιπ είναι 60/120/240 fps. Το τελικό αποτελεσμα θα είναι 24 ή 60 καρέ. Δόκιμασα το Quik της GoPro αλλά είναι για τα μπάζα. Έχω μια παλιά έκδοση του Premiere Pro (2015) αλλά χάνει υπερβολικά στο export.

Ποια εφαρμογή προτείνετε, κατά προτίμηση δωρεάν, που να βοηθάει και με το slow motion ?

Τι εννοείς "χάνει στο Export"?
Τι εννοείς "να βοηθάει με το slow motion"?
Γιατί 24 και όχι 30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, StefGTC είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θέλω να κάνω ένα μοντάζ με υλικό από GoPro Hero 5. Τα κλιπ είναι 60/120/240 fps. Το τελικό αποτελεσμα θα είναι 24 ή 60 καρέ. Δόκιμασα το Quik της GoPro αλλά είναι για τα μπάζα. Έχω μια παλιά έκδοση του Premiere Pro (2015) αλλά χάνει υπερβολικά στο export.

Ποια εφαρμογή προτείνετε, κατά προτίμηση δωρεάν, που να βοηθάει και με το slow motion ?

Τι ακριβός θέλεις να πετύχεις;

1'' @ 240fps -----> 4'' @ 60 fps

ή

1'' @ 240fps -----> 1'' @ 60 fps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπάρχουν προβληματικά- θολά frames θα πρέπει να αφαιρεθούν ή ορθότερα να επισκευαστούν χειροκίνητα πριν αλλάξει το frame rate, ο editor δεν μπορεί να κάνει θαύματα. 

Αν πχ το καρέ 800 είναι θολό θα πρέπει να αντικατασταθεί (με σειρά προτίμησης):

1. Από ένα frame που προκύπτει από interpolation μεταξύ των 799 και 801. ( Πρέπει να γίνουν vector οι 2 εικόνες και να μετακινηθούν κάποια αντίστοιχα points είτε χειροκίνητα είτε μέσω κάποιου εργαλείου για optical flow).

2. Από τον μαθηματικά μεσο όρο των 799-801 πχ με το

https://github.com/windytan/gimp-average-layers

Νομίζω δεν υπάρχει έτοιμο blending mode για αυτό.

3. Από blend η merge των 799-801 απλά κάνεις τη μια 50% διαφανή και τη ρίχνεις πάνω στην άλλη.

Εναλλακτικά αν το software που χρησιμοποιείς έχει καλό warp η puppet tool φτιάχνεις μόνος σου το ενδιαμεσο frame παραμορφώνοντας τα καίρια σημεια. Αυτό θα το κάνεις αν έχεις λίγα  και απλά κινούμενα αντικείμενα.

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χρειάζεσαι τίποτε από όλα αυτά για να αλλάξεις framerate. Απλός αλλάζεις την PTS (διάρκεια κάθε πλάνου). Ένα video @ 240 fps έχει PTS 1/240 = 0.0041667 δευτερόλεπτα.

Τόσο "κάθετε" κάθε πλάνο στην οθόνη όταν το παίζεις. Πολλαπλασιάζεις αυτήν την τιμή με 4 και έχεις (1/240)*4 = 1/60 = 0.01667 δευτερόλεπτα ή 60 fps και άλλαξες την framerate από 240fps στα 60 fps διατηρώντας όλα τα πλάνα. Αυτό τετραπλασιάζει την διάρκεια από το clip. Κάνει super slow motion με άλλα λογια. 

Και για να το κάνεις αυτό:

1. Κατεβάζεις το ffmpeg από https://www.ffmpeg.org/download.html

2. εκτελείς την εντολή: ffmpeg -i arxeiosta240fps.mp4 -f filter:v "setpts=4.0*PTS" arxeioopoygrafisto60fps.mp4

Και τελειώσαμε.

 

 

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή αν είσαι σε Premiere, κάνεις δεξί κλικ στο πλάνο>Modify>Interpret Footage. και βάζεις το frame rate που θες.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...